Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Proiectul rezidential Visani - Iasi. Realitatea din teren.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
908 răspunsuri în acest subiect

#775
vororadu

vororadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvisani80, on 31st March 2012, 11:02, said:

Bine, bine, de unde aveti garantia ca alt primar va face drumul....
  Si totusi actualul primar cu ce va fi tras la raspundere ca si-a batut joc de noi...
  Domnilor ,Doamnelor ! Oameni buni !! nu locuiesc in zona d-voastra ..dar,pot spune ca o cunosc mai bine ca multi dintre voi .. vorbiti despre toate ..cine vine sa ne faca ? cine vine sa ne ajute ? cine vine ..cine vine /.. ? dar voi ? voi ce face-ti pentru comunitatea voastra ? am  urmarit cu atentie si citit acest topic ..cap coada ... A vorbit  cineva cu citeva zile in urma despre o initiativa voluntara  sint curios,citi participanti au fost ? Colaborez cu primaria Barnova de vreo 8 ani de cind primar era chirila si Meiu viceprimar il cunosc si pe cazacu actualul viceprimar ...si pe Popa  primarul in functie ...Probabil ca nu conteaza dar,totusi o voi face ..in definitiv decizia va apartine in totalitate ...cum spuneam nu locuiesc si nici nu votez in com.barnova ...Dar daca..ar fi sa fac o analiza pur obiectiva cu care din toti ce-i enuntati am avut ce-l mai constructiv dialog ...fara doar si poate pe primul loc este Popa...va spun si de ce  si,probabil ca multi pot confirma acest lucru ...De cite ori am sunat la el de fiecare data a raspuns prezent ..si nu numai la mine ce-l putin jumatate din comuna are nr.sau de telefon si la absolut toti raspunde si discuta cu ei...Chirila ? citi aveau nr.sau de telefon ..pe cine baga in seama ? pe nimeni ...Cazacu actualul vice ..cind il cauti unde il gasesti cu biroul incuiat citeste ziarul ..asta daca se afla acolo ...Aveti consilieri din visan care au fost alesi si sau retras lasindu-l singur pe Popa , intrebati-i de ce ? PNL -ul are ce-i mai multi consilieri in primarie intrebati-i ! de ce voteaza mereu impotriva oricarui proiect propus de Popa ? Dar ma rog...drumul din visan e asa de cind cunosc eu zona ...cum bine spunea cineva ..mai inainte,asa am auzit si eu chiar de la primar ca asteapta finantare la un proiect de reabilitare drumuri pe raza localitati  visan.. SA dea dumnezeu sa fie asa !! Mult succes in continuare !!   Si sa nu uitam de simtul civic!! , ce-i care postati pe forum sinteti imi inchipui generatia tinara voi,ar trebui sa revigorati acest simt ..haide-ti sa incercam toti sa punem umarul cite putin !! fizic ,intelectual,intentia si vointa conteaza . toate bune si, nu luati in nume de rau parerea mea .

#776
vororadu

vororadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvisani80, on 31st March 2012, 11:02, said:

Bine, bine, de unde aveti garantia ca alt primar va face drumul....
  Si totusi actualul primar cu ce va fi tras la raspundere ca si-a batut joc de noi...
  Domnilor ,Doamnelor ! Oameni buni !! nu locuiesc in zona d-voastra ..dar,pot spune ca o cunosc mai bine ca multi dintre voi .. vorbiti despre toate ..cine vine sa ne faca ? cine vine sa ne ajute ? cine vine ..cine vine /.. ? dar voi ? voi ce face-ti pentru comunitatea voastra ? am  urmarit cu atentie si citit acest topic ..cap coada ... A vorbit  cineva cu citeva zile in urma despre o initiativa voluntara  sint curios,citi participanti au fost ? Colaborez cu primaria Barnova de vreo 8 ani de cind primar era chirila si Meiu viceprimar il cunosc si pe cazacu actualul viceprimar ...si pe Popa  primarul in functie ...Probabil ca nu conteaza dar,totusi o voi face ..in definitiv decizia va apartine in totalitate ...cum spuneam nu locuiesc si nici nu votez in com.barnova ...Dar daca..ar fi sa fac o analiza pur obiectiva cu care din toti ce-i enuntati am avut ce-l mai constructiv dialog ...fara doar si poate pe primul loc este Popa...va spun si de ce  si,probabil ca multi pot confirma acest lucru ...De cite ori am sunat la el de fiecare data a raspuns prezent ..si nu numai la mine ce-l putin jumatate din comuna are nr.sau de telefon si la absolut toti raspunde si discuta cu ei...Chirila ? citi aveau nr.sau de telefon ..pe cine baga in seama ? pe nimeni ...Cazacu actualul vice ..cind il cauti unde il gasesti cu biroul incuiat citeste ziarul ..asta daca se afla acolo ...Aveti consilieri din visan care au fost alesi si sau retras lasindu-l singur pe Popa , intrebati-i de ce ? PNL -ul are ce-i mai multi consilieri in primarie intrebati-i ! de ce voteaza mereu impotriva oricarui proiect propus de Popa ? Dar ma rog...drumul din visan e asa de cind cunosc eu zona ...cum bine spunea cineva ..mai inainte,asa am auzit si eu chiar de la primar ca asteapta finantare la un proiect de reabilitare drumuri pe raza localitati  visan.. SA dea dumnezeu sa fie asa !! Mult succes in continuare !!   Si sa nu uitam de simtul civic!! , ce-i care postati pe forum sinteti imi inchipui generatia tinara voi,ar trebui sa revigorati acest simt ..haide-ti sa incercam toti sa punem umarul cite putin !! fizic ,intelectual,intentia si vointa conteaza . toate bune si, nu luati in nume de rau parerea mea .

#777
transamaliaexpres

transamaliaexpres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 152
  • Înscris: 29.08.2011

View Postvisani_visani, on 30th March 2012, 20:48, said:

Site-ul dezvoltatorului -  DOWN !
Multumesc vecine dar nu am vazut nimic pe site dezvoltatorului despre definitivarea contractului (promisiune de vinzare cumparare )mai exact sa fii tu proprietar  cu propire .........pe el,........DAWN multumesc

#778
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Buna ziua, vecine transamaliaexpres .
Legat de posibilitatea de a fi proprietar,firesc e ca aceasta treaba sa fie trecuta in antecontract. Daca exista specificat acest lucru,cumva sub o forma: apartamentul poate fi trecut in proprietatea cumparatorilor la cererea expresa a acestora,acestia suportand si taxele notare aferente ale vanzatorilor,cu mentinerea clauzelor contractuale,legate de pret si mod de plata. Daca exista stipulat o asemnea fraza sau ceva in sensul acesta,la cerea ta,vecine,poti intocmi actele de vanzare-cumparare,eventual cu plata tuturor taxelor notariale si ulterior ipotecand apartamentul in favoarea dezvoltatorului,astfel mentinandu-se clauzele contractuale si tu devenind proprietar. Cert e ca taxele sunt destul de mari si nu stiu cati au dispus de bani pentru a intocmi actele.
Firesc,pe site-ul (nefunctional) al dezvoltatorului,nu poate fi trecuta o astfel de afirmatie,legata de cedarea dreptului de proprietate,fiindca nu e obligatoriu ca pentru toti sa existe o asemenea clauza in antecontract. Cine are trecut asa ceva,poate face actele linistit.
Sper ca ti-am putut fi de folos.
O zi buna.

#779
transamaliaexpres

transamaliaexpres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 152
  • Înscris: 29.08.2011

View Postvisani_visani, on 1st April 2012, 10:47, said:

Buna ziua, vecine transamaliaexpres .
Legat de posibilitatea de a fi proprietar,firesc e ca aceasta treaba sa fie trecuta in antecontract. Daca exista specificat acest lucru,cumva sub o forma: apartamentul poate fi trecut in proprietatea cumparatorilor la cererea expresa a acestora,acestia suportand si taxele notare aferente ale vanzatorilor,cu mentinerea clauzelor contractuale,legate de pret si mod de plata. Daca exista stipulat o asemnea fraza sau ceva in sensul acesta,la cerea ta,vecine,poti intocmi actele de vanzare-cumparare,eventual cu plata tuturor taxelor notariale si ulterior ipotecand apartamentul in favoarea dezvoltatorului,astfel mentinandu-se clauzele contractuale si tu devenind proprietar. Cert e ca taxele sunt destul de mari si nu stiu cati au dispus de bani pentru a intocmi actele.
Firesc,pe site-ul (nefunctional) al dezvoltatorului,nu poate fi trecuta o astfel de afirmatie,legata de cedarea dreptului de proprietate,fiindca nu e obligatoriu ca pentru toti sa existe o asemenea clauza in antecontract. Cine are trecut asa ceva,poate face actele linistit.
Sper ca ti-am putut fi de folos.
O zi buna.
Salutari vecine multumesc f mult ....o las asa deocamdata ...site t call .ro nefunctional de 2 zile ...apar noutati cred  salutari

#780
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 66
  • Înscris: 10.04.2010

View Postvororadu, on 31st March 2012, 11:58, said:

Domnilor ,Doamnelor ! Oameni buni !! nu locuiesc in zona d-voastra ..dar,pot spune ca o cunosc mai bine ca multi dintre voi .. vorbiti despre toate ..cine vine sa ne faca ? cine vine sa ne ajute ? cine vine ..cine vine /.. ? dar voi ? voi ce face-ti pentru comunitatea voastra ? am  urmarit cu atentie si citit acest topic ..cap coada ... A vorbit  cineva cu citeva zile in urma despre o initiativa voluntara  sint curios,citi participanti au fost ? Colaborez cu primaria Barnova de vreo 8 ani de cind primar era chirila si Meiu viceprimar il cunosc si pe cazacu actualul viceprimar ...si pe Popa  primarul in functie ...Probabil ca nu conteaza dar,totusi o voi face ..in definitiv decizia va apartine in totalitate ...cum spuneam nu locuiesc si nici nu votez in com.barnova ...Dar daca..ar fi sa fac o analiza pur obiectiva cu care din toti ce-i enuntati am avut ce-l mai constructiv dialog ...fara doar si poate pe primul loc este Popa...va spun si de ce  si,probabil ca multi pot confirma acest lucru ...De cite ori am sunat la el de fiecare data a raspuns prezent ..si nu numai la mine ce-l putin jumatate din comuna are nr.sau de telefon si la absolut toti raspunde si discuta cu ei...Chirila ? citi aveau nr.sau de telefon ..pe cine baga in seama ? pe nimeni ...Cazacu actualul vice ..cind il cauti unde il gasesti cu biroul incuiat citeste ziarul ..asta daca se afla acolo ...Aveti consilieri din visan care au fost alesi si sau retras lasindu-l singur pe Popa , intrebati-i de ce ? PNL -ul are ce-i mai multi consilieri in primarie intrebati-i ! de ce voteaza mereu impotriva oricarui proiect propus de Popa ? Dar ma rog...drumul din visan e asa de cind cunosc eu zona ...cum bine spunea cineva ..mai inainte,asa am auzit si eu chiar de la primar ca asteapta finantare la un proiect de reabilitare drumuri pe raza localitati  visan.. SA dea dumnezeu sa fie asa !! Mult succes in continuare !!   Si sa nu uitam de simtul civic!! , ce-i care postati pe forum sinteti imi inchipui generatia tinara voi,ar trebui sa revigorati acest simt ..haide-ti sa incercam toti sa punem umarul cite putin !! fizic ,intelectual,intentia si vointa conteaza . toate bune si, nu luati in nume de rau parerea mea .

sa-ti fie rusine ca-ti permiti sa faci campanie electorala motivand ca ne citesti postarile.
sa faci campanie unuia sau altuia abia dupa ce iti sari ochii, bujiile si bucsele asa...macar vre-un an pe drumul pe care suntem noi nevoiti sa circulam.
iar sa vii sa spui ca unul e politicos si raspunde la telefon e asa..... ilar, cand copii din Visan se joca printre gunoaiele neridicate de o luna.


pentru ceilati vecini care vor sa faca petitia.
ma inscriu si eu, si fireste ma implic sa mai aduc ceva semnaturi de prin sat.
dati un semn.

#781
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 205
  • Înscris: 18.09.2009

View Postduamna, on 1st April 2012, 21:10, said:

sa-ti fie rusine ca-ti permiti sa faci campanie electorala motivand ca ne citesti postarile.
sa faci campanie unuia sau altuia abia dupa ce iti sari ochii, bujiile si bucsele asa...macar vre-un an pe drumul pe care suntem noi nevoiti sa circulam.
iar sa vii sa spui ca unul e politicos si raspunde la telefon e asa..... ilar, cand copii din Visan se joca printre gunoaiele neridicate de o luna.


pentru ceilati vecini care vor sa faca petitia.
ma inscriu si eu, si fireste ma implic sa mai aduc ceva semnaturi de prin sat.
dati un semn.

Subscriu la cele subliniate de "Duamna"

si continui prin a anunta contul de facebook a actualului primar Barnova:

Dan Constantin Popa
https://www.facebook...100002663337809

poate ne lamureste de ce blocheaza banii de la UE pentru proiectele de infrastructura ale modestului nostru satuc iesean Visan.

#782
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 266
  • Înscris: 16.10.2005

View Postvororadu, on 31st March 2012, 11:58, said:

Domnilor ,Doamnelor ! Oameni buni !! nu locuiesc in zona d-voastra ..dar,pot spune ca o cunosc mai bine ca multi dintre voi .. vorbiti despre toate ..cine vine sa ne faca ? cine vine sa ne ajute ? cine vine ..cine vine /.. ? dar voi ? voi ce face-ti pentru comunitatea voastra ? am  urmarit cu atentie si citit acest topic ..cap coada ... A vorbit  cineva cu citeva zile in urma despre o initiativa voluntara  sint curios,citi participanti au fost ? Colaborez cu primaria Barnova de vreo 8 ani de cind primar era chirila si Meiu viceprimar il cunosc si pe cazacu actualul viceprimar ...si pe Popa  primarul in functie ...Probabil ca nu conteaza dar,totusi o voi face ..in definitiv decizia va apartine in totalitate ...cum spuneam nu locuiesc si nici nu votez in com.barnova ...Dar daca..ar fi sa fac o analiza pur obiectiva cu care din toti ce-i enuntati am avut ce-l mai constructiv dialog ...fara doar si poate pe primul loc este Popa...va spun si de ce  si,probabil ca multi pot confirma acest lucru ...De cite ori am sunat la el de fiecare data a raspuns prezent ..si nu numai la mine ce-l putin jumatate din comuna are nr.sau de telefon si la absolut toti raspunde si discuta cu ei...Chirila ? citi aveau nr.sau de telefon ..pe cine baga in seama ? pe nimeni ...Cazacu actualul vice ..cind il cauti unde il gasesti cu biroul incuiat citeste ziarul ..asta daca se afla acolo ...Aveti consilieri din visan care au fost alesi si sau retras lasindu-l singur pe Popa , intrebati-i de ce ? PNL -ul are ce-i mai multi consilieri in primarie intrebati-i ! de ce voteaza mereu impotriva oricarui proiect propus de Popa ? Dar ma rog...drumul din visan e asa de cind cunosc eu zona ...cum bine spunea cineva ..mai inainte,asa am auzit si eu chiar de la primar ca asteapta finantare la un proiect de reabilitare drumuri pe raza localitati  visan.. SA dea dumnezeu sa fie asa !! Mult succes in continuare !!   Si sa nu uitam de simtul civic!! , ce-i care postati pe forum sinteti imi inchipui generatia tinara voi,ar trebui sa revigorati acest simt ..haide-ti sa incercam toti sa punem umarul cite putin !! fizic ,intelectual,intentia si vointa conteaza . toate bune si, nu luati in nume de rau parerea mea .

Hm...se pare ca a inceput campania electorala. Nu vreau sa fiu obraznic, insa observ ca afirmatiile dumneavoastra ma fac sa devin in acest mod. Ne vorbiti de simt civic? Cred ca ar trebui sa cititi tot acest forum si veti observa ca per general lumea se mobilizeaza destul de rapid, astfel dand dovada de mult bun simt civic.
Sincer nu ma intereseaza cine este primar, viceprimar sau de la ce partid vine! Cum ar fi ca actualul primar sa astepte si de la noi, in baza unor promisiuni, plata taxelor si impozitelor?
Vechimea unor probleme de infrastructura nu absolva pe domn primar/primarie de la rezolvarea acestora. Cred ca este necesitate maxima, avand in vedere ca este o problema "antica". De cand tot vin la Visan, de vreo 2 ani, nu cred ca am vazut ceva facut de actualul primar si pentru satul Visan, component al comunei Barnova.

#783
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Felicitari tuturor pentru reactie. Sunt in totalitate de acord cu vecinii mei.
Primarul nu doarme. Acest domn/doamna vororadu cred ca e un fel de om ce testeaza piata.Sau mai bine zis,arunca momeala si asteapta reactiile. Cu un scop bine definit,cu destule greseli gramaticale,acel mesaj postat absolut "intamplator" si doar din dorinta de a ne atrage atentia asupra lucrurilor ce noi nu le facem  :cursing: , nu este decat confirmarea ca primarul nu doarme "decat in papuci".
Propun sa-l rugam pe acest binevoitor,date fiind relatiile cu cei sus-pusi (mentionate chiar de el), sa le transmita mesajul nostru comun si anume acela de a fugi cat inca mai au timp.Eventual,sa puna un strat de asfalt,nu de alta dar sa nu dea in gropi cand i-or fugari oamenii de aici,cand vor veni la cersit voturi.

Va rog sa va ganditi si voi si impreuna sa concepem acel memoriu catre primaria Iasi si cea din Barnova. Sa convenim la o forma oficiala,la un tabel ca si anexa,la o data privind strangerea de semnaturi ori eventual,un loc unde sa se gaseasca tabelul.

Am sa incerc sa atasez un model de Memoriu, intr-o postare ulterioara. Daca aveti voi un model sau concepeti unul,va rog sa-l postati. Iar daca ajungem la o forma finala,sa-l scoatem la lumina. Batem fierul cat e cald. Sau cel putin,asa ar trebui sa facem...

Sa cititi si Hotararile Consiliului Local Barnova. Aici e doar una : http://primariabarno.....0nr. 8-10.pdf

Editat de visani_visani, 02 aprilie 2012 - 16:45.


#784
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 266
  • Înscris: 16.10.2005

View Postvisani_visani, on 2nd April 2012, 16:29, said:

Felicitari tuturor pentru reactie. Sunt in totalitate de acord cu vecinii mei.
Primarul nu doarme. Acest domn/doamna vororadu cred ca e un fel de om ce testeaza piata.Sau mai bine zis,arunca momeala si asteapta reactiile. Cu un scop bine definit,cu destule greseli gramaticale,acel mesaj postat absolut "intamplator" si doar din dorinta de a ne atrage atentia asupra lucrurilor ce noi nu le facem  :cursing: , nu este decat confirmarea ca primarul nu doarme "decat in papuci".
Propun sa-l rugam pe acest binevoitor,date fiind relatiile cu cei sus-pusi (mentionate chiar de el), sa le transmita mesajul nostru comun si anume acela de a fugi cat inca mai au timp.Eventual,sa puna un strat de asfalt,nu de alta dar sa nu dea in gropi cand i-or fugari oamenii de aici,cand vor veni la cersit voturi.

Va rog sa va ganditi si voi si impreuna sa concepem acel memoriu catre primaria Iasi si cea din Barnova. Sa convenim la o forma oficiala,la un tabel ca si anexa,la o data privind strangerea de semnaturi ori eventual,un loc unde sa se gaseasca tabelul.

Am sa incerc sa atasez un model de Memoriu, intr-o postare ulterioara. Daca aveti voi un model sau concepeti unul,va rog sa-l postati. Iar daca ajungem la o forma finala,sa-l scoatem la lumina. Batem fierul cat e cald. Sau cel putin,asa ar trebui sa facem...

Sa cititi si Hotararile Consiliului Local Barnova. Aici e doar una : http://primariabarno.....0nr. 8-10.pdf


Am conceput eu un model de memoriu. Poate fi modificat si corectat.

Fișiere atașate



#785
valy2vv

valy2vv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 319
  • Înscris: 19.02.2006
in opinia subsemnatului aceasta cerere trebuie adresata consiliului local, pentru ca ei - consilierii locali - aproba bugetul de venituri si cheltuieli, primaria fiind organul care trebuie sa puna in aplicare hotararile luate de respectivul consiliu local.
sigur ca promisiuni referitoare la proiecte europene au tot fost, insa am citit ieri in SEAP invitatia lansata de primaria birnova sub nr.322839 din 27.03.2012 pentru amenajarea unor drumuri de acces la exploatatii agricole de pe raza comunei, in satele cercu si visan. o fi adevarat ? si daca da, pe unde trec acestea ?
si am mai citit si despre invitatia lansata de apavital sub nr.....din 21.03.2012 pentru extinderea si reabilitarea sistemelor de apa si canalizare de pe raza localitatilor limitrofe orasului iasi, aici fiind incluse si localitatile Paun, Pietrarie, Barnova, Cercu, Visani - da, asa au scris, VISANI ! este evident faptul ca nu cunosc denumirea exacta. inca o data, o fi adevarat ? si daca da, pe unde trec acestea ?
maine voi cauta mai amanuntit detalii, acum este destul de tarziu.

#786
visani80

visani80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 16.05.2011

View Postvaly2vv, on 3rd April 2012, 23:35, said:

in opinia subsemnatului aceasta cerere trebuie adresata consiliului local, pentru ca ei - consilierii locali - aproba bugetul de venituri si cheltuieli, primaria fiind organul care trebuie sa puna in aplicare hotararile luate de respectivul consiliu local.
sigur ca promisiuni referitoare la proiecte europene au tot fost, insa am citit ieri in SEAP invitatia lansata de primaria birnova sub nr.322839 din 27.03.2012 pentru amenajarea unor drumuri de acces la exploatatii agricole de pe raza comunei, in satele cercu si visan. o fi adevarat ? si daca da, pe unde trec acestea ?
si am mai citit si despre invitatia lansata de apavital sub nr.....din 21.03.2012 pentru extinderea si reabilitarea sistemelor de apa si canalizare de pe raza localitatilor limitrofe orasului iasi, aici fiind incluse si localitatile Paun, Pietrarie, Barnova, Cercu, Visani - da, asa au scris, VISANI ! este evident faptul ca nu cunosc denumirea exacta. inca o data, o fi adevarat ? si daca da, pe unde trec acestea ?
maine voi cauta mai amanuntit detalii, acum este destul de tarziu.



  In primul rand nu toti avem buletin de visani, de fapt aproape nimeni din cei ce ne-am mutat, inca...
  In al doilea rand, am fost la primarie si iar mi s-a spus ca, cat de curand se repara drumul din Visani, ca ar fi deja bani, ca se vorbeste deja cu un constructor, ca nu e nevoie de licitatie si garantie a drumului si ca de data aceasta va fi un drum bun dar tot cu pietris si se vor face 700-1000 de metri de drum, in functie de bani - cat vor ajunge, deci la un moment dat, drumul se va opri si va continua cu ...glod. Atentie, de data aceasta ne vom mandri cu drumul, calitatea materialelor...tot pietris....cateva masini...CHIAR SUNTEM LUATI DE PROSTI
    Oare nu constientizam ca suntem multi, eu cred ca de la blocurile de sus si de jos sunt 200 de familii, aproximativ 500 de persoane, plus vilele plus satul vechi. Chiar nu facem nimic impreuna? El e unul singur...cand v-am invitat sa mergem de Craciun cu Ursul si cu Capra la primar, nu s-a alaturat nimeni. Hai sa blocam drumul sa chemem primarul, daca e in tara...

#787
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 266
  • Înscris: 16.10.2005

View Postvaly2vv, on 3rd April 2012, 22:35, said:

in opinia subsemnatului aceasta cerere trebuie adresata consiliului local, pentru ca ei - consilierii locali - aproba bugetul de venituri si cheltuieli, primaria fiind organul care trebuie sa puna in aplicare hotararile luate de respectivul consiliu local.
sigur ca promisiuni referitoare la proiecte europene au tot fost, insa am citit ieri in SEAP invitatia lansata de primaria birnova sub nr.322839 din 27.03.2012 pentru amenajarea unor drumuri de acces la exploatatii agricole de pe raza comunei, in satele cercu si visan. o fi adevarat ? si daca da, pe unde trec acestea ?
si am mai citit si despre invitatia lansata de apavital sub nr.....din 21.03.2012 pentru extinderea si reabilitarea sistemelor de apa si canalizare de pe raza localitatilor limitrofe orasului iasi, aici fiind incluse si localitatile Paun, Pietrarie, Barnova, Cercu, Visani - da, asa au scris, VISANI ! este evident faptul ca nu cunosc denumirea exacta. inca o data, o fi adevarat ? si daca da, pe unde trec acestea ?
maine voi cauta mai amanuntit detalii, acum este destul de tarziu.

Din pacate, extinderea retelei de apa si canalizare nu are legatura cu tronsonul de drum (intersectie str. Visan cu str. Fermei) pana in sat-str. Sf. Iliei. Am postat raspunsul la adresa inaintata catre "ApaLetal" intr-un post anterior.

Cererea poate fi adresata inclusiv consiliului local, insa stim cu toti ce inseamna o primarie  "monocefala".

Important este sa fie formulata si adresata cat mai curand. La fel si catre Primaria Iasi.

#788
visani80

visani80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 16.05.2011

View Postcove_adrian, on 4th April 2012, 12:19, said:

Din pacate, extinderea retelei de apa si canalizare nu are legatura cu tronsonul de drum (intersectie str. Visan cu str. Fermei) pana in sat-str. Sf. Iliei. Am postat raspunsul la adresa inaintata catre "ApaLetal" intr-un post anterior.

Cererea poate fi adresata inclusiv consiliului local, insa stim cu toti ce inseamna o primarie  "monocefala".

Important este sa fie formulata si adresata cat mai curand. La fel si catre Primaria Iasi.

  Cunosc multe persoane care "au rezolvat" pe Petitii online

#789
vororadu

vororadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvisani_visani, on 2nd April 2012, 17:29, said:

Felicitari tuturor pentru reactie. Sunt in totalitate de acord cu vecinii mei.
Primarul nu doarme. Acest domn/doamna vororadu cred ca e un fel de om ce testeaza piata.Sau mai bine zis,arunca momeala si asteapta reactiile. Cu un scop bine definit,cu destule greseli gramaticale,acel mesaj postat absolut "intamplator" si doar din dorinta de a ne atrage atentia asupra lucrurilor ce noi nu le facem  :cursing: , nu este decat confirmarea ca primarul nu doarme "decat in papuci".
Propun sa-l rugam pe acest binevoitor,date fiind relatiile cu cei sus-pusi (mentionate chiar de el), sa le transmita mesajul nostru comun si anume acela de a fugi cat inca mai au timp.Eventual,sa puna un strat de asfalt,nu de alta dar sa nu dea in gropi cand i-or fugari oamenii de aici,cand vor veni la cersit voturi.

Va rog sa va ganditi si voi si impreuna sa concepem acel memoriu catre primaria Iasi si cea din Barnova. Sa convenim la o forma oficiala,la un tabel ca si anexa,la o data privind strangerea de semnaturi ori eventual,un loc unde sa se gaseasca tabelul.

Am sa incerc sa atasez un model de Memoriu, intr-o postare ulterioara. Daca aveti voi un model sau concepeti unul,va rog sa-l postati. Iar daca ajungem la o forma finala,sa-l scoatem la lumina. Batem fierul cat e cald. Sau cel putin,asa ar trebui sa facem...

Sa cititi si Hotararile Consiliului Local Barnova. Aici e doar una : http://primariabarno.....0nr. 8-10.pdf
Am mentionat cred,destul de clar, ca nu am nici o legatura politica cu absolut nimeni ....2 Nu stiu  de ce sex sinteti  domnule,doamna, cu id-ul de visani  care, locuiti in visan..Vorbiti de greselile mele gramaticale ? Daca nu ati mai fi atit de plin de sine ! si ati citi cu maxima atentie ,in rindurile de mai sus, de dumneavoastra  postate ve-ti gasi ce-l putin o greseala {gramaticala} .  Atita timp cit oameni,, arunca sacul cu gunoi de la etaj ce pretentii sa mai avem ? Si apropo! sint un domn .Ramine-ti cu bine cu nevoile si ura voastra!!

#790
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Sah - mat !

Poate ma lamuriti de unde si pana unde par sa fiu "plin de sine" ?! De unde reiese asta? Din faptul ca am ceva impotriva campaniei electorale pe care dumneavoastra o promovati? Ca nominalizati oameni "bine intentionati", receptivi dar care nu pot face nimic din pricina consilierilor? Astea-s pretexte? Astea-s prostii pentru prosti. Sau mai bine zis = vrajeli. Cine mai inghite minciuni din astea? Cand peste tot s-au facut drumuri, daca au avut proiecte,cum justifica acest primar din Barnova neputinta lui? Prin faptul ca e inconjurat de consilieri ce se pun impotriva lui? Sau mai bine sa recunoasca ca s-a inconjurat cu tot felul de ciofligari, fomisti si oportunisti,care in urma "sponsorizarilor" au beneficiat de "ceva" si nu cu oameni capabili sa intocmeasca proiecte ce puteau obtine usor fonduri europene nerambursabile, tocmai pentru infrastructura. Cand UE se roaga de noi sa atragem fondurile,ca le pierdem si avem o rata de absorbtie de 6-7%, noi gasim pretexte de genul consilierilor? Nu l-am auzit pe primar sa ceara ajutorul Guvernului iar in urma unui raspuns negativ, sa faca publica informatia, in presa locala!!! Cum dracu unii primari au facut tocmai ce-l durea pe om si anume infrastructura si asa mai stau bine-mersi inca un mandat si asta acum scoate consilierii vinovati?! E de rasul curcilor! Care l-a mai crede ! Iar daca ar fi fost asa, n-a iesit nicaieri public sa informeze cetatenii ca unii consilieri sunt impotriva accesarii fondurilor si a dezvoltarii infrastructurii. Dar chiar nicaieri!!!

Asa ca domnule (declarat domn de dumneavoastra), va rog sa argumentati unde e ura nejustificata? E ura impotriva minciunii si delasarii! Dar probabil dumneavoastra credeti ca detineti adevarul si cine e impotriva...In caz contrar...ramaneti cu bine!

#791
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 205
  • Înscris: 18.09.2009
Eu zic sa incercam pana la alegeri sa ne facem cat mai multi mutatie (daca am fi multi... am conta macar in sonaje!!).

De ales tot trebuie ales cineva. Totul e sa ii urmarim, analizam si sa alegem dintre toti pe cel care ar putea sa ne ajute cu doleantele noastre.

Insa cum bine stiti, problema mereu s-a pus: AVETI MUTATIE?!!
Asta vizavi de deszapezirile de asta iarna, cand sunam la primaria Barnova... prima intrebare cam asta era.

Pentru ca problemele din Visan sunt acum si ale noastre ideal ar fi sa cautam solutii pentru a obtine bulentine de Barnova, si astfel, poate presiunea va fi mai mare.

E un prim pas important in lupta cu birocratia, promisiunile desarte.

Sa auzim numai de bine!

#792
visani80

visani80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 16.05.2011

View Postbetinal, on 11th April 2012, 10:06, said:

Eu zic sa incercam pana la alegeri sa ne facem cat mai multi mutatie (daca am fi multi... am conta macar in sonaje!!).

De ales tot trebuie ales cineva. Totul e sa ii urmarim, analizam si sa alegem dintre toti pe cel care ar putea sa ne ajute cu doleantele noastre.

Insa cum bine stiti, problema mereu s-a pus: AVETI MUTATIE?!!
Asta vizavi de deszapezirile de asta iarna, cand sunam la primaria Barnova... prima intrebare cam asta era.

Pentru ca problemele din Visan sunt acum si ale noastre ideal ar fi sa cautam solutii pentru a obtine bulentine de Barnova, si astfel, poate presiunea va fi mai mare.

E un prim pas important in lupta cu birocratia, promisiunile desarte.

Sa auzim numai de bine!


   Lasati mutatiile, am mai spus-o: Primarul  trebuie sa raspunda pentru ceea ce NU a facut pana acum? A dormit 4 ani si pe banii nostri -  avem sau nu mutatie, noi platim taxe si impozite. O sa va promita alt candidat ca face drumul si iar asteptati 4 ani...

Editat de visani80, 11 aprilie 2012 - 13:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate