Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...
 ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 

R.C.S. & R.D.S. - TV cablu digital (H.D.) - Topic general - 34 de posturi H.D. - Partea I.

* * * * - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40065 replies to this topic

#36343
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcrislacor, on 26 ianuarie 2017 - 12:24, said:

Mulțumesc, nu. Tu ai deschis gura fără să zici nimic, dacă vrei să faci completări ești liber...

Mai incerca odata sa te dai pe spate.Posted Image

#36344
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.12.2016

View PostKalman2007, on 23 ianuarie 2017 - 18:26, said:

Da, depinde câte canale are pachetul de bază. RDS are peste 100 deci automat trebuie să aibă toate din lista must carry (cele 30). TVR-urile, TV 5 și anumite regionale sunt separat deci se ia în considerare cele 30 din listă. Travel Mix e pe 27 de ex. și nici acest post nu e recepționat peste tot.
UPC de ex. a eliminat o grămadă de canale din pachetul de bază tocmai din cauza asta (când Digi 24 a fost pe locul 13). Posted Image Până la urmă Digi 24 a mai urcat în listă (locul 10) deci nu au mai avut încotro. L-au introdus chiar și pe analogic.

Ce spune articolul 82:
„Orice distribuitor care retransmite servicii de programe prin rețele de comunicații electronice, cu excepția celor care utilizează exclusiv spectrul radio, are obligația să includă în oferta sa serviciile de programe ale Societății Române de Televiziune destinate publicului din România, precum și alte servicii de programe, libere la retransmisie și fără condiționări tehnice sau financiare, ale radiodifuzorilor privați, aflați sub jurisdicția României, în limita a 25% din numărul total de servicii de programe distribuite prin rețeaua respectivă, precum și serviciile de televiziune a căror obligativitate de retransmitere este stabilită prin acorduri internaționale la care România este parte. Criteriul de departajare pentru radiodifuzorii privați este ordinea descrescătoare a indicelui anual de audiență.”

Tocmai ca nu mai exista pachetul de baza. Exista pachet analogic (minim 59 programe) si pachetul digital / doar cu decodor sau CI (minim 89 programe) - asa sunt trecute in contract, nu conteaza ca tu de fapt ai peste 100. Asa ramane 25% din 89, adica 22 de programe din must carry. Sunt retransmise mai multe, cu siguranta. Ce e sigur este ca, compania este acoperita in aceasta privinta, pentru ca amenzile sunt foarte mari. Nu mai risca nimeni.

Edited by 2Unlimited, 26 January 2017 - 12:51.


#36345
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010

View Postadiatric, on 26 ianuarie 2017 - 12:36, said:


Mai incerca odata sa te dai pe spate.Posted Image
Am postat lista si acum doi ani, si anul trecut. Nu prea erau modificari majore. Toate canalele au bit-rate variabil, cu un minim si maxim pe encoder. In functie de necesitate si ce se difuzeaza, bitrate-ul creste sau scade. Ca l-ai prins tu(sau cine a verificat zilele trecute) in 6Mbps, nu inseamna ca e constant. Masurarea unui bitrate variabil, se face pe o captura mai lunga, de peste 1 minut. Asta daca vrei sa masori corect.

Precizez asta, ca sa nu mai aiba nimeni dubii.

Sal'tare la toti!

Edited by flobuc, 26 January 2017 - 13:29.


#36346
Crristynel

Crristynel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 21.12.2013

View Post2Unlimited, on 26 ianuarie 2017 - 12:47, said:


[...](minim 89 programe) - asa sunt trecute in contract, nu conteaza ca tu de fapt ai peste 100. Asa ramane 25% din 89, adica 22 de programe din must carry. Sunt retransmise mai multe, cu siguranta. Ce e sigur este ca, compania este acoperita in aceasta privinta, pentru ca amenzile sunt foarte mari. Nu mai risca nimeni.
In zona mea nu prea este "acoperită".
Lipsește TVR-ul regional care este, pe hârtie, obligatoriu.

#36347
cbz

cbz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.02.2007
Bitrate

Attached Files



#36348
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Acum întreb și eu, valorile de mai sus cum sînt definite de către respectivul soft: ABR (Average Bitrate), VBR (Variable Bitrate) sau CBR (Constant Bitrate)...?
https://en.wikipedia...Average_bitrate

#36349
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007
Se tot discuta de posturi din lista "must-carry". dar cu audienta aproape de zero sau chiar negativa.,Va las mai jos un link cu niste posturi care ar trebui eliminate din grila:
http://www.forbes.ro...n-chitila-75373

Edited by primuministru, 26 January 2017 - 21:46.


#36350
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 19.01.2015
Telestar e chiar pe varful rachetei  must-carry. Travel mix ar avea audienta si mai mare daca l-ar baga RCS in toata tara, nu doar la nivel limitat de regiuni, ca in rest il regasesti la toti operatorii.

#36351
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
Da asa este cu Travel Mix eu de exemplu nu am postul asta la RCS eu am Credo TV.

#36352
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Sunt niste posturi care nu au ce cauta in lista must-carry. Cand CNA functiona cu adevarat se faceau monitorizari si se decidea clar cine merita must-carry si cine nu.
Posturile de pe ultimele pozitii in urma monitorizarilor trebuiau sa iasa fiindca nu indeplinesc absolut nici o regula pentru a putea fi trecute acolo.

Travel Mix nu ar avea audienta nici daca ar fi la absolut toti operatorii din Romania asa cum nici Cinethronix sau alte posturi nisate nu ar avea.
Dar inca odata o spun, daca CNA ar functiona corespunzator, nu ar mai exista multe posturi.

Edited by gigsnet, 26 January 2017 - 22:35.


#36353
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
Estrada si Telestar si TVR regionale nu tebuiau introduse in must caryy TVR regionale au cateva ore iar apoi devin clone TVR 3 cu numele lor.

Cum este TVR Cluj ce are cateva ore iar apoi da TVR 3.

Asa credca sunt toate regionalele TVR.

#36354
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View Postcbz, on 26 ianuarie 2017 - 20:03, said:

Bitrate

Toate raspunsurile de pana acum imi confirma ceea ce observasem personal: Nat Geo HD are cel mai prost bitrate, iar Eurosport si HBO printre cele mai mari.

#36355
silvc

silvc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.08.2010

View Postgigsnet, on 26 ianuarie 2017 - 22:29, said:

Travel Mix nu ar avea audienta nici daca ar fi la absolut toti operatorii din Romania asa cum nici Cinethronix sau alte posturi nisate nu ar avea.
Mie mi se pare interesant Travel Mix pentru ca are emisiuni filmate în Romania, preferata mea este 'Pe poteci, spre inima ta!” cu imagini spectaculoase din Munții Carpați: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sUDb6HTTh4o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .Din păcate postul TV nu are EPG.

#36356
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Iti dau dreptate ca e travel Romania dar ultima data m au pierdut cu o filmare. Parca au folosit o camera a unui telefon cu butoane. Peisaje pixelate nu vrem... pt un astfel de canal e nevoie de hd cel putin....

Edited by avumit, 27 January 2017 - 13:03.


#36357
silvc

silvc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.08.2010
Probabil se va investi in conținut HD când Travel Mix va fi o televiziune mai cunoscuta, oricum e un bun început.
Chiar dacă a trecut 1 Decembrie trebuie sa susținem reportajele produse in România.

Edited by silvc, 27 January 2017 - 13:40.


#36358
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 24.05.2014

View Postsilvc, on 27 ianuarie 2017 - 10:12, said:


Mie mi se pare interesant Travel Mix pentru ca are emisiuni filmate Ăźn Romania, preferata mea este 'Pe poteci, spre inima ta!” cu imagini spectaculoase din Munții Carpați: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sUDb6HTTh4o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .Din păcate postul TV nu are EPG.
Travel Mix este preferatul meu!Pe anumite intervale orare depășește cu mult Travel Channel!
Emisiunile "Pe poteci spre inima ta", "Cu lumea-n cap" si "Destinatii la cheie" sunt cele mai urmărite de mine!Din punctul meu de vedere sunt elita emisiunilor de turism 100% RO!
P.S.Exista si topic dedicat acestui canal
https://forum.softpe...8#entry20333090

Edited by mediasettv, 27 January 2017 - 13:50.


#36359
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 19.01.2015
Travel mix a mai fost distribuit telespectatorilor de DTH Telekom prin partajare cu canalul Dolce Info, si avea si atunci audienta, deci nu e un post cu 0 - 5 audienta cum e Telestar.

#36360
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 16.04.2014

View PostHerman01, on 24 ianuarie 2017 - 18:34, said:

DIGI_Helper, cand vor fi introduse si la Sibiu in digital posturile locale Tv Sibiu, Eveniment Tv si regionalul TVR Cluj? Din iunie 2016 postul Tv Sibiu nu mai este transmis nici macar in grila analogica. Posturile  AXN, TVR3 si Look Tv sunt dublate asa ca loc ar fi. Multumesc!

Comunica-mi te rog in PM numele titularului si adresa completa. Voi prelua ca si sugestie cele relatate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate