Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Asta e lege sau hotie din partea administratorului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Salut  !

Locuiesc intr-o scara de bloc cu 7 etaje, blocul avand 2 scari. Administratorul blocului se ocupa de mai multe blocuri, nu numai de al meu.
Care e problema ?

Sa incep cu inceputul. Normal si ca la orice bloc fiecare locatar trebuie sa predea citirea apometrelor care e consumul de apa pe luna care tocmai a trecut. La alte blocuri vine administratorul in persoana sa citeasca acele apometre (alte blocuri cu alt administrator), la noi trebuie sa i le ducem noi atunci cand are program la asiociatie. Acest lucur nu ma deranjeaza si nu cred ca deranjeaza pe nimeni. Problema ar fi insa ca el nu primeste citirea exacta a apometrelor pe motiv ca "nu ii poate calcula calculatorul" sau ca "ii vine greu", nu stiu exact care din ele. Prin urmare daca tu ai consumat 2,14 mc de apa/luna el ori iti pune 2 ori iti pune, cel mai probabil 3. Tot la fel daca ai consumat 5,5 el iti pune ori 4 ori 6, tot la fel cel mai probabil 6. Iti trece acolo cifra rotunjita de fata cu tine si zice motivele de mai sus cum ca nu ii merge calculatotul sa socoteasca asa sau ca ii vine greu etc.
Toate bune si frumoase numai ca din aceste rotunjiri apar niste pierderi. Va dati seama ca asta nu e prima luna cand face asa ci sunt mai multe de cand face asa si din acest motiv lumea nici nu se mai duce cu 5,5 ca sa nu ii treaca 6 ci se duce dinainte cu 5 ca sa fie el multumit. Cu alte cuvinte toti scad prin rotunjire in favoare lor.
Problema e, cum ziceam, ca din toate aceste rotunjiri apar pierderi, pierderi pe care ni le trece tot noua la plata, impartite in mod egal.
Asta nu numai ca ar fi o golanie si o prostie dupa parerea mea fiindca eu pot sa consum chiar 5 mc de apa iar el sa imi mai bage inca 3 ca pierderi.
Asta nu e nimic pe langa ce i-a mai trecut lui prin cap:
De la o bucata de vreme, vazand ca lumea nu e prea multumita de pierderi, a inceput sa bage niste "controale metrologice obligatorii" ale apometrelor pe care daca nu le faci te trezesti automat cu apa scrisa la pausal, mai exact toate pierderile le platesti tu.
Inteleg, faci aceste controale o data la 5 ani dar cand au venit baietii respectivi cu verificarea au zis ca cica se fac la fiecare 6 luni.
Pentru aceste controale trebuie sa platesti, la care mai adaugi inca o suma posibila in cazul in care ti-l gasesc ei defect. (Tu nu ai de unde sti daca chiar e defect sau nu fiindca ei ti le iau la dansii la sediu sa le verifice cica cu aparate speciale etc.)

Am terminat de expus problema/problemele, acuma as vrea sa ma lamuriti si pe mine cu niste chestii:

1. Are voie sa ne ia consumul de apa rotunjit asa daca noi i-l dam cu exactitate ? Chiar e problema cu calculatul sau care e smecheria ?

2. Exista vreo lege care zice cat de des trebuie sa verfice lumea dpdv metrologic apometrele ? Trebuie verificate ? Nu cumva e o intelegere miseleasca intre cei de la verificarea metrologica si administrator: unu face voit pierderi => ii chiama pe astia => astia cer banii pe care ii impart frumos cu nenea administratoru' ?

3. Daca e vreo lege in aceasta privinta cat si in privinta frecventei cu care trebuie verificate atunci as vrea ceva documentatie in acest sens daca se poate. Linkuri, pdf-uri orice.


4. Ce ar trebui sa fac in cazul in care ce se intampla e ilegal ?

Multumesc !

Edited by Krisler12, 04 February 2011 - 12:06.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
1. La mine la bloc se calculeaza cu 2 zecimale. Totusi se mai adauga in plus o anumita cantitate de apa - pierderi pe instalatie sau consum la comun.
2. Verificarea metrologica se face la cat scrie pe hartiile care insotesc manometrele - 2, 3 sau 5 ani, depinde de producator. In nici un caz la 6 luni. Doar cand expira verificarea existenta, cu exceptia cazului cand apare o defectiune.

#3
balonash

balonash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 05.02.2009
La mine în bloc e la fel, o dată pe lună lumea predă indexul. În cazul meu, singur în apartament și prea tânăr pentru astfel de preocupări, i-am zis să-mi treacă lunar câte 5metri cubi și la 6 luni, când se face citirea exactă mai scade sau mai adaugă în funcție de index.
Asta nu am văzut precizat la tine. La 6 luni nu se confruntă datele predate de voi cu cele de pe apometru și se stabilește ce și cum?

#4
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 balonash, on 4th February 2011, 12:22, said:

La mine în bloc e la fel, o dată pe lună lumea predă indexul. În cazul meu, singur în apartament și prea tânăr pentru astfel de preocupări, i-am zis să-mi treacă lunar câte 5metri cubi și la 6 luni, când se face citirea exactă mai scade sau mai adaugă în funcție de index.
Asta nu am văzut precizat la tine. La 6 luni nu se confruntă datele predate de voi cu cele de pe apometru și se stabilește ce și cum?
Ce sa se stabileasca ? El iti trece ca pierderi ce rezulta prin rotunjire. Atata tot.

#5
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Sigur dati cat ati consumat. Nu se da indexul? Daca rotunjeste indexul nu e nicio problema. Daca rotunjeste consumul atunci trebuie atentionat.

#6
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 mihaicsm, on 4th February 2011, 12:43, said:

Sigur dati cat ati consumat. Nu se da indexul? Daca rotunjeste indexul nu e nicio problema. Daca rotunjeste consumul atunci trebuie atentionat.

La ce index te referi ? Ce e ala ?

Noi facem asa:
Ne uitam pe fiecare apometru si notam cat indica acolo. Scadem apoi din cat a indicat luna trecuta si iaca asa rezulta consumul de apa ptr. apometrul respectiv.Adunam apoi consumul de apa ptr. toate apometrele din casa si rezulta consumul de apa rece si cel de apa calda (in cazul in care nu ai centrala).
Te duci frumos la el cu aceasta foaie cu calculele (e un tabel unde scrii cat era pe luna trecuta si cat e acuma ptr. fiecare apometru, plus calculat total apa rece si toal apa calda) si asta e tot.
Spre exemplu pe foaie poate sa fie 5 mc de apa rece (baie plus bucatarie) si 7mc de apa calda (baie plus bucatarie). Astia 5 si 7 nu se aduna ci raman asa. Dar in cazul in care te duci la el cu un consum total de apa calda de 5,3 sau 5,5 de apa calda/rece el ia frumos acolo si iti rotunjeste totalul plus consumul actual de apa ca sa iasa 6. In asta contsa rotunjirea. Si tot de asta rezulta si pierderi fiindca lumea rotunjeste ea acasa sa le iasa 5 ca sa nu ii mai iasa lui 6 daca omu are 5,2 mc.
Tot asa a rezultat si pasul doi cel cu verificatul apometrelor la fiecare 6 luni.

 balonash, on 4th February 2011, 12:22, said:

La mine în bloc e la fel, o dată pe lună lumea predă indexul. În cazul meu, singur în apartament și prea tânăr pentru astfel de preocupări, i-am zis să-mi treacă lunar câte 5metri cubi și la 6 luni, când se face citirea exactă mai scade sau mai adaugă în funcție de index.
Asta nu am văzut precizat la tine. La 6 luni nu se confruntă datele predate de voi cu cele de pe apometru și se stabilește ce și cum?

Nu ma refer la verificarea asta de care zici tu. Tu ai inteles ca vine el prin case la oameni ca sa le citeasca mai exact consumul de apa. La noi nu se face asa, nu a veniti niciodata.
Eu ma refer prin verificare la faptul ca vin niste tipi care vor bani sa ti le scoata, bani sa ti le verifice, bani sa le "repare" in caz ca or fi stricate ( numai ei stiu de sunt sau nu, la urma urmei ei le pot gasi stricate de fiecare data fiindca tu le platesti si reparatiile dar si asa isi justifica si ei importanta verificarii metrologice pe care o fac) si, sa nu uit, bani pe montat inapoi pe teava de unde ti le-au luat.

In asta consta verificarea metrologica. Scopul ar fi acela sa nu mai existe pierderi, insa cu rotunjirile de rigoare, pierderi iar vor fi => iar verificare metrologica => iara bani aruncati pe geam.
Stau si ma intreb daca nu cumva e vreo intelegere intre astia si administrator ca prea ne freaca la cap cu verificarea lui periodica. La alte blocuri, la alte asociatii nici nu se face asa ceva, iar la altele s-a facut o data foarte de mult ca nici lumea nu isi mai aminteste cand.

Edited by Krisler12, 04 February 2011 - 12:58.


#7
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
index = "cat indica acolo" :)

Ca principiu nu e ok. Ar trebui sa calculeze cu zecimale. Dar ca sa evitati discutii interminabile, poti face si tu ca ceilalti, te duci cu cifra deja rotunjita (in plus sau in minus cum consideri tu). Ideea e ca daca rotunjesti sa iti notezi indexul pe acea luna cu valoarea corespunzatoare (mai exact cat ar fi fost indexul ca sa imi dea valoarea rotunjita). Astfel nu o sa apara niciodata diferente semnificative intre ce e scris pe apometru si ce e calculat la administratie.

#8
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 eiffel, on 4th February 2011, 12:21, said:

1. La mine la bloc se calculeaza cu 2 zecimale. Totusi se mai adauga in plus o anumita cantitate de apa - pierderi pe instalatie sau consum la comun.

-----------------------------
La noi spune ca nu merge la calculat, probleme cu calculat/calculatorul sau ca ii vine lui greu, nu stiu exact care dintre aceste motive il invoca.

2. Verificarea metrologica se face la cat scrie pe hartiile care insotesc manometrele - 2, 3 sau 5 ani, depinde de producator. In nici un caz la 6 luni. Doar cand expira verificarea existenta, cu exceptia cazului cand apare o defectiune.
Am apometre Zener. Cum se verifica astea ca nu e nici un document care sa zica asta atasat lor ?

 mihaicsm, on 4th February 2011, 13:02, said:

index = "cat indica acolo" :)

Ca principiu nu e ok. Ar trebui sa calculeze cu zecimale. Dar ca sa evitati discutii interminabile, poti face si tu ca ceilalti, te duci cu cifra deja rotunjita (in plus sau in minus cum consideri tu). Ideea e ca daca rotunjesti sa iti notezi indexul pe acea luna cu valoarea corespunzatoare (mai exact cat ar fi fost indexul ca sa imi dea valoarea rotunjita). Astfel nu o sa apara niciodata diferente semnificative intre ce e scris pe apometru si ce e calculat la administratie.
Asta nu ar fi probleme dar cum ramane treaba cu verificarea metrologica periodica ?El zice ca "dom'le sunt pierderi si de asta trebuie verificate, ca face lumea galagie", daca nu face lumea galagie atunci face el galagie si tot acolo iesim.

E vreo legislatie pe undeva in ascest sens ?

In plus, daca nu accepti verificarea metrologica iti trece tie toate pierderile care apar fie reale fie prin rotunjire.

#9
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Eu le pun la cutia postala a administratorului (ca toata lumea de altfel): consum rotund. Daca e sub ,5, rotunjesc in minus (voi avea deja o diferenta, care se va regulariza si pe care o voi plati in plus luna viitoare); daca e peste, pun in plus. Oricum eu imi notez indecii exacti (dar de dat dau rotunjit) si per ansamblu, sunt chit pe chit. Nu-s foarte mari diferente. Sau nu semnificative.

Ca platesti mai mult, da, pentru ca "pierderi" sunt! La ce mod? La modul ca se gaseste o baba ici-colo, care lasa sa curga, picurand, noaptea, robinetul la cada. Apometrul ei nu intregistreaza picatura aia (e debitul mult prea mic). Dar e de-ajuns sa mai fie inca unul sau doi in bloc, ca ea, pentru ca apometrul mare, de scara sa intregistreze.

Cand vine nenea de la apa sa citeasca contoarul, il citeste pe ala de scara si se emite facutra si aia treubie platita. Pe urma se face socoteala, si diferenta intre cat este pe ceasul mare si suma a ce a dat fiecare, apoi diferentele fie le "baga pe gat" la fiecare, in mod egal, fie celor care nu au apometre (si platesc un fel de pausal).

Deci, legat de pct 1) eu nu am obiectii si nu vad care ar fi problema.

Legat de pct 2), la 6 luni mi se pare prea des. Eu stiam ca anual sau la doi ani (ca la gaze si la control ISCIR pentru centrale termice). Si atat timp cat acel apometru are un sigiliu (intact)...

Daca ai dubii, pentur linistea ta, vezi ce model de apometru ai, si ia si cauta-i pe net si scrie-le un mail sau da-le un telefon si intreaba-i direct. Sau la orice firma (autorizata) care instaleaza apometre si/sau fac sigiliu (se poate face sigiliu si daca  nu ai apometurl de la ei sau nu ti l-au instalat ei). Unii poate iti vor raspunde (la mail de exemplu), altii nu. Si vezi incotro "bate" media si converg parerile. Este cea mai autorizat/a parere/sfat, parere mea. Plus ca ar trebuie sa exoste si Norme Metodologice pentru asa ceva (pe care, cred, ca tot de la ei le poti afla, la limita).

3) Daca ceva e ilegal (si poti dovedi), un avocat bun si un proces catre persoana in cauza (sau asociatia de locatari?) ar putea rezolva problema (cred). Desi la cati bani, timp si nervi ai "toca"... nu stiu daca chiar merita. Poate sa vobesti cu el direct (si sa il ameninti cumva cu procesul), poate sa ceri o experitiza si din partea altei firme (autorizate) pentru verificarea apometrelor, o plangere la politie?

#10
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 colombo2003, on 4th February 2011, 13:10, said:

Eu le pun la cutia postala a administratorului (ca toata lumea de altfel): consum rotund. Daca e sub ,5, rotunjesc in minus (voi avea deja o diferenta, care se va regulariza si pe care o voi plati in plus luna viitoare); daca e peste, pun in plus. Oricum eu imi notez indecii exacti (dar de dat dau rotunjit) si per ansamblu, sunt chit pe chit. Nu-s foarte mari diferente. Sau nu semnificative.

Ca platesti mai mult, da, pentru ca "pierderi" sunt! La ce mod? La modul ca se gaseste o baba ici-colo, care lasa sa curga, picurand, noaptea, robinetul la cada. Apometrul ei nu intregistreaza picatura aia (e debitul mult prea mic). Dar e de-ajuns sa mai fie inca unul sau doi in bloc, ca ea, pentru ca apometrul mare, de scara sa intregistreze.

Pierderi sunt si din cauza ta fiindca tu dai rotunjit zicand ca platesti mai mult luna viitoare si astfel suneti "chit pe chit", numai ca intre timp trebuie predata citirea apometrului mare de la scara ta si acolo va aparea o cifra mai mare ptr. ca include si diferenta pe care tu ai de gand sa o platesti abia luna viitoare insa, momentan, luna asta acea diferenta se va pune ca pierderi tuturor de pe scara, deci si tu contribui la aceste pierderi, nu numai ei.



Cand vine nenea de la apa sa citeasca contoarul, il citeste pe ala de scara si se emite facutra si aia treubie platita. Pe urma se face socoteala, si diferenta intre cat este pe ceasul mare si suma a ce a dat fiecare, apoi diferentele fie le "baga pe gat" la fiecare, in mod egal, fie celor care nu au apometre (si platesc un fel de pausal).

Pai tocmai asta e, ca nenea ala vine la sfarsitul lunii pe care tu tocmai ai dat-o trunchiata cu gand ca o vei plati luna viitoare.

Deci, legat de pct 1) eu nu am obiectii si nu vad care ar fi problema.

Legat de pct 2), la 6 luni mi se pare prea des. Eu stiam ca anual sau la doi ani (ca la gaze si la control ISCIR pentru centrale termice). Si atat timp cat acel apometru are un sigiliu (intact)...

Daca ai dubii, pentur linistea ta, vezi ce model de apometru ai, si ia si cauta-i pe net si scrie-le un mail sau da-le un telefon si intreaba-i direct. Sau la orice firma (autorizata) care instaleaza apometre si/sau fac sigiliu (se poate face sigiliu si daca  nu ai apometurl de la ei sau nu ti l-au instalat ei). Unii poate iti vor raspunde (la mail de exemplu), altii nu. Si vezi incotro "bate" media si converg parerile. Este cea mai autorizat/a parere/sfat, parere mea. Plus ca ar trebuie sa exoste si Norme Metodologice pentru asa ceva (pe care, cred, ca tot de la ei le poti afla, la limita).

3) Daca ceva e ilegal (si poti dovedi), un avocat bun si un proces catre persoana in cauza (sau asociatia de locatari?) ar putea rezolva problema (cred). Desi la cati bani, timp si nervi ai "toca"... nu stiu daca chiar merita. Poate sa vobesti cu el direct (si sa il ameninti cumva cu procesul), poate sa ceri o experitiza si din partea altei firme (autorizate) pentru verificarea apometrelor, o plangere la politie?

Multa lumea nu vrea sa se certe cu el ca suntem vecini si ca e de treaba dar daca il contrazici se dovedeste de-a dreptul batut in teasta ori o tine pe-a lui ori se simte agresat si incepe sa tipe. Prin urmare nu as fi decat eu cel care sa faca scandal, ceilalti comenteaza dar doar din umbra ca daca ii dai fata ei nu ai zis nimic, ei nu stiu nimic, ei nu au nici o treaba si administratorul e cel mai bun si ei nu au nici o obiectie, brusc le uita pe toate cand e si el de fata.

Edited by Krisler12, 04 February 2011 - 13:28.


#11
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
1) O veni la sfarsitul lunii, iar noi le predam la inceputul lunii, deci exact acolo e.

2) Dau rotund, DAR, ziceam si ca intotdeauna imi notez index-ul exact, cu toate cifrele, asa cum il citesc. Iar diferentele (si atunci aia este cat se poate de real si de exact) intre doua citiri succesive, cam coincid cu rotunjirile. Deci, eu chiar nu am nici o problema in acesta privinta.
Si chiar daca ar fi, ele sunt nesemnificative. Maxim jumate de metru cub (am exagerat acum). Asta cat poate sa insemne? Cel mult un leu, doi. Iar daca ar fi sa fie cum zici tu, ca acesta diferenta iar o impate la toti, imagineaza-ti ce inseamna asta! Nici macar 10 bani... Hai sa nu fim atat de "scrufulosi la datorie" acum si sa... Nu cred ca e cazul.

La urma urmei, se duc (a se citi pierd) banii, cu mult mai mult, cand e vorna de cheltuili (zilnice), decat aici (si o data pe luna): cand te duci la aprozar si nu are sa-ti dea rest, sau la ziar sau la tigari, sau la benzina sau... sau... sau. In fine, este parerea mea!

3) Mda, din pacate cunoastem. Astia sunt oamenii. Dar, odata si-odata, trebuie cineva sa ia si atitudine, nu? Pe de alta parte e mai usor de adunat numere intregi decat  cu virgula!

Cum s-o numi oare acel program (daca e transparenta totala)? Sa stim si noi. Sau te pomeni ca o fi vreun amarat de Excel, in care de abia a invata si el si stie sa umble si acum se da mare.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am apometre Zener. Cum se verifica astea ca nu e nici un document care sa zica asta atasat lor ?
In cutia lor exista atasat la certficatul de garantie si certificarea metrologica. Nu mai stiu exact, dar la Zener parca e valabila 3 ani.
Iar dupa fiecare masuratoare metrologica, firma autorizata de producator, trebuei sa va dea un certificat metrologic, care are o valabilitate similara.

Quote

La noi spune ca nu merge la calculat, probleme cu calculat/calculatorul sau ca ii vine lui greu
Si cine va impiedica sa-i spuneti ca daca lui ii e greu sa calculeze, si voua va e greu sa-l platiti si sa-si ia catrafusele ca angajati pe altul.
Asociatia l-a angajat, si daca nu va convine puteti pune pe altcineva.

Edited by eiffel, 04 February 2011 - 14:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate