Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14699 replies to this topic

#5401
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Asta imi aduce aminte de tatal unui amic ce se tot lauda cu tuica lui, imi zice sa beau ca este buna de povestesc la nepot, el nestiind ca am origini in Alba... o miros, o degust si ma gandesc la ce posirca lunga se bea in sud...

#5402
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Trebuie tărie şi ca să nu pui gura pe tărie sau alcool în general. Eu nu mai am voie, că risc s-o dau în ciroză.
Cum era berea "Azuga" în anii '90?

#5403
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Orice lucru se consuma cu moderatie/de placere, numai un idiot face abuz de ceva.

#5404
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

View Postconnectorxp, on 13 februarie 2018 - 03:10, said:

Asta imi aduce aminte de tatal unui amic ce se tot lauda cu tuica lui, imi zice sa beau ca este buna de povestesc la nepot, el nestiind ca am origini in Alba... o miros, o degust si ma gandesc la ce posirca lunga se bea in sud...
Olteanul: Ia colea, vericule, ca am o tuica tare, de 38 de grade!
Ardeleanul: No, asta nu-i tuica, e temperatura! :lol:

On: prin facultate ('98-2000) aduceau baietii in camin bere Azuga, care era cea mai ieftina. Era o posirca. Defapt imi spunea tata ca inca din anii 70 a inceput sa se strice berea Azuga, ca nu mai foloseau reteta traditionala si ii grabeau fermentatia cu drojdii speciale.

Acum fabrica nu mai exista, SAB Miller a cumparat-o si apoi a inchis-o pentru ca nu mai aveau unde s-o extinda. Au promis ca fac reteta in alte fabrici (probablil la Brasov unde fac si Ciucas). Am vazut printr-un magazin, era la PET de 2 litri, dar n-am avut curaj sa cumpar.

#5405
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 13 februarie 2018 - 12:39, said:

Cum era berea "Azuga" în anii '90?
proastă.

#5406
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,886
  • Înscris: 14.10.2008
Anii '90-marcati de valutistii care isi faceau veacul in fatza blocului Union unde locuiam. Acestia urinau la mezaninul gol al scarii de bloc, cand nu functiona liftul, erai nevoit sa urci pe acolo prin miresme de primavara. Eram oricum obisnuit cu mirosul de la WC-urile din scoala.

Iarna cand se topea zapada, ploua in lift si acesta era scos din functiune 2 saptamani. Becul cand se ardea in lift, dura 2 saptamani sa-l schimbe. Cata vreme nu era interfon, pana in 1995, gaseai dimineata la prima ora un mare kk in lift.

Revenind la valutisti, si acum mai sunt, exista si casa de schimb acolo, unul dintre ei prin 1997 m-a vazut cand am aruncat cu apa de sus de la etajul 6, apoi cand am dus gunoiul m-a recunoscut si m-a luat la rapanghele, cand am fugit a injurat cu fmm. Posted Image

Pusai la avatar contor trifazic vintage, acum am cu LED-uri dar in anii '90 imi trebuia trifazic la apartament si nu am avut. Prima oara am vazut acest model de contor la Motel Cozia la Caciulata, apoi la parcul de distractii din Mamaia.

#5407
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Valutişti... ăia de mai băgau şi ziare în loc de banconte, sau Dinari Iugoslavi în loc de Mărci Germane (semănau între ele...).

#5408
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,886
  • Înscris: 14.10.2008
Noi le ziceam bijnitzari. Seara se adunau pensionari care comentau aprins fotbalul si politica, la aia le ziceam chibitzari.

#5409
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Panacotari si pamblicari, daca stie cineva ce melodie a facut celebri acesti termeni.

#5410
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Connex lanseaza reteaua 3G. Tin minte primul apel 3G de la CERF2005 si la putin timp de la lansarea serviciul am avut primul abonament si telefon 3G, iar acum nu ne mai ajung 300 mbps downlink... Ce a evoluat tehnologia.

#5411
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,886
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am avut telefon 2 G pana in 2012, 3 G din 2012, smartphone fara net mobil din 2014 si net mobil din 2015, cu toate ca in 2011-2012 am folosit un stick 3 G de USB in loc de net fix acasa in asteptarea fibrei de RDS, aveam net de RDS din 2006 la bloc la magazin dar acasa la vila nu s-a putut pana la fibra bagata in 2012, asa ca am luat un stick 3 G pe baza abonamentului de la magazin.

Acel stick l-am luat si la Sambata de Sus la Revelion 2012, ma chinuiam cu laptopul pe balcon sa prind un pic de semnal. Acum o fi acoperire buna Digi.Mobil si acolo, nu am mai fost de la Revelion 2013.

Am vazut lansarea 3 G, eu intelegeam ca inseamna apel video si nu ma incanta.

#5412
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Când apăruse 3G-ul se lansase şi videotelefonia. Nu a prins atunci, şi din cauza costurilor mari.
Mie îmi plăceau videotelefoanele din "The Jetsons/Familia Jetson". Îmi doream la un moment dat să existe videotelefonie, dar mă gândeam că nu va avea cum să fie decât fixă, căci la tehnologia de atunci cine îşi putea că o să poţi avea o cutiuţă care să facă atâtea? Se zvonea că va evolua tehnologia, dar chiar aşa de mult să evolueze?
Acum îmi pare bine că videotelefonia nu a devenit un standard. Că poţi să răspunzi la telefon şi când eşti la nudul gol sau poţi le zici părinţilor că înveţi când de fapt e un prieten pe la tine şi faceţi altceva.

#5413
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 18 februarie 2018 - 17:14, said:

Când apăruse 3G-ul se lansase şi videotelefonia. Nu a prins atunci, şi din cauza costurilor mari.
Mie îmi plăceau videotelefoanele din "The Jetsons/Familia Jetson". Îmi doream la un moment dat să existe videotelefonie, dar mă gândeam că nu va avea cum să fie decât fixă, căci la tehnologia de atunci cine îşi putea că o să poţi avea o cutiuţă care să facă atâtea? Se zvonea că va evolua tehnologia, dar chiar aşa de mult să evolueze?
Acum îmi pare bine că videotelefonia nu a devenit un standard. Că poţi să răspunzi la telefon şi când eşti la nudul gol sau poţi le zici părinţilor că înveţi când de fapt e un prieten pe la tine şi faceţi altceva.
Mie, din contra, mi se pare apelurile video au devenit acum o chestie de domeniul banalului mai ales de la explozia Whatsapp-ului.Si e moca. Apeluriile video 4g sunt disponibile dar in continuare scumpe

#5414
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Da, se fac apeluri video, dar nu faci apel video de fiecare dată când vorbeşti la telefon.
Fără Whatssup nu ar fi aşa de populare, asta e adevărat. M.M.S.-ul nu a făcut mulţi pureci pe la noi.

#5415
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 18 februarie 2018 - 17:44, said:

Da, se fac apeluri video, dar nu faci apel video de fiecare dată când vorbeşti la telefon.
Fără Whatssup nu ar fi aşa de populare, asta e adevărat. M.M.S.-ul nu a făcut mulţi pureci pe la noi.
Proportia lor creste constant. Singura chestie mai nasoala la apel video este ca daca nu tii telefonul la ureche nu mai auzi ce-ti spune interlocutorul sau poate chiar nu vrei sa te auda toate lumea . Atunci e bine sa ai niste casti la indemana. Dar copiii de azi cresc considerand apeurile video ca ceva normal. Un coleg are o fetita de vreo cinci ani care-si apeleaza video tatal pe whatsapp de cateva ori pe zi doar asa ca sa-l vada pe tati.
Cand whatsapp isi va rezolva si problema utilizatorilor multipli pe videoconferinta, asa cum a facut-o skype atunci va fi inca un pas inainte

#5416
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postdjl, on 18 februarie 2018 - 17:14, said:

...Că poţi să răspunzi la telefon şi când eşti la nudul gol sau poţi le zici părinţilor că înveţi când de fapt e un prieten pe la tine şi faceţi altceva...

Dubioasa exprimare pentru un barbat Posted Image

Ai optiunea sa dezactivezi camera cand primesti apel video sau sa-l accepti doar ca si apel audio. Apelul video l-am folosit cand am fost peste hotare si am vorbit cu cei de acasa, dar de multe ori preferam un SIM local cu ceva trafic de date si foloseam apelul audio WhatsApp.

Alta utilitate la apelul video gasesc atunci cand ajut un om care este atat de lemn la calculatoare incat nu stie nici ce este Teamviewer...

Edited by connectorxp, 18 February 2018 - 18:14.


#5417
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,886
  • Înscris: 14.10.2008
Cand esti la nudul gol sau esti pe WC. Posted Image

Am zis, in The Jetsons toate ecranele erau 4:3. Dar oricum si Jetsons si Flintstones erau facute si cu o doza de umor prezenta in obiectele casnice.

#5418
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La inceput a fost 4:3 formatul, din cauza meniului si altor functii ce trebuiau pastrate pe ecran, daca vrei 4:3 poti folosi iPad sau Samsung Galaxy TAB si pentru navigat pe net si urmarit de continut multimedia vechi sunt ideale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate