Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14699 replies to this topic

#13681
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsandu222, on 26 decembrie 2022 - 17:15, said:

Acum da, dar atunci gandeam altfel. Cred ca si copiii de acum vor gandi altfel cand vor trece de 20 de ani.
pe vremea noastra cu o piesa de injector de aro sau saviem, puneai in teava de plastic,indoiai un cui care il bagai in corpu de pulverizare injector, puneai o teaca de cauciuc, incarcai cu praf de la chibrit si trageai.
Aia mai mari trageau cu spray-uri mari le gaurea si dadea foc zici ca decola racheta

#13682
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

View Postsandu222, on 26 decembrie 2022 - 17:15, said:

Acum da, dar atunci gandeam altfel. Cred ca si copiii de acum vor gandi altfel cand vor trece de 20 de ani.

Mie nu-mi placea nici cand eram copil. Poate sunt eu defect, dar nu suport zgomotele tari si bruste. Iar perioada petyardelor era una de groaza pentru mine. Bine ca i-au mai potolit intrucatva.

#13683
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Nu se prea mai dau, da. Dar anul trecut, pe 31 Decembrie, când eram în taxi, zici că eram Saddam şi bombardau Americanii Iraqul. Stăteau şi pe linia de tramvai să dea cu petarde şi artificii.
Eu am fost nebun pe vremuri. Aprindeam o brichetă sau o lumânare şi pulverizam spray, ca să fac aruncător de flăcări. Până într-o zi când a ajuns flacăra la tubul de spray. Nu a făcut bun, dar m-am cam potolit după aia.
Dacă tot am pomenit de spray şi sărbători, nu prea mai suport parfumurile azi. Nu ştiu ce au devenit pentru mine greu de suportat anumite mirosuri puternice. Poate pentru că în trecut foloseam şi acum e ocazie dacă folosesc aşa ceva. Mai tare e cu mirosul de fumat, care după ce m-am lăsat de fumat, nu-l mai suport. Ha, când am fost la mare probabil m-am dat cu spray de parfum, dar de fumat, nu cred că am fumat vreodată, deşi la disco se fuma.
Pe vremuri mă bucura iarna, acum nu o sufăr. Vremea de ieri şi alatăieri a fost motiv de bucurie. Nici azi nu cred că e frig, dar nu e Soarele să bată cu razele sale, că sunt nori. Sper să mă sui în ceva cu mai mult de 4 roţi şi să ajung la mare anul viitor.
Acum suport mai bine zgomotele tari. Când eram copil, nu suportam să ascult muzică tare în casă. În discotecă consider şi azi că e muzica prea tare şi nu face bine la urechi. Nu înţeleg de ce trebuie s-o dea aşa de tare.

Edited by djl, 27 December 2022 - 11:32.


#13684
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Şi pentru că tot e iarnă, când mai mergeam iarna la Halta 23 August (Titan Sud) şi vedeam vagoanele de încălzire făcute în caroserie de vagoane tip G de marfă, credeam că-s vagoane rezervor cu motorină pentru locomotivă. Ar fi fost mişto ca pe vremuri trenurile de lung parcurs să aibă (măcar vara) cisternă cu apă pentru alimentarea vagoanelor, deşi asta ar fi presupus modificarea vagoanelor, ca să aibă posibilitatea alimentrăii cu apă în mers.

#13685
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Vreau sć vinć primćvara ca sć fie mai cald - eram mai activ când era mai cald în casć ŗj sć simt mirosul de tei - în liceu a început sć-mi placć acest miros. Pe Ŗos. Iancului, când mai treci cu autobuzul se mai simte.
Pe vremuri îl simžeam când mergeam cu autobuzele "D.A.F." (deja nu se mai dćdea muzicć). La Proviža de Sus e o pćdure de Tei (Suspiru parcć se numeŗte) ŗi visam la o linie de autobuze (821) spre acolo, cu autobuze "D.A.F." SB220. Ia uite ce se plimbć uneori pe la Huŗi.   Posted Image    Posted Image    Posted Image    Pozele au fost postate pe pagina de facebook a tramclub. Neaceaŗcć, are aer doar la ŗofer.

Posted Image

Posted Image

Am fost la o întreprindere, Întreprinderea, întreprinderea de cine, cine cinemascoape.

Pe lângć otobelele de mai sus ŗi cinescoapele color cu imagine mai bunć (nu au produs Românii tubur cinescop color), o altć imagine de progres în griul * anilor '90 era calea feratć, cel pužin în cazul trenurilor de rang superior.
"Transporturile Române" (fost "Lupta C.F.R."), 1992. ½Expresul "Oltenia"½, de Ion Ŗinca, foto: Virgil Radu

Attached File  Transporturile Romane 322536731_713015080391406_8762442115265355310_n.jpg   1.15MB   14 downloads

De notat cum erau îmbrćcaži oamenii. Adicć tren de rang superior, dar haine simple. Aŗa era pe atunci. Probabil preferau sć dea banii ŗi sć ajungć repede, decât sć aibć cine ŗtie ce žoale. O sć vedeži mai jos ŗi ceva oameni într-o haltć.
Ćsta a fost primul expres, care avea cam acelaŗi program cu Rapidul "Calati" (cel cu care m-am dus la 6 ani de la pozć pânć la Costineŗti ŗi înapoi). Sursa: acelaŗi ziar. Expresurile nu aveau decât clasa 1, "Traian" fiind cu 3 vagoane de clasa 1, un vagon restaurant (WR), 3 vagoane de clasa 1. Vagoanele de clasa a 2-a au apćrut la InterCity, aceste trenuri având ŗi mai multe opriri.

Attached File  Expresul Traian (poza din Transporturile Romane, 1991) 322126040_711806020290944_326237406654895688_n.jpg   598.28K   16 downloads

Pentru oamenii cu venituri mici era însć Personalul, adicć trenul ćla de oprea mai în toate stažiile. Unii mergeau ŗi la drum mai lung, din cauza tarifelor, care încć sunt aiurea ŗi azi (de ce trebuie supliment de vitezć?). O filmare din 1997 în care se vede ŗi îmbrćcćmintea oamenilor. Parte din persoanele de genul feminin par a avea haine destul de o.k. ŗi pentru ziua de azi, altele au haine sćrćcćcioase, dar parte din ei, hei, nu par a avea haine prea uzate, ceea ce la vremea aia era o.k. (ŗi încć mai e prin unele zone unde e sćrćcie)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/euCSxghh37M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LDE 60-1399 cu trenul personal 3125 (Arad-Brad) și AM 77-926+77-978 cu trenul personal 3175 (Sântana-Grćniceri), în gara Sântana. 77-900 sunt automotoarele pe 2 osii (4 roži) produse în România.
Anul 1999, foto Thorge Bockholt.

Attached File  gara Santana (1999) 321667060_579009314038417_3465858251638087369_n.jpg   1.63MB   14 downloads


* banc: cum poži simži "50 shades of Gray"? Te învârži de 50 de ori în jurul blocului!
Eu credeam cć "Rock around the clock" înseamnć sć dansezi pe Rock'n'Roll în jurul ceasului. De fapt ar însemna cam ceva de genul "non-stop".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ud_JZcC0tHI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13686
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri seară a fost bubuială mare, ca acum un an sau ca pe vremuri. Nu mi-a plăcut şi am ieşit mai târziu să trag cu steluţe. Rachetă nu am avut. Pe vremuri se începea cu "bombardamente masive" încă de pe 24-25 Decembrie... şi câţi bani se investeau în aşa ceva.
Tot ieri am văzut 2 maşini destul de rare: un "Chrysler" 300 (maşină ceva mai mare) varianta break şi o "Daewoo" 'Nubira' sau 'Leganza' tot break (la un moment dat la mine erau 2; nu e una dintre alea, că are avea altă culoare). Am mai văzut şi un "B.M.W." decapotabil. Decapotabilele de orice fel sunt destul de rare la noi. Mai sunt şi ceva maşini de epocă decapotabile în România. Dar nu mai zic de maşini, că au dispărut şi destule comori.   :(
Pe vremuri îmi doream o decapotabilă şi să merg cu vântul prin păr. Acum nici la tren când merge repede nu mai scot capul pe geam. La tramvai mai scot dacă e cald, dar un tramvai care merge repede nu merge la fel de repede ca un tren care bagă viteză.

#13687
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Postdjl, on 30 decembrie 2022 - 11:14, said:


Posted Image

Posted Image

Am fost la o întreprindere, Întreprinderea, întreprinderea de

Stiu autobuzul, in realitate arata mai bine.

In poza 2, dupa casele alea la ceva distanta, se afla intreprinderea de......de......robineti industriali si echipamente pentru sonda. Cine ar fi crezut ca in anul 1949 a fost infiintata o fabrica aici care mai apoi sa produca utilaj petrolier si care inca mai functioneaza. Era pe faliment acum 10-15ani dar s-a reinventat ca sa zic asa. Nu prea dau banii la muncitori asa ca multi au plecat. Aici exista singura macara rulanta functionala din judet din cate stiu.  https://www.petal.ro/
Asta e macaraua: https://www.bzv.ro/u...husi-foto-12845

#13688
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Păi cred că e cam mică, că nu o văd. Industrie exista mai peste tot, dar în anii '90 şi apoi în boomul imobiliar şi de consum,  Posted Image
Aşa cum după 1989 a fost cu prelungitoare electrice de proastă calitate, dar ieftine (că de aia erau unele cumpărate în detrimentul celor de producţie indigienă), aşa a fost cumva şi cu robineţii (eu zic robinet la orice ce opreşte fluxul apei, că baterie e aia electrică)... vin ieftin şi unii sunt din zamac, care se erodează în timp şi rişti să ai vreo arteziană.   Posted Image
Legal, s-ar fi putut opri importurile unor produse pe motiv de lipsă calitate, dar cine s-o facă la noi?
De clădiri ce să mai zic... că unele noi, 'ai de mine? Asta deşi trăim în epoca informaticii şi a unor materiale., tehnologii care nu existau acum 30-50 de ani.
Mai ţine minte cineva cafeteriele făcute la "ElectroAparataj"?   Posted Image

Edited by djl, 04 January 2023 - 11:18.


#13689
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Postdjl, on 04 ianuarie 2023 - 11:10, said:

Mai ţine minte cineva cafeteriele făcute la "ElectroAparataj"?   Posted Image

Mi-am adus aminte de ceva. Erau niste ciocolate mici(mai degraba pareau batoane de ciocolata), de forma patrat, cam 5-6cm latura, cam 2cm inaltime, invelite in staniol, cu o eticheta peste staniol. Se gaseau pe la mijlocul anilor '80, nu erau tari, erau "fainoase" si foarte bune la gust. As compara gustul cu
Chokotoff. Nu se gaseau peste tot, la munte gaseam.

Stii ceva de ele?

Edited by sandu222, 04 January 2023 - 21:46.


#13690
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
DA!

Cred cć erau mai multe sortimente...

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   177.41K   15 downloads


#13691
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Pe aia chiar nu o mai ţin minte. Cea din poză pare mai degrabă din anii '60-'70, când eram în creştere ca ţară.
În anii '90 găseai la greu ciocolată, numai bani să ai. Însă mă întreb ce a dus la degradarea unor produse cu ciocolată/cacao, care la început erau bune. Mă refer la "Finetti", napolitanele 'Joe'. Ciocolata "Hedy" cred că e o.k. şi azi - nu prea am mai mâncat.
Dacă tot s-a pomenit de comunism, la început de anii '90 încă se mai simţea şi în mediile mai înstărite influenţa modei anilor '80; în mediile mai sărace, s-a simţit mai mult. De asemenea, televiziunile de pe la noi, încă mai erau pe stil anii '80 un pic, cel puţin TVR şi Tele 7ABC. Un picuţ şi reclamele.
Dintr-o carte am aflat cum se numea tipul ăla de podea cu pietre neregulate puse în ciment: mozaic Veneţian. Folosit destul în comunism, dar cred că şi unele magazine noi din anii '90 l-au avut.
No, la emisiunea asta nici nu ştiu dacă mă mai uitam

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/txgxALBKW14?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13692
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 27 decembrie 2022 - 11:29, said:

Nu se prea mai dau, da. Dar anul trecut, pe 31 Decembrie, când eram în taxi, zici că eram Saddam şi bombardau Americanii Iraqul. Stăteau şi pe linia de tramvai să dea cu petarde şi artificii.
Eu am fost nebun pe vremuri. Aprindeam o brichetă sau o lumânare şi pulverizam spray, ca să fac aruncător de flăcări. Până într-o zi când a ajuns flacăra la tubul de spray. Nu a făcut bun, dar m-am cam potolit după aia.
Dacă tot am pomenit de spray şi sărbători, nu prea mai suport parfumurile azi. Nu ştiu ce au devenit pentru mine greu de suportat anumite mirosuri puternice. Poate pentru că în trecut foloseam şi acum e ocazie dacă folosesc aşa ceva. Mai tare e cu mirosul de fumat, care după ce m-am lăsat de fumat, nu-l mai suport. Ha, când am fost la mare probabil m-am dat cu spray de parfum, dar de fumat, nu cred că am fumat vreodată, deşi la disco se fuma.
Pe vremuri mă bucura iarna, acum nu o sufăr. Vremea de ieri şi alatăieri a fost motiv de bucurie. Nici azi nu cred că e frig, dar nu e Soarele să bată cu razele sale, că sunt nori. Sper să mă sui în ceva cu mai mult de 4 roţi şi să ajung la mare anul viitor.
Acum suport mai bine zgomotele tari. Când eram copil, nu suportam să ascult muzică tare în casă. În discotecă consider şi azi că e muzica prea tare şi nu face bine la urechi. Nu înţeleg de ce trebuie s-o dea aşa de tare.
Nici eu nu mai suport iarna. Pentru ca a ajuns o perioada complet anosta fara niciun fenomen meteo. In anii 90, 2000 si 2010 m-au bucurat mult viscolele, substitutul furtunilor de vara in timpul iernilor. Acum din decembrie trebuie sa astept martie-aprilie, sa nu zic ca octombrie-aprilie e de fapt perioada nasoala in care cred ca ar trebui sa locuiesc in alt punct de pe Glob, nu in Romania, nu in Europa. Sunt foarte nervos pe tema asta. Nimic altceva nu ma poate face sa-mi urasc orasul, tara si continentul decat vremea. Pe vremuri tot ea ma facea sa le iubesc si in 2006 ziceam ca e strict interzis sa mai ies din oras dupa ce am ratat furtuna aia istorica. Acum imi vine sa plec de aici si sa nu ma mai intorc, cum zice Unguru Bulan in F*ck you 2022. Posted Image

Muzica tare, e prea tare la nunti in primul rand, la unele ies afara ca sa imi mai odihnesc timpanele, tocmai pentru ca nu vreau sa-mi afectez auzul, tin prea mult la el, tocmai datorita pasiunii pentru muzica si sunete in general. Imi place muzica tare dar nu dincolo de nivelul de "distorsiune" al urechii, daca pe filmare se aude cu distors microfonul, e clar ca nu e OK nici la urechi ce e acolo la respectiva nunta/discoteca/concert.

Ce cautai in taxi la miezul noptii? Regula de aur, la Revelion eu aici in curte, se vad frumos artificiile si nici nu pot fi afectat de ele. Furtuna de artificii de la miezul noptii de 31 decembrie spre 1 ianuarie, fenomenul artificial care le inlocuieste pe cele naturale cu succes chiar.

A fost cel mai frumos Revelion din ultimii 10 ani. L-am avut la mine pe Logatu din Mioveni si am aprins vreo 4 lampi stradale, 2 cu mercur, 2 cu sodiu, una in casa fratelui ca afront la cost reductionismul odios cu care a ajuns sa gandeasca pe utilitati.

Dar din pacate a trecut si iata-ma iarasi la munca de luni si confruntandu-ma cu vremea anosta, daca reusesc sa bag o Caciulata tare bine ar fi, locatie de nostalgie si unde progresismul ajunge mai greu, au ledizat din pacate iluminatul public.

View Postdjl, on 27 decembrie 2022 - 12:09, said:

Şi pentru că tot e iarnă, când mai mergeam iarna la Halta 23 August (Titan Sud) şi vedeam vagoanele de încălzire făcute în caroserie de vagoane tip G de marfă, credeam că-s vagoane rezervor cu motorină pentru locomotivă. Ar fi fost mişto ca pe vremuri trenurile de lung parcurs să aibă (măcar vara) cisternă cu apă pentru alimentarea vagoanelor, deşi asta ar fi presupus modificarea vagoanelor, ca să aibă posibilitatea alimentrăii cu apă în mers.
Frumoasa idee, sa ai confortul unei cisterne de carburant in spate, dar masinile au avut rezervoarele din ce in ce mai mici, la Golf 5 al meu din 2008 trebuie 2 alimentari pentru dus intors Slatina Constanta chiar daca la dus plec cu plin ochi. Sunt la 2 extreme, in oras merg si pe rosu de multe ori, dar daca e vorba de iesit din oras, fara jumatate de rezervor nu plec, cand urci dealuri acul indicator si ecranul de afisaj dau emotii. Posted Image

View Postdjl, on 01 ianuarie 2023 - 16:46, said:

Ieri seară a fost bubuială mare, ca acum un an sau ca pe vremuri. Nu mi-a plăcut şi am ieşit mai târziu să trag cu steluţe. Rachetă nu am avut. Pe vremuri se începea cu "bombardamente masive" încă de pe 24-25 Decembrie... şi câţi bani se investeau în aşa ceva.
Tot ieri am văzut 2 maşini destul de rare: un "Chrysler" 300 (maşină ceva mai mare) varianta break şi o "Daewoo" 'Nubira' sau 'Leganza' tot break (la un moment dat la mine erau 2; nu e una dintre alea, că are avea altă culoare). Am mai văzut şi un "B.M.W." decapotabil. Decapotabilele de orice fel sunt destul de rare la noi. Mai sunt şi ceva maşini de epocă decapotabile în România. Dar nu mai zic de maşini, că au dispărut şi destule comori.   Posted Image
Pe vremuri îmi doream o decapotabilă şi să merg cu vântul prin păr. Acum nici la tren când merge repede nu mai scot capul pe geam. La tramvai mai scot dacă e cald, dar un tramvai care merge repede nu merge la fel de repede ca un tren care bagă viteză.
Nu m-a incantat niciodata ideea de bicicleta, motocicleta sau decapotabila. Daca vreau aer merg pe jos, chiar si cu umbrela daca e nevoie.

Bubuiala sa fie cat mai mare, doar o data pe an este. Dar ce e frumos trece repede. As face si sarbatorile pe rit vechi :greedy:

Din 2024 poate vom avea liber de Boboteaza si Sf Ion.

View Postdjl, on 05 ianuarie 2023 - 08:55, said:

Pe aia chiar nu o mai ţin minte. Cea din poză pare mai degrabă din anii '60-'70, când eram în creştere ca ţară.
În anii '90 găseai la greu ciocolată, numai bani să ai. Însă mă întreb ce a dus la degradarea unor produse cu ciocolată/cacao, care la început erau bune. Mă refer la "Finetti", napolitanele 'Joe'. Ciocolata "Hedy" cred că e o.k. şi azi - nu prea am mai mâncat.
Dacă tot s-a pomenit de comunism, la început de anii '90 încă se mai simţea şi în mediile mai înstărite influenţa modei anilor '80; în mediile mai sărace, s-a simţit mai mult. De asemenea, televiziunile de pe la noi, încă mai erau pe stil anii '80 un pic, cel puţin TVR şi Tele 7ABC. Un picuţ şi reclamele.
Dintr-o carte am aflat cum se numea tipul ăla de podea cu pietre neregulate puse în ciment: mozaic Veneţian. Folosit destul în comunism, dar cred că şi unele magazine noi din anii '90 l-au avut.
No, la emisiunea asta nici nu ştiu dacă mă mai uitam

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/txgxALBKW14?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da, era multa ciocolata, bani sa ai dar si restrictii ca copil aveam, 1 ciocolata pe saptamana, nu mi se dadeau bani pentru mai mult. Si uite asa dupa 2010 mi se implinise visul de a manca ciocolata sau dulce zilnic, avand magazinul propriu (deschis in 2003 dar intre 2004 si 2008-2010 eram la Bucuresti la facultate), dupa 2017 si cel de a manca shaorma cat mai des, dupa ridicarea cainilor maidanezi de pe strazi facand posibila plimbarea de noapte.

Multe frustrari din copilarie/adolescenta si-au gasit rezolvarea sau razbunarea dupa anul 2010. Dupa cei 12 ani "cu executare" de scoala preuniversitara si dupa facultate. Ma refer si la chestii de mancat dar si la aparatura care dupa 2009 a devenit foarte usor de procurat, pe cand in anii 2000 un televizor nu puteam lua, nu-mi vine sa cred acum ca un televizor putea fi atat de scump, pentru ca acum televiziunea pare o jucarie si un vax in fata tehnologiei internetului, unde in 2007 nu-mi venea sa cred ca ceva precum Youtube este real si nu SF.

Edited by Neaceasca85, 07 January 2023 - 21:56.


#13693
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
La liceu, pentru mine, a fost naşpa. Dar nu-mi închipuiam că poate urma ceva şi mai naşpa: dispariţia a multe fabrici din Bucureşti. Adică credeam că e mai posibil să vină sfârşitul lumii decât să se întâmple asta. Aia de lângă liceul meu, adică "ElectroApartajul" cică urma să fie închisă şi acolo unde s-a mutat, adică la Târgovişte... nu ştiu dacă s-a întâmplat asta. Prima dată când am văzut fabrică demolată a fost fosta "Mioriţa" (procesare lapte, produse lactate, îngheţată) din Militari - Lujerului. A fost un şoc pentru mine că se poate întâmpla aşa ceva, că doar industria e vitală în dezvoltarea unei societăţi.
Idem cu casele înlocuite de blocuri. Casele vechi să fie renovate. Blocuri noi, probabil pe la marginea oraşului. Şi blocuri din alea bine făcute. Ceauşescu trebuia să rămână doar istorie la partea asta, nu să fie viu şi să se multiplice. Ba başca (sau poate basca), acceptă oamenii uneori de bunăvoie şi nesiliţi de financiar să se mute în nişte clădiri proaste din diverse puncte de vedere (sau mai multe). Nebunia imobiliară din anii '000 a fost unul dintre cele mai distrugătoare lucruri care s-au putut întâmpla vreodată României şi care are efecte pe termen lung.
Căutând azi un C.D. am mai dat şi de alea scoase de revista "Super". Super proaste piesele. Mai primisem unul (nu ştiu dacă-l mai am sau l-am dat cuiva) de la mama verişoarei mele nescumpe, mătuşă care mi-a zis că-s la modă piesele. Degeaba sunt la modă, dacă-s super proaste. Mă gândeam cum Nicolina sau Hologramă, deşi câtăreaţă, respectiv membri de trupă care aveau o anumită vârstă, scot piese ca la 20 de ani. În 2001-2002 muzica din România o luase destul de mult în jos; aia internaţională se ţinea încă destul de bine, deşi nu se mai compara cu ce se asculta când aveam 14 ani - cam pe atunci începuse declinul Euro-Dance sau fusese ultima perioadă de glorie.
Visam la carnet de la 16 ani, pe stil S.U.A.
Sper ca totuşi un vis să se împlinească: toate liniile de tramvai din Bucureşti să fie modernizate. Poate şi reţele edilitare de sub ele. Poate pun şi muzichie frumoasă.

#13694
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postdjl, on 11 ianuarie 2023 - 13:49, said:

Idem cu casele înlocuite de blocuri. Casele vechi să fie renovate. Blocuri noi, probabil pe la marginea oraşului. Şi blocuri din alea bine făcute. Ceauşescu trebuia să rămână doar istorie la partea asta, nu să fie viu şi să se multiplice. Ba başca (sau poate basca), acceptă oamenii uneori de bunăvoie şi nesiliţi de financiar să se mute în nişte clădiri proaste din diverse puncte de vedere (sau mai multe).
Si unde cazai puhoiul de opincari adusi la capitala ca sa ingroase randurile proletariatului?

#13695
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
În blocuri făcute la marginea oraşelor, cum s-a făcut în anii '50-'60, început de '70. Cu tot cu ce aveai nevoie pe acolo: magazine (de ar fi fost mai multe în unele zone), şcoli, licee, uneori şi alte chestii. Nu demolat în centru, afară de clădirile care chiar erau cocioabe (că erau şi din astea). La asta m-am referit când am zis de Ceauşescu şi că retrăieşte... că se demolează clădiri care nu ar trebui şi sunt trântite blocuri; cociobele alea din centru ar trebui înlocuite cu maxim P+2 - P+4 în funcţie de ce e în zonă (adică între 2 case cu etaj şi pod poţi băga P + 3, dar între 2 cae cu parter maxim P + 2). Oricum, la cum s-a făcu în boom şi cum se face acum, a ieşit/iese mai ceva decât în "originalitatea" lui Ceauşescu.
Era mare nebunie în anii '90 să ai apartament în Centrul Civic (mai ales la fântâni). Ce-i drept, sunt mari, unele sunt destul de bine concepute. Probabil conta şi faptul că sunt noi.
Ţiganii au incendiat clădirea în care a fost Cinema "Feroviar" (se afla la intersecţia cu Str. Buzeşti cu Cal. Griviţei) ca să primească apartamente în centrul civic.
Cine şi-a cumpărat apartament mare, eventual de 4 camere, într-o zonă mai spre centru, bloc nou, a făcut afacere, chiar dacă acum nu mai locuieşte acolo. La blocuri vechi, aşa şi aşa. Mă refer la vânzare, nu la demolare.
Eu mă bucur că la mine în Obor au mai rămas magazine cu de toate. Că în unele cartiere nu găseşti atâtea. Şi sincer, poate fi nevoie urgentă uneori de artciole tehnice. Dar cel mai bine e că nu trebuie să mergi departe. Calea Moşilor şi-a păstrat în mare parte profilul comercial din anii '90-'000. Galeriile "Coleus" ce erau lângă marea intersecţie de 2/4 artere principale de la rondul de la "Bucur Obor" nu mai sunt. Tramvaiele ca să aducă mare masă de oameni, mai sunt.

#13696
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Maşinile vechi care puteau funcţiona cu benzină de calitate mai slabă.   :P

#13697
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Ăsta în amintirea celui la care am urmărit multe programe tv

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d7TKAW1wJq8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bun la plecat

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/08NEA5e2rU8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Şi ceva color, asamblat în anii '90... păcat că s-a dus şi asta. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_oQzGV-Leus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 23 January 2023 - 13:15.


#13698
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 24.05.2006
Salut. Mi-am adus aminte ieri, in timp ce stateam in IC Bucuresti-CT. Prin anii 2000 era o emisiune la TVR1, dupa-amiaza, ceva cu SF si calculatoare, cred ca mai mult calculatoare. Prezentatoare era una buna, tin minte ca avea fuste scurte de fiecare data si ma uitam la emisiunea aia mai mult pentru ea decat pentru continut. Mai stie cineva cum se chema, emisiunea, sau prezentatoarea? Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate