Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

CULEGATOARE DE PORUMB

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#199
b_adyHitler

b_adyHitler

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.03.2007
Buna ziua. Am si eu o nelamurire la un Zmaj 222. De ce se incalzeste axul la tocator+lagarul cu rulment? I-am pus rulmeti noi oscilanti si nu au tinut nici 2ore.

#200
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Cel mai probabil sasiu stramb, torsionat destul de serios. Stiu caz tot cu 222 care schimbă rulmentii zilnic, altul tot cu 222  care a renuntat la tocator.
Incearca sa montezi rulmenti normali, 6210, si sa vezi cum se aseaza, poate mai adaugi ceva saibe intre carcase si sasiu pentru a corecta cumva situatia, eventual polizat daca-i nevoie, insemnezi pozitia fiecarei saibe dupa care montezi pe cei
oscilanti, eu asa as proceda.

#201
Vladap

Vladap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.12.2013
Am procurat un ZMAJ 223. dupa video vizionate de pe yotube mi se pare ca la mine curata mai rau. care ar fi cauza, se poate de reglat.

Edited by Vladap, 01 October 2014 - 21:31.


#202
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Trebuie  sa schimbi depanusatori.

#203
ulik

ulik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2014
Buna seara!!!  vreau sa imi cumpar o culegatoare pe 2 randuri , de unde imi recomandati sa o cumpar????

#204
Vladap

Vladap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.12.2013

View PostSaS_100, on 01 octombrie 2014 - 21:32, said:

Trebuie  sa schimbi depanusatori.
Aricii sunt noi, scimbati recent

#205
ulik

ulik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2014
imi poate spune cineva daca un U650 poate duce o culegatoare pe 2 randuri in zona de deal????

#206
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Duce fara grija

#207
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Buna  . Am  o  culegatoare  zmaj  222 s  si  as  dori sa  imi  spuneti  daca  pot  folosi  priza  de  putere  la  un  1010 dt  la  1000 rot pe  minut  pentru  a-i  scadea  consumul. Folo seste  cineva  priza  de  putere  la  acea  rotatie  ?

#208
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

View Postm3seriasu, on 03 octombrie 2014 - 09:17, said:

Buna  . Am  o  culegatoare  zmaj  222 s  si  as  dori sa  imi  spuneti  daca  pot  folosi  priza  de  putere  la  un  1010 dt  la  1000 rot pe  minut  pentru  a-i  scadea  consumul. Folo seste  cineva  priza  de  putere  la  acea  rotatie  ?

Eu din cate stiu maximum la culegator e de 540 rot/min ... nu te sfatuiesc sa ii dai mai mult

View PostVladap, on 01 octombrie 2014 - 21:30, said:

Am procurat un ZMAJ 223. dupa video vizionate de pe yotube mi se pare ca la mine curata mai rau. care ar fi cauza, se poate de reglat.

Ce tractor ai  si cu ce viteza mergi la depanusat?

#209
victor220779

victor220779

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 18.06.2014
Nu stiu de ce dar si 222 meu depanuseaza foarte rau desi depanusatorii sunt noi.
Eu cred ca vremea forte uscata (nu a plouat de 3 luni, dimineata nu cade roua) este principala cauza  ca se curata rau stiuletii.

#210
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

View Postvictor220779, on 04 octombrie 2014 - 21:32, said:

Nu stiu de ce dar si 222 meu depanuseaza foarte rau desi depanusatorii sunt noi.
Eu cred ca vremea forte uscata (nu a plouat de 3 luni, dimineata nu cade roua) este principala cauza  ca se curata rau stiuletii.

Ce inseamna rau ? sar boabe sau nu sar panusile?Oricum la noi in partea Moldovei porumbul e inca in putere stau panusile inca lipite bine pe porumb ... mai ales la ciocantin ...

#211
Vladap

Vladap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.12.2013

View Posttractoristindevenire, on 03 octombrie 2014 - 18:46, said:

Eu din cate stiu maximum la culegator e de 540 rot/min ... nu te sfatuiesc sa ii dai mai mult



Ce tractor ai  si cu ce viteza mergi la depanusat?
Tumosan -turcesc. la inceput era setat la 500 rot si trebuia sa apesi pe accelerator aproape la maxim pentru a atinge nr de rotati. la moment lam setat la 1000 rot merg cu o viteza mai mare dar numarul de iesire nu depaseste 550. si in modul dat consumul e mai redus si motorul nu functioneaza la capacitate maxima. ramin panuse si  boabe sar. are trei trepte a cite 4viteze. la moment folosesc treapta 2 viteza 3-4.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0CRM_3K9JfA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#212
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Buna. Dragi colegi, ma gandeam si eu sa achizitionez pana anul viitor o masinarie din aceasta de cules porumb stiuleti. Dispun de un tractoras de 45cp. Din ce am citit pe aici si am vazut exista cateva firme producatore de astfel de masini, ar fii bine ca in ajutorul celor nehotarati, ca mine, sa intocmiti fiecare care aveti asemenea masini un top cu cea mai buna marca.
Marea majoritate aveti probleme cu rulmentii, trebuie gresati foarte des si totusi se gripeaza, dar intreb de ce nu puneti rulmenti capsati? Detin o combina veche care are doar rulmenti capsati si vreau sa zic ca unii sunt originali(combina cred ca are turatii superioare la axe, fata de o culegatoare).
Exista marci de culegatori germane sau prin apropiere?

#213
bot1111

bot1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.10.2011
Eu dețin un zmaj 216 care își face treaba excelent. Singurul "dezavantaj" pentru agricultorul mici este prețul de achiziție, in jurul sumei de 5000€ sau peste, pentru un culegător in stare buna de funcționare.
Un alt "dezavantaj" ar fi ca durează intre 2,5 si 3ore pentru o jumătate de hectar de porum.
Eu o folosesc doar pentru ferma proprie nu prestez servicii la vecini, deci îmi este mai mult decât suficient.
Un mare plus d.p.m.d.v este masa foarte echilibrata, desi catareste 1750kg poate fi manevrate cu mana.Sâmbătă mai am 1ha de cules si o sa fac si un mic video demonstrativ, bineînțeles dacă vremea îmi permite.
Ar mai fi varianta berko pe un rand dar prețul nu reflecta performanțele.
Si bine înțeles sip tornado 40 nou care are un preț de 16120€.


#214
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Prima defecțiune de anul ăsta, Attached File  uploadfromtaptalk1412965315274.jpg   68.84K   112 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1412965334002.jpg   62.92K   103 downloads
Din păcate ioc rulmenti la ceas de seară, așa că mâine repunerea în funcție.

#215
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Se mai intampla... eu pana acum anul acesta am scapat de defectiuni majore ( doar doua cutite rupte la tocator). Dar multe se mai poate intampla pana la sfarsitul campaniei...

#216
Vladap

Vladap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.12.2013

View Postucvph, on 10 octombrie 2014 - 20:24, said:

Prima defecțiune de anul ăsta, Attachment IMG_20141010_210057.jpgAttachment IMG_20141010_210034.jpg
Din păcate ioc rulmenti la ceas de seară, așa că mâine repunerea în funcţie.

Am un 223 si cam ramin panusi pe stiuleti care ar fi cauza? Din imaginile publicate: Cum se demonteaza, ca sa ai acces la rotile dintate din poza care pun lantul in miscare.  mi sa rupt ahul hexagonal si am incercat sa dau si  rotile sa verific starea rulmentilor si nu prea am gasit modalitatea. piesele de schimb de unde le procurati?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate