Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

CULEGATOARE DE PORUMB

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#1
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009
In ultimul  timp ma gandesc tot  gandesc  sa  cumpar  un culegator de porumb ,mi ar  place unul care depanuseaza stiuletele pe unul sau doua randuri ,am vazut ca  se  gasesc  mai  multe  marci  dar  in special de provenienta  sarba .Preturile  difera  destul  de mult si de aceea  va  rog pe voi cei care  aveti  sau lucrati cu un astfel de utilaj sa mi dati  mai multe detalii .Va multumesc anticipat pentru orice  sfat,detaliu tehnic ,preturi .

#2
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
eu am doua culegatoare de porumb pe doua randuri, unul new idea si unul zmaj.cel zmaj are si tocator de coceni.amandoua au depanusator dar new ideea depanuseste mai bine ca celalalt.zmajul este mai adunat si mai mic iar new ideea are piesele mai aerisite .zmajul are buncarul mai mic iar new idea mai mare.la new ideea folosesc un U650 iar la zmaj chiar daca merg mai incet am un U445.productivitatea la suprafete intinse este de 1 hectar la doua ore.daca vrei sa iti iei gasesti cel mai ieftin la sarbi.

#3
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 cristidan79, on 3rd February 2011, 22:05, said:

eu am doua culegatoare de porumb pe doua randuri, unul new idea si unul zmaj.cel zmaj are si tocator de coceni.amandoua au depanusator dar new ideea depanuseste mai bine ca celalalt.zmajul este mai adunat si mai mic iar new ideea are piesele mai aerisite .zmajul are buncarul mai mic iar new idea mai mare.la new ideea folosesc un U650 iar la zmaj chiar daca merg mai incet am un U445.productivitatea la suprafete intinse este de 1 hectar la doua ore.daca vrei sa iti iei gasesti cel mai ieftin la sarbi.
New idea  este de fabricatie  italiana ? care  ar fi preturile  ?multumesc ...si  numai de bine sa auzim .

#4
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
new ideea al meu este american

#5
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 cristidan79, on 4th February 2011, 18:39, said:

new ideea al meu este american
Pretul pentru unul  uzat  dar in  stare de functionare  cam care ar fi ?

#6
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010

 cristidan79, on 4th February 2011, 19:39, said:

new ideea al meu este american
zmajul l-am luat de la sarbi cu 3000 de euro si 500 m-a costat transportuinh tara gasesti mai scump cam pe la 4000

#7
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

 cristidan79, on 3rd February 2011, 22:05, said:

eu am doua culegatoare de porumb pe doua randuri, unul new idea si unul zmaj.cel zmaj are si tocator de coceni.amandoua au depanusator dar new ideea depanuseste mai bine ca celalalt
Ma gandesc serios sa cumpar o magaoaie d-asta.
As opta, totusi, pentru Zmaj.
New Idea l-am vazut la lucru acum 2 ani cand mi-a cules cineva porumbul si nu prea mi-a placut.
Se scutura cam 10% din boabe, probabil si pentru ca porumbul era prea uscat si soiul d-asa natura.
Prea mare, inalt, probleme atat la transport, cu cablurile dintre stalpi, cat si pe tarla, cu manevrele la capete.
Stii care sunt diferentele intre 222, 223, 224 la Zmaj.
De Majevica, Sip Tornado... careva in tema?

#8
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010

 cristidan79, on 6th February 2011, 18:47, said:

zmajul l-am luat de la sarbi cu 3000 de euro si 500 m-a costat transportuinh tara gasesti mai scump cam pe la 4000
intre zmaj 222 ,223 si 224 cred ca e diferenta doar de an.care e mai tanar.iar intre marci nu stiu.desi eu as recomanda zmaj deoarece dupa ce treci granita la sarbi gasesti foarte usor in orasele mai mari piese pentru ele.

#9
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Niste raspunsuri am primit si din partea unuia care comercializeaza utilaje d-astea.
222-8 depanusatori,tocator,ventilator
223-12 depanusatori, tocator reglabil hidraulic, buncar mai mare
224- idem 223, doar ca tocatoru'-i fix.

#10
aurel45

aurel45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2011

 cristidan79, on 3rd February 2011, 22:05, said:

eu am doua culegatoare de porumb pe doua randuri, unul new idea si unul zmaj.cel zmaj are si tocator de coceni.amandoua au depanusator dar new ideea depanuseste mai bine ca celalalt.zmajul este mai adunat si mai mic iar new ideea are piesele mai aerisite .zmajul are buncarul mai mic iar new idea mai mare.la new ideea folosesc un U650 iar la zmaj chiar daca merg mai incet am un U445.productivitatea la suprafete intinse este de 1 hectar la doua ore.daca vrei sa iti iei gasesti cel mai ieftin la sarbi.
Buna! Ma numesc Aurel si sunt fermier (mic). Mi-am cumparat o masina de cules porumb smaj 222 cu 8 depanusatoare de vreo luna de zile. As vrea sa-mi spui deoarece am vazut ca detii un smaj, rulmentul cu carcasa de la tocator unde vine prins suportul la mijloc ?pentru ca la mine nu exista partea de suport care vine prinsa de teava aia patrata (cred ca). Te rog sa imi spui unde vine prinsa carcasa cu rulmentul de la mijlocul tocatorului, unde gasesc pinioane pentru grup (cele 4)?  Cand intri lasa-mi te rog adresa de mesenger, sau daca doresti uite adresa mea [email protected]  . Multumesc!!!

Edited by aurel45, 18 February 2011 - 18:58.


#11
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010

 aurel45, on 18th February 2011, 18:48, said:

Buna! Ma numesc Aurel si sunt fermier (mic). Mi-am cumparat o masina de cules porumb smaj 222 cu 8 depanusatoare de vreo luna de zile. As vrea sa-mi spui deoarece am vazut ca detii un smaj, rulmentul cu carcasa de la tocator unde vine prins suportul la mijloc ?pentru ca la mine nu exista partea de suport care vine prinsa de teava aia patrata (cred ca). Te rog sa imi spui unde vine prinsa carcasa cu rulmentul de la mijlocul tocatorului, unde gasesc pinioane pentru grup (cele 4)?  Cand intri lasa-mi te rog adresa de mesenger, sau daca doresti uite adresa mea [email protected]  . Multumesc!!!
la zmajul meu tocatoarea are decat doi rulmenti laterali .nu are nimic pe mijlocul axului.si in legatura cu piesele eu nu am avut nevoie inca de piese.cauta pe inernet si sigur gasesti.daca vrei sa vorbim adresa mea este:[email protected] cat ai dat pe culegator?(sa-l folosesti sanatos)

#12
aurel45

aurel45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2011

 cristidan79, on 18th February 2011, 19:26, said:

la zmajul meu tocatoarea are decat doi rulmenti laterali .nu are nimic pe mijlocul axului.si in legatura cu piesele eu nu am avut nevoie inca de piese.cauta pe inernet si sigur gasesti.daca vrei sa vorbim adresa mea este:[email protected] cat ai dat pe culegator?(sa-l folosesti sanatos)
Salut Dan! am dat 6000 cred ca putin cam mult dar la cum arata zici ca-i nou, l-am luat din RO a fost adus de la Sarbi in Septembrie 2010, iar la cine a fost a cules cu el vreo 25 ha, vroiam sa stiu la tocator eu am o carcasa, la mijlocul lui, iar pe ax este o camasa de rulment, in carcasa nu am vazut sa fie camasa exterioara, bine, ca erau infasurati coceni, la tine nu exista rulmentul de la mijloc decat cei laterali, nu stiu ce sa zic pentru ca carcasa de pe axul tocatorului care are 3 gauri cred ca de 12-14, nu are corespondent pe teava patrata (10 cm/10 cm), desi in locul acela exista o fereastra de 10/10cm, zmaj-ul este pe 2 randuri, urmeaza sa dau jos tocatorul sa vad exact ceeste acolo. Pinioanele conice din grup l-am luat de la Wirax Oradea, eu sant din MM partea dinspre SM, cutite pt tocator de unde le cumperi? Mersi!

#13
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

 aurel45, on 18th February 2011, 18:48, said:

rog adresa de mesenger, sau daca doresti uite adresa mea [email protected]  . Multumesc!!!

 cristidan79, on 18th February 2011, 19:26, said:

daca vrei sa vorbim adresa mea este:[email protected] cat ai dat pe culegator?(sa-l folosesti sanatos)

Eu v-as ruga sa discutati aici, ce atata secretomanie?
cristidan79, ce model ai?

Si cateva piese.
Desi, cred ca-s cam scumpe aici.

Edited by catalindinu23, 18 February 2011 - 19:49.


#14
vetrisoaia

vetrisoaia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 30.12.2010
poate sa-mi spuna cineva daca aceste culegatoare distrug cocenii sau ii taie de jos? pot sa curat deodata terenul sau ramane "mizerie" din urma?

#15
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Vezi video si te convingi.

#16
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
culegatorul meu este zmaj 222 .tocatorul toaca cocenii si ii face bucati mici.nu ramane nimic in picioare.

#17
xsulea

xsulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.06.2011

 cristidan79, on 24th February 2011, 21:06, said:

culegatorul meu este zmaj 222 .tocatorul toaca cocenii si ii face bucati mici.nu ramane nimic in picioare.








aveti cumva idee daca se gasesc si mai ieftine aceste culegatoare de porumb, un 2000E cam atat as fi dispus.? m-as multumi si cu unul fara buncar ca am auzit ca sunt si modele fara buncar. multumesc anticipat

#18
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
din cate am vazut culegatoarele fara buncar sunt mult mai ieftine decat cele cu buncar. la 2000 de euro s-ar putea sa gasesti fara buncar , dar cam rable .daca te duci la sarbi iti gasesti mult mai ieftin decat daca il iei de la un  negustor din tara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate