Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Inventor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
jonyyybe

jonyyybe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.08.2006
Mi-au disparut simbolurile de parelel, perpendicular, etc. Am umblat pe la setari si u mai stiu pe unde. Cine stie?  adica cand pun o linie inainte imi arata daca e paralele sau perpendiculara, acum nu imi mai arata deloc.

Cum pot sa fac de la bun inceput o schita fully constraint? adica ce insemana!?

Edited by jonyyybe, 02 February 2011 - 23:28.


#2
corleone

corleone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2004
Incearca F8 / F9.

#3
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Schita constrinsa 100% este atunci cind din albastru deschis schita sau elementele schitei se schimba in mov (culorile pot sa difere in functie de ce schema de culoare utilizezi).
Cum poti sa faci o schita constrinsa? Pai schita trebuie legata de ceva, de exemplu de origine. Proiectezi punctul de origine in schita, apoi constringi unul din punctele schitei la originea proiectata. Dupa aceea cu cote sau cu alte constringeri pigulesti toate elementele astfel incit sa fie constrinse 100%. Prima data incearca elemnte simple (triunghi, cerc, patrat). O recomandare: ca sa nu te pierzi incerca sa folosesti schite cit mai simple, maxim 4-5 elemente. Nu te apuca sa desenezi toata piesa dintr-un feature. Gindeste-te cum se fabrica piesa si incearca sa reproduci fazele procesului de fabricatie (debitare, tesire colturi, gaurie, filetare etc).
Daca te descurci cu schitele simple incearca sa treci la unele mai complicate, de exemplu fa un dreptunghi constrins 100% astfel incit originea partului sa fie in mijlocul dreptunghiului.

#4
jonyyybe

jonyyybe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.08.2006
multumesc ptr raspunsuri, dar am gasit, uplodez o poza sa vedeti, nu am incercat cu F8 sau F9, si stiam fezo acel lucru, multumesc foarte mult de raspuns, vad ca te pricepi sper sa tinem legatura, numai ca nu imi mai arata acele constranuri.

Attached Files


Edited by jonyyybe, 04 February 2011 - 21:02.


#5
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Sa inteleg ca ti-au disparut acele iconite din bara de butoane? Fa click cu butonul drept pe bara de iconite apoi alege customize si cauta comenzine in lista, apoi trage cu mouseul iconitele la locul lor. Sper ca am inteles bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate