Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

a mai aparut o meserie in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#73
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Pai cazul prezentat a fost fericit ca nu a lasat mari urme , totusi nu cred ca nu s-a lasat fara nici o urma . Iar daca te loveste un pic mai sanatos clar sunt urme

#74
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Este o idee bunã iniþierea acestui topic...Este evident cã o societate ca a noastrã va crea întotdeauna tot soiul de escroci, capabili sã stoarcã bani din piatrã seacã. ªi poþi fi convins de faptul cã nu-i merge nici ãluia de fiecare datã, mi se pare cã recunoºtea cã are zile bune ºi unele mai puþin bune.Idee este sã fim conºtienþi de asemenea exemplare, ºi sã fim foarte atenþi cînd ni se acordã prioritate, deºi nu avem.

#75
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
De ce mie povestea imi ridica semne de intrebare:

Ii spun: "Nu cred ca faci asta. Masina mea nu are nimic. Dispari!" Tipul
foarte linistit isi noteaza numarul masinii si imi spune: "Lasa ca ma
cauti tu!" Uite ce mi-ai facut la masina! Noteaza-ti numarul meu!" Nu
imi venea sa cred. Notez instinctiv: 0733 380 904, cartela probabil!
Adica soferul nevinovat stresat de faptul ca ala l-a busit intentionat, in timp ce-i zice sa dispara isi noteaza numarul instictiv si face si presupuneri de genul ca nr. e posibil sa fie cartela !
Tipul bun cunoscator al legii imi spune: "Nu te mai agita! Nu ai acordat
prioritate. Hai la Politie si ne lamurim." Imi dau seama ca are
dreptate. Avea un martor (erau doi in masina, celalalt era probabil
ajutorul daca lucrurile se incingeau) iar eu eram singur, nu acordasem
prioritate si nu puteam demonstra ca m-a lovit intentionat.

Adica trebuie sa fii bun cunoscator al legii sa-ti dai seama intr-un astfel de incident/accident simplu cine e vinovat.
Dupa ce ii dau cartusul, ii devin simpatic ca doara ne-am inteles si imi
spune zambind: "Ai noroc ca nu ai nimic la masina, altfel as fi scos mai
mult de la tine la politie!" Il intreb: "De ce esti asa sigur?"
"Fiindca cu asta ma ocup! La fel cum tu te ocupi de vanzari, eu ma ocup
de accidente usoare! In zilele bune fac si 1000 Euro pe zi!" Imi spune
si reteta:
- masina inchiriata din Fetesti cu asigurare casco (imi confirma ca este
din Fetesti)
- te plimbi la ora de varf pe inserat prin Bucuresti si alegi masini
care vin de pe o strada cu cedeaza trecerea (doar soferul, mai sunt si
variante cu frana brusca in coloana - masina era lovita si in spate) si
ceva laterale
- se castiga bine din asta: "Am avut si copii de politisti si smecheri!
Nu tine nimic la politie!" imi spune tipul.
Eu nu prea am vazut `hoti`  care sa se duca la pagubit sa-i explice tot cu lux de amanunte despre `meseria` lui  ,stiind ca exista riscul de a fi prins

In plus pe  unele forumuri a aparut un user care-si promoveaza un site. Acel site are ca obiect de activitate crearea unei baze de date cu numerele de masini ale unor iresponsabili in trafic.(gen topic cine ma inervat azi)

Edited by polizei, 02 February 2011 - 15:22.


#76
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Tot ce se poate ca povestea sa fie un pic trasa de par si infrumusetata ca sa dea bine la cititori  , insa cazuri de genul asta chiar exista . Poate ca nu se foloseste o masina inchiriata si in mod sigur cine face o treaba de genul asta nu se apuca de dat detalii la pagubit ..adica ba iti iau si banii si iti mai spun si pe cati fraieresc intr-o zi

#77
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Corect, este foarte posibil sa existe floricele prin ea. Eu imi pun problema daca se intampla sa dai de unul de genul pe bune (mai ales ca pe drumul zilnic am vreo 3 intersectii in care e la "mica intelegere" partea cu intratul). Personal nu mor fara permis 3 luni, insa sunt oameni pentru care lipsa permisului = pierdut job. Probabil ca acestia sunt tintele principale ale acestor baieti destepti (unui sofer de duminica i se rupe daca ramane fara permis, insa unuia care astfel isi castiga painea ii poti impune multe conditii pentru ca el sa ramana cu permisul).

#78
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Cu siguranta exista astfel de cazuri. O cunostinta e patita cu un `incident` de genul , dar pe trecere de pietoni.

Deci atentie in trafic !

Edited by polizei, 02 February 2011 - 16:08.


#79
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Ei se uita in primul rand la masina ...un "smecher" de genul asta are ochiul format ..si caut persoane de la care cred ca pot suge usor niste bani . Eu nu am vrut nici in ruptul capului sa le dau bani , mai ales ca i-am vazut cum accelereaza , iar cand m-am dat jos din masina eram super nervos ..cu gandul sa le rup si gatul .

De la un prieten am auzit iarasi ca a auzit si el de tot felul de personaje care ies cu masina la "agatat " prin oras ..dar ca sa si-o repare pe a lor

#80
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,712
  • Înscris: 30.01.2006
Pai daca-ti face unu asa, si mai are si masina sifonata in 20 de locuri de la alti "fraieri" sau "clienti" acum nu stiu cum si-i catalogheaza el, eu il duc la politie, si le spun ca masina lui nu se incadra tehnic neavand probabil dovada pentru toate loviturile. Merge? asta asa un raspuns la prima citire. Chiar o sa caut atent prin lege. Dar oricum, daca te chinui sa-i gasesti dovezi ca asta e "meseria" lui si-i faci si cateva poze bine plasate sigur castigi in instanta. Si daca nu castigi in instanta asta e, ii dai asigurarea, si dupa aia cu prima ocazie ii distrugi si tu viata, asa cum a incercat el sa ti-o distruga pe a ta. Simplu ca buna ziua, daca nu exista dreptate ti-o faci singur. Dar de obicei daca-ti bati putin capul se face si dreptate.

#81
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Astia nu ies in oras cu masini pline de lovituri , au sa zicem o lovitura intr-o parte unde vrea sa si-o repare si cu aia intra in tine . Pe mine ma aburea ala ca ii trebuie sa ii refac radiator si jumate din motor

#82
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
http://www.mediafax....trafic-7943278/

#83
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
citind topicul asta mi-am amintit o faza patita in urma cu ~2luni.
eram pe o strada fara prioritate cu intentia sa virez la stanga. trafic blocat. opreste unu cu un SUV asfel incat sa am loc sa ies. ies in fata lui si raman blocat. dupa cateva secunde asta incepe la intimidare sa isi infiga bull-bar-ul in geamul meu lateral tot se apropia, tot mai brusc, tot mai brusc. noroc ca nu aveam masina in spate si cand o scazut distanta la sub 50cm am reintrat cu spatele pe straduta...  

am facut o schita ca e mai complicata conjunctura: eu cu rosu, SUV-u cu albastru. cand eu am inceput sa ies, bada pe care ma incadram era libera, dar de pe straduta o iesit cel cu verde si o blocat-o. dupa ce eu am dat in spate, bizonul cu SUV o inaintat cativa m (contrasensul s-a eliberat, cel cu verede intrand in coloana in spatiul facut de bizon) si el o plecat ff agresiv virand la stanga (masinile din fata lui erau inca blocate).
din pacate eram prea nervos ca sa ii notez numarul de inmatriculare.

Attached Files

  • Attached File  www.jpg   61.66K   22 downloads


#84
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,712
  • Înscris: 30.01.2006
Faza e ca daca nu te bagai tu inapoi sau cel cu masina verde ramaneati blocati asa pe vecie. Nici ala cu SUV-ul nu trebuia sa procedeze asa, insa si eu in locul aluia cu SUV-ul, sau in locul aluia cu prima masina alba dupa contrasens ma apropiam de tine sau de ala verde pana la 1 cm, poate scapa una din coloane si incepeam sa ne miscam. Daca nu ar fi fost ala cu masina verde (din desen) si asta cu SUV-ul ar fi facut la fel, eu in locul tau nici nu ma dadeam laoparte, si daca ma lovea era de vina clar. Oricum era de vina clar, insa in cazul de fata, de bun simt era ca tu sau ala verde sa deblocati strada.

Edited by test_driver, 03 February 2011 - 11:02.


#85
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postalxemanuel, on 3rd February 2011, 01:00, said:

:lol: asta-i titlul de aici.

#86
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Pai de ce sa fie de vina ala cu SUV-ul daca il lovea , pentru ca el a iesit in fata lui de pe o strada fara prioritate , deci ala cu SUV-ul era pe drumul cu prioritate si o masina i-a blocat drumul.

Asta sa nu se inteleaga ca ii aprob apucatura de cocos celui cu SUV , insa el avea prioritate

#87
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Poate pentru ca nu exista vre-o lege care sa apsuna ca daca nu ai loc ti-l faci , mai ales daca ai SUV.

#88
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Dar exista , codul rutier in care spune ca daca iesi de pe o strada fara prioritate , trebuie sa cedezi in fata tuturor celor care vin de pe strada cu prioritate ( indiferent ce masina au , sau bicicleta , sau orice altceva )

#89
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,712
  • Înscris: 30.01.2006
Pentru ca eu daca ocup deja soseaua pe sensul lui iar el vine dupa un anumit timp, trebuie sa astepte pana la deblocarea soselei/intersectiei, nu poate intra ca trenul in masinile oprite, fara sa atinga frana, doar pentru ca el ar fi avut prioritate.

#90
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Pai normal nu ai dreptul sa intri pe o strada pana nu dai prioritate si in al doilea rand nu ai voie sa blochezi o intersectie. Cum am spus cel cu SUV-ul a fost magar , adica el i-a facut semn si dupa aia tot el a dat-o in smecherie , dar daca o luam dupa lege el putea fara nici o problema sa intri in masina iesita si sa spuna apoi , mi-a taiat calea ... Si el va avea castig ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate