Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Colectie telefoane mobile clasice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
667 replies to this topic

#55
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Pune poze cu el!!!
Seamănă cu vreunul de aici: http://www.handy-sam...ung/Philips.htm

Edited by djl, 23 June 2012 - 17:32.


#56
alinbals

alinbals

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.04.2009
....o sa ii fac o poza mai tarziu,acum nu am camera la dispozitie ,dar arata la fel ca acesta de aiciphilips seria 4000  mentiunea ca e negru ,antena nu o mai are ....si totusi arata a folosit pentru ca  amprenta timpului si-a spus cuvantul.....

Edited by alinbals, 25 June 2012 - 00:36.


#57
raduvadim

raduvadim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.07.2012
salut, sper sa nu fiu huiduit pentru ca postez aici daca nu se preteaza topicului.
am si eu un 9110, pe care il folosesc mai mult spre notebook(rulez programe pe DOS) si as avea nevoie de un capac pentru sim si card.exista unul in plus de care va puteti dispensa?contra-cost, desigur.

#58
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Zilele astea s-au alaturat colectiei mele un Nokia 540 din 1997 :wub: si un Siemens S10 din 1998, primul telefon mobil cu ecran color. :naughty:

Attached Files



#59
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012

View Post101010, on 5th August 2012, 18:42, said:

Zilele astea s-au alaturat colectiei mele un Nokia 540 din 1997 :wub: si un Siemens S10 din 1998, primul telefon mobil cu ecran color. :naughty:


stiu telefonul ala siemens.... avea 3 culori :) avea un coleg de al meu de liceu... ne uitam toti ca niste oi la telefon si ne minunam ca se vede in culori. era cel mai tare coleg din scoala .... pe timpurile alea , aveai telefon , erai smecher :)

#60
Galaxy2

Galaxy2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 24.11.2011

View Postgenius, on 25th April 2012, 16:30, said:

Unele vechituri :
tel ala din prima poza de culoare galben in josu panoului e cumva Tellite?

#61
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostGalaxy2, on 16 august 2012 - 13:47, said:

tel ala din prima poza de culoare galben in josu panoului e cumva Tellite?

Este Philips Genie .

#62
andrei_at

andrei_at

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2012
Salutare! Sunt nou pe acest forum si sunt si eu un colectionar de "antichitati" . As dori sa ii multumesc celui care a deschis acest topic , de mult caut asa ceva si de abea acum am gasit acest subiect. Doresc sa pun in vanzare unele dubluri ale telefoanelor din colectia mea . Locuiesc in Austria si saptamanal achizitionez " vechituri " in stare buna , dar , din pacate unele le am in exemplar dublu sau chiar triplu si nu mai au acelasi farmec . Sa revenim la subiect . Pun in vanzare urmatoarele modele :

-Nokia 5110

-Nokia 6110

-Nokia 7110

-Nokia 3310

-Nokia 3210 ( 2 bucati )

-Ericsson T28S

-Nokia 6150

Mentionez ca toate telefoanele sunt in stare extrem de buna , necodate si bineinteles , cu toate componentele originale , nedesfacute

In fine , pozele cred ca spun totul...

Attached Files



#63
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Ce de "Nokia" clasice :droll:

Eu mai folosesc 2 3310! :inlove:

#64
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,333
  • Înscris: 13.01.2011
Am achizitionat inca un Benq Siemens EF 81, functional dar cu bateria moarta.

Mai am unul dar sint mare fan al modelului, pacat ca nu se gasesc acumulatori pentru ele.

Producatorul a avut proasta inspiratie sa faca unul din cele mai mici acumulatoare si cu autonomie mica, chiar cand erau noi.

Este greu sa adaptezi un alt acumulator si sa il introduci in carcasa veche de acumulator si trebuie sa pastrezi electronica din acumulator altfel nu il recunoaste telefonul, da o eroare.

Eu totusi iubesc acest telefon  Posted Image , imi place designul elegant, intrati sa vedeti pe you tube prezentarea originala/oficiala cand a aparut, sa vedeti ce materiale smechere are in componenta.

Din pacate softul nu sa ridicat la inaltimea telefonului  Posted Image  si de aici si dezamagirea rapida a utilizatorilor. Posted Image

#65
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,333
  • Înscris: 13.01.2011
Pun si poze, a expirat timpul pana sa pun in primul mesaj...

Attached Files



#66
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Slabut, slabut, ala numai telefon clasic nu e... Uite aici doua clasice achizitionate recent:Posted Image

Attached Files


Edited by 0101010, 14 December 2012 - 17:53.


#67
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
djl la "Nokia" <<Communicator>> 9500 visează (ca telefon pe care să-l folosească).

#68
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,333
  • Înscris: 13.01.2011

View Post0101010, on 14 decembrie 2012 - 17:46, said:

Slabut, slabut, ala numai telefon clasic nu e... Uite aici doua clasice achizitionate recent:Posted Image

Poza avatar ai pastrat-o, ,,stilul'' este tot ala de Zalau, dar nedumerirea mea este alta, ce ai facut de ai alt cont ??!!

Apoi ce crezi tu ca este clasic sau dupa cati ani ?

Si de ce sa fiu eu ca toata lumea care colectioneaza doar Nokia, ca ,,alea sint cele mai bune...''

Apoi nu uita, frumusetea este in ochii privitorului !

Sa fi sanatos  Posted Image si ia de aici...

Attached Files


Edited by crisstonne, 14 December 2012 - 19:36.


#69
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postcrisstonne, on 14 decembrie 2012 - 19:21, said:

Poza avatar ai pastrat-o, ,,stilul'' este tot ala de Zalau, dar nedumerirea mea este alta, ce ai facut de ai alt cont ??!!
Posted Image N-am facut nimic, pur si simplu mi-am facut alt cont.

Quote

Apoi ce crezi tu ca este clasic sau dupa cati ani ?

Clasic, ca si la masini, se poate numi un telefon doar la un anumit numar de ani dupa ce a aparut pe piata. Nu putem numi clasic un telefon aparut pe piata in 2006, de ex.

Quote

Si de ce sa fiu eu ca toata lumea care colectioneaza doar Nokia, ca ,,alea sint cele mai bune...''
Nu am doar Nokia (vz poza) si nici nu sustin ca sunt cele mai bune, dimpotriva...

Quote

Sa fi sanatos   si ia de aici...
9300-le tau nu-i la fel de misto ca al meu, pe al tau scrie in italiana...Posted Image

Attached Files



#70
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,333
  • Înscris: 13.01.2011

View Post0101010, on 14 decembrie 2012 - 20:05, said:

9300-le tau nu-i la fel de misto ca al meu, pe al tau scrie in italiana...Posted Image

Bine, tu esti cel mai tare  Posted Image


Mai este un aspect de care tin eu cont, Siemens si Benq Siemens sint firme care au disparut, nu mai sint piese pentru

ele, nu mai sint multe in stare buna pe piata si nu mai sint multe de fel ca au produs mai putin, practic sint un fel de

,,rara avis" iar in viitor vor fi din ce in ce mai greu de gasit, valoarea o sa le creasca.

Gandeste-te un pic, Germania, tara de care sintem pana si noi mandri, paradoxal la tehnologia lor ei nu mai au o firma proprie care sa produca telefoane, nu au rezistat in fata concurentei.

Pana si noi, rasul rasului tot avem firme care produc telefoane, bune proaste cu piese straine nu discutam acum, dar avem.

Concluzie: ma intereseaza telefoanele rare de tipul lui Siemens, Benq Siemens, Telit, Bosh... altele, ca Nokia o sa aiba toata lumea, este ,,inflatie'' de ele.

Iar faptul ca ,,produsele'' au sase, opt, zece ani de cand au iesit din productie este mai putin relevant, eu cred ca le face

sa devina clasice faptul ca nu mai exista firma producatoare, produse rare = produse clasice.

Edited by crisstonne, 14 December 2012 - 20:34.


#71
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Oh yes, asta-i ceea ce vroiam sa stiu.Posted Image

P.S: pune si tu poze cu toata colectia, sa vad ce mai ai pe acolo.

#72
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,333
  • Înscris: 13.01.2011
Uite, apropo de gusturi, ai Motorola ala T 192, pentru mine este un model special care imi place azi ca si atunci cand l-am folosit, acum multi ani in urma.

Avea un design avansat atunci, forme fluide si o culoare frumoasa (un albastru ca cerul, al meu nu al tau ; ))), meniu facil, usor de strecurat in buzunar, dar acumulatorul tinea putin, probabil din cauza softului.

Altcineva poate sa zica ca sint nebun, pentru mine este un reper in viata mea.

Sa fac poze la peste 90 de telefoane ?!

Am sa incerc...

Edited by crisstonne, 14 December 2012 - 20:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate