Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Moara de cereale cu pietre

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Ideea e ca cei care vin la atelierele mele de paine, sa poata face o vizita si la aceasta moara, care e la vreo cateva sute de m departare de locu' inde va fi cuptoru' de paine si deci si atelierele. Si astea vor fi tot in livada :)
Plus ca daca se poate, as vrea ca faina care o folosesc la ateliere, sa fie macinata tot aici, din graul cultivat de oamenii din sat.

#38
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Posthappyhippie, on 6th April 2011, 11:28, said:

Ideea e ca cei care vin la atelierele mele de paine, sa poata face o vizita si la aceasta moara, care e la vreo cateva sute de m departare de locu' inde va fi cuptoru' de paine si deci si atelierele. Si astea vor fi tot in livada :)
Plus ca daca se poate, as vrea ca faina care o folosesc la ateliere, sa fie macinata tot aici, din graul cultivat de oamenii din sat.

nu ai mai multe poze cu pietrele de moara existente? cea pozata banuiesc ca era scoasa din uz, la cum arata de ciobita.


View Postjohn27in2001, on 2nd April 2011, 19:53, said:

Tocmai am fost la KFC si au chifle din faina integrala foarte bune.

Ai garantia ca sunt din faina integrala? Sau sunt innegrite cu chimicale?

View Postshiva, on 2nd April 2011, 16:16, said:

Happyhippie, cati ani are moara cu pietre? Ai niste poze? Ma intereseaza cat e de mare si ce angrenaje are.
Apropo, in ceva sat din Bistrita am inteles ca este o moara cu pietre dar nu se prea gasesc mesteri sa le intretina :(

Si eu stiu de cineva ce si-a cumparat o moara in Bazna si ar vrea sa o refaca, dar nu stie daca merita. Ma sunase sa ma intrebe daca pot sa ii ofer si pietre de moara, nu doar mori. Din cate am inteles a cumparat cladirea destul de ieftin, si nu prea ar fi dorit sa mai investeasca... Pacat...

View Posthappyhippie, on 6th April 2011, 11:28, said:

Ideea e ca cei care vin la atelierele mele de paine, sa poata face o vizita si la aceasta moara, care e la vreo cateva sute de m departare de locu' inde va fi cuptoru' de paine si deci si atelierele. Si astea vor fi tot in livada :)
Plus ca daca se poate, as vrea ca faina care o folosesc la ateliere, sa fie macinata tot aici, din graul cultivat de oamenii din sat.

Ideea e minunata, peisajele sunt extraordinare, dar.... nu e mai bine sa ai tu moara ta, la atelier? E adevarat, asta actionata de apa este 100% ecologica. Dar poti avea si tu una mica, actionata de apa, daca te intereseaza :)

Edited by BLeeview, 06 April 2011 - 12:31.


#39
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Da, m-am gandit si la asta si este o optiune pe care probabil am s-o iau in considerare daca nu se rezolva nimic cu moara din sat, mai ales ca am si eu acelasi rau in fundul gradinii. E adevarat ca are alt impact o moara veche fata de una noua !
Ai vreo oferta si in domeniul morilor cu pietre actionate de apa ? Exista astfel de mori de dimensiuni mici, ca mie nu-mi tre' una asa de mare ?

#40
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Posthappyhippie, on 6th April 2011, 16:26, said:

Da, m-am gandit si la asta si este o optiune pe care probabil am s-o iau in considerare daca nu se rezolva nimic cu moara din sat, mai ales ca am si eu acelasi rau in fundul gradinii. E adevarat ca are alt impact o moara veche fata de una noua !
Ai vreo oferta si in domeniul morilor cu pietre actionate de apa ? Exista astfel de mori de dimensiuni mici, ca mie nu-mi tre' una asa de mare ?

Un furnizor de-al meu din Austria facea asa ceva ( vezi poza ) dar acum mi-a spus ca nu mai produc astfel de modele. Desigur, poti achizitiona o moara fara motor, si sa rogi un tamplar sa-ti faca o roata de apa, care sa transmita rotatia la pietre. Nu e simplu, dar nici prea complicat nu cred sa fie. Totul e ca apa sa aiba suficienta forta. Trebuie un pic lucrat la asta, eventual facut ceva ca un fel de baraj, ca sa poti sa dai drumul "la presiune" cand vrei sa macini. E ceva de investit...

Attached Files



#41
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010
Un alt capitol al moraritului artizanal este fabricarea de faina pentru paste. Aceasta trebuie sa aiba o anumita granulatie (trebuie sa fie mai grosiera, gen gris). Exista posibilitatea de a purifica mecanic grisul, astfel incat calitatea acestuia sa creasca, fiind redusa cantitatea de tarata.

#42
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Inca o data-mi spun in sinea-mi ca-i interesant ce voroviti voi p'acilea! Keep on going!

#43
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Postomnitera, on 23rd May 2011, 22:41, said:

Inca o data-mi spun in sinea-mi ca-i interesant ce voroviti voi p'acilea! Keep on going!

Esti binevenit sa participi si tu la acest subiect. Pune intrebari, impartaseste-ne din gandurile tale, si om reusi - fiind mai multe capete - sa ne luminam impreuna. :)

#44
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010
Painea Harică, despre care se spune ca are proprietati vindecatoare miraculoase, se poate obține din boabe de grau pisate sau măcinate cu mori de cereale cu pietre.

#45
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010
Pentru a face boia de ardei traditionala, se folosesc mori cu pietre. Ardeii trebuie maruntiti inainte, iar dupa macinare la pudra obtinuta se mai adauga apa pentru a ajunge la o umiditate de 15%.

#46
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010
Morile de cereale Tirol pot avea si sisteme de cernere separate sau incorporate. Astfel, putetim obtine nu doar faina intehrala, cat si faina alba, gris si tarata.

#47
hindel

hindel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.11.2010

View PostBLeeview, on 15th July 2011, 13:39, said:

Morile de cereale Tirol pot avea si sisteme de cernere separate sau incorporate. Astfel, putetim obtine nu doar faina intehrala, cat si faina alba, gris si tarata.
    Bine v-am gasit pe toti care postati aici, dar si pe cei care cititi doar! Sint interesat (in viitorul apropiat) in achizitionarea unei mori de bucatarie, pt. uz familial, convins fiind de valoarea fainii integrale, proaspat macinate. Doresc sa pot macina atit griu, secara, cit si porumb. Am cautat destul pe net si atentia mi s-a oprit asupra morilor Hawos Billy 100 sau 200, (pe care prin cineva care merge des prin Germania, pot sa mi-o aduc fara sa platesc transportul), sau  http://www.wondermill.co.uk/ care este cam scumpa comparativ cu pretul din SUA, insa transportul este gratuit in toata Europa! Aceasta moara m-a impresionat din punct de vedere al productivitatii precum si fiabilitatea (vezi garantia). Am vazut si filmuletul unde este prezentata macinind non-stop, o groaza de saci de griu! Punctul forte insa care ma face sa o iau in calcul alaturi de morile cu pietre, este specificatia fabricantului referitoare la faina care rezulta la o temperatura optima ce nu-i distruge constituientii esentiali !!!
Cu toate ca partile active care contribuie efectiv la spargerea bobului de cereale sint din metal, se specifica totusi acest lucru, demn de luat in considerare. Voi, cei care aveti probabil mai multa experienta decit mine, ce ma sfatuiti ? Daca la pescari le urez "Fir intins", voua va urez "Cuptor incins" sau "Aluat dospit" !

#48
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Posthindel, on 28th October 2011, 17:37, said:

Bine v-am gasit pe toti care postati aici, dar si pe cei care cititi doar! Sint interesat (in viitorul apropiat) in achizitionarea unei mori de bucatarie, pt. uz familial, convins fiind de valoarea fainii integrale, proaspat macinate. Doresc sa pot macina atit griu, secara, cit si porumb. Am cautat destul pe net si atentia mi s-a oprit asupra morilor Hawos Billy 100 sau 200, (pe care prin cineva care merge des prin Germania, pot sa mi-o aduc fara sa platesc transportul), sau  http://www.wondermill.co.uk/ care este cam scumpa comparativ cu pretul din SUA, insa transportul este gratuit in toata Europa! Aceasta moara m-a impresionat din punct de vedere al productivitatii precum si fiabilitatea (vezi garantia). Am vazut si filmuletul unde este prezentata macinind non-stop, o groaza de saci de griu! Punctul forte insa care ma face sa o iau in calcul alaturi de morile cu pietre, este specificatia fabricantului referitoare la faina care rezulta la o temperatura optima ce nu-i distruge constituientii esentiali !!!
Cu toate ca partile active care contribuie efectiv la spargerea bobului de cereale sint din metal, se specifica totusi acest lucru, demn de luat in considerare. Voi, cei care aveti probabil mai multa experienta decit mine, ce ma sfatuiti ? Daca la pescari le urez "Fir intins", voua va urez "Cuptor incins" sau "Aluat dospit" !

Bine ai venit!

Nu stiu daca ai avut in vedere si morile de cereale cu pietre Tirol sau SAMAP. Beneficiezi de service in Romania (altfel trebuie sa trimiti moara in Germania chiar si pentru o simpla constatare), au garantie 5 ani si sunt fabricate de companii de renume, cu experienta. Recomandarea mea ar fi o moara Tirol A100 (ai si cateva clipuri video la acel link), sau SAMAP F 100, aceasta din urma fiind o moara cu performante de macinare ridicate, datorate sistemului inovativ de evacuare si racire cu aer a fainii brevetat de producatorul francez.

#49
adriantmm

adriantmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012
Caut colaborator pentru punere in functiune moara pe pietre in Timis sau Hunedoara. Moara este completa cu doua randuri de pietre , probabil pentru grau si porumb. linia pentru grau dispune de sistem de cernere cu elevator. Ii lipseste doar sistemul de actionare, adica motorul  :)

#50
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Ai PM !

#51
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Postadriantmm, on 4th April 2012, 19:18, said:

Caut colaborator pentru punere in functiune moara pe pietre in Timis sau Hunedoara. Moara este completa cu doua randuri de pietre , probabil pentru grau si porumb. linia pentru grau dispune de sistem de cernere cu elevator. Ii lipseste doar sistemul de actionare, adica motorul  :)
Daca te pot ajuta cu ceva spune-mi!

#52
adriantmm

adriantmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012

View PostBLeeview, on 5th April 2012, 16:20, said:

Daca te pot ajuta cu ceva spune-mi!

in ce fel?

#53
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Postadriantmm, on 5th April 2012, 19:12, said:

in ce fel?
Nu stiu, depinde de ce vrei sa faci si de ce fel de colaborator ai nevoie. Ai vreun plan?

#54
adriantmm

adriantmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012

View PostBLeeview, on 5th April 2012, 18:45, said:

Nu stiu, depinde de ce vrei sa faci si de ce fel de colaborator ai nevoie. Ai vreun plan?

In primul rand as vrea sa o pun in functiune, dar as vrea o reamplasare, de preferat in timis, deci as vrea un colaborator care detine spatiul.
Acolo unde se afla acum este in curtea socrilor si nu cred ca le-ar conveni deranjul si in al doilea rand nu este posibilitatea alimentarii la curent, adica 380V.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate