Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Moara de cereale cu pietre

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View PostBLeeview, on 6th February 2011, 18:19, said:

Ma bucur ca ai fost consecvent gamei SAMAP. Eu ti-am recomandat o moara manuala cu pietre, poza cu moara SAMAP era doar un exemplu. Pretul unui asemenea model este influentat de transport, pentru care nu am gasit deocamdata o solutie mai ieftina. Nu cred ca modelele manuale au vreun succes pe piata, de aceea nu m-am axat pe asa ceva. Dealtfel nu intentionez sa comercializez modelele de bucatarie. Iar sa aduc doar o bucata este prea scump ca sa fie un pret final convenabil. Din pacate (pentru problema ta) cam asa sta situatia...

Am reusit sa fac paine cu faina alba macinata acum cateva zile de moara cu valturi din Hateg. A iesit bine si nu s-a comportat diferit fata de ce stiam eu.
In alta ordine de idei, aseara am aflat de existenta unei vechi mori cu pietre la mine in sat. O sa ma interesez ce-i cu ea si poate o sa reusesc cumva sa o repun in functiune.

#20
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Posthappyhippie, on 14th February 2011, 10:54, said:

Am reusit sa fac paine cu faina alba macinata acum cateva zile de moara cu valturi din Hateg. A iesit bine si nu s-a comportat diferit fata de ce stiam eu.
In alta ordine de idei, aseara am aflat de existenta unei vechi mori cu pietre la mine in sat. O sa ma interesez ce-i cu ea si poate o sa reusesc cumva sa o repun in functiune.

Interesant. Graul a fost decorticat sau integral? Faina de la moara a fost integrala sau alba/semialba? Ai folosit doar faina de grau, sau si de secara? Ai mai lasat faina la maturat sau ai folosit-o asa? Era gata macinata sau ti-a facut-o pe loc? Ai avut tu grau? Da-ne si noua detalii....

Iar partea cu moara din sat mi se pare fantastica.... Bafta multa!

#21
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View PostBLeeview, on 15th February 2011, 17:10, said:

Interesant. Graul a fost decorticat sau integral? Faina de la moara a fost integrala sau alba/semialba? Ai folosit doar faina de grau, sau si de secara? Ai mai lasat faina la maturat sau ai folosit-o asa? Era gata macinata sau ti-a facut-o pe loc? Ai avut tu grau? Da-ne si noua detalii....

Iar partea cu moara din sat mi se pare fantastica.... Bafta multa!

Ca sa-mi dau seama de " ce poate " am facut painea exact cum faceam eu deobicei, nu am schimbat nimic. ( mai multe despre painile pe care le fac eu poti gasi la jurnalul meu de brutar amator din aria " Gastronomicus "). Deci graul era integral si avea si multe impuritati, faina era alba ( nu stiu ce procent de cenusa avea ) si am folosit faina de secara doar la maia. Faina nu am lasat-o la maturat ca tocmai asta era scopul, sa vad cum se comporta nematurata. Faina a fost macinata cu o zi inainte si era graul vecinului.

Multumesc !

Edited by happyhippie, 15 February 2011 - 21:00.


#22
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Posthappyhippie, on 15th February 2011, 20:57, said:

Ca sa-mi dau seama de " ce poate " am facut painea exact cum faceam eu deobicei, nu am schimbat nimic. ( mai multe despre painile pe care le fac eu poti gasi la jurnalul meu de brutar amator din aria " Gastronomicus "). Deci graul era integral si avea si multe impuritati, faina era alba ( nu stiu ce procent de cenusa avea ) si am folosit faina de secara doar la maia. Faina nu am lasat-o la maturat ca tocmai asta era scopul, sa vad cum se comporta nematurata. Faina a fost macinata cu o zi inainte si era graul vecinului.

Multumesc !

Probabil ca faina era alba deoarece la moara a fost si cernuta, altfel ar trebui sa se vada in ea clar tarata. Eu am mai citit despre maturare aici si am inteles ca acest timp depinde de vechimea recoltei de grau, si este relativ mare pentru grau propaspat recoltat.

Quote

Maturizarea fainii.
S-a constatat ca faina de grâu proaspat?, obtinuta din grâne proaspat recoltate, nu prezinta însusiri optime de panificatie, acestea îmbunatatindu-se dupa trecerea unui interval de timp de 45-60 de zile. În acest interval are loc maturizarea fainii, prin aceasta denumire fiind desemnate totalitatea proceselor fizice, chimice si biochimice pe care le sufera faina pe parcursul depozitarii ei în conditii corespunzatoare de temperatura, umiditate si grad de compactizare a granulelor.

As fi fost interesat sa vad cu faina 100% integrala (necernuta) cum se comporta si cat de "alba" este. Cineva ma intreba daca poate sa faca covrigi din ea. Nu imi imaginez cum ar fi un covrig asa, mai gri  :confuzzled:
Probabil ca pana la urma o sa pun in miscare moara SAMAP care o am si o sa vad cum si ce. I-am cumparat stechere de 380 V pentru ca nu avea decat niste fire (culmea, sunt doua dimensiuni de stechere, cica in functie de amperaj), ramane sa gasesc o locatie si niste grau. Poate o sa ma duc pana la urma la Braila unde am fost invitat pentru testare la covrigarie  :rolleyes:

Edited by BLeeview, 16 February 2011 - 10:40.


#23
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Da, si eu prefer faina integrala..da' moara asta pur si simplu nu iti da asa ceva :(

Graul folosit era din recolta 2010 !

Culmea, cand locuiam in Bucuresti aveam posibilitatea de a alege intre multe feluri de faina integrala, e adevarat din magazine. Ce vreau sa-ti spun e ca am facut multe produse din aceasta faina si erau delicioase, deci eu cred ca se pot face si covrigi.
Poti vedea o parte din aceste produse aici: http://www.flickr.co...14261@N07/sets/

#24
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Posthappyhippie, on 16th February 2011, 18:49, said:

Ce vreau sa-ti spun e ca am facut multe produse din aceasta faina si erau delicioase, deci eu cred ca se pot face si covrigi.

Frumoase painicile, dar crede-ma, eu m-as cam stramba daca as vedea un covrig din faina integrala  :D

#25
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Pai de ce...daca-i stii beneficiile ?
Parca promovai consumul de produse din faina integrala ???

#26
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Posthappyhippie, on 16th February 2011, 22:02, said:

Pai de ce...daca-i stii beneficiile ?
Parca promovai consumul de produse din faina integrala ???

sunt anumite aspecte ce tin de estetic :)

#27
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Posthappyhippie, on 14th February 2011, 10:54, said:

In alta ordine de idei, aseara am aflat de existenta unei vechi mori cu pietre la mine in sat. O sa ma interesez ce-i cu ea si poate o sa reusesc cumva sa o repun in functiune.

Ce ai mai facut cu moara din sat?

#28
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View PostBLeeview, on 4th March 2011, 19:45, said:

Ce ai mai facut cu moara din sat?

Am vorbit cu proprietarul, este interesat de orice asociere ce ar putea pune moara in functiune asa ca am scris multor asociatii mulinologice din Europa precum si unor fudatii ce se ocupa cu asa ceva, astept sa vad daca primesc vreun raspuns.

#29
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Posthappyhippie, on 4th March 2011, 20:41, said:

Am vorbit cu proprietarul, este interesat de orice asociere ce ar putea pune moara in functiune asa ca am scris multor asociatii mulinologice din Europa precum si unor fudatii ce se ocupa cu asa ceva, astept sa vad daca primesc vreun raspuns.

La noi nu exista nici o asociatie de genul asta? Daca consideri necesar, ma ofer sa pun la dispozitie pietre de moara la pretul de furnizor (fara sa pun 1 ban peste), si sa incerc suplimentar sa obtin o sponsorizare de la acesta, numai sa gasim o modalitate de cooperare si un cadru legal. Pot lua legatura cu un membru al "Fédération Française des Associations de sauvegarde des Moulins" daca e nevoie.

#30
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010
:OK: In sfarsit, de acum intram in Promotie de Pasti! :OK:
Special pentru Sfintele Sarbatori de Pasti, promotia pentru morile de cereale de bucatarie Tirol aduce preturile cu 30% mai aproape de tine!
Acum, morile de cereale de bucatarie Rondo si La Perla la numai 1790 RON, in loc de 2470. Preturi fara TVA, fara concurenta, transport inclus.   :coolspeak:
Pentru detalii vizitati site-ul nostru.
Sarbatori fericite! :kisstogether:

Attached Files



#31
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View PostBLeeview, on 2nd April 2011, 14:22, said:

:OK: In sfarsit, de acum intram in Promotie de Pasti! :OK:
Special pentru Sfintele Sarbatori de Pasti, promotia pentru morile de cereale de bucatarie Tirol aduce preturile cu 30% mai aproape de tine!
Acum, morile de cereale de bucatarie Rondo si La Perla la numai 1790 RON, in loc de 2470. Preturi fara TVA, fara concurenta, transport inclus.   :coolspeak:
Pentru detalii vizitati site-ul nostru.
Sarbatori fericite! :kisstogether:


Scuze, preturi cu TVA!

#32
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

View Posthappyhippie, on 4th March 2011, 21:41, said:

Am vorbit cu proprietarul, este interesat de orice asociere ce ar putea pune moara in functiune asa ca am scris multor asociatii mulinologice din Europa precum si unor fudatii ce se ocupa cu asa ceva, astept sa vad daca primesc vreun raspuns.
Happyhippie, cati ani are moara cu pietre? Ai niste poze? Ma intereseaza cat e de mare si ce angrenaje are.
Apropo, in ceva sat din Bistrita am inteles ca este o moara cu pietre dar nu se prea gasesc mesteri sa le intretina :(

#33
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View PostBLeeview, on 8th March 2011, 13:21, said:

La noi nu exista nici o asociatie de genul asta? Daca consideri necesar, ma ofer sa pun la dispozitie pietre de moara la pretul de furnizor (fara sa pun 1 ban peste), si sa incerc suplimentar sa obtin o sponsorizare de la acesta, numai sa gasim o modalitate de cooperare si un cadru legal. Pot lua legatura cu un membru al "Fédération Française des Associations de sauvegarde des Moulins" daca e nevoie.

Scuze ca nu am raspuns, acu' am vazut acest mesaj. Chiar azi am fost iar pe la moara sa obtin mai multe detalii de la proprietar si sa fac niste poze. O sa le postez dupa ce le descarc...nu am aparatul momentan la mine.

Am vazut si 2 pietre de care proprietarul spune ca-s in stare buna.  Singurul raspuns pe care l-am primit la apelurile mele a fost de la cei de la Astra Sibiu, carora trebuie sa le trimit si lor mai multe detalii si pozele facute.

View Postshiva, on 2nd April 2011, 17:16, said:

Happyhippie, cati ani are moara cu pietre? Ai niste poze? Ma intereseaza cat e de mare si ce angrenaje are.
Apropo, in ceva sat din Bistrita am inteles ca este o moara cu pietre dar nu se prea gasesc mesteri sa le intretina :(

Deci detaliile pe care mi le-a dat proprietaru': moara e construita in 1931, are o roata verticala cu cupe, a functionat pana acum 2 ani cand macina graul si porumbul localnicilor. Este intr-o cladire din piatra si caramida, aflata intr-o stare destul de buna dar care trebuie renovata. Defectul principal pe care-l are acum este la o roata dintata, el ia zis altfel da'-mi scapa acu'. Toate angrenajele sunt din lemn si din cate am inteles trebuie desfacute si revizuite. Iazul pe care vine apa are si o deviatie in caz ca vine apa mare, surplusul e preluat pe acolo.

Omu' ar vrea sa o redeschida, in special in scop turistic, eu sa fac paine si cei care vin la atelierele mele, sa viziteze si moara. Daca ar macina si ceva grau, fie si numai strict pentru faina de care am eu nevoie la ateliere, ar fi si mai ok.

Ca si marime, daca te referi la camera principala a morii, e cam 4 pe 5, alaturi mai e o camera, care acu' e folosita in alte scopuri. Roata morii are cred eu intre 2 si 3 m. diametru.

Cam asta ar fi ce stim pentru moment. O sa postez si pozele pe care le-am facut, asap.

#34
john27in2001

john27in2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2009
Tocmai am fost la KFC si au chifle din faina integrala foarte bune.

#35
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Asa cum am promis, postez pozele pe care le am cu moara.

View Posthappyhippie, on 6th April 2011, 10:04, said:

Asa cum am promis, postez pozele pe care le am cu moara.


Si inca...

View Posthappyhippie, on 6th April 2011, 10:09, said:

Asa cum am promis, postez pozele pe care le am cu moara.




Si inca...

Attached Files



#36
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Wow, happyhippie!!! Tocmai mi-ai facut ziua buna :wub:
Spor la renovare, cred ca o sa arate minunat ! Oare n-ar merge ca punct de atractie turistica (o paine proaspata, o aia-aia acolo in livada)? Pare destul de pitoresc locul...

Apropo, n-ar trebui mutat topicul de pe aria de bursa?

Edited by shiva, 06 April 2011 - 09:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate