Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Despre nimfe

- - - - -
  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#91
miszter

miszter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.11.2005
Salut!
    Am ajuns si eu pe acest site si vazand discutia voastra, as vrea sa ofer si eu o parere personala.
    Mai intai experienta. M-am indragostit si eu de niste pasarele foarte dragalase si gingase,astfel incat nu am mai putut scapa de sentimentul de a avea si eu acasa o asemenea frumusete. Dupa abia vreo doua saptamani de gandire mi-am cumparat si eu o pereche de nimfe. De atunci ma bucur in fiecare clipa ca am facut-o. Nu cred ca aveti dreptate in jignirile pe care le aduceti acestor pasarele comparandu-le cu perusii.
Stiu ca sunt si ei papagali cu multe aspecte comune din viata lor de pasare, dar cred ca sunt foarte diferiti de perusi. Cel putin de perusii galagiosi si salbatici care se pot vedea in magazinele pet-shop.
    Eu si in magazine abia am reusit sa aud vocea nimfelor, pentru ca ele stateau linistite pe batul lor si nu tipau deloc. Si acasa abia reusesc sa ii fac sa scoata niste sunete, dar cand masculul incepe sa fluiere, compenseaza total asteptarea.
    Eu am cumparat din start o pereche tanara, gandindu-ma ca nici mie nu-mi place de unul singur, si nu am de gand sa tin un singur animal inchis in casa. Asa ca au sosit amandoi, s-au acomodat impreuna si s-au imprietenit amandoi deodata cu mine. Dupa mai putin de doua saptamani de cand ii am, pot sa umblu langa ei in colivie, le dau de mancare din mana, ii scot deodata din colivie si ii las liber prin casa, apoi ii reintroduc fara stres sau soc psihic in colivie, pot sa iasa si sa intre cand vor. Inca nu am reusit sa ii mangai, dar ii misc pe bat prin camera cum vreau eu. Cred ca e o performanta destul de mare si sunt convins ca nu as fi reusit si cu perusi la fel. Ei sunt foarte calmi si dupa ce s-au acomodat cu noul lor mediu sunt linistiti si relaxati si nu am nici un fel de problema cu ei.
    Eu cred ca totul depinde de om. Daca el abordeaza un animal cu dragoste si rabdare, cu vointa de a reusi fara sa ii provoace durere, omul poate imblanzi aproape orice (chiar si o soacra).
    Nu stiu daca Iris si-a luat pana la urma sau nu, dar as dori sa il ajut in aceasta directie.
                Din partea mea numai bine si foarte multe clipe fumoase alaturi de un prieten drag !

#92
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Am fost rugat sa dau mai multe detalii despre cuibul si cadita pentru baie a nimfelor mele. Asa ca o sa redau conditiile in care AZI DE DIMINEATA LA OAR 5:30 A IESIT PORIMUL PUI, din cea de a 2 serie.

Cuibarul este de L25cm, l25cm, H30cm. are o deschizatura rotunda cu diametrul de 7cm pe care am situat-o la "iesirea de urgenta din colivie". aceasta deschizatura (gaura) este situala la aproximativ 2/3 din H. Accesul in cuibar se face de pe o barna fara efort din partea pasarilor. Dimensiunile s-ar putea sa nu fie tocmai exacte, dar dupa cum am stiut eu sa transform INCH-i in cm asa reiese. In interiorul cuibarului am pus talas de conifere, un strat de aprox 5cm. In partea superioara a cuibarului exista usa de vizitare, sau mai bine zis capacul, pe care eu am preferat sa il prind in niste balamale micute de mobila, astfel incat accesul sa fie cat mai facil.

In ceea ce priveste cadita de baie, daca nu se poate cumpara din comert, recomand cu caldura o farfurioara, sau cel mai bine, o caserola din aceea ovala in care se gaseste peste marinat. Desigur trb sa fie foarte bine spalata si sa nu fie umpluta cu apa. In fiecare zi este recomandabil sa ii se puna apa proqaspata si in cadita de imbaiere!!!

Un site exact nu pot sa dau, pentru ca am uitat adresa dar daca se cauta pe google cuvantul Cockatiel, se gaseste site-ul Organiuzatiei mondiale a crescatorilor de nimfe si acolo sunt raspunsuri complexe!!!

Bafta tuturor!!!

#93
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Acum o sa atasez 3 poze cu noii mei micuti.
Deoacamdata numele lor sunt: Nr1, Nr2 si Nr3.

Poza nr 1 este facuta in data de 21.11.2005 iar pozele 2 si 3 sunt facute pe 23.11.2005
In poza nr 1 speram sa mai fie si Nr4, dar nu stiu de ce nu s-a materializat :P

Attached Files



#94
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
Nostimi, dar urâți! Am și eu o întrebare: Ce culoare vor fi de fapt: gri sau lutino?

#95
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

View Postvalaur, on Nov 23 2005, 11:32, said:

Nostimi, dar urâți! Am și eu o întrebare: Ce culoare vor fi de fapt: gri sau lutino?

Este un mister si pentru mine! Renunt sa mai fac previziuni ca la seria anterioara am dat gres. Pot sa spun ca femela este lutino si masculul este gri.

#96
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Poze mai noi in care asteptau cuminti in bol sa le fac curatenie in cuibar.

Desigur aceiasi Nr 1, Nr2 si Nr3!!!!

Attached File  puii4.jpg   18.21K   430 downloads
Attached File  puii5.jpg   19.58K   340 downloads
Attached File  puii3.jpg   36.01K   355 downloads

Edit: apropos se contureaza a fi lutino cu insertii de gri inchis puternice :P

Edited by prafuit, 01 December 2005 - 10:28.


#97
Ana-Maria

Ana-Maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.10.2005
Uff, nu am mai reusit sa intru aici ... zburatorul meu acum mananca ca unul care nu a mai mancat de mult ..:))
Acum a inceput sa vina singur la mine..si nu a renunta la proasta lui placere sa imi manance cerceii si inelele :)))


Si acum .... sa va fac cunostinta cu zburatorul meu Cris:
Attached File  cris_papagal2.jpg   21.43K   381 downloadsAttached File  cris_papagalul.jpg   21.4K   430 downloads




Ah...am uitat sa va spun cum se cearta in fiecare zi pe el insusi uitandu-se in oglinda :))

Edited by Ana-Maria, 03 December 2005 - 08:18.


#98
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
Ai grijă că este în stare să-ți rupă lănțisoarele și chiar și brățara. Noi încă ne întrebăm dacă al nostru are cioc sau bomfaier. Cât despre "oglindă", să știi că le plac mult și obiectele de inox (oale de exemplu). Iar când le găsesc încep vocalizele. Lasă-i o oglindă pe masă și să vezi ce face cu ea.

#99
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Alte poze cu puii. Au aceleasi nume: Nr1, Nr2 si Nr3 :P

Attached Files



#100
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Puii mei au inceput sa zboare!!!!
S-a zis cu somnul meu!

#101
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
Dar ce o să faci? Îi ții pe toți?

#102
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Nu. O sa ii dau! Asta in prima saptamana din an. Vrea cineva???

#103
silex05

silex05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 03.01.2006
Sal! Daca mai e valabil postul as dorii eu unul :) ms

#104
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Discutam pe PM
sau la [email protected]

Saptamana asta trb sa ii marit pe toti ca imi mananca zilele si noptile asa multi!

Edited by prafuit, 03 January 2006 - 17:52.


#105
simbb

simbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.01.2006
hey..am j eu o  nimfa d 2 zilej nuj cum s o domesticesc mai rpd :P.. am bagat mana in colivie j o accepta..da nuj exact knd sa.i dau drumu din colivie?.. trebuie neaparat dupa o sapt ?..ms..

#106
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

View Postsimbb, on Jan 4 2006, 14:25, said:

hey..am j eu o  nimfa d 2 zilej nuj cum s o domesticesc mai rpd :P.. am bagat mana in colivie j o accepta..da nuj exact knd sa.i dau drumu din colivie?.. trebuie neaparat dupa o sapt ?..ms..
Cel mai biune este sa o tii cateva zile in colivie. Sa vada inainte cum este prin imprejurimi si apoi sa prinda incredere in tine. Tii mana in colivie catva timp
nu o prinzi imediat. Trb sa ii castigi increderea. Bafta!!!!!!!!!!!

#107
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
SALUT,MAI AI VREUN PUI MASCUL?
AS VREA SA CUMPAR UNUL

  0721408669

#108
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmarianculturistul, on Jan 24 2006, 02:45, said:

SALUT,MAI AI VREUN PUI MASCUL?
AS VREA SA CUMPAR UNUL

  0721408669

Nu mai am. Si nu stiu daca le mai pun sa cloceasca!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate