Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Despre nimfe

- - - - -
  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#109
persidutza

persidutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2006
salut...ma numesc persida si sunt din sibiu!am acasa de aproximativ 3 luni o nimfa care cred ca este baietel!  
nu stiu ce sa mai fac deoarece nimfa mea este ffff salbatica!nu lasa pe nimeni sa puna mana pe ea chiar daca stau poate toata ziua cu ea si vb!si daca incerc sa pun mana pe ea musca tare de tot!de unde l-am cumparat ziceau ca este pui dar dupa cum musca..cred ca era mai matur!asta nu conteaza pt ca eu tin tare mult la roco...ca asa i-am dat numele...si imi este tare drag...dar nu stiu cum sa fac sa-l mai imblanzesc putin!la inceput ii dadeam mancare mai multa..tot timpul avea mancare si nu facea altceva decat sa manance...nici macar nu ciripea..nimic...asa ca am inceput sa-i dau cu portia mancare...dimineata si seara...dar ciripeste numai cand ii e foame...!
AM INCERCAT SA-L SCOT AFARA DIN COLIVIE DAR...unde il pun acolo sta..fara sa zica nimic..si daca incerc sa pun mana pe el sa-l mangai musca....
daca ii las colivia deschisa..nu iese singur..si nici nu intra daca e afara...
nu stiu ce sa mai fac..
mi-ar placea sa ma joc si eu cu el..sa vina sa stea pe umarul meu..sa ma lase sa-l mangai...si sa cante ca doar de aia mi-am luat pasare...nu stiu ce are dar e ff tacut..mananca non stop si nimic altceva....
astept raspuns

#110
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Tu ai pe cap o nimfa batrana si care a fost despartita de perechea sa. Sanse su8nt foarte slabe sa o imblanzesti. Si oricum iti trebuie tone de rabdare. Sfatul meu este sa citesti mult pe site-urile de nimfe (cockatiel) si sa incerci sa faci ce zice acolo, dar si asa ai garantat succesul de aprox 30-35%. Nu vreau sa te dezamagesc, dar aceasta specie isi ia un partener pe viata!

#111
papa_mulo

papa_mulo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.12.2005

 persidutza, on Feb 6 2006, 15:17, said:

AM INCERCAT SA-L SCOT AFARA DIN COLIVIE DAR...unde il pun acolo sta..fara sa zica nimic..si daca incerc sa pun mana pe el sa-l mangai musca....
daca ii las colivia deschisa..nu iese singur..si nici nu intra daca e afara...
nu stiu ce sa mai fac..

Las-o libera zilnic cand esti acasa. Cred ca pana la urma se va obisnui cu casa, va incepe sa umble de una singura si isi va gasi locuri preferate. Si nimfa mea tot asa facea cand am aduso acasa, o puneam pe un stativ(in forma de T) facut special si nu misca de acolo sub nici o forma si nici galagie nu facea. Din cauza ca nu eram obisnuit cu ea si nici nu isi facea simtita prezenta...mai uitam de ea, deschideam geamurile larg la balcon sau ma trezeam dimineata si imi dadeam seama ca am uitat sa o bag in cusca ei peste noapte...ea tot pe bat.
Ce-i drept...a mea era tanara si imblanzita, nu musca dar parca era impaiata...pana la urma de pe stativ a inceput sa zbore pana pe tablia patului cautand sa vina cat mai aproape de mine, iar acum cand vin acasa nu mai scap de ea....cum o dau afara pe balcon, imediat apare cracanata(un picior pe o perdea si unul pe cealalta) la imbinatia dintre perdele si tzup pe mine. Daca ma pun la mintea ei se intampla asta de zece ori in doua minute, asa rapid se intoarce. Pana ma dezbrac si eu si ma spal tre sa o inchid in cusca ca sa ma lase in pace.
Ma rog...nu stiu daca o sa o imblanzesti in adevaratl sens al cuvantului, dar pana la urma sunt sigur ca o sa ajunga sa se deplaseze prin casa de una singura si chiar sa nu te mai ciupeasca tare. Nu te nelinisti...ameliorari ale comportamentului ei vor fi in timp!

PS: Nici eu nu pot sa o prind in mana pe a mea desi e blanda, nu ca m-ar ciupi, dar nu sta sa o prind, fuge. E obisnuita sa se suie singura pe deget cand il pun in piept! Asa o mut de colo colo cand am nevoie!

#112
persidutza

persidutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2006
multumesc pentru sfaturi....
o sa las mai mult libera....
am gasit metoda sa nu ma mai muste asa de tare :P
am observat ca noaptea nu prea vede....si asa pe intuneric...am bagat mana in colivie si am inceput sa o mangai...s-a zbatut un pic dar pana la urma m-a lasat sa pun mana pe ea...pe urma incet ,incet, am scos-o din colivie...si statea la mine pe mana...nu ma musca....intr-un final am aprins si lumina si spre uimirea mea nu m-a muscat..
ma gandeam sa mai procedez asa de vreo cateva ori ..ca sa se mai obisnuiasca cu mine...si pe urma poate nu va mai fi asa de salbatica..... :rolleyes:  :harhar:
sper sa o mai imblanzesc...ca mi tare draga....
persida

#113
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
O intrebare pentru cei care se pricep mai bine:

Nimfa mea (mascul) se trezeste in fiecare dimineata foarte agitata; urla, face galagie, zboara de colo colo, nu o mai intereseaza mangaierile, joaca, etc. Daca nu o bag in seama, se bosumfla si urla ca sa-mi atraga atentia, daca plec din camera, urla ca sa vin inapoi, daca o iau in mana, fuge ca de dracu'.  Chestia asta se intampla in fiecare dimineata, cate 3-4 ore. Dupa amiaza, totul revine la normal, e bland, se joaca si e linistit.

Vreo idee ce e in capul lui dimineata?

#114
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

 Iris_, on Apr 3 2006, 14:38, said:

O intrebare pentru cei care se pricep mai bine:

Nimfa mea (mascul) se trezeste in fiecare dimineata foarte agitata; urla, face galagie, zboara de colo colo, nu o mai intereseaza mangaierile, joaca, etc. Daca nu o bag in seama, se bosumfla si urla ca sa-mi atraga atentia, daca plec din camera, urla ca sa vin inapoi, daca o iau in mana, fuge ca de dracu'.  Chestia asta se intampla in fiecare dimineata, cate 3-4 ore. Dupa amiaza, totul revine la normal, e bland, se joaca si e linistit.

Vreo idee ce e in capul lui dimineata?
Il cam bate soarele :D
De fapt vrea sa te joci cu el, si nu cu mangaieli si kestii de genul asta. Cam trebuie sa te apuci sa inveti sa zbori si sa cutreierati sufrageria/camera impreuna!

Solutia - acopera-l noaptea cu ceva inchis si descopera-l numai cand vrei tu sa te joci cu el! (dar sa nu-l tii asa tot timpul)

#115
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002

 prafuit, on Apr 3 2006, 17:49, said:

Il cam bate soarele :D
De fapt vrea sa te joci cu el, si nu cu mangaieli si kestii de genul asta. Cam trebuie sa te apuci sa inveti sa zbori si sa cutreierati sufrageria/camera impreuna!

Solutia - acopera-l noaptea cu ceva inchis si descopera-l numai cand vrei tu sa te joci cu el! (dar sa nu-l tii asa tot timpul)

Nu pare interesat deloc de joaca...adica nu sta cu noi mai mult de 2 minute, dupa care se pune pe mobila si incepe sa urle iar. Noaptea doarme in cusca, intr-un loc intunecos (asta cand nu doarme in cap la mine) :D

#116
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Prafuit, cred ca tu esti cel mai in masura sa-mi raspunzi, avand in vedere ca ai avut o gramada de nimfe. Jucarii pentru ele? Ce as putea sa gasesc/inventez? Vreau sa spun ca al meu e fricos in draci, cel mai mic zgomot neasteptat il face sa tresara, sa fuga si sa se ascunda. Orice lucru nou e privit cu suspiciune si daca mai face si vreun zgomot sau se misca, gata, s-a terminat. Se baga dupa perna sau dupa perdea si imi trebuiesc minute intregi de parlamentari ca sa-l fac sa iasa de acolo. :)

#117
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
un pistol cu capse B)

#118
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004

 Iris_, on Apr 3 2006, 14:38, said:

O intrebare pentru cei care se pricep mai bine:

Nimfa mea (mascul) se trezeste in fiecare dimineata foarte agitata; urla, face galagie, zboara de colo colo, nu o mai intereseaza mangaierile, joaca, etc. Daca nu o bag in seama, se bosumfla si urla ca sa-mi atraga atentia, daca plec din camera, urla ca sa vin inapoi, daca o iau in mana, fuge ca de dracu'.  Chestia asta se intampla in fiecare dimineata, cate 3-4 ore. Dupa amiaza, totul revine la normal, e bland, se joaca si e linistit.

Vreo idee ce e in capul lui dimineata?

E martie și e mascul! Primăvară! Cred că are peste un an, și își caută un teritoriu. Astea sunt țipetele puternice pe care le scoate. Și Lucky al meu face la fel. Dacă își găsește ceva care seamănă a cuib începe să țipe, iar dacă te apropii de obiect dă cu ciocul. Așa a stricat prăjitorul de pâine (cuib de inox - wow!). Atacă papuci noștrii când intrăm în bucătărie uneori. După aceea devine blând și vine să îl scarpini în moț, seara de obicei. Iartă-l, o să-i treacă. Vezi că mai și călărește unele obiecte.

Edited by valaur, 03 April 2006 - 23:04.


#119
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

 valaur, on Apr 4 2006, 00:03, said:

E martie și e mascul! Primăvară! Cred că are peste un an, și își caută un teritoriu. Astea sunt țipetele puternice pe care le scoate. Și Lucky al meu face la fel. Dacă își găsește ceva care seamănă a cuib începe să țipe, iar dacă te apropii de obiect dă cu ciocul. Așa a stricat prăjitorul de pâine (cuib de inox - wow!). Atacă papuci noștrii când intrăm în bucătărie uneori. După aceea devine blând și vine să îl scarpini în moț, seara de obicei. Iartă-l, o să-i treacă. Vezi că mai și călărește unele obiecte.
Si asta!!!
Am uitat sa spun ca o sa inceapa sa ciocane putin, ca o ciocanitoare, in mobila (sau prajitorul de paine :D ).
@valaur: nu are legatura cu primavara, ei se reproduc pe tot parcursul anului. In capul lui i s-au creeat conditiile optime de imperechere (soarele) si de aia se agita. In perioada asta daca isi gaseste ca "iubita" o persoana din casa o sa fie cea mai blanda nimfa ;)
@iris: Poti sa scapi de tipete daca ii atragi atentia cu altceva. La jucarii nu ma pricep ca ai mei se joaca cu mine sau intre ei. Oricum ceva stralucitor poate sa fie foarte interesant.

#120
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002

 prafuit, on Apr 4 2006, 09:56, said:

Si asta!!!
Am uitat sa spun ca o sa inceapa sa ciocane putin, ca o ciocanitoare, in mobila (sau prajitorul de paine :D ).
@valaur: nu are legatura cu primavara, ei se reproduc pe tot parcursul anului. In capul lui i s-au creeat conditiile optime de imperechere (soarele) si de aia se agita. In perioada asta daca isi gaseste ca "iubita" o persoana din casa o sa fie cea mai blanda nimfa ;)
@iris: Poti sa scapi de tipete daca ii atragi atentia cu altceva. La jucarii nu ma pricep ca ai mei se joaca cu mine sau intre ei. Oricum ceva stralucitor poate sa fie foarte interesant.


MI-a rupt o bratara si un lant de aur si vreo 2 de argint; acum a trecut la beteala si alte snurulete stralucitoare; dar nici astea nu-l intereseaza prea tare dimineata.  :( Si dimineata face asa urat ca imi vine sa-l tund  :w00t:  3 ore de urlat, ma mir ca nu raguseste.

#121
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004

 Iris_, on Apr 4 2006, 10:27, said:

MI-a rupt o bratara si un lant de aur si vreo 2 de argint; acum a trecut la beteala si alte snurulete stralucitoare; dar nici astea nu-l intereseaza prea tare dimineata.  :( Si dimineata face asa urat ca imi vine sa-l tund  :w00t:  3 ore de urlat, ma mir ca nu raguseste.
Atenție cu lănțișoarele. Eu cred că al meu are bomfaier nu cioc. Rupe tot ce prinde. Eu i-am pus pe colivie o fundă din aceea mare de la buchetele de flori. Îl amuză grozav și o ronțăie toată ziua. Când țiue (este mai aproape de realitate zic eu!) încearcă să îl iei și să îl scarpini pe ceafă (măcar tace).

#122
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
E bine. Si cu lantisorul si cu tipatul. Inseamna ca este sanatos ;)
Aseara mi-a aterizat in salata, si a facut baie in ulei de masline, mezinul familiei. Am noroc ca nu tipa :P Parintii se iubesc unul pe altul iar cei 2 frati ma considera pe mine  "curva" - scuze - lor si nu le trebuie altceva.

#123
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Oare sa-i iau o pereche? Inca daca o sa tipe amandoi, cred ca le las lor apartamentul si eu plec in lume :D

O alta belea: nu vrea sa manance nimic altceva decat seminte, batonase si mancare speciala pt. el. Cum sa-l fac sa manance si fructe si legume?

A doua belea: E un porc; nu vrea sa faca baie deloc; uneori il mai dau cu pufaitoare cu apa, dar fuge si considera asta o pedeapsa. Am incercat cu bolul cu apa, dar cand il vede, il ocoleste cu grija.


Alta treaba? Cum imi dau seama ca e sigur mascul? :D Sa nu cumva sa-l indemn la rele si sa-i iau perechea neportrivita? (apropos, nu a calarit nimic prin casa)  :D

Attached Files


Edited by Iris_, 04 April 2006 - 13:18.


#124
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Eu zic sa nu te apuci sa ii iei pereche.... Nu va mai sta pe langa tine.
Este greu sa-l faci sa-si schimbe alimentatia - ai mei au inceput sa manance mere si morcov pt ca le-am pus bucatele mici in seminte.
Cu baia -  il iei frumos cu colivia si pui dusul pe el :P
Dupa poza nu stiu ce  sa-ti spun, eu ii ghicesc pe ai mei dupa comportament.

#125
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Ai glumit in legatura cu dusul? Parca mi-e frica sa il bag la dus :)

Ce comportament au masculii si prin ce se deosebesc ei de femele? Cand ai timp, spune-mi ce sa fac sa fiu sigur ce e al meu / a mea  :huh:

Edited by Iris_, 05 April 2006 - 22:56.


#126
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
În primul rând sunt mai zgomotoși. Cântă mai mult (produc triluri și vocalize - eu lui Lucky îi mai spun și Ana Lesko). Apoi o să vezi că sunt buni și la dans. Nu l-ai văzut niciodată cântând și dansând cu aripile întinse (model vulturul american)? Mai au și alte numere (al meu evoluează pe televizor) printre care și un dans nostim în care bate cu ciocul în televizor după care sare scurt înainte. E o întreagă coregrafie. Ține vreo 4 minute după care se încheie cu o repriză bună de zbor și curățatul penelor în liniște de data asta.
Dar de ce nu te duci la un cabinet veterinar să îți spună un doctor ce este?
PS: după nuanța de galben de pe cap cred că este mascul (din ceea ce am citit despre ei). Poți citi aici: http://www.cockatiels.org/

Edited by valaur, 06 April 2006 - 07:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate