Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Despre nimfe

- - - - -
  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#73
mihai_1001

mihai_1001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.09.2005
Am si eu o nimfa.. de cam 6 luni.. s`a imblanzit.. destul de greu... dar a meritat.. numai ca as vrea sa va intreb ceva ... ce credetzi ca este.. baiat sau fata?.. eu l`am considerat baiat si i`am pus numele coco.. voi ce zicetzi?????

#74
mihai_1001

mihai_1001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.09.2005
Am si eu o nimfa.. de cam 6 luni.. s`a imblanzit.. destul de greu... dar a meritat.. numai ca as vrea sa va intreb ceva ... ce credetzi ca este.. baiat sau fata?.. eu l`am considerat baiat si i`am pus numele coco.. voi ce zicetzi?????

Attached Files



#75
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
n-ai niste poze mai mari? vreau sa fac un banner cu nimfa ta si sa-l atirn de pe bloc

#76
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
După culorile penelor de pe cap, eu zic că este băiat. Dar cel mai simplu fă o vizită la un cabinet veterinar și atunci ești sigur. Nostime culori! Nu-i așa Mosotti că merită să îi faci reclamă?

#77
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
La genul acesta de culori, este foarte greu sa-ti dai seama. In pozele de la distanta, si anume: 1 si 3 as spune ca este baiat. Dar in poza nr 2 as inclina spre fata!!!
Daca in 6 luni, de cand o/il ai ti-a cantat (nu tipat) atunci este baiat, daca doar a tipat, atunci este fata!

#78
O`Blonda

O`Blonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.08.2005
Culoare caracteristica - gri/cenusiu , pieptul si abdomenul de o nuanta mai deschisa. Unele pasari prezinta o nuanta maronie. Creasta, fruntea,obraji si gatul sunt galbene. In zona urechilor, nimfele o pata mare portocalie. Penele aripii au culoarea alba (partea superioara a aripii si zona penelor secundare) si negru in partea inferioara/interioara a aripii. Coada in partea superioara si mediana are culoarea gri deschis iar partea inferioara/interioara a cozii gri/cenusiu inchis. Ciocul, picioarele au o nuanta cenusie, irisul fiind de culoare maroniu inchis.

     Femelele au fata si creasta de o culoare galben-gri/cenusiu iar pata orange de pe urechi este de o nuanta mai stearsa.Penele aripilor femelei sunt patate pe interior cu pete galben-cenusii, iar penele cozii sunt galbene cu un marcaj gri-cenusiu. Puii se aseamana cu femelele, ciocul find roz-galbui. Penajul de adult se dezvolta la varsta de trei luni. Masculii tineri au penele capului colorate in galben iar pe masura ce imbatranesc culoarea penelor se schimba spre gri.

Tu cand l`ai luat ce ti`au zis ca e?Asteapta cateva luni sa fii mai sigur!

#79
mihai_1001

mihai_1001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.09.2005
L-am primit cadou .. si mi s-a zis ca este baiat.. de asemenea mi s-a zis si ca este pui.. ceea ce s-a dovedit a nu fi adevarat.. .. deci.. nu stiu pe ce sa ma bazez.. oricum.. eu il consider tot baiat  :D .. multumesc frumos pt raspunsuri  :P

#80
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

mihai_1001, on Oct 9 2005, 18:40, said:

L-am primit cadou .. si mi s-a zis ca este baiat.. de asemenea mi s-a zis si ca este pui.. ceea ce s-a dovedit a nu fi adevarat.. .. deci.. nu stiu pe ce sa ma bazez.. oricum.. eu il consider tot baiat  :D .. multumesc frumos pt raspunsuri  :P

<{POST_SNAPBACK}>

Daca este mai "batrana", o sa ia ceva probleme cu imblanzirea, dar daca ai rabdare o sa ai satisfactie!!!! Important este sa ai rabdare mai mare ca ea ;)

edit: Uitasem - Sa nu ii iei un mascul sau "o pereche"! Nu o samai ai sanse sa o imblanzesti!

Edited by prafuit, 10 October 2005 - 09:01.


#81
Ana-Maria

Ana-Maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.10.2005
Buna tuturor. Ieri mi`am cumparat si eu un mascul, insa sunt putin ingrijorata ca nu mananca si nu bea apa. Este dresat deja, sta pe mana insa cel mai mult ii place sa stea pe umar..din cate am vazut pana acum.Ma imita cand fluier la el sau scot sunete usoare pt el.
Faptul ca nu mananca poate fi o consecinta a faptului ca inca nu s`a obisnuit cu locul sau nu este prea sanatos?
Si cum nu prea am gasit sau poate nu am cautat unde trebuia, imi poate spune cineva la cate grade ii este cel mai bine?Multumesc

#82
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
Aşteaptă să se obişnuiască cu noua colivie şi să înveţe de unde să mănânce şi să bea apă. În legătură cu temperatura - dacă îi este frig tremură la fel ca şi noi, o să îţi dai seama sigur. În general temperatura din apartamentele noastre le convine (mai ales dacă nu este pui). Ce ai luat de mâncare?

Edited by valaur, 17 October 2005 - 07:35.


#83
Ana-Maria

Ana-Maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.10.2005
I`am dat sa manance niste mancare pt papagali,insa nu cred ca ii place.Azi ma duc sa ii iau speciala pt el. Aseara a ciugulit putina salata insa nu stiu daca a mancat`o sau doar s`a jucat cu ea. Sper sa isi revina.Mersi de raspuns.

#84
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
A mâncat, nu s-a jucat cu ea. Dă-i mere tăiate (eventual rase) și cumpără mâncare pentru nimfe (vezi că le plac grozav semințele de floarea soarelui).

#85
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Vezi ca in comert mai sunt si un fel de batoane pe bat :) Al meu mananca unul pe zi uneori. Se da in vant dupa ele.

#86
Ana-Maria

Ana-Maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.10.2005
Mersi pt sfaturi. Aseara a inceput sa manance. Cred ca nu ii placea prea mult micutului colivia pe care o avea ca nu era chiar buna pt el.I`am luat o colivie mai mare iar aseara dupa ce l`am hranit eu putin cu niste seminte de floarea soarelui alese din amestecul de mancare pt el , a inceput si el sa manance singurel si intr`un final astazi a baut si apa.
As mai avea o intrebare.... l`am intrebat pe vanzatorul de la magazinul de unde l`am cumparat ce varsta are..si mi`a spus ca are in jur de 4 luni.... exista vreo posibilitate sa stiu daca este adevarat sau nu??

#87
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Sa te bucuri de el!!!!
Cam greu sa ii afli varsta, nici macar un veterinar nu poate sa-ti spuna exact!!! dar poti sa stii daca este adevarat, daca isi schimba coloritul motului, mai spre gri mai incolo, si daca are ochii negri/negri!

#88
Ana-Maria

Ana-Maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.10.2005
Ochii ii are negri...si motul e cu gri si galben....
Sa stii ca o sa ma bucur de el...mai ales cand ma uit la hanoracul meu plin de chestiile lui...... :) cred ca s`a indragostit de umerii mei...si numa` aici ii place sa stea...altfel urla de imi sparge timpanele :))) si ma ciupeste daca vreau sa`l iau jos :(

#89
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

View PostAna-Maria, on Oct 19 2005, 22:10, said:

Ochii ii are negri...si motul e cu gri si galben....
Sa stii ca o sa ma bucur de el...mai ales cand ma uit la hanoracul meu plin de chestiile lui...... :) cred ca s`a indragostit de umerii mei...si numa` aici ii place sa stea...altfel urla de imi sparge timpanele :))) si ma ciupeste daca vreau sa`l iau jos :(
Si al meu iubeste sa stea pe umar, pe mine ma considera parte din familie, ca vine sa imi "spuna" dupa ce reuseste sa "calce" ceva (o manusa, castronul de mancare al catelului).

#90
ena_g

ena_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.10.2005
salutare. am si eu doua nimfe. acum o sap le-am primit de la cineva care nu mai avea timp de ele. is adulte. au facut pana acuma si pui. nu stiu de cate ori. sunt f galagiosi..dimineata el canta..imita telefonul..face ca un caine si fluiera. insa dupa amiaza si seara inainte de lasarea intunericului tipa amandoi de nu mai poti sta in casa. nush ce au. am zis ca le trebuie cuib ca poate vor sa faca pui asa ca azi le-am atasat la colivie o cutie. el a intrat si era f fericit..a cantat(azi numai tipase pana atunci, si nici nu mancase prea mult)..ea insa nu parea f interesata..nush ce sa zic..e prima oara cand am nimfe(pana acum am mai avut doar perusi) si nush care e perioada de clocire..si cum sa procedez..poate cineva care stie sa imi dea si mie niste sfaturi si sa imi prezinte putin comportamentul lor inainte si cand au pui. va rog.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate