Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

De ce beau romanii sucuri in loc de apa de la robinet sau minerala?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.05.2009
Ati vazut suc la 3L jumate?Ditamai bomba..:)...si stiti cat costa?!!

#38
Oana31

Oana31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.07.2008
Crezi ca romanii beau suc mult? Sa vezi americanii cum is...beau cativa pe litri pe zi, si cand ii roade stomacu de atata suc, mai topesc un mega burger!
E o boala generala...probabil ca singurii oameni care nu beau suc is cei care sunt constienti de ce se intampla in organismul lor.

Eu, din fericire, am o intolerantza majora fatza de sucurile acidulate, asa ca desi imi plac, nu le pot bea.  :thumbup:

#39
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Principalul aspect negativ la sucurile astea este ca ele contin mult (catre excesiv de mult) zahar. Consumul exagerat de zahar conduce in final la diabet. Nu cred ca cineva poate sa zica altfel.

Daca nu e cu zahar sucul, e cu indulcitori, iar acestia de cele mai multe ori sunt mai nocivi decat zaharul (vezi aspartamul).

Ca e suc cu 1% fructe si restul colorant si alte chimicale, ca e 100% chimicale, sau ca e cu pulpa, sau ca e nectar, sau mai stiu eu ce, in esenta bauturile astea contin zahar, eventual coloranti + conservanti. Sunt extrem de rare (si de obicei scumpe) alea care contin doar fructul.

Nici sa bei sucul de fructe nu prea vad ce sens are, cata vreme poti consuma fructul ca atare.

De ce sa beau nectar de portocale cand pot manca direct portocale, si mai beneficiez si de fibrele continute in ele. De ce sa beau suc de mere cand pot consuma mere...

Pentru sete, hidratare se consuma apa sau ceai.

#40
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

Quote

Pentru sete, hidratare se consuma apa sau ceai.
*Ceai natural sau Pickwick. Ca restul, indiferent ca sunt Belin, Lipton, etc, contin aproape numai chimicale.

#41
average_m2

average_m2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 31.10.2009

View PostKotOR3, on 21st March 2011, 00:06, said:

Ati vazut suc la 3L jumate?Ditamai bomba..:)...si stiti cat costa?!!
1.5 lei ?

#42
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.05.2009

View Postaverage_m2, on 24th March 2011, 17:01, said:

1.5 lei ?
cam asa :D

#43
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Cat mai mult suc "negru" pentru poporu' muncitor :D

Edited by crysty2k5, 03 April 2011 - 14:22.


#44
Rogerio

Rogerio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.10.2010
Apropo de asta..care e cea mai bun apa plata ? Eu imi iau de mult timp Bucovina la 5l..

#45
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Eu iau Zizin la 10 litri, mi-e mai usor ca oricum nu beau cata apa ar trebui pe zi si e numai bine cu programul la cumparaturi.

#46
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Zizin - De unde?

#47
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Din Carrefour, in alta parte nu am vazut (din ce mai e prin Iasi).

#48
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Asta ar explica multe, eu nu prea cumpar din Carrefour, preturile nu le comentez, dar partea de infrastructura = urâta, nu am mai vazut Zizin la 10L, în Real singura sticla la 10L = 4 RON(nu stiu ce marca).
Bine de stiut, poate o sa ma faca sa mai dau o sansa si Carrefour, dar nu ma grabesc, m-am învatat cu altele care îmi sunt mai pe traseu.

Edited by Aether, 07 April 2011 - 19:51.


#49
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View PostDida, on 7th April 2011, 18:57, said:

Eu iau Zizin la 10 litri, mi-e mai usor ca oricum nu beau cata apa ar trebui pe zi si e numai bine cu programul la cumparaturi.
nu gasisera aia ape din zona brasovului contaminate?

#50
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Nu stiu... o sa caut sa aflu.  :unsure:

#51
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postduculeana, on 17th January 2011, 09:18, said:

De ce beau romanii sucuri in loc de apa de la robinet sau minerala?
Unii romani .
Nu-mi amintesc sa fi cumparat anul acesta vreo sticla de suc . Nici macar apa plata . Doar cateva sticle ( din cele clasice ) de apa minerala carbogazoasa , de obicei Borsec .
  Poti intreba si de ce cumpara unii romani tigari de contrabanda , etnobotanice , droguri , legume si fructe de import .
  Verifica valoarea medie a IQ la romani  si vei afla repede raspunsul .

#52
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Nici apa minerala nu cumpar, cand imi vine chiar de la un izvor de apa dulce de peste ghiol, apa fara impuritati, si si-asa dau 2,5 lei/mc. pentru ce sa mai dau bani si pe apa minerala?
Pe mine nu ma preocupa IQ-ul romanilor, ci sanatatea lor. Devenim pe zi ce trece o natiune tot mai bolnava din cauza acestor porcarii, ajungi sa vezi baieti pe la 25-30 de ani fara dinti in gura sau cu chelie desi n-au avut pe nimeni in familie cu alopecie!

#53
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postduculeana, on 17th January 2011, 09:18, said:

De ce beau romanii sucuri in loc de apa de la robinet sau minerala? Parca am baut apa dupa americani fratilor, de nu lipseste nimanui sticla de cola sau suc in general. De ce aleg romanii sa-si bage singuri boala-n corp preferand tot felul de chimicale in loc de apa naturala de la robinet sau apa plata?
Una la mana ar fi chimicalele care iti fac organele terci si a doua continutul excesiv de zahar /100ml care poate duce in timp la boli diabetice si alte lucruri mai grave. Inainte de '89 pe masa oricarui roman se afla apa minerala care dregea spriturile, acum parca toti au inebunit cu atatea sucuri! Toata lumea le spune pe la televizor ca nu-s sanatoase, dar lor nu le pasa! Si mai e vorba si de bani, ca te arde la buzunar sa dai aproape 7 lei/zi/sticla, pai inseamna ca ajungi la pepeni!
Hai, inteleg, la o ocazie speciala, craciun, revelion, o aniversare ceva, dar nu asa zilnic, in loc de apa!
Nu vedeti ca ele tocmai de-aia sunt facute asa dulci, ca sa-ti dea dependenta, sa-ti creeze in continuu senzatia de sete si sa le tot cumperi? In schimb cu un pahar sau doua de apa dupa masa te-ai saturat si nu mai simti nevoia sa bei in continuare.

Nu sufar nici apa plata din comert, are un gust salciu.

Fanta : la 1 sticla de 2 litri, scrie ca are 8 pahare de 250 ml, si, ceva de genul, 8 lingurite de zahar. Pai, 8 lingurite de zahar la 1 sticla, 8 la alta si, tot asa.......... Eu nu mananc 8 lingurite de zahar intr-un an ( daca ar fi sa le mananc din cutie direct, cu lingurita ). Dar la sucul asta, intr-o zi "bag" 8 lingurite.

View PostAlexutsa, on 17th January 2011, 09:24, said:

apa de la robinet?  wtf <_<

ai baut vreodata sa vezi cum e? sau stai la tara si ai fantana?

Si preferi sucul ? :surprise:

Beau apa de la robinet, si, nu are deloc un gust nasol.  :console:

View PostHider141, on 17th January 2011, 09:47, said:

Pentru ca multi n-au auzit de apa minerala Buzias, sau alte sortimente care pot fi baute. Personal, mi se face uneori rau dupa ce beau Izvorul Minunilor, si prefer oricand un suc necarbogazos in locul respectivei ape minerale.
Eu nu beau alte sortimente de apa minerala in afara de Buzias(orice sortiment), Tusnad si Oas. Restul mi se par  :deadtongue: .

N-am vazut aceste sortimente pe piata.

View PostAether, on 17th January 2011, 11:02, said:

Poti cauta un izvor (ai grija - faci si tu o verificare înainte - vezi daca este apa potabila, sa nu faci alte probleme).

Acum vreo 500 ani, pe o parte a terenului curtii mele, trecea un parau ( am descoperit o albie si enorm de mult nisip la o adancime de 50 - 70 - 100 cm ). Ce ar trebui sa fac acum, sa explorez / forez, dupa izvoare subterane / apa freatica ?   :rolleyes:

View PostStan_Patzitul, on 8th March 2011, 20:55, said:

Cel mai corect o numesc moldovenii basarabeni. Acolo se numeste simplu "apa dulce". Si chiar asta este - apa cu zahar si un pic de arome.

Eu o numesc : apa colorata.

View Postarcond, on 15th April 2011, 17:33, said:

Unii romani .
Nu-mi amintesc sa fi cumparat anul acesta vreo sticla de suc . Nici macar apa plata . Doar cateva sticle ( din cele clasice ) de apa minerala carbogazoasa , de obicei Borsec .
  Poti intreba si de ce cumpara unii romani tigari de contrabanda , etnobotanice , droguri , legume si fructe de import.
  Verifica valoarea medie a IQ la romani  si vei afla repede raspunsul .

Si, daca n-am de unde sa cumpar din alta parte ? Asta e, sunt importate, ce sa-i faci ? Doar nu ma duc acum in Brazilia / Ecuador, pt banane, SUA / Iran pt fistic si Grecia / Turcia / Italia, pt citrice ( kiwi, mandarine, portocale, lamai ) ?  :naughty:

View Postduculeana, on 17th April 2011, 07:02, said:

Nici apa minerala nu cumpar, cand imi vine chiar de la un izvor de apa dulce de peste ghiol, apa fara impuritati, si si-asa dau 2,5 lei/mc. pentru ce sa mai dau bani si pe apa minerala?
Pe mine nu ma preocupa IQ-ul romanilor, ci sanatatea lor. Devenim pe zi ce trece o natiune tot mai bolnava din cauza acestor porcarii, ajungi sa vezi baieti pe la 25-30 de ani fara dinti in gura sau cu chelie desi n-au avut pe nimeni in familie cu alopecie!

Si ?  :rolleyes:

Daca vor sa fie "in trend" ? Poti sa lesini zicandu-le, tot degeaba.

Edited by BlueSky2009, 17 April 2011 - 07:38.


#54
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

BlueSky2009 said:

N-am vazut aceste sortimente pe piata.
Probabil ca nu se comercializeaza decat in zona judetelor Maramures, Satu Mare, Bihor...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate