Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

De ce beau romanii sucuri in loc de apa de la robinet sau minerala?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
De ce beau romanii sucuri in loc de apa de la robinet sau minerala? Parca am baut apa dupa americani fratilor, de nu lipseste nimanui sticla de cola sau suc in general. De ce aleg romanii sa-si bage singuri boala-n corp preferand tot felul de chimicale in loc de apa naturala de la robinet sau apa plata?
Una la mana ar fi chimicalele care iti fac organele terci si a doua continutul excesiv de zahar /100ml care poate duce in timp la boli diabetice si alte lucruri mai grave. Inainte de '89 pe masa oricarui roman se afla apa minerala care dregea spriturile, acum parca toti au inebunit cu atatea sucuri! Toata lumea le spune pe la televizor ca nu-s sanatoase, dar lor nu le pasa! Si mai e vorba si de bani, ca te arde la buzunar sa dai aproape 7 lei/zi/sticla, pai inseamna ca ajungi la pepeni!
Hai, inteleg, la o ocazie speciala, craciun, revelion, o aniversare ceva, dar nu asa zilnic, in loc de apa!
Nu vedeti ca ele tocmai de-aia sunt facute asa dulci, ca sa-ti dea dependenta, sa-ti creeze in continuu senzatia de sete si sa le tot cumperi? In schimb cu un pahar sau doua de apa dupa masa te-ai saturat si nu mai simti nevoia sa bei in continuare.

#2
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
apa de la robinet?  wtf <_<

ai baut vreodata sa vezi cum e? sau stai la tara si ai fantana?

#3
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 duculeana, on 17th January 2011, 08:18, said:

Inainte de '89 pe masa oricarui roman se afla apa minerala care dregea spriturile, acum parca toti au inebunit cu atatea sucuri!

suc vs. sprit???  :confuzzled:

#4
Blue Wings

Blue Wings

    Nevăstuică deraiantă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,832
  • Înscris: 01.03.2007

 duculeana, on 17th January 2011, 08:18, said:

De ce beau romanii sucuri in loc de apa de la robinet sau minerala? Parca am baut apa dupa americani fratilor, de nu lipseste nimanui sticla de cola sau suc in general. De ce aleg romanii sa-si bage singuri boala-n corp preferand tot felul de chimicale in loc de apa naturala de la robinet sau apa plata?
Una la mana ar fi chimicalele care iti fac organele terci si a doua continutul excesiv de zahar /100ml care poate duce in timp la boli diabetice si alte lucruri mai grave. Inainte de '89 pe masa oricarui roman se afla apa minerala care dregea spriturile, acum parca toti au inebunit cu atatea sucuri! Toata lumea le spune pe la televizor ca nu-s sanatoase, dar lor nu le pasa! Si mai e vorba si de bani, ca te arde la buzunar sa dai aproape 7 lei/zi/sticla, pai inseamna ca ajungi la pepeni!
Hai, inteleg, la o ocazie speciala, craciun, revelion, o aniversare ceva, dar nu asa zilnic, in loc de apa!
Nu vedeti ca ele tocmai de-aia sunt facute asa dulci, ca sa-ti dea dependenta, sa-ti creeze in continuu senzatia de sete si sa le tot cumperi? In schimb cu un pahar sau doua de apa dupa masa te-ai saturat si nu mai simti nevoia sa bei in continuare.
De asta nu poți dormi tu noaptea? Că eu beau suc?

#5
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 Carrman, on 17th January 2011, 08:30, said:

suc vs. sprit???  :confuzzled:
Hmmm...grea alegere, nu-i asa? Mia bine un sprit sanatos sau un pahar de vin de butuc facut in gospodarie care te scoala din morti decat chimicale nenorocite care te distrug incet dar sigur!

 Blue Wings, on 17th January 2011, 08:32, said:

De asta nu poți dormi tu noaptea? Că eu beau suc?
Eu dorm foarte linistit, bea pana nu mai poti. Nu asta era ideea. Eu incerc sa educ populatia spre o alimentatie sanatoasa daca vrem sa nu ajungem ca americanii obezi. In rest, decizia e in mana fiecaruia. :coolspeak:

#6
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
nu o sa reusesti sa educi populatia. fiecare pt el

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 duculeana, on 17th January 2011, 08:18, said:

Pentru ca multi n-au auzit de apa minerala Buzias, sau alte sortimente care pot fi baute. Personal, mi se face uneori rau dupa ce beau Izvorul Minunilor, si prefer oricand un suc necarbogazos in locul respectivei ape minerale.
Eu nu beau alte sortimente de apa minerala in afara de Buzias(orice sortiment), Tusnad si Oas. Restul mi se par  :deadtongue: .

#8
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 duculeana, on 17th January 2011, 08:40, said:

Hmmm...grea alegere, nu-i asa? Mia bine un sprit sanatos sau un pahar de vin de butuc facut in gospodarie care te scoala din morti decat chimicale nenorocite care te distrug incet dar sigur!
si vinul imbuteliat este dubios!
si daca ma gandesc si la "motorina" facuta "in gospodarie", ma loveste hepatita...

#9
Blue Wings

Blue Wings

    Nevăstuică deraiantă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,832
  • Înscris: 01.03.2007

 duculeana, on 17th January 2011, 08:40, said:

Eu dorm foarte linistit, bea pana nu mai poti. Nu asta era ideea. Eu incerc sa educ populatia spre o alimentatie sanatoasa daca vrem sa nu ajungem ca americanii obezi. In rest, decizia e in mana fiecaruia. :coolspeak:
Țin să te anunț că n-ai zis nimic care să mă surprindă. Atât despre încercarea ta de a educa populația.

#10
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Mda, ai dreptate și nu prea. Chestia cu sucurile și apa minerală a ajuns un soi de tabiet, să mergi la o masă să comanzi „o apă”, și să-i dai drumul la presiune așa, cu un aer de cunoscător. E ca pe vremuri (nu demult), cînd, dacă scoteai o țigară, înainte s-o aprinzi, trebuia s-o lovești ușor de pachet sau de capacul tabacherei (dădea bine la capitolul „impresie).

Dar e adevărat și că, în unele orașe, apa de la robinet e absolut dezgustătoare. Am coborît odată din tren la Rîmnicu Sărat să beau apă de la o cișmea și am crezut că beau apă din WC, nu alta.

#11
Blue Wings

Blue Wings

    Nevăstuică deraiantă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,832
  • Înscris: 01.03.2007

 stormwatch, on 17th January 2011, 08:59, said:

Mda, ai dreptate și nu prea. Chestia cu sucurile și apa minerală a ajuns un soi de tabiet, să mergi la o masă să comanzi „o apă”, și să-i dai drumul la presiune așa, cu un aer de cunoscător. E ca pe vremuri (nu demult), cînd, dacă scoteai o țigară, înainte s-o aprinzi, trebuia s-o lovești ușor de pachet sau de capacul tabacherei (dădea bine la capitolul „impresie).

Dar e adevărat și că, în unele orașe, apa de la robinet e absolut dezgustătoare. Am coborît odată din tren la Rîmnicu Sărat să beau apă de la o cișmea și am crezut că beau apă din WC, nu alta.
La noi de multe ori duhnește a clor.

#12
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Depinde. Nu stiu altii cum fac si ce pun, am auzit ca fac si la mana a doua, eu nu vorbesc de altii ci doar de mine, ca stiu cum il fac ai mei, cum se face de sute de ani la tara.
@Hider141: da, sa stii ca si apa minerala se bea cu masura si trebuie sa stii de care, dar cum spunea, exista etichete si poti alege. Dar apa de la robinet ce are?  Eu numai de-aia beau si n-am ruginit!
Bine, stiu ca in Bucuresti e o mizerie apa potabila, dar in tara in general? Cei care locuiesc la munte au o apa asa de buna si rece de iti ingheata dintii! Si e doar apa, fara chimicale, netratata cu fel si fel de prostii. Adica de ce sa dau milioane pe sucuri si sa-mi mai si distrug sanatatea? Si-asa imi vin nu stiu cati metri cubi in plus pe factura de apa ca "meteo" si platesc cu apometru aproape 1 milion lunar, asa ca de ce sa n-o consum nu?

#13
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Eu nu pot sa beau apa de la robinet pentru ca este in ultimul hal.
De vreo 4-5 ani cumpar apa plata sau apa minerala carbogazoasa.

#14
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010

 duculeana, on 17th January 2011, 08:18, said:

De ce beau romanii sucuri in loc de apa de la robinet sau minerala?
Ai idee ce e in apa de la robinet? :lol: Oricum tot apa de izvor e mai buna ca toate sucurile si astampara setea cel mai bine  :thumbup:

#15
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
1 - Chiar nu am vazut suc cu 7 ron, cel mai scump este 5 ron CocaCola
2 - Apa de la robinet depinde de multe: oras mare (se mai investeste ceva, are careva grija pe la statia de epurare), oras mic (sa zicem ca mai bine îti cumperi apa de la supermarket, sau gasesti un izvor potabil), am avut ocazia sa vad câteva filmulete despre izvoarele care alimenteaza orasele din România, cum au ramas de 20 de ani fara macar cea mai mica investitie
3 - Nu este un fenomen tipic romanilor, dar daca tot îmi place sa alerg intru în contact cu foarte multe persoane, vad multa lume, cunosc multa lume, ideea generala sa nu ma lungesc: generatia tânara începe sa fie obeza
4 - Poti cauta un izvor (ai grija - faci si tu o verificare înainte - vezi daca este apa potabila, sa nu faci alte probleme)
În rest domeniul asta este complicat: exista studiu negativ despre: apa plata, apa minerala, sucurile carbogazoase, America se bate cu Anglia, care ce cerceteaza este doar treaba lor, pe urma scot câte un studiu

#16
x24

x24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 26.04.2007

 duculeana, on 17th January 2011, 08:40, said:

Eu incerc sa educ populatia spre o alimentatie sanatoasa daca vrem sa nu ajungem ca americanii obezi. In rest, decizia e in mana fiecaruia. :coolspeak:

Ai intentii bune, da' n-ai cu cine...

 iulik17d, on 17th January 2011, 08:41, said:

nu o sa reusesti sa educi populatia. fiecare pt el

Adevarat !

#17
naturatea

naturatea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.01.2011
Apa de la robinet fiarta + ceai natural. E singura care mai merita oboseala.

#18
Dominator_rlz

Dominator_rlz

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 282
  • Înscris: 13.10.2010
mie imi plac cele pe care scrie fara conservanti, chiar nu ma doar capul de la ele cum e la celalalte traditionale. daca mai au si reduceri e perfect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate