Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

M-am taiat cu o conserva :(

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
burvi, warn ptr offtopic, daca doresti sa dialoghezi cu mine foloseste PM. Termina sa umplii threat ul cu tampenii.

#56
redbmc

redbmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.08.2005
Nu e chiar de ras...
Si eu m-am taiat tot intr-o conserva de pateu de sibiu.
Faza e ca imi luam mereu si le desfaceam linistit pana intr-o zi cand am vazut ca au pe ele o poza care te sfatuieste sa ridici inelul si sa il apesi peste marginea cutiei pana se desprinde putin si abia apoi sa desfaci capacul. Am procedat conform indicatiilor si... buba... M-am taiat in inel (pe partea de dedesupt are 2 zone de imbinare a tablei care inteapa)...

PS: ori pateul de sibiu e cel mai consumat, ori au cel mai periculos model de cutie :D

#57
cristof

cristof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.10.2005
:cursing:  Pentru cei care au luat in ras chestia asta: Cumparati fratilor o conserva de pate de sibiu si convingeti-va.
Este o problema mare si veche a lor.
Acum ceva timp am zis ca nu mai cumpar de la ei pentru ca acea cheita se rupe mereu fara a desface tabla dupa care tu trebuie sa imprivizezi cu alte metode de desfacere. Totusi nu m-a taiat .
Pana ieri cand am uitat de problema lor si am cumparat iar o conserva de la ei. Cand am incercat sa desfac, vechea poveste . Instantaneu mi-am adus aminte de ce nu mai vroiam sa cumpar de la ei. Totusi vroiam sa mananc si am inceput sa dau cu cutitul in tabla aia pana am desprins-o cativa centrimetri, dupa care tragand de ea, am reusit sa ma tai destul de adanc si urat la un deget care acum ma doare la fiecare apasare de tasta.
Asa ca si eu m-am gandit destul de serios ca trebuie sa li se atraga atentia.
Deci pentru cei care sunt carcotasi, va rog incercati si cu astea si cu altele care au acelasi sistem de deschidere si faceti diferenta..
Nu vreau sa dau nume sa se interpreteze ca reclama dar de ce numai in cutiile astora ne taiem si nu in alte cutii? E clar ca sistemul de deschidere este prost facut. Tabla este foarte tare si nu este taiata destul de adanc astfel incat sa se poata face desfacerea.
Iar in pretul pe care il platim pentru produsul respectiv este inclus si sistemul de deschidere.

Edited by cristof, 26 October 2005 - 09:18.


#58
asdf

asdf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.09.2005
mare filozofie sa desfaci o conserva. oare nu scrie pe ele " a nu se lasa la indemana copiilor"

#59
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
Dar de ce nu va cumparati d'ala la plastic?
In ala nu ai cum sa te tai... sau da?

#60
cristof

cristof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.10.2005

 AcidMan, on Oct 26 2005, 11:01, said:

Dar de ce nu va cumparati d'ala la plastic?
In ala nu ai cum sa te tai... sau da?

Si eu am zis asa si nu am mai cumparat (o perioada) dar ieri am vazut o cutie, si mi s-a facut pofta sa mananc din ala.
Iar important e ca nu sistemul de ambalare sau sistemul de deschidere nu este bine conceput ci nu este bine facut.
Au sistem din ala cu cheita o multime de produse, si marci bune si nu este nici o problema.

#61
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Sincer, am ras de cel care a facut topicul...dar recent am incercat sa desfac si eu o cutie de pateu si m-am zgariat serios..a curs destul sange, si destul rivanol pe rana...huh, periculoase.

#62
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
daca nu esti in stare sa o desfaci, pune-ti o carpa peste degete.
Parerea mea.
Sau rabda de pofta

#63
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004

 AcidMan, on Oct 26 2005, 13:26, said:

daca nu esti in stare sa o desfaci, pune-ti o carpa peste degete.
Parerea mea.
Sau rabda de pofta

daca nu esti in stare...cu putina rautate, sper sa ti se intample si tie, intr-o clipa de neatentie sa patesti asta. DOH!!!

#64
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
ale naibii conserve, ce ne mai complica ele existenta...

#65
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Si eu m-am taiat cu o conserva ieri....
Am tras de capacul ala si m-am taiat la deget.
Am facut un sandwich,nu sunt atent un minut si cand ma intors..pisoiul cu botu' in ea.
N-am avut parte de ea..

#66
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
trebuia sa faci mata sa vomite si asa il maincai si cald.
Nu?

#67
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
mari belele pentru viata omului conservele astea....ranesc oameni...ii lasa nemancati....maine -poimaine ii omoara....hai sa facem un memoriu la strasbourg.... :worthy:

#68
cristof

cristof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.10.2005

 jericho, on Oct 26 2005, 13:26, said:

mari belele pentru viata omului conservele astea....ranesc oameni...ii lasa nemancati....maine -poimaine ii omoara....hai sa facem un memoriu la strasbourg.... :worthy:
:coolspeak:

Da. Nostime replici.

#69
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002

 ReKo, on Oct 26 2005, 13:24, said:

Sincer, am ras de cel care a facut topicul...dar recent am incercat sa desfac si eu o cutie de pateu si m-am zgariat serios..a curs destul sange, si destul rivanol pe rana...huh, periculoase.

Si eu m-am taiat. Tabla este foarte tare. Cand tragi de inel rezista si se desprinde dintr-o data, atunci marginea se loveste de degetul mare cu toata forta cu care trageai si te taie. Daca tabla ar fi mai subtire/maleabila s-ar desprinde treptat si n-ar fi nici o problema.

N-am mai cumparat de la ei. Daca as vrea cutie care se deschide greu, iau una normala si o desfac cu cutitul. Alte marci nu mi-au facut probleme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate