Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Carie incisivi centrali

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Buna.
Am fost astazi la dentist deoarece  ortodontul meu( am aparat dentar doar jos) mi-a zis ca (sus) am niste carii urate si ar trebui sa ma duc la stomatolog..ACest lucru mi l-a zis  din septembrie dar abia acum am avut curajul sa ma duc la dentist.
In urma cu  2 ani am avut o carie la incisivii centrali de sus.(primii doi dinti de sus ),  dentistul mi-a pus plomba ( ma durut extrem de tare)..

Acum e aceeasi problema dar a zis ca imi pune nu stiu ce fel de plomba..spunea ceva de fotopolimerizabil. Desi inca nu am 18 ani trebuie sa o platesc..(a spus ca nu se decotonteaza de la CAS).Am 2 intrebari..
Daca maine imi umbla la incisivii centrali.. desi ma va durea foarte tare .. e posibil ca durerea sa tina si a 2 zi?Intreb asta pentru ca am carie si  pe unul lateral.:(..iar eu a 2 zi(vineri) plec la medicul ortodont .. si nu as vrea ca pe drum.. si cat stau in iasi sa ma ma deranjeze o durere la cei 2 dinti.

Iar a 2 intrebare e : Daca acum imi pune plombe ..cu  compozit fotopolimerizabil.. cat timp nu voi avea probleme? Nu ar fi mai bine sa-mi imbrac dintii in portelan? decat sa ma duc mereu si mereu sa-mi umble la cei din fata si sa trec prin aceiasi durere insuportabila?

[Am zis ca CAS nu-mi deconteaza pentru a afla daca plomba e mai speciala]
:confuzzled:

Edited by Juliee, 06 January 2011 - 00:18.


#2
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Doamne cum scrii !
Tu te plangi ca nu-ti deconteaza statul plombele, in schimb vrei dinti de portelan ? Ai brecketii pe dinti ? Cat timp ai brecketi nu-ti poti face coronite. Apoi trebuie vazut cat timp porti aparatul de contentie, si cand poti interveni protetic pe dinti. Asta o decide ortodontul tau.
Si cum pana la coronite de portelan mai e cale lunga, pune-ti plombele si vezi apoi peste cativa ani ce se mai intampla.
Teoretic nu trebuie sa te doara nimic daca cariile nu sunt profunde. Daca sunt profunde si au afectat camera pulpara/ nervul pt ca tu ai amananat tratamentele, se face anestezie si probabil extirpare.

Edited by Ana_Karr, 06 January 2011 - 00:08.


#3
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

 Ana_Karr, on 6th January 2011, 00:07, said:

Doamne cum scrii !
Tu te plangi ca nu-ti deconteaza statul plombele, in schimb vrei dinti de portelan ? Ai brecketii pe dinti ? Cat timp ai brecketi nu-ti poti face coronite. Apoi trebuie vazut cat timp porti aparatul de contentie, si cand poti interveni protetic pe dinti. Asta o decide ortodontul tau.
Si cum pana la coronite de portelan mai e cale lunga, pune-ti plombele si vezi apoi peste cativa ani ce se mai intampla.
Teoretic nu trebuie sa te doara nimic daca cariile nu sunt profunde. Daca sunt profunde si au afectat camera pulpara/ nervul pt ca tu ai amananat tratamentele, se face anestezie si probabil extirpare.


Nu ma plang ca nu-mi deconteaza statul niste plombe.:) Imi pare rau ca nu s-a inteles ce am vrut sa spun.Ma intrebam daca au ceva mai special PLOMBEle!
Da , spuneam de portelan pentru ca o prietena a avut  o problema aproape la fel , doar ca ea a fost nevoita sa ii imbrace in portelan.Am zis ca am aparat dentar JOS .
Rescriu intrebarea.SUS AM PROBLEMA nu jos , eu am intrebat daca e vreo problema in sensul de durere.
In urma cu 2 ani am avut aceeasi problema si mi-a pus plombe! m-a durut ..asadar cred ca caria a ajuns cam departe .. dar azi dentistul mi-a zis tot de plomba
Oricum , ms pt raspuns

Edited by Juliee, 06 January 2011 - 00:21.


#4
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Deobicei aparatele se pun si sus si jos, ca sa angrenezi dintii asa cum trebuie. Dar probabil anomalia ta e minora. Daca nu reprezinta o problema financiara, opteaza pt coronitele de portelan (sau ceramica pe  zirconiu). Daca dintii sunt "ciuruiti" pe toate partile, poate ai nevoie si de pivoti.
Totusi cred ca se pot pune si niste plombe frumoase.

#5
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

 Ana_Karr, on 6th January 2011, 10:20, said:

Deobicei aparatele se pun si sus si jos, ca sa angrenezi dintii asa cum trebuie. Dar probabil anomalia ta e minora. Daca nu reprezinta o problema financiara, opteaza pt coronitele de portelan (sau ceramica pe  zirconiu). Daca dintii sunt "ciuruiti" pe toate partile, poate ai nevoie si de pivoti.
Totusi cred ca se pot pune si niste plombe frumoase.

ms de raspuns..totusi..sper sa nu tina durerea mai mult de o zi..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate