Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Cea mai buna prajitura

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Baclava, evident!

#38
Morticia

Morticia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 05.05.2005
Chou à la crème. Nu e mare chestie, dar mie imi place...

#39
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View PostAny, on Jun 20 2006, 12:21, said:

nu ii place lui frate-miu, ca i-a adus o colega...
Păi zi ce-i place și poate te învățăm cum se face :)

#40
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmufă, on Jun 20 2006, 18:08, said:

Păi zi ce-i place și poate te învățăm cum se face :)

lui ii place aploape tot ce e dulce...nu imi zice ce sa-i fac...spune doar fa-mi si mie ceva dulce...daca il intreb ce imi raspunde ca nu stie...vrea ceva dulce  :wacko:

Quote

Chou à la crème. Nu e mare chestie, dar mie imi place...

Quote

Baclava, evident!

Quote

zahar ars ? fi serioasa. incercati tiramisu   :naughty:

scrieti va rog si retetele...

Edited by Any, 21 June 2006 - 08:37.


#41
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

View PostAny, on Jun 21 2006, 09:32, said:

lui ii place aploape tot ce e dulce...nu imi zice ce sa-i fac...spune doar fa-mi si mie ceva dulce...daca il intreb ce imi raspunde ca nu stie...vrea ceva dulce  :wacko:
scrieti va rog si retetele...

Tiramisu, usor de facut si super buna si Tort de crema de zahar ars cu fructe caramelizate..super usor de facut. Postez si retele numai ca eu cam adaug din ochi ingredientele. Incerc sa aproximez.

#42
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005

View Postginger_my, on Jul 12 2006, 11:19, said:

Tiramisu, usor de facut si super buna si Tort de crema de zahar ars cu fructe caramelizate..super usor de facut. Postez si retele numai ca eu cam adaug din ochi ingredientele. Incerc sa aproximez.

nu-i nici o problema daca le pui din ochi  :)

#43
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

View PostAny, on Jul 13 2006, 12:25, said:

nu-i nici o problema daca le pui din ochi  :)

deci Tiramisu

espresso f tare sau ness tare (eu fac catitatea cat sa insiropez toate piscoturile cam o cana jumatate si cu cafea iese mai aromata prajitura), o ceasca Amaretto sau whisky mai degraba am whisky in casa decat amaretto, 2 fiole esenta de rom, oua ( eu pun numai galbenusurile vre-6-7), 1plic jumatate zahar tos vanilat mai pun si 2-3 linguri miere (am vazut la o emisiune culinara, mai demult,ca un italian a pus si miere si am furat ideea), 2 cutii Mascarpone- luati d-aia romaneasca e foarta buna si e si mai ieftina,cacao, piscoturi (mie imi trebuie cam 1 punga jumatate ca am tava mare)


Si acum ...se face crema.
Galbenusurile se freaca cu zaharul pana cand acesta se topeste si crema devine alburie.  In galbenusurile frecate se adauga crema de branza Mascarpone si esenta de rom.Crema este gata si o dati la frigider, nu congelator.
Siropul : se face din cafeaua sau nesul rece in care se amesteca amaretto sau whisky sau esenta de rom.
Iei o  tava dreptunghiulara. Piscoturile se insiropeaza bine se aseaza un rand in tava , apoi se aseaza jumatate din crema facuta. Si se reia operatiunea dupa care se pune ultima parte de crema. S pudreaza cu o ploaie imbelsugata de cacao dupa care se da la frigider peste noapte sau macar cateva ore daca nu rezistati de pofta. E cea mai buna si cel mai usor de facut si e de mare efect.

La mine cand fac tiramisu si fac greseala sa zic, vin toti prietenii si intr-o ora nu mai ramane nimic.

Edited by ginger_my, 13 July 2006 - 13:48.


#44
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006
crema zahar ars cu fructe

Pun zahar intr-o oala cam 1 cana si  mai pun miere 1-2 linguri ,las la topit, ametecand  cu o lingura si apoi arunc in cratita mere taiate sferturi (curatate inainte), stafide (pe care le tin in rom cu apa inainte sa se umfle)caise, ananas, banane si le caramelizez bine. Eu pun fructe multe deci fiecare poate sa puna dupa inima si pofta.  
Apoi mixez 6 oua cu 6 linguri zahar , adaug 3 cani lapte, le amestec cu spor  si fac crema de zahar ars , o torn peste fructe si dau la cuptor pana se incheaga. Se lasa la racit si apoi se pune pe un platou mai adanc sa incapa si sosul lasat si ...se da la frigider..... Eu de obicei maninc cu inghetata de vanilie peste.  E o nebunie... :coolspeak:

P.S. pt aroma in plus puteti pune putin rom in lapte si zahar vanilat in loc de zahar normal dar e f bun si fara.

Edited by ginger_my, 13 July 2006 - 14:02.


#45
DeRosso

DeRosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.02.2006
baclava  :inlove:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate