Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Upgrade garsoniera -> 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 jericho, on 2nd January 2011, 10:12, said:

nu stiu , poate am inteles eu gresit... colega noastra de forum spunea ca veniturile cumulate sunt de 7900 de ron iar ratele sunt de 400 euro(apr 1700) iar anul acesta scapa de rata de 140 euro, deci ii mai ramane doar rata de 260 de euro... ramane un rest de 6200- 6800 ron... la banii astia cred ca iti poti face lejer economii iar micile placeri nu se rezuma doar la 2 concedii (ma rog, depinde unde le faci) :) . eu, unul asa as proceda: fiindca inteleg ca "nu arde", as mai astepta, as pune deoparte si as lu ceva spre sfarsitul anului... nu sunt nostradamus, dar nu prea vad sa iesim din criza prea curand....

Asa e, am adunat mere cu pere, 400+260=660. Greseala e a mea, sunt un bou optimist, pun intotdeauna plus acolo unde e minus.
Situatia, in cazul asta, e mult mai roza si nu vad motive de ingrijorare.
La noi nu stiu ce va fi, nu cred ca stie nimeni avand in vedere cine ne conduce in ultimii (macar) 20 ani, dar ce e sigur e ca-n Occident preturile au inceput din nou s-o ia pe panta ascendenta.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
N-as cataloga ca sigura informatia ca in Occident cresc SIGUR preturile :). Mai e loc de scazut si la ei ca nu si-a revenit total ecoomia mondiala. Dar e offtopic.

Ontopic, sunt de acord ca la veniturile cumulate, se poate pune lejer 500 € pe luna deoparte, renuntand la multe "comoditati", lucru ce poate strange in timp uo rezerva frumusica de bani. In 5 ani se poate ajunge la 30.000 eur.

Edited by MembruAnonim, 02 January 2011 - 10:55.


#21
inside_spy

inside_spy

    infiltratã în autobazã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 jericho, on 2nd January 2011, 08:49, said:

260 de euro chirie pe garsoniera iei doar daca e intr-o zona mai mult decat buna si e super utilata
Și nici mãcar așa. O prietenã tocmai a închiriat sãptãmâna trecutã (înainte de Revelion) o garsonierã proaspãt renovatã, mobilatã și utilatã (inclusiv un LED TV nou-nouț!!!) pe Nerva Traian cu 220 de euro. Prețurile sunt jos, mult mai jos decât în anii trecuți.

#22
r0xana

r0xana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2010
merci pt pareri.
eu nu stiu cum v-a iesit voua ca putem face economii din banii astia, ca abia daca reusim sa-i tinem de la o luna la alta. cat despre "comoditati", mi-as dori sa fie asa, insa lucram amandoi foarte multe ore pe zi si ne vedem seara tarziu, nu iesim prea des in oras, in cluburi etc. iar in concediu anul asta n-am mai fost in afara tarii din lipsa de finante. e adevarat, si asta n-am mentionat de la inceput, sotul mai are 2 carduri de credit si, lunar, se mai duc si acolo cateva sute de lei. dar chiar si asa, de unde am putea sa mai facem economii? ar trebui sa schimbam hypermarketul cu marfa de contrabanda? magazinele de haine din mall (pe care le vizitam rar, oricum) cu cele de la dragonul rosu? mancarea de pranz de la localurile de langa birou cu parizerul servit in ziar pe capota masinii? cand ai un job serios, nu te poti duce imbracat de la europa, asta e viata, sunt cateva standarde de care trebuie sa tii, asta nu e o optiune. asa, cand aduni niste cifre pe un forum, iti iese pe plus. iti bagi picioarele, nu e calculul tau, e al altora. dar viata bate filmul, viata costa.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
E adevarat, pe un forum public e mai usor sa iti dai cu parerea, insa pe lumea asta exista familii cu un venit total muult mai mic decat jumatatea voastra si totusi se descurca. Cum? E treaba lor, ideea e ca la nevoie se poate. Eu de exemplu am un venit mai mic decat al vostru, insa lunar pot depunde intre 2-400 €. E drept, stau in chirie si ma doare in basca de credite, ca nu am niciunul si m-am ferit sa o fac pana nu am o baza solida de plecare. Si fara sa renunt la mare lucru. Ce vroiam sa zic este ca (dau un exemplu) in loc de cotlet haiducesc cu 45 lei kilul de fiecare data, mananc muschi sinaia cu 25. In loc de telefon de 2.000 RON mi-am luat telefon de 1.300. Exemplele pot continua. Ideea e ca daca vrei, poti. Intotdeauna exista o cale, trebuie doar sa vrei sa fi dispus sa te tii de ea.

Edited by MembruAnonim, 02 January 2011 - 15:21.


#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 MembruAnonim, on 2nd January 2011, 10:54, said:

N-as cataloga ca sigura informatia ca in Occident cresc SIGUR preturile :). Mai e loc de scazut si la ei ca nu si-a revenit total ecoomia mondiala. Dar e offtopic.

Ontopic, sunt de acord ca la veniturile cumulate, se poate pune lejer 500 € pe luna deoparte, renuntand la multe "comoditati", lucru ce poate strange in timp uo rezerva frumusica de bani. In 5 ani se poate ajunge la 30.000 eur.

Crede-ma pe cuvant, informatia o am de la fata locului din Germania si Franta, 2 din apropiatii mei isi cauta case in cele 2 tari in aceasta perioada, ambii au fost sfatuiti sa grabeasca achizitia de catre agenti imobiliari seriosi care asta fac de zeci de ani, din tata-n fiu, nu ca la noi.
In rest, cu pusul deoparte am in continuare dubii. Mari. Cel putin noi, la venituri doar o idee mai mari, cu rata de 650 euro, nu simtim ca ne dam in barci. Mai mult de 2 concedii (o luna, cumulat), intretinerea casei si curtii, educatia celui mic, masina sotiei si niste toale nu ne permitem. Telefoanele nu ne pasioneaza, am dat 15 mil pe un lcd doar cand a pocnit crt-ul vechi de 10 ani, oricum se punea praful pe el, iar mezelurile le-am cam scos de pe lista de cand am gasit sunca de casa (e-adevarat, e 45 ron kg, dar am asistat la prepararea ei si am curaj s-o inghit si, mai ales, s-o dau si copilului). Fructele costa, scoala de schi si echipamentul costa etc.
Am scris toate astea offtopic ca sa vezi ca sunt standarde si standarde, fiecare face (asa cum e normal) ce crede ca e mai bine cu banii lui.

#25
r0xana

r0xana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2010
@misuspita: asa este, am putea sa luam la bani marunti fiecare achizitie, insa ce vreau eu sa spun este ca suma totala astfel obtinuta ar fi oricum mult prea mica, insuficienta pt plata vreunui avans la un nou credit, de exemplu. prin urmare economiile reale pe care le-am putea face nu rezolva decat o foarte mica parte din problema. la concluziile astea am ajuns si noi, de-asta vroiam sa auzim si alte pareri de aici, poate sunt idei care noua ne-au scapat.


@denky: exact despre asta este vorba.

Edited by r0xana, 02 January 2011 - 16:06.


#26
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

 denky, on 2nd January 2011, 11:29, said:

dar ce e sigur e ca-n Occident preturile au inceput din nou s-o ia pe panta ascendenta descendenta.
Corectat  :D


 r0xana, on 2nd January 2011, 14:16, said:

viata costa.
O costa ea, dar si greselile costa... o viata.  ;)

 denky, on 2nd January 2011, 17:01, said:

ambii au fost sfatuiti sa grabeasca achizitia de catre agenti imobiliari seriosi care asta fac de zeci de ani, din tata-n fiu, nu ca la noi.
:thumbup:

#27
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,084
  • Înscris: 02.09.2005

 r0xana, on 2nd January 2011, 13:16, said:

merci pt pareri.
eu nu stiu cum v-a iesit voua ca putem face economii din banii astia, ca abia daca reusim sa-i tinem de la o luna la alta. cat despre "comoditati", mi-as dori sa fie asa, insa lucram amandoi foarte multe ore pe zi si ne vedem seara tarziu, nu iesim prea des in oras, in cluburi etc. iar in concediu anul asta n-am mai fost in afara tarii din lipsa de finante. e adevarat, si asta n-am mentionat de la inceput, sotul mai are 2 carduri de credit si, lunar, se mai duc si acolo cateva sute de lei. dar chiar si asa, de unde am putea sa mai facem economii? ar trebui sa schimbam hypermarketul cu marfa de contrabanda? magazinele de haine din mall (pe care le vizitam rar, oricum) cu cele de la dragonul rosu? mancarea de pranz de la localurile de langa birou cu parizerul servit in ziar pe capota masinii? cand ai un job serios, nu te poti duce imbracat de la europa, asta e viata, sunt cateva standarde de care trebuie sa tii, asta nu e o optiune. asa, cand aduni niste cifre pe un forum, iti iese pe plus. iti bagi picioarele, nu e calculul tau, e al altora. dar viata bate filmul, viata costa.

hai sa nu-l suparam pe Dumnezeu...sa spui ca , in Romania zilelor de azi si nu numai, cu un venit de 7900 ron/familie  traiesti de pe o zi pe alta mi se pare deplasat... in conditiile astea iti recomand un al doilea job si, atunci cand vei avea venitul dorit, sa-ti poti indeplini toate dorintele... multa bafta!

#28
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Sylverix, on 2nd January 2011, 20:14, said:

Corectat  :D


O costa ea, dar si greselile costa... o viata.  ;)

:thumbup:


Salut, rechinule, ma bucur sa discutam din nou.
De corectat poti sa ma corectezi, doar ca tu o faci bazandu-te pe ce vezi pe la tv si pe forum, eu pe ce discut la fata locului cu oamenii de-acolo. Cei 2 apropiati de care-ti spun sunt cardiologi, nici unul nu a intrat in agentie, ci agentia a venit la ei: pe post de pacient (unul in urgenta). Asa ca sfatul pe care l-au primit (la interval de 2 luni, evident ca primul din Germania) a fost cel pe care l-am redat. Preturile s-au oprit din cadere la ei chiar mai demult, ba a cam trecut si stagnarea si acum incepe cresterea. Iti dai seama ca, macar avand in vedere ca ambii agenti sunt cardiaci, nici unul nu-si permite sa vorbeasca din amigdale.
Vei ramane surprins, dar acolo un profesionist se gandeste la binele clientului si abia apoi la comision. Cand vei locui mai mult afara, vei intelege. Daca au facut-o multi cu 4 clase care au plecat sa munceasca cinstit afara si acum nu mai vor sa se intoarca, sigur o poti face si tu.
Evident ca Romania poate ramane deconectata de la revenirea economiei europene o viata intreaga, avand in vedere cat valoram ca stat.

#29
r0xana

r0xana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2010

 Sylverix, on 2nd January 2011, 20:14, said:

O costa ea, dar si greselile costa... o viata.  ;)

:thumbup:

care e input-ul tau pe acest topic? cu ce ne ajuta postarea ta? crezi ca ajuti pe cineva?
as aprecia daca te-ai stradui sa nu-mi raspunzi la aceste intrebari, erau retorice.

#30
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,073
  • Înscris: 02.03.2003
Postarea lui Sylverix nu este neaparat ontopic dar are menirea de a face opozitie.

Cred ca o opinie contra este buna intotdeauna, chiar daca nu este placuta.
Atat timp cat utilizatorul este decent in exprimare nu vad de ce nu ar posta.

#31
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 terratec, on 3rd January 2011, 23:56, said:

Postarea lui Sylverix nu este neaparat ontopic dar are menirea de a face opozitie.

Cred ca o opinie contra este buna intotdeauna, chiar daca nu este placuta.
Atat timp cat utilizatorul este decent in exprimare nu vad de ce nu ar posta.

Evident, eu am avut o polemica extrem de cordiala cu rechinul (ii intrase lui in cap ca toate casele sunt in mijlocul campului, implicit a mea), problema e ca (si) de data asta nu vad la el argumente, doar contre.

#32
teaCup_

teaCup_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 19.11.2008

 terratec, on 3rd January 2011, 23:56, said:

Postarea lui Sylverix nu este neaparat ontopic
Exact, tot ce nu-i menit sa clarifice cum pot pune peste claia de credit ipotecar subacvatic/credit de nevoi personale/carduri/(asta-i tot?) inca un ipotecar umed, e neavenit. Nu ajuta.

#33
r0xana

r0xana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2010

 r0xana, on 2nd January 2011, 01:25, said:

se putea sa nu apara si un destept in peisaj.
ma intreb adesea de ce oare pe forumurile din afara userii se ajuta intre ei, iar in .ro fiecare topic deschis isi are prostul lui?

mda, dupa cum spuneam mai devreme...

multumesc tuturor celorlalti care au postat parerile lor. chiar m-au ajutat sa-mi confirm anumite lucruri.

#34
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,375
  • Înscris: 12.07.2008
Exista si varianta ca din 2011 sa achiti mult mai repede creditul ipotecar actual, mai ales ca 260 E chirie pe o garsoniera este o suma supraevaluata ( o valoare '' mai in piata'' este undeva pana in 200E in cazul in care garsoniera este utilata si intr-o zona cu acces la metrou)

  In alta ordine de idei, intr-un orizont mediu de timp, un upgrade iti va fi necesar ( mai ales daca familia va avea noi membri)

  Oricum solutia cea mai buna o poti stii doar tu, pentru ca ea implica si o proiectie a evolutiei veniturilor ( aici e bine sa iei in calcul si eventuala influenta a crizei asupra domeniului in care activezi)

#35
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

 r0xana, on 4th January 2011, 14:50, said:

mda, dupa cum spuneam mai devreme...

multumesc tuturor celorlalti care au postat parerile lor. chiar m-au ajutat sa-mi confirm anumite lucruri.

si noi iti mulțumim pt topic.... am aflat si noi ca exista oameni care câștiga aproape 8.000 de lei pe luna si abia se ajung cu ei de la o luna la alta..... si intreaba pe forumuri ce sa faca cu ei.

a fost la misto topicul, nu ?

#36
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Cum se vede situatia din prisma unui creditor ?

1. Achizitie imobil supra evaluat cu banii altui creditor,
In caz de executare silita lasi vechilui creditor o gaura financiara consistenta, deoarece ipoteca nu acopera suma imprumutata.

2. Credit nevoi personale fara garantii.
Asta arata ca dintr-un venit de 7900 RON/lunar nu va puteti acoperi cheltuieli curente. Fara garantie inseamna riscuri mai mari pentru creditor.

3. Carduri de credit, bineinteles tot fara garantii.
Dupa un imprumut de nevoi personale, tot nu este suficent pentru acoperirea costurilor lunare. Genul asta de imprumut este printre cele mai riscante si implicit si DAE este printre cele mai mari.

4. Lipsa unui avans consistent pentru un nou credit imobiliar cu ipoteca pe o piata imobiliara cu preturi in scadere
Asta arata ca nu aveti capacitatea de a economisi lunar din venitul vostru, lucru care se repeta la pct. 2 si 3 precum si disponibilitatea voastra de a va asuma riscuri suplimentare, cu bani imprumutati de la un nou creditor.

Riscuri:
- unul sau ambii soti sa-si piarda locul de munca, sau sa fie diminuat salariul
- aparitia unui copil (sau mai multi) implica cheltuieli suplimentare, posibilitate mare avand in vedere ca sunt tineri, casatoriti si de asemenea au nevoie de spatiu locativ suplimentar.

Total:
Oare eu daca le mai pun povara unui nou credit si mai mare decat toate celelalte la un loc, nu o sa-i sufoc si nu o sa-mi mai recuperez nici macar banii imprumutati fara a lua in considerare vreun profit ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate