Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Upgrade garsoniera -> 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
r0xana

r0xana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2010
salut!
va rog sa ma ajutati cu cateva sugestii.
am o garsoniera (bloc vechi in buc.) pe care am luat-o cu credit ipotecar in 2007. pretul a fost 58,000 euro, creditul 43,500 euro pe 30 ani. rata lunara acum este de 260 euro.
care ar fi, in zilele noastre, cea mai buna varianta pentru un upgrade la 3 camere intr-un bloc nou? credit la banca? credit la dezvoltator? care ar fi pasii de urmat?
multumesc!

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Depinde presupun si de cat castigi, ce istoric ai cu banca, etc. Daca veniturile iti permit, poti sa-ti alegi sa continui cu banca respectiva sau eventual sa faci o refinantare la care sa se adauge si adaosul pt. apartamentul cu 3 camere. Astfel iti gasesti sa zicem apartamentul dorit , vezi cat costa iar apoi mergi la banca sa vezi ce optiuni ai. Din pacate probabil cu preturile de acum la imobiliare vei pierde ceva la garsoniera. In general banca isi trage cat mai mult din dobanda in primii ani de credit asa ca nu cred ca e rambursat decat infim.
Iti poti permite sa iei un imprumut pt. noul apartament fara sa vinzi garsoniera, asta e alta intrebare...
O  solutie ar fi si pastrarea/inchirierea garsonierei si folosirea acelui venit pt. plata ratelor la noul apt, o parte din ele. Iarasi , daca veniturile iti permit un credit fara vinderea garsonierei.

#3
r0xana

r0xana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2010
merci pt raspuns. istoricul cu banca e ok, n-am intarziat niciodata cu plata ratelor. venitul meu este de 3.700 lei, iar al sotului este 4.200 lei. bani pusi de-o parte pt plata vreunei diferente sau a vreunui avans nu sunt. creditul ipotecar actual este pe numele meu. ar putea fi sotul eligibil oare pt prima casa?
in conditiile astea, ce optiuni sunt?

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
prima casa iese din start, aveti deja o casa
problema de baza este lantul garsoniera-ipoteca-credit

variante:
- un credit nou, veniturile ar putea sa permita o anumita suma care sa ajunga; garsoniera va fi inchiriata si cu chiria acoperita cea mai mare parte a ratei ei; cred ca e cea mai buna optiune, dar ramane problema avansului
- garsoniera sa fie vanduta; dar suma obtinuta putin probabil sa acopere creditul ramas+comisioane, deci mai trebuie adusi bani

- schimb (+ diferenta) cu cineva care are 3 camere si ipoteca sa fie mutata pe acel apartament; posibil teoretic, dar comisioane mari la banca si notar, mutat de ipoteci; daca e vorba de 2 banci diferite e putin probabil sa reusesti

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Cel mai bine e sa mergeti si sa intrebati...La veniturile astea, n-ar trebui sa fie probleme sa obtineti un credit pentru diferenta sau chiar un credit "intreg"

Niste informatii referitoare la creditul prima casa aici, se pare ca nu va incadrati daca a-ti detinut o locuinta inainte (poate daca e doar pe numele tau si obtinuta inainte de casatorie sa fie vreo posibilitate :habarnam:)

Edited by lawrence38, 30 December 2010 - 13:02.


#6
r0xana

r0xana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2010
multumesc pt sugestii!
asa ne gandeam si noi, ca cea mai buna varianta e un credit nou, iar garsoniera s-o inchiriem. cum spuneam, garsoniera are in prezent o rata de 260 euro, deci ar putea fi acoperita de o eventuala chirie. insa creditul nou e cam scump pt veniturile astea. iata mai jos un exemplu, asa cum apare pe site-ul ing. mi se pare prea mare rata lunara de 652 euro, ca sa nu mai zic de avans 25%, bani pe care nu ii avem...

Credit ipotecar in Euro

      Suma imprumutata: 100.000 EUR
      Perioada : 30 ani
      Dobanda : 6,79% (variabila anual, EURIBOR 12M (1,54%) plus marja (5,25%))
      DAE 7,49%
      Rata credit: 651,26 EUR/luna cu asigurare de viata
      Valoarea cumulata a ratelor: 234.453,32 EUR
      Comision analiza dosar: 215RON (aprox 51.19 EUR)
      Comision unic de administrare credit : de 1000 EUR
      Asigurarea de viata (pe toata perioada creditului): 6.999,9 EUR
      Comision de deschidere cont in EUR : 6 EUR
      Valoare totala de plata: 242.509,22 EUR
Obtii un credit de pana la 85% din valoarea casei pe care o achizitionezi pentru ING Ipotecar in lei;, respectiv 75% din valoarea casei pe care o achizitionezi pentru ING Ipotecar in Euro


#7
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
1. Cam greu sa obtii 260 €/luna chirie la o garsoniera
2. Pt un ap cu 3 camere nu iti trebuiesc 120.000 €

Ar trebui sa faceti niste calcule "la sange" cat mai aproape de realitate sa vedeti daca exisat vreo posibilitate.
Daca vinzi garsoniera in momentul asta iti mai raman ceva bani sau iesi in pierdere?
Personal nu prea vad o solutie la problema ta.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
putin probabil sa vanda o garsoniera cu 58.000 eur
doar daca e prin  centru si nu in blocurile victoriene de pe la 1920
desi, pentru a scapa de credit, e suficient sa o dea cu ~41.000 eur, in 3 ani probabil ca au fost rambursati in jur de 3000 eur din principal
restul se bifeaza la pierdere

eu nu as vinde ci as pune niste bani deoparte cateva luni (scazand 260 eur din veniturile voastre as spune ca ramane destul care poate acoeperi cheltuielile lunare si a face economii) sau as incerca sponzorizare de la parinti/prieteni/frati pe termen limitat si aoi incerca sa obtin un nou credit care sa acopere si datoria catre parinti

#9
r0xana

r0xana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2010
mda, cam la concluziile astea am ajuns si noi. m-am interesat la ing si am facut o simulare de calcul. concluziile, in acest moment, sunt:
- cade varianta cu mutat creditul la ei (refinantare + suplimentare credit);
- pentru un credit nou ipotecar, de la ei, suma pe care ne-o pot acorda e insuficienta;
- o varianta de mijloc (sa-i zicem asa, desi presupune doar mutarea la o locuinta mai mare, fara a fi proprietar) ar fi sa inchiriem garsoniera actuala (si cu chiria primita sa-i platim rata, adica asta se va plati singura), iar noi sa ne mutam tot cu chirie la un apartament de 2-3 camere. pe langa creditul ipotecar al garsonierei cu rata de 260 euro, mai avem unul de nevoi personale cu rata de 140 euro, deci in prezent platim 400 euro/luna la doua credite; cum spuneam, cel de 260 se va plati din chirie, iar cel de 140 se va termina in 2011; asta inseamna ca ne putem inchiria un apartament de 2 camere intr-un imobil nou, cu 400 euro/luna si astfel vom plati exact cat dam in prezent la banci. nu facem un upgrade adevarat de locuinta (pt ca nu va fi proprietatea noastra), dar reusim sa facem un upgrade de confort. si ne pastram si garsoniera, n-o mai vindem. pare a fi o solutie valabila pt vremurile astea, temporara, pana se mai limpezesc apele imobiliare sau pana cand vom castiga mai mult. cum vi se pare?

Edited by r0xana, 31 December 2010 - 12:07.


#10
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009
Adica ai luat super mare teapa cu garsoniera* cumparata in 2007 si mai vrei! S-ar putea ca la sf. lui 2011 sa nu poti sa iei mai mult de 130E/luna in chirie de pe garsoniera (adica 50% din rata la banca), si tu vrei sa te mai arunci la un apartament, pentru care oricum n-ai de dat avans (ca banii nu se strang singuri, normal) si pentru care rata ar fi 650E/luna (acum, la minim istoric), desi chiria ar fi 3-400E/luna. Asta bonus peste cei 400E/luna care se redirectioneaza lunar catre ghiseu (minus cat ati scoate din garsoniera aia prin inchiriere).
Observ ca esti foarte masochista. Banui ca creditul de nevoi personale a fost folosit si pentru achizitie de bice, imbracaminte de piele, catuse, etc.


Mare e gradina domnului...





* Esti underwater (valoreaza mai putin decat creditul actual), rata, desi Euriborul e f.f. aproape de 0, nu ca in alte dati, e f. mare comparativ cu o chirie echivalenta

#11
r0xana

r0xana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2010
se putea sa nu apara si un destept in peisaj.
ma intreb adesea de ce oare pe forumurile din afara userii se ajuta intre ei, iar in .ro fiecare topic deschis isi are prostul lui?

in ce consta "teapa super mare"? daca nu luam creditul in 2007, am fi stat si acum in chirie! daca tu numesti "teapa" toata situatia economica care a urmat, inseamna ca toti ne-am luat teapa, dar cine ar fi stiut atunci ce urmeaza? banuia cineva? tu? calculul tau e nepotrivit, compari mere cu pere.

pe ce se bazeaza estimarea ta, cum ca "s-ar putea ca la sf. lui 2011 sa nu poti sa iei mai mult de 130E/luna in chirie de pe garsoniera"? poti sa aduci niste argumente? asta vom vedea pana la sfarsitul anului, dar iata un anunt gasit la prima cautare: http://www.anunturi-...titan-bucuresti

"[...] pentru care rata ar fi 650E/luna (acum, la minim istoric), desi chiria ar fi 3-400E/luna" - wow! tocmai ti-ai dat seama ca e scump un credit acum! tare! "asta bonus peste cei 400E/luna care se redirectioneaza lunar catre ghiseu (minus cat ati scoate din garsoniera aia prin inchiriere)" - fals! nu erau in plus, citeste cu atentie!

cu alte cuvinte, te-ai bagat si tu in seama, ca un cunoscator.

Edited by r0xana, 02 January 2011 - 01:25.


#12
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

Quote

pe ce se bazeaza estimarea ta, cum ca \"s-ar putea ca la sf. lui 2011 sa nu poti sa iei mai mult de 130E/luna in chirie de pe garsoniera\"? poti sa aduci niste argumente? asta vom vedea pana la sfarsitul anului, dar iata un anunt gasit la prima cautare: http://www.anunturi-...titan-bucuresti
:lol: :lol:   :lol: :lol: :lol:
Apropos, garsoniera pe care ai pus tu ochii scade cu o suta de euro in 20 de zile:
- http://www.anunturi-...titan-bucuresti
400E, 17-10-2010
- http://bucharestcity...n-iid-129642669
1300 RON, 7-11-2010

In lumea reala, situatia e mult mai tragica: http://www.anuntul.r...c...a&Order=ASC
Hmm..ar trebui sa corectez ce-am scris mai sus... nu 130E chirie la garsoniera la sf. lui 2011, ci la inceputul lui 2011 :D




Quote

\"[...] pentru care rata ar fi 650E/luna (acum, la minim istoric), desi chiria ar fi 3-400E/luna\" - wow! tocmai ti-ai dat seama ca e scump un credit acum! tare! \"asta bonus peste cei 400E/luna care se redirectioneaza lunar catre ghiseu (minus cat ati scoate din garsoniera aia prin inchiriere)\" - fals! nu erau in plus, citeste cu atentie!
La astia 400 m-am referit (cotizatia lunara pe familie catre sistemul bancar):
pe langa creditul ipotecar al garsonierei cu rata de 260 euro, mai avem unul de nevoi personale cu rata de 140 euro, deci in prezent platim 400 euro/luna la doua credite


Quote

cu alte cuvinte, te-ai bagat si tu in seama, ca un cunoscator.
Recunosc, la luat tepe nu-s cunoscator. Doar asa, din auzite, ca eu m-am ferit  :naughty:

Edited by Sylverix, 02 January 2011 - 01:51.


#13
r0xana

r0xana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2010
prietene, tot aici esti? ti-am inteles punctul de vedere, intamplator nu-mi foloseste, hai sa-i lasam si pe altii care, poate, au o atitudine mai constructiva. le multumesc celor de mai sus care m-au ajutat cu parerile lor.

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,084
  • Înscris: 02.09.2005
260 de euro chirie pe garsoniera iei doar daca e intr-o zona mai mult decat buna si e super utilata... am prieteni care stau visavis de mall vitan si platesc 250 de euro dar e lux inauntru. ca idee, eu am un apartament de 2 camere stradal la metrou 1 mai si il inchiriez cu 150 de euro... preturile au scazut mult si , asa cum spune colegul de mai sus, incearca sa nu iti mai bati un cui la cosciug facand un alt credit... faptul ca nu ai bani de avans, adica nu ati economisit nimic la astfel de venituri, arata cat de comozi sunteti... esti sigura ca vrei sa renunti la celelalte placeri ale vietii ca sa iti faci un alt credit? sfatul meu, care nu trebuie sa fie neaparat luat in seama, e sa puneti deoparte niste banuti fiindca preturile vor mai scadea cu siguranta si va va prinde tare bine avansul... bafta

#15
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postjericho, on 2nd January 2011, 08:49, said:

260 de euro chirie pe garsoniera iei doar daca e intr-o zona mai mult decat buna si e super utilata... am prieteni care stau visavis de mall vitan si platesc 250 de euro dar e lux inauntru. ca idee, eu am un apartament de 2 camere stradal la metrou 1 mai si il inchiriez cu 150 de euro... preturile au scazut mult si , asa cum spune colegul de mai sus, incearca sa nu iti mai bati un cui la cosciug facand un alt credit... faptul ca nu ai bani de avans, adica nu ati economisit nimic la astfel de venituri, arata cat de comozi sunteti... esti sigura ca vrei sa renunti la celelalte placeri ale vietii ca sa iti faci un alt credit? sfatul meu, care nu trebuie sa fie neaparat luat in seama, e sa puneti deoparte niste banuti fiindca preturile vor mai scadea cu siguranta si va va prinde tare bine avansul... bafta

Acum mi se pare corect sa intervin si sa-ti atrag atentia ca, desi ai dreptate, faci comozi niste oameni despre care nu stii nimic. In plus, la veniturile declarate si la rata aia, ce era de pus la saltea?
Pe de alta parte si tu spui ca preturile vor mai scadea, cu toate astea tocmai ti-ai luat 3 camere la Titan metrou. Ai avut nevoie, ai luat, nu ai mai asteptat. Si-atunci de unde atata prudenta pe spinarea altora?
P.S.Zona mall vitan e o zona mizerabila, de tigani, despre ce discuti, e un contraargument.

#16
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,084
  • Înscris: 02.09.2005
niste venituri de 7900 ron cred ca-ti permit usor sa economisesti... bineinteles , nu-i regula, depinde de stilul de viata al fiecaruia, tocmai d-asta intrebam daca e dispusa sa renunte la celelalte placeri.. cat despre mine, eu am familie cu copii si am nevoie de spatiu in cat mai  scurt timp... daca nu eram oarecum presat, mai asteptam putin si sunt convins ca apartamentul cumparat il scoteam si mai ieftin... plus ca eu mai am in proprietate un ap de 2 camere si o garsoniera (fara sa am rate la ele) ceea ce imi permite sa ma aventurez putin in contractarea unui credit...

Edited by jericho, 02 January 2011 - 10:00.


#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postjericho, on 2nd January 2011, 09:49, said:

niste venituri de 7900 ron cred ca-ti permit usor sa economisesti... bineinteles , nu-i regula, depinde de stilul de viata al fiecaruia, tocmai d-asta intrebam daca e dispusa sa renunte la celelalte placeri.. cat despre mine, eu am familie cu copii si am nevoie de spatiu in cat mai  scurt timp... daca nu, mai asteptam putin si sunt convins ca apartamentul cumparat il scoteam si mai ieftin...

Tocmai asta sustin si eu. In Bucuresti, cu rate la banca de 600 si ceva, mi-e greu sa cred ca economisesti ceva din banii astia. Ca placeri cred ca incap 2 concedii pe an si ceva haine, daca asta e culmea huzurului eu ma retrag. Nu mai vorbesc daca apare (sau exista) un copil. Aici sigur esti de-acord cu mine.

#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,084
  • Înscris: 02.09.2005
nu stiu , poate am inteles eu gresit... colega noastra de forum spunea ca veniturile cumulate sunt de 7900 de ron iar ratele sunt de 400 euro(apr 1700) iar anul acesta scapa de rata de 140 euro, deci ii mai ramane doar rata de 260 de euro... ramane un rest de 6200- 6800 ron... la banii astia cred ca iti poti face lejer economii iar micile placeri nu se rezuma doar la 2 concedii (ma rog, depinde unde le faci) :) . eu, unul asa as proceda: fiindca inteleg ca "nu arde", as mai astepta, as pune deoparte si as lu ceva spre sfarsitul anului... nu sunt nostradamus, dar nu prea vad sa iesim din criza prea curand....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate