Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

contor trifazic

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 278
  • Înscris: 01.12.2010
contoarele trifazice sunt facute (si montate) in functie de puterea instalata? sau orice contor merge pe orice putere?


multumesc

#2
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.317
  • Înscris: 21.01.2009
Conteaza puterea .

#3
portalelectric

portalelectric

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 29.09.2006
De la o anumita putere in plus se monteaza chiar reductori de curent .
Si puterea asta e bine sa fie echilibrata pe cele 3 faze, altfel un consum dezechilibrat poate dauna contorului, mai ales daca nu este protejat corespunzator.

#4
tocicristi1

tocicristi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 09.01.2007
dupa 80-100 A este necesara montarea transformatorilor de curent.

#5
kid77xxl

kid77xxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 08.06.2008
Eu am la casa pe care am construit-o trifazic.Vreau sa pun o faza pe parter,o faza pe etaj si o faza pe curte. Acum  intreb recunoscand ca nu am nicio treaba cu "electrica". Eu am nevoie de protectie la contor sau cum trebuie calculat consumul pe faze,e clar ca la parter am cel mai mare consum?

#6
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009

Vizualizare mesajkid77xxl, pe 8th February 2011, 22:24, a scris:

Eu am la casa pe care am construit-o trifazic.Vreau sa pun o faza pe parter,o faza pe etaj si o faza pe curte. Acum  intreb recunoscand ca nu am nicio treaba cu "electrica". Eu am nevoie de protectie la contor sau cum trebuie calculat consumul pe faze,e clar ca la parter am cel mai mare consum?
Problema asta este intampinata de oricine isi face instalatia electrica neavand un proiect sau nerespectand proiectul initial.
In primul rand trage trifazat si la etaj,pentru ca la terminarea instalatiei electrice,sa poti avea posibilitatea de a echilibra consumurile.Pentru calcul este bine sa tii cont de puterea viitorilor consumatori pe care ii alimentezi,si atunci ai sa stii incarcarea circuitelor.
Protectia contorului este asigurata de disjunctorul diferential din BMPT.
Aparatura moderna permite monitorizarea tuturor parametrilor curentului electric si la case,dar din pacate multi sunt reticenti,asta si din cauza costurilor,dar caliltatea si siguranta in exploatare costa!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate