Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

obtinerea hidrogenului prin electroliza

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ar fi bine sa avem cat mai multa documentatie, spre binele colegilor prea entuziasti de pe forum.

Nu vreau sa le stric interesul, ma gandesc doar la siguranta lor.

Edited by keta, 27 December 2010 - 22:34.


#20
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

 Obivankenobi, on 27th December 2010, 21:39, said:

Obtinerea hidrogenului este nerentabila in mod direct deoarece consuma mult mai mult curent decat energia pe care o contine gazul obtinut. Exista o solutie prin folosirea unui catalizator, dar catalizatorul este foarte scump, e bazat pe platina. De asemenea hidrogenul se depoziteaza in butelii speciale, care contin un material poros, deoarece la o anumita presiune face explozie...
asa e , consumul energetic este cam mare ptr. obtinerea hidrogenului prin electroliza dar daca energia electrica o obtin gratis  atunci chiar se justifica sa ai un aparat de sudura sau un aragaz sau ptr. alte aplicatii etc.
in aplicatia mea nu se imbuteliaza gazul , se foloseste de indata ce este produs .
am obtinut rezultate bune si se incadreaza negresit in subiectul  Casa Verde
energie electrica obtinulta wind sau hydro cu ajutorul carei obtin hidrogen pe care-l consum obtinind reziduri --------vapori de apa
si daca esti priceput chiar e gratis

totusi tin sa amintesc ca ptr. folosirea acestui gaz  este bine sa va documentati atent  deoarece face usor buuuuuum.
si cum am promis , mai pun o schema de alimentator pwm  ptr. electroliza .

Attached Files



#21
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
poti sa umfli baloane de revelion.

#22
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

 blimpyway, on 28th December 2010, 17:17, said:

poti sa umfli baloane de revelion.

merge dar nu-ti recomand daca vrei sa nu fie ultimul

Attached Files



#23
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Eu daca as avea multa energie electrica ieftina nu m-as gandii la producerea de hidrogen decat pentru masina. Se pierde multa energie la disocierea apei pentru ca sunt suficienti 2Volti pentru producerea hidrogenului, de obicei unii folosesc 12v si diferenta de energie  se transforma in caldura. Din cauza rezistentei mari a apei curentul este mic la 2v si atunci se folosesc aceste PWM de care spui.
Formula ,dupa cat mi-aduc aminte ,este M=KIT unde M =masa componente disociate, K -constanta, I- curentul in amperi, T- timpul
Temperatura celulei de electroliza este importanta si ea, daca este mare aceasta micsoreaza randamentul de aceea este de preferat sa fie temperatura cat mai joasa.

Ma uitam la pozele de cablaj , foarte frumos lucrat, bravo! Aceste cablaje , circuite imprimate ,le faci tu sau le comanzi undeva? Daca le faci tu ,ce program folosesti sau cum procedezi?

Edited by nico123, 28 December 2010 - 22:40.


#24
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 conexiuni2007, on 28th December 2010, 18:46, said:

merge dar nu-ti recomand daca vrei sa nu fie ultimul

sunt precautii ce trebuie luate da nu-i asa de negru dracu. Au re-inceput sa-l foloseasca si la meteo, din cauza costurilor tot mai mari la heliu.

PS [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kknU6cpKWL0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  - mie mi-a pocnit unu umplut cu gaz metan si a facut cam tot asa - o bila de foc deasupra mesei care a durat o fractiune de secunda si atat.

Edited by blimpyway, 29 December 2010 - 02:12.


#25
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

 nico123, on 28th December 2010, 22:39, said:

Eu daca as avea multa energie electrica ieftina nu m-as gandii la producerea de hidrogen decat pentru masina. Se pierde multa energie la disocierea apei pentru ca sunt suficienti 2Volti pentru producerea hidrogenului, de obicei unii folosesc 12v si diferenta de energie  se transforma in caldura. Din cauza rezistentei mari a apei curentul este mic la 2v si atunci se folosesc aceste PWM de care spui.
Formula ,dupa cat mi-aduc aminte ,este M=KIT unde M =masa componente disociate, K -constanta, I- curentul in amperi, T- timpul
Temperatura celulei de electroliza este importanta si ea, daca este mare aceasta micsoreaza randamentul de aceea este de preferat sa fie temperatura cat mai joasa.

Ma uitam la pozele de cablaj , foarte frumos lucrat, bravo! Aceste cablaje , circuite imprimate ,le faci tu sau le comanzi undeva? Daca le faci tu ,ce program folosesti sau cum procedezi?


alta schema , ptr. cine e interesat toate sunt testate si merg

Attached Files



#26
AleDaniel

AleDaniel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.12.2010
Electroliza=1 recipient +2 electrozi, curent continuu+apa.

Asta o stim.

Vin cu urmatoarea intrebare.
Se poate numi electroliza ceea ce vreau sa fac eu?

2 recipiente din fier (sau orice metal), apa in fiecare, in fiecare cate un electrod, recipientele total separate intre ele, dar conectate din punct de vedere electric printr-un conductor de cupru sau alt metal.

1: Se mai produce electroliza ?
2: Se mai distrug electrozii?
3: Se mai produce depunere pe celalalt electrod? (ma refer la fenomenul binecunoscut de argintare, nichelare, etc)
4: Mai rezulta hidrogen si oxigen sau numai unul din cele doua?

#27
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

 AleDaniel, on 3rd January 2011, 15:30, said:

Electroliza=1 recipient +2 electrozi, curent continuu+apa.

Asta o stim.

Vin cu urmatoarea intrebare.
Se poate numi electroliza ceea ce vreau sa fac eu?

2 recipiente din fier (sau orice metal), apa in fiecare, in fiecare cate un electrod, recipientele total separate intre ele, dar conectate din punct de vedere electric printr-un conductor de cupru sau alt metal.

1: Se mai produce electroliza ?
2: Se mai distrug electrozii?
3: Se mai produce depunere pe celalalt electrod? (ma refer la fenomenul binecunoscut de argintare, nichelare, etc)
4: Mai rezulta hidrogen si oxigen sau numai unul din cele doua?

daca recipientii sunt din metal nu poti sa-i conectezi din punct de verdere electric , practic se produce un scurtcircuit , poate nu te-ai exprimat bine , revin-o cu o schita

eu am recipientul din inox , dar electrozii sunt separati galvanic de el , dupa multe ore de functionare nu am observat nici o corodare a electrozilor care la mine sunt din tabla perforata de inox

#28
AleDaniel

AleDaniel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.12.2010
Nu se produce nici un scurtcircuit. Nu are cum. Electrozii sunt izolati galvanic fata de recipient, asa cum spui ca ai facut si tu.
Sa recapitulam.
Recipient metalic, electod scufundat in apa (electrolit) dar izolat galvanic fata de recipient. Vom folosi 2 astfel de recipiente contruite in acelasi fel.
Recipientul nr.1 (sa le dam cate un nume astfel incat sa-i deosebim) este legat la plus (+), recipientul nr.2 este legat la minus (-).
Legatura intre cele 2 recipiente  (d.p.d.v. electric) o vom face un cu un fir metalic cu o sectiune corespunzatoare curentului care trece prin circuit.

Power ON, si sa vedem ce se intampla.

#29
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

 AleDaniel, on 3rd January 2011, 19:27, said:

Nu se produce nici un scurtcircuit. Nu are cum. Electrozii sunt izolati galvanic fata de recipient, asa cum spui ca ai facut si tu.
Sa recapitulam.
Recipient metalic, electod scufundat in apa (electrolit) dar izolat galvanic fata de recipient. Vom folosi 2 astfel de recipiente contruite in acelasi fel.
Recipientul nr.1 (sa le dam cate un nume astfel incat sa-i deosebim) este legat la plus (+), recipientul nr.2 este legat la minus (-).
Legatura intre cele 2 recipiente  (d.p.d.v. electric) o vom face un cu un fir metalic cu o sectiune corespunzatoare curentului care trece prin circuit.

Power ON, si sa vedem ce se intampla.

Attached Files



#30
AleDaniel

AleDaniel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.12.2010
Pai NU ai legat recipentele intre ele cu firul metalic. O sa incerc sa editez desenul tau si sa-l completez.

Gata desenul. Vezi firul rosu.

Observatie. Nu ar fi mai utila folosirea a 6 celule de electroliza decat folosirea unui PWM?
Dupa cum spunea cineva mai sus, si tind sa-i dau dreptate, pentru electroliza ar fi suficienti 2V. Inseriarea a 6 celule ar produce de 6 ori mai mult hidrogen in conditiile folosirii aceluias amperaj. Consideram tensiunea de alimentare de 12V.

Suntarea uneia sau mai multor celule poate "doza" cantitatea de hidrogen/unitatea de timp (cu scaderea randamentului bineinteles).
Randamentul maxim va fi cand toate cele 6 celule vor functiona, randamentul va scadea pe masura ce suntam cat mai multe celule dar nu mai mult de 5.

Attached Files


Edited by AleDaniel, 03 January 2011 - 20:38.


#31
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

 AleDaniel, on 3rd January 2011, 20:21, said:

Pai NU ai legat recipentele intre ele cu firul metalic. O sa incerc sa editez desenul tau si sa-l completez.

Gata desenul. Vezi firul rosu.

da , acum am inteles , sa stii ca depinde mult distanta dintre electrozi si peretii recipientelor , compozitia electrolitului si tensiunea la bornele electrozilor ,
revin-o cu lamuriri

#32
AleDaniel

AleDaniel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.12.2010
OK...pot sa vin cu completari, dar cred ca fiecare dintre noi vom folosi in mod diferit produsele rezultate in urma electrolizei.

Eu, de exemplu, vreau sa produc oxigen pe care sa-l inhalez cand sunt obosit.
Am vazut la TV ca chinezii imbuteliaza oxigen in recipiente tip spray, si il folosesc pentru revigorare.

Vreau sa-mi fac oxigenul meu. Hidrogenul nu ma intereseaza deocamdata.

#33
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Din pacate nu v-a iesii oxigen  curat, dupa cum vad eu desenul  de electrolizor la care v-ati oprit . Cel mult v-a fi un gaz HO, o amestecatura de oxigen si hidrogen dar oxigen curat sigur nu va fi.
Cel mai indicat este un singur recipient din plastic cu perete despartitor la mijloc, in interiorul caruia sa se introduca cei doi electrozi anod si catod. Separarea gazelor sa se faca de catre apa si de peretele despartitor intre cei doi electrozi.
Oricum desenul vostru nu-i corect , unde va fi legata borna de + si unde borna de -. Daca se leaga o borna la recipiente si una la electrozi se va degaja un singur gaz amestecatura  de oxigen si hidrogen plus vapori. Schema voastra de electrolizor nu este buna.

Edited by nico123, 03 January 2011 - 22:00.


#34
AleDaniel

AleDaniel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.12.2010

 nico123, on 3rd January 2011, 21:53, said:

Din pacate nu v-a iesii oxigen  curat, dupa cum vad eu desenul  de electrolizor la care v-ati oprit . Cel mult v-a fi un gaz HO, o amestecatura de oxigen si hidrogen dar oxigen curat sigur nu va fi.
Cel mai indicat este un singur recipient din plastic cu perete despartitor la mijloc, in interiorul caruia sa se introduca cei doi electrozi anod si catod. Separarea gazelor sa se faca de catre apa si de peretele despartitor intre cei doi electrozi.
Oricum desenul vostru nu-i corect , unde va fi legata borna de + si unde borna de -. Daca se leaga o borna la recipiente si una la electrozi se va degaja un singur gaz amestecatura  de oxigen si hidrogen plus vapori. Schema voastra de electrolizor nu este buna.
red text=gramatica la pamant
green text=ai spus-o, dar n-ai gandit-o.
scribbed text=castraveti murati.

Edited by AleDaniel, 03 January 2011 - 23:00.


#35
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009
Oxigenul pur nu este toxic pentru oameni?
Sprayurile alea folosite de chinezi ce compozitie exacta aveau?

Edited by Schimbul3, 04 January 2011 - 00:28.


#36
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

 AleDaniel, on 3rd January 2011, 18:49, said:

red text=gramatica la pamant
green text=ai spus-o, dar n-ai gandit-o.
scribbed text=castraveti murati.

1.Multumesc pentru corecturile gramaticale. Eram, ca de sarbatori, sub influenta unor pahare si nu m-am uitat pe text.
2.E posibil sa nu o fi gandit-o? Am sa-ti arat ca am gandit-o.
3. Castraveti murati?
Desenul vostru de electrolizor spune ca va trebuii sa alimentati  la sute de volti ca sa aveti ceva amperaj, sa se produca electroliza. Foloseste legea lui Ohm si o sa-ti dai seama.
Baga doua fire (testere) de ohmetru in apa si vezi ce rezistenta are apa si calculeaza ce tensiune trebuie ca sa ai doar pentru un amper in circuit.
Uite aici desenul vostru de electrolizor cu ce rezulta din el.

Attached Files


Edited by nico123, 04 January 2011 - 09:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate