Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

ASUS RT-N56U

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#721
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,937
  • Înscris: 10.06.2008
Asus e ok pentru cineva cu cunoștințe f limitate de networking.
Acest router a fost excelent.

Nu cred că pe eMag se vând mai multe mi decât asus....așa că are sens sa fie mai multe reclamații.

Am mk dar asta nu înseamnă că nu pot înțelege că au ținte diferite...

#722
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006

View Posttmihai20, on 21 august 2019 - 09:43, said:

Dacă ar citi lumea de pe topicul unde se recomandă routere că Mikrotik-ul a eșuat ar sări cu gura că n-a fost configurat cum trebuie. Aseară am re-descărcat GTA V și download-ul a mers pe cablu chiar și peste 300 Mbit/s ( 310-320 Mbit, dar era tĂąrziu și probabil era liberă banda).

Doamna ADM a specificat clar ca este vorba despre un switch cu valente de router. N’are legatura cu ce se recomanda pe aici.

Dumneata in schimb, ai vazut ca un produs MK a dat-o in barci pe o functie de care oricum nu se preta si gata, ca fata mare la maritat... :))

#723
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.12.2007
Să nu începem cu jigniri ascunse. Să-l lăsăm pe ADM să arate ce-a vrut să spună. Nu săriți aiurea și gratuit, router-ul ăsta este bun indiferent ce spuneți voi (eu îl am, am și compilat firmware-ul custom pentru el).

#724
cosminmares2020

cosminmares2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.07.2019
Acest router este din seriile hardware mai bine lucrate și realizat cu mai mult simt de răspundere pentru segmentul din care face parte. În 2009 se fabricau mai ok, astăzi sunt la nivel de noroc... Sa nu zic altfel.

#725
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.12.2007
Mda, din păcate mai nou nu înseamnă mai bun. Nu am vrut să stârnesc un flame aici. Am vrut un router tot de la Asus, ceva mai nou, la preț comparabil cu N56U pe vremea lui. Am ajuns să păstrez N56U și să cumpăr un AP Unifi. Până și firmware-ul e făcut prost pentru că are activate niște opțiuni care duc la deconectarea dispozitivelor pe wireless sau la viteze super slabe tot pe wireless.

#726
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,496
  • Înscris: 18.06.2007
Eu îl folosesc in continuare. Pt un utilizator ca mine, router-ul e perfect. Poate cele noi și performante îl.depasesc dar un router atât de enzime echilibrat (cu paravan) greu găsești

#727
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 17.09.2007
Mno, dupa aproape 7 ani m-am pomenit ca routerul incepe sa dea blocaje aleatoare, la care trebuia resetat. M-am gandit initial ca e sursa (de care mai pomenise Adm pe aici), dar se pare ca pana la urma chiar routerul avea un regim termic mai aiurea (a stat saracul in comoda TV in spatele unei boxe front, cu spatiu de ventilatie destul de slab). L-am scos din comoda si pus deasupra, n-am mai avut blocaje o vreme dar am considerat ca e bine sa-l actualizez totusi.
Am luat un Asus Blue Cave nu atat pentru design (voiam in continuare ceva fara antene externe) cat pentru performante decente wireless si radiatoare interne impresionante. Oarecum reticent dupa recenzia de pe smallnetbuilder si thread-ul de acolo (restul recenziilor care au cazut pe spate la gaura din router mi s-au parut jenante, ca design imi place mai mult N56U).

Ieri prima zi de functionare si la descarcarea unui torent... bum, s-a blocat, cu LED-ul rosu aprins. S-a resetat singur, apoi blocat iar de vreo 2 ori. Intuitiv am dezactivat Traffic Analyzer, accelerarea NAT oricum era si am pus ceva mai sus routerul (pe un suport suplimentar. La baza are cam 50grade temperatura, desi are radiatoarele mai mari mi s-a parut ca se incalzeste mai puternic decat N56U.
Deocamdata e stabil, dar concluzia e ca uneri mai bine e mai rau (puteam sa cumpar alt N56U de backup).

#728
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 02.11.2009

View PostAdm, on 12 decembrie 2018 - 19:03, said:

Cine mai doreste build-uri noi, pe poate descarca de aici


Ma bucur ca am gasit asta, eu nu am mai facut update din 2016, de unde l-au lasat pe padawan pe bitbucket. Atat a trecut ca nu mai stiu nici ce tip de firmware sa instalez, parca era dlna-ul...

Momentan am IPV 6 disabled si vreau sa il activez doar ca nu stiu ce sa aleg din setarile firmware-ului la IPV 6 intre Nativ Static, Nativ DHCPv6, Tunnel 6in4, Tunnel 6to4, Tunnel 6rd....

#729
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,545
  • Înscris: 07.03.2006
RDS = DHCPv6 (PD)

dar IPTV-ul la RDS e doar pt f putini alesi (nu exista oferta comerciala).

#730
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.12.2007
Dacă mai căutați versiuni-uri noi am builduit eu ultima versiune de firmware pe baza commit-urilor existente. S-a mutat de pe github și s-au pierdut niște commit-uri, nu se mai lucrează la el din păcate (așa era acum vreo lună când am verificat eu). Postarea mea e AICI. Eu folosesc firmware-urile builduite de mine și sunt la fel de stabile ca cele existente.

Edited by tmihai20, 09 October 2019 - 08:54.


#731
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 02.11.2009

View Postogo, on 08 octombrie 2019 - 11:45, said:

RDS = DHCPv6 (PD)

dar IPTV-ul la RDS e doar pt f putini alesi (nu exista oferta comerciala).


Am activat dar nu stiu ce setari sa fac pentru RDS la restul parametrilor, sper sa gasesc online ca blanc nu vrea sa salveze setarile.

View Posttmihai20, on 09 octombrie 2019 - 08:51, said:

Dacă mai căutați versiuni-uri noi am builduit eu ultima versiune de firmware pe baza commit-urilor existente. S-a mutat de pe github și s-au pierdut niște commit-uri, nu se mai lucrează la el din păcate (așa era acum vreo lună când am verificat eu). Postarea mea e AICI. Eu folosesc firmware-urile builduite de mine și sunt la fel de stabile ca cele existente.

Ok si care ar fi avantajele concrete fata de versiunea veche si cum am putea sti ca n-ai umblat in el si in alte scopuri? :)

#732
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,545
  • Înscris: 07.03.2006
@asda
10 sec pe google:
https://www.asus.com...ort/FAQ/113990/
Daca esti la RDS te intereseaza tot ce e de pppoe.
Nu uita sa bifezi (enable) nativ si dhcp-pd.

Succes!

#733
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 02.11.2009
Merci
Eu sunt pe Padawan si e un pic diferit. Am rezolvat si am testat acum si merge ipv6 si totul e in regula.

#734
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,545
  • Înscris: 07.03.2006
ah* mea culpa*

Perfect atunci Posted Image
Poti verifica "perfectiunea" aici:
http://isp.test-ipv6.com/
Ca raspuns ar trebui sa ai numai "Help desk code: 46"  si "68/68 good"-  adica totul e excelent Posted Image

Edited by ogo, 09 October 2019 - 16:08.


#735
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.12.2007

View Postasda, on 09 octombrie 2019 - 12:36, said:


Ok si care ar fi avantajele concrete fata de versiunea veche si cum am putea sti ca n-ai umblat in el si in alte scopuri? Posted Image

Nu am cum să vă dovedesc, ar fi trebui să-mi înregistrez consola compilând acel firmware. Ce garanție ai că Andy Padavan n-a umblat în firmware-ul pe care-l oferă pe acele servere? Avantajele sunt că firmware-ul e compilat din ultimele surse, firmware-ul lui Padavan e compilat din sursele vechi de pe bitbucket. Pe GitHub sursele sunt ceva mai noi, n-avea rost să compilez firmware-ul vechi (am făcut-o doar ca să văd dacă pot compila și să văd diferențele în procesul de compilare).

#736
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 02.11.2009
De acord.

#737
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,210
  • Înscris: 22.05.2003
Care e comanda de reboot pt cron?

Am avut probleme cu jucaria, in sensul ca dei avea uptime de 37 de zile, upnp mergea, totusi nu mergea portfwd sau sa ma conectez pe el de la distanta, deci as dori un cron job cu restart zilnic.

0 3 * * * /sbin/halt


Comanda asta il blocheaza (shutdown), oare exista reboot?

Am testat, pt reboot la ora 3 in firecare noapte, comanda este

0 3 * * * /sbin/reboot



#738
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.12.2007
Routerul meu nu mai dă IP-uri pe cablu, doar Wifi funcționează. Pentru că nu mai folosea WIFi de la el am fost nevoit să îi dau un reset. Cred că a mai avut cineva problema asta aici. Acum scriu de pe telefon. Din interfața pui vede că e ceva conectat pe porturile LAN, dar nu mai dă IP... Trebuie să caut un alt router acum. Mama lui de router. Adevărul este că a mers strună din 2013. Am văzut că sunt multe cu problema asta. Chiar nu voiam să iau acum un alt router...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate