Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

ASUS RT-N56U

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#739
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 tmihai20, on 24 mai 2020 - 01:03, said:

Routerul meu nu mai dă IP-uri pe cablu, doar Wifi funcționează. Pentru că nu mai folosea WIFi de la el am fost nevoit să îi dau un reset. Cred că a mai avut cineva problema asta aici. Acum scriu de pe telefon. Din interfața pui vede că e ceva conectat pe porturile LAN, dar nu mai dă IP... Trebuie să caut un alt router acum. Mama lui de router. Adevărul este că a mers strună din 2013. Am văzut că sunt multe cu problema asta. Chiar nu voiam să iau acum un alt router...

A mers destul pentru un ASUS,chiar mult peste asteptarile tale si ale producatorului.
Este plin dar PLIN service-ul ASUS Romania de routere... si d'alea "cu pretentii"... (am pus ghilimelele ca doar pretentiile sunt de ele) din alea de la 600 - 700 RON in sus.Pica precum mustele dupa insecticid,asa calitate au! Am vazut cu ochii mei, bine ca nu folosesc si nu am dat banii pe asa ceva!
Nici TP-LINK nu sunt departe dar rata de defectare este mai mica.

Edited by Tehnicianul090370, 24 May 2020 - 08:25.


#740
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 11.12.2007
Încă ceva. Pe wireless încă merge. E nasol că s-a întâmplat acum. Eu mai încerc ceva, poate reușesc să îl pun pe picioare. Cred că îl am din 2015, dar chiar și așa îmi va părea rău de el când îl voi inlocui.

#741
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 11.12.2007

 Adm, on 03 noiembrie 2018 - 19:27, said:

Uite aici acel firmware custom.

Folosind acel firmware am reușit să resuscitez router-ul meu. Nu-l voi mai folosi, mă tem să nu mă lase de tot. Am făcut-o doar ca să am rețeaua cât de cât funcțională până vine cel nou.

#742
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,902
  • Înscris: 10.06.2008
Ce ai ales? Eu am folosit ptr scurt timp mk și apoi am revenit pe asus ac66... Sunt super mulțumit. Am uitat ca am router....

#743
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 11.12.2007
Am ales un TP-Link Archer A9, dar nu a sosit încă (cel mai mic preț 332 lei la Altex, disponibil în anumite orașe, nu al meu - am mai dat 15 lei pentru transport). Nu are suport pentru DD-WRT și e puțin probabil să primească (cineva a scris pe forumul lor anul trecut). E ok așa, interfața lor e suficient de bună și firmware-ul e suficient de stabil.

Edited by tmihai20, 25 May 2020 - 11:58.


#744
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Topic vechi dar merita o nota.

Prin 2018 incercam sa conectez un laptop pe lan, nu asigna IP si am crezut ca e de vina acel laptop si driverele din el, am renuntat rapid. Toate dispozitivele erau pe wifi deja. Dupa 2 ani am avut nevoie sa conectez un desktop si aceeasi problema cu DHCP, m-am prins si eu ca e routerul de vina.

Din 2013 RT-N56U a mers permanent fara probleme cu fw padavan, si cu un server vpn folosit destul de mult.

O sa incerc acel fw custom in zilele urmatoare, poate il resuscitez pe LAN.
L-as folosi in continuare pentru procesare si server vpn, cu router separat pentru wifi.

Edited by MembruAnonim, 16 November 2020 - 00:59.


#745
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Și la mine a cedat pe fir. Voi incerca diseară sa vad daca îl pot resuscita

#746
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Mă ajutați cu un fw?

#747
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 11.12.2007
Am eu firmware, dar nu-s la PC acum. Voi urca firmware-ul pe contul meu drive și dau link.

Edit: se pare că era deja pe Drive. Link-ul e AICI. Numele este RT-N56U_3.4.3.9-099-asavah-GE2.zip.

Edited by tmihai20, 01 October 2021 - 17:41.


#748
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Mulțumesc pt promptitudine.

Se incarca manual prin interfața web și update (gata)? Sau e necesară vreo resetare a router-ului sau ceva anume?

#749
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Funcționează totul perfect. Mulțumesc.

#750
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 22.12.2006
am 2 care merg non stop de 8-9 ani. Doar unul s.a defectat pe partea de LAN, necesitand FW respectiv.

Foarte ok.

De mentionat ca ambele sunt pe Padavan

#751
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009
Am si eu inca o bucata din asta in functiune si v-ar ruga sa-mi spuneti daca pe Padavan are cumva si optiunea de a fi setat pentru acces remote de pe internet deci nu din interiorul retelei, si daca da eventual cam ce setari ar fi de facut pentru RDS desi asta pe net se mai gaseste, merci.

Edited by asda, 07 February 2022 - 23:14.


#752
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 11.12.2007
Ca să poți accesa ceva e nevoie de port forwarding și de Dynamic DNS, care se pot configura de pe oricare router, nu ai nevoie de Padavan pentru asta. Nu e o idee bună să lași router-ul să fie accesibil din exterior. Practic trebuie să faci Port Forward la un anumit port din exterior către IP-ul routerului și când vei intra pe acel IP exterior vei accesa interfața routerului. Nu e cu nimic deosebit de alte porturi cu Port Forwarding.

Edited by Ravy, 08 February 2022 - 21:07.


#753
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009
Imi trebuie cel putin o perioada sa il pot accesa de la distanta. Sper sa fie cumva protejat de o parola sau sa nu fie vizibil din exterior decat pentru mine care stiu subdomeniul DNS. Dupa o perioada sigur ca n-o sa-l mai las cu acces remote. Deocamdata am incercat cu acest ghid si m-am blocat la setarile de port forwarding, ce scrie acolo nu se regaseste la mine interfata wan- port forwarding...

Edit, softpedia nu ma lasa sa urc link-ul dar se gaseste usor cu cautare accesare router digi de la distanta

Edited by Ravy, 08 February 2022 - 21:08.


#754
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 11.12.2007
Sper că nu e și un router Digi în ecuație și că router-ul tău se conectează la net prin PPPoE și nu vreun echipament Digi. Nu mai știu cum arată interfața originală Asus, dar e posibil ca ce-ai găsit acolo să nu se potrivească cu interfața. La o căutare pe Google după "asus rt-n56u port forwarding" am găsit ASTA. Parcă așa arăta interfața.

Edited by Ravy, 08 February 2022 - 21:08.


#755
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Am facut update la links

https://drive.google...FbYkibFVya60P7U

#756
Strimareanu

Strimareanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.05.2009
Vă salut,
am intrat și eu pe acest subiect pt că m-am făcut cu un router rt N56U, în urma unor afaceri bulgărești ca să zic așa.
I-am pus fr Padawan - multumesc forumistului TMihai, numai că acum ...citind căt îl lăudati... parcă nu îmi vine să mă despart de el...
eu mai am si AC56U in functie...cu spatele decupat si un fan ce bate pe el... desi e il folosim so-ho.

Cred ca o sa-l pun sa-l forjez...sa vad cat tine daca zicetica e asa de bun.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate