Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ASUS RT-N56U

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#703
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Incarcarea sistem la 1, 5 respectiv 15 min.
Mai usor din consola cu top (si dupa apasat tasta h) sau direct top -H.

#704
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 11.12.2007
AVG vine de la average. Este încărcarea medie a sistemului. E ok așa, de-abia ai instalat firmware-ul, e exact informația de la htop sau top din Linux, cum a spus și @ogo mai sus.

#705
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 11.12.2007
Am descoperit că cineva a preluat firmware-ul lui Padavan pe github și a adăugat actualizări. Repo-ul este AICI. Atunci m-am gândit că ar fi bine să văd dacă-l pot compila și am reușit asta atât pe un oDroid XU4, cât și pe Ubuntu în Windows 10 (WSL - Windows Subsystem for Linux). Am builduit firmware nou și pe baza repo-ului lui Padavan de pe BitBucket pentru că am observat că fork-ul de pe Github nu e făcut după ultimele modificări prezente pe BItBucket. Mi se pare că pe Github s-au făcut prea multe modificări și firmware-ul iese puțin prea mare, nu e la fel de bine optimizat ca cel original al lui Padavan. Oricum router-ul are o limitare referitor la cât de mare poate fi firmware-ul, așa că rog să nu scrieți firmware a căruit dimensiune depășește 7.6 MB (scrieți firmware-ul base sau folosiți build-urile lui Padavan). Am setat și o mașină de Ubuntu în Virtual Box, dar nu am putut compila cu succes firmware-ul de pe BitBucket, doar cel de pe noul Github.

Le-am urcat pe toate pe Google Drive AICI.  Recomand build-urile compilate cu oDroid, indiferent de unde le luați. Mare grijă la build-urile aria, dlna sau transmission, unele sunt prea mari și e bine să vă rezumați doar la cele care au maxim 7.6 MB (cam atât aveau maxim firmware-urile lui Padavan). Nu știu încă cum să fac să apară la versiune revision-ul așa cum apare la build-urile automate ale lui Padavan. Intrând prin ssh pe router am putut vedea că router-ul are într-adevăr build-ul făcut de mine (BusyBox v1.24.2 (2019-05-14 20:48:05 EEST) built-in shell (ash)). Spor la scris firmware. Am testat personal pe al meu router doar firmware-ul builduit pe baza repo-ului de pe BitBucket, pe ăsta îl recomand (bitbucket/2019-05-14_32a93d/oDroid/RT-N56U_3.4.3.9-099-base.trx).

#706
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
mulțumesc. ai vorbit fix pe limba mea. am înțeles tot

#707
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 11.12.2007
Posted Image scuze pentru detaliile tehnice. Recomand firmware-ul care are maxim 7.6 MB (Drive nu arată dimensiunea corectă, luați ce apare să aibă 7 MB pe Drive). Le puteți descărca pe toate și să verificați dimensiunea pe un PC. Recomand base și firmware-ul din folderul bitbucket pe ramura oDroid (RT-N56U - bitbucket - 2019-05-14_32a93d - oDroid). Eu am testat personal acel firmware base din acel folder. O să existe folder cu data și un revision cu 6 caractere când vor mai exista actualizări în cod.

Mai pun o dată link-ul AICI.

Edited by tmihai20, 16 May 2019 - 09:39.


#708
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Buna ziua,
Am nevoie de un amplificator wifi pt router, ce recomandati din lista asta.
Multumesc.
https://www.gearbest...-hoCFgwQAvD_BwE

#709
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Intelegi ca un repetear iti va injumatatii throughput-ul daca se conecteaza prin wifi la router?
Iar daca data link-ul intre router si repetear e scazut indiferent ce data link o sa ai tu intre repetear si clientul wifi, netul tot prost spre deloc o sa-ti mearga.


#710
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007

View Postogo, on 23 mai 2019 - 12:38, said:

Intelegi ca un repetear iti va injumatatii throughput-ul daca se conecteaza prin wifi la router?
Iar daca data link-ul intre router si repetear e scazut indiferent ce data link o sa ai tu intre repetear si clientul wifi, netul tot prost spre deloc o sa-ti mearga.
Nu merge sa leg prin cablu? am cablu tras sus.

#711
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009

View Postsaimarica, on 23 mai 2019 - 13:13, said:

Nu merge sa leg prin cablu? am cablu tras sus.
Daca ai cablu tras atunci orice router WiFi care stie si mod pur AP poate fi folosit ; range extender-ul face exact ce descrie numele ( se comporta ca un repetor de semnal intre un router si un client care sunt in afara razei de vizibilitate radio a celuilalt , un fel de "telefonul fara fir") . Exista si range extender-e care pot fi legate pe cablu insa use case-ul lor ( le bagi undeva intr-o priza electrica si ele preiau semnaul disponibil in acel punct de la router pe care apoi il retransmit ) de obicei duce la o forma fizica optima pt. pozitionarea antenelor .

#712
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Mai am un tp-link de la cineva, sa vad daca merge la ceva.
https://altex.ro/swi...TRoCb-IQAvD_BwE

Edited by saimarica, 23 May 2019 - 14:53.


#713
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
@saimarica
echipamentul din link-ul tau e doar un switch ( si pe deasupra switch fast ethernet nici macat gigabit ) care poate doar ajuta la conexiuni cablate ( nu si la cele wifi ) .

#714
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007

View Postme_iauras, on 23 mai 2019 - 20:34, said:

@saimarica
echipamentul din link-ul tau e doar un switch ( si pe deasupra switch fast ethernet nici macat gigabit ) care poate doar ajuta la conexiuni cablate ( nu si la cele wifi ) .
Am vazut dupa ce am postat,
Am cumparat o camera ip Xiaomi Mijia sa o pun in camera copilului care este la mansarda, dar merge doar pe frecventa 2,4 GHz si cateodata pierde semnal cu aplicatia din telefon, trebuie sa merg cu telefonul langa ea sa revina conexiunea.
Pe celelalte dispozitive semnalul in mansarda merge foarte bine, tv banda 5 GHz, Netflix si Kodi, telefon, Ps4.

#715
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Am pus in functiune din nou aceasta mica uzina, aparuta acum ~ 10 ani.

E sf cum merge ca viteza pe cablu (pe WIFI e depasit).
Rulezi speedtest si procesorul nici nu simte, pt ca are NAT-HW pe PPPoE.

#716
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 11.12.2007
Eu am trecut pe un Unifi AP Lite pe partea de WiFi și am lăsat în continuare router-ul pe cablu. RT-N56U rulează finuț de tot cu firmware-ul lui Padavan, la fel ca acum vreo câțiva ani când i-am instalat pentru prima dată firmware custom.

#717
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
A fost un router excelent. Eu il mai am și nu vreau sa îl vând.

Edited by joystick, 20 August 2019 - 11:23.


#718
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Eu aveam unul de rezerva, statea de 5 ani in dulap.
M-am enervat  ca desi am 300mbs de la RDS la socri, mergea cu 150 max pe cablu.
Aparent de vina era un Mikrotik cloud router, de fapt un switch cu valente limitate de router.
Am pus in fata sa Asus si il folosesc doar ca switch => magie pura.

#719
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 11.12.2007
Dacă ar citi lumea de pe topicul unde se recomandă routere că Mikrotik-ul a eșuat ar sări cu gura că n-a fost configurat cum trebuie. Aseară am re-descărcat GTA V și download-ul a mers pe cablu chiar și peste 300 Mbit/s ( 310-320 Mbit, dar era târziu și probabil era liberă banda).

#720
cosminmares2020

cosminmares2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.07.2019
Mihai, sunt curios unde a eșuat MikroTik-ul și unde? Ți-ai pus cumva întrebarea dacă partea lui de router era capabila de full Gigabit? Poate era limitata din construcție la mai puțin sau era altfel configurat! Nici nu avem detalii ce model de echipament era și deja acuzam un brand ca nu mergea la 299,999 Mbps! Dacă nu oferea deloc internet mai înțelegeam dar oferea 150 Mbps din 300...care-i problema și unde este "eșuarea"??? Poate asa era configurat și cum Router os-ul nu este pentru oricine dar se poate învață... Problema s-a "rezolvat" adăugând Asus-ul "bijuteria lu'peste prăjit" care nu va știi și nu va fi niciodată la valoarea, fiabilitatea și calitatea hardware a unui echipament MikroTik. Service-ul geme de routere Asus defecte cărora nu li se mai poate face nimic. Vezi chiar pe Softpedia discuții sau pe pagina emagului... Mai multe nu spun... Sa nu comparam echipamentul MikroTik cu Asus fiindcă este diferența de hardware ca între Logan și Bugati Veyron...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate