Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Ajutor! Caine castrat ce sangereaza

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
Buna ziua. Am un mascul de dog german in varsta de aproximativ 6 ani, iari a fost castratprintr`o metoda de care am auzit recent, castrarea prin taierea scrotului. Operatia a decurs bine, chiar daca testiculele au fost bine vascularizate si interventia a fost putin mai agresiva, i s`a administrat antibioticul, a fost tinut putin si cu perfuzie, l`am adus acasa si la scurt timp am observat cheaguri maari de sange dupa care a facut hemoragie. l`am dus de urgenta la clinica, l``a suturat din nou, a fost tinut cu perfuzii, spre dimineata am ajus acasa cu el, i`am urmarit evolutia si pare totul ok. e inca somnoros, pregeta, a baut destula apa, a mancat putin, din pacate nu i`am putut administr antibioticele iar acum dupa ce l`am uns cu eqvagel pe tot scrotul, am observat ca sangereaza iar.
Medicum mi`a spus ca e normal sa mai sangereze pt a drena insa nu`mi mai pot da seama ce cantitate de sange e normala si ce cantitate pierduta e anormala.
Va rog sa imi spuneti daca ati intalnit astfel de cazuri, ce pot face si daca e ceva normal sa sangereze la intervale de timp cantitati mai mari de sange (in jur de 25 - 30 ml  cu aproximatie, poate uneori mai mult, alteori mai putin).
Scrotul in continuare este inflamat, are 2 incizii pe unde dreneaza sangele si cheagurile.
M`am consultat cu medicul, mi`a spus ca nu`l ingrijoreaza faptul ca e umflat scrotul.
In momentul de fata se linge exact pe rana deschisa, i`a curs ceva sange.
Astept parerile voastre si va rog sa imi spuneti daca vi se pare normal sau nu, daca stiti astfel de cazuri si ce e de facut.
Va multumesc anticipat.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Daca nu ia medicatia, piseaza pastilele, dizolva-le intr-o lingurita de apa, pune intr-o seringa (fara ac) si baga-i-le pe gat rapid.

#3
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Psych0Bitch, on 8th December 2010, 16:15, said:

Buna ziua. Am un mascul de dog german in varsta de aproximativ 6 ani, iari a fost castratprintr`o metoda de care am auzit recent, castrarea prin taierea scrotului. Operatia a decurs bine, chiar daca testiculele au fost bine vascularizate si interventia a fost putin mai agresiva, i s`a administrat antibioticul, a fost tinut putin si cu perfuzie, l`am adus acasa si la scurt timp am observat cheaguri maari de sange dupa care a facut hemoragie. l`am dus de urgenta la clinica, l``a suturat din nou, a fost tinut cu perfuzii, spre dimineata am ajus acasa cu el, i`am urmarit evolutia si pare totul ok. e inca somnoros, pregeta, a baut destula apa, a mancat putin, din pacate nu i`am putut administr antibioticele iar acum dupa ce l`am uns cu eqvagel pe tot scrotul, am observat ca sangereaza iar.
Medicum mi`a spus ca e normal sa mai sangereze pt a drena insa nu`mi mai pot da seama ce cantitate de sange e normala si ce cantitate pierduta e anormala.
Va rog sa imi spuneti daca ati intalnit astfel de cazuri, ce pot face si daca e ceva normal sa sangereze la intervale de timp cantitati mai mari de sange (in jur de 25 - 30 ml  cu aproximatie, poate uneori mai mult, alteori mai putin).
Scrotul in continuare este inflamat, are 2 incizii pe unde dreneaza sangele si cheagurile.
M`am consultat cu medicul, mi`a spus ca nu`l ingrijoreaza faptul ca e umflat scrotul.
In momentul de fata se linge exact pe rana deschisa, i`a curs ceva sange.
Astept parerile voastre si va rog sa imi spuneti daca vi se pare normal sau nu, daca stiti astfel de cazuri si ce e de facut.
Va multumesc anticipat.
bai frate mergeti pe metodele clasice...cn va pune sa va aventurati cu astfel de metode?

#4
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
in primul rand nu aveam de unde sa stiu de metoda aceasta, nu am studii in domeniul medico`veterinar, ideea e ca nu m`am avnturat ci faptul e consumat acum.
ieri am chemat ambulanta vetenara de la ilioara, a venit un medic ce l`a consultat, cainele are temperatura buna, reactii bune, saliva este normala, i`a administrat antibiotic injectabil si cuagulant, spre seara a inceput sa sangereze iar, destul de mult, a venit din nou acelasi medic veterinar, i`a mai administrat coagulant, ne`a spus ca la ora 8 sa ne prezentam cu patrupedul la clinica de la ilioara unde ii vor face analize din nou, eventual operatie pt a vedea ce e pe interior, cum a fost cusut, care e cauza sangerarii si posibil sa fie internat 2 sau 3 zile in clinica lor pt tratament si supravghre.
starea cainelui e buna, mananca bine, bea apa multa, a urinat cum trebuie, este vioi, se deplaseaza pe picioarele lui, insa problema ramane cu scrotul care este extrem de mare, cauza sangerarii si eventuala operatie.
cazuri asemanatoare n`am intalnit decat la pisici si marea majoritate erau femele, la alti masculi castrati prin metoda aceasca, fie ei caini sau pisici nu au avut probleme de sangerare sau hemoragie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate