Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Femeile batute de barbat si uitatul in alta parte

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 adadoi, on 3rd December 2010, 19:51, said:

zău că nu știu în ce lume trăiți voi.

poi nu vezi in ce lume? in aia-n care nu-s siguri daca mostenesc ori ba pe careva cat timp inca mai traieste  :confuzzled: da' ei le stiu pe toate.


 citronelle, on 3rd December 2010, 18:32, said:

Tu faci cumva reclama la site-ul ala? E a doua oara cand ne dai link-ul lor.


macar de-ar avea vreo legatura, sa le transmita ca se zice remunerat, coane fanica, remunerat (dupa buget), nu renumerat :)

Edited by charme, 05 December 2010 - 14:35.


#38
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 Thomas-, on 5th December 2010, 13:51, said:

De ce nu aud pe aici ca e vina agresorului si a legilor ca nu e in puscarie?

Sunt 3 vinovati in aces caz:
- agresorul;
- victima;
- autoritatile, daca victima face plagere iar ele nu isi fac datoria.

#39
ElCubano

ElCubano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 856
  • Înscris: 16.08.2010

 yoyollini26, on 3rd December 2010, 13:54, said:

Ce vreau eu sa aflu e: doar eu cunosc cazuri d-astea, sau si voi stiti despre astfel de lucruri? Si daca stiti de cazuri d-astea de ce nu faceti absolut nimic?
Negarea problemei e de natura patologica pretutindeni, iar in cazul in care problema e evidenta, ea nu va fi niciodata atacata direct. In schimb se polemizeaza pe marginea ei, adesea pasand intre diversi vina si responsabilitatea. Problema insa este si va fi mereu acolo.

#40
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009

 Thomas-, on 3rd December 2010, 19:39, said:

Foarte multi incrimineaza femeile, nimeni pana acum nu a zis ca el trebuie sa mearga la inchisoare. Ele sunt proastele, dar politistii, cand sunt chemati, nu fac nimic, eventual ii dau o amenda si-l lasa in casa. Asta e motivul pentru care foarte putine femei cheama politia, nu numai ca nu o sa faca nimic, dar o sa si fie batute mai rau dupa ce pleaca agentii.
Asta pentru că evacuarea o poate dispune doar un judecător. Așa zice legea și unde-i lege...

 adadoi, on 3rd December 2010, 19:41, said:

De parcă dacă vin pot să facă ceva mai mult decât să-l amendeze pe scandalagiu. Și amenda ghici cine-o plătește, de fapt, în fond și la urma urmei?
Te-am bănuit de istețime. Se confirmă.

 Thomas-, on 3rd December 2010, 19:46, said:

Pensia alimentara e un procent din venitul sotului, parca 25% pentru un copil (suma maxima, nota bene!) si o treime pentru doi copii.
Matematic, nu juridic: un procent nu înseamnă 1%?

#41
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 charme, on 5th December 2010, 14:34, said:

macar de-ar avea vreo legatura, sa le transmita ca se zice remunerat, coane fanica, remunerat (dupa buget), nu renumerat :)


Are, are legatura ca i-am mai vazut linkul si pe alte forumuri. Naiba, daca vor sa ajute femeile sau copii abuzati ar trebui s-o faca pe fata, nu asa.

#42
yoyollini26

yoyollini26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.11.2010
Faptul ca tu crezi ca "asa" sunt ajutati cei care au niste familii in care exista o singura lege, aia a pumnului, ma bucura. :) Dar eu nu cred ca ajuta, pentru ca eu, asta care are aceasta mare vina de a avea legatura cu un site - orice-ar insemna asta (sa-mi fie cu iertare, dar la cate bloguri si site-uri am in reader sunt o pacatoasa fara pereche), stiu ca pot sa ajut niste femei si niste copiii povestind ce mi s-a intamplat mie si ce ma intreb cand sunt cu nasul in monitor... Crezi ca ajuta pe cineva sa vada cum e catalogata drept proasta pentru ca nu castiga destui bani cat sa plece din casa unui barbat violent? Crezi ca ajuta pe cineva sa vada cum o sursa de informatii (din care ar putea afla ce drepturi legale are) e considerata drept reclama? Crezi ca ajuta pe cineva sa vada cum oamenii se folosesc de orice subiect pentru arata cat de destepti sunt? Iti spun eu: nu ajuta. Ajuta insa sa vada ca dorin69 a postat un link spre o stire ce i-ar putea fi utila. Ajuta sa vada ca cineva asemeni lui Corina2009 ar intelege-o.

Spui ca ar trebui ajutate femeile astea "pe fata". Ar fi trebuit cu un post pe care sa scrie mare "Ajutati-ne sa ajungem la femeile agresate", nu? Am vrut sa fac asta si m-am uitat cat de accesate sunt topicurile legate de nevoia urgenta de sange. Oamenilor le pasa putin pana si de salvarea unei vieti. Asa ca imi pun cenusa in cap si in sutien si spun ca am vina asta de a avea legatura cu un site ce ofera consiliere gratuita si adapost unor femei ce au nevoie de ajutor. Si m-as bucura sa mai am legatura si cu alte astfel de site-uri.

Totusi, daca spun ceva in legatura cu de-acum celebrul caz Placinta, de unde vrei link? Vrei link sau iti povestesc eu ce am vazut la stiri?

#43
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 05.02.2010

 Cortex187, on 5th December 2010, 17:28, said:

Sunt 3 vinovati in aces caz:
- agresorul;
- victima;
- autoritatile, daca victima face plagere iar ele nu isi fac datoria.

Victima e cea care de obicei cea care are partea cea mai mare de vina,pentru simplu fapt ca la prima palma primita nu suna la Politie.
Derbedeul trebuie dat pe mana justitiei.
Daca se complace in aceasta situatie, cine e de vina??Ce asteapta? sa sune vecinii? sa aiba gibonul mustrari de constiinta si sa se predea singur la politisti?

Edited by prahoveanu, 07 December 2010 - 23:58.


#44
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 yoyollini26, on 7th December 2010, 21:13, said:

Faptul ca tu crezi ca "asa" sunt ajutati cei care au niste familii in care exista o singura lege, aia a pumnului, ma bucura. :) Dar eu nu cred ca ajuta, pentru ca eu, asta care are aceasta mare vina de a avea legatura cu un site - orice-ar insemna asta (sa-mi fie cu iertare, dar la cate bloguri si site-uri am in reader sunt o pacatoasa fara pereche), stiu ca pot sa ajut niste femei si niste copiii povestind ce mi s-a intamplat mie si ce ma intreb cand sunt cu nasul in monitor... Crezi ca ajuta pe cineva sa vada cum e catalogata drept proasta pentru ca nu castiga destui bani cat sa plece din casa unui barbat violent? Crezi ca ajuta pe cineva sa vada cum o sursa de informatii (din care ar putea afla ce drepturi legale are) e considerata drept reclama? Crezi ca ajuta pe cineva sa vada cum oamenii se folosesc de orice subiect pentru arata cat de destepti sunt? Iti spun eu: nu ajuta. Ajuta insa sa vada ca dorin69 a postat un link spre o stire ce i-ar putea fi utila. Ajuta sa vada ca cineva asemeni lui Corina2009 ar intelege-o.

Spui ca ar trebui ajutate femeile astea "pe fata". Ar fi trebuit cu un post pe care sa scrie mare "Ajutati-ne sa ajungem la femeile agresate", nu? Am vrut sa fac asta si m-am uitat cat de accesate sunt topicurile legate de nevoia urgenta de sange. Oamenilor le pasa putin pana si de salvarea unei vieti. Asa ca imi pun cenusa in cap si in sutien si spun ca am vina asta de a avea legatura cu un site ce ofera consiliere gratuita si adapost unor femei ce au nevoie de ajutor. Si m-as bucura sa mai am legatura si cu alte astfel de site-uri.

Totusi, daca spun ceva in legatura cu de-acum celebrul caz Placinta, de unde vrei link? Vrei link sau iti povestesc eu ce am vazut la stiri?

Da mai, ca atunci cand ai ochii vineti si umflati de la pumni n-ai altceva mai bun de facut decat sa rasfoiesti pagini pe un forum in speranta sa dai peste linkul lui dorin69 (fie vorba intre noi, e cam pervers dorin asta). Nu ar fi mai indicat reclame punctuale cu datele de contact al unui centru de asistenta pentru victimele acestui tip de abuzuri, postate peste tot prin oras, prin metrou, autobuze, la TV?

#45
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
In Spania este pedepsita foarte aspru violenta in familie si exista foarte multe organizatii care se ocupa cu acest aspect .
Deasemenea este foarte mediatizat acest lucru tocmai pt. a incuraja femeile , caci cele mai multe cazuri sant de maltratarea femeilor de catre barbati ulterior ajungandu-se la crime , sa denunte inca de la inceput .
S-a format un o linie telefonica speciala pt. a putea denunta violente in familie si in acest mod organele competente isi fac prezenta intr-un timp extrem de scurt .

Se stie foarte bine de catre toata lumea ca aici legea da mai mare putere femeii ca barbatului , adica este suficient ca o femeie sa iasa pe strada si la primul politai sa-i spuna ca sotul a lovit-o si acesta este ridicat CU CATUSE  si dus la arest unde este judecat .

Pt. astfel de cazuri exista asanumitele procese rapide " juicio rapido " , daca te-a arestat azi poti fi judecat maine .

Caz concret un prieten de-al meu a fost arestat pe moment deoarece sotia lui i-a spus ca se duce sa-l denunte la politie dupa ce el a impins-o si a cazut pe pat .
Au venit in casa in 5 minute , i-au spus sa-si confirme numele , nu l-au intrebat ce s-a intamplat , i-au pus catusele si l-au luat .
Era vineri , a stat pana luni in arest si luni ar fi trebuit sa-l judece dar dupa multe insistente din partea ei si a avocatului ei au anulat procesul pe motiv ca ea il iarta , deoarece aveau un copil mic si ea nu lucra .

De fapt avocatul ei a sfatuit-o dupa ce a stat de vorba cu ea si ea a recunoscut ca de fapt nu a lovit-o ci doar a impins-o sa incerce sa anuleze denuntia si sa se impace cu el deoarece el lucra fara acte si in cazul in care l-ar fi judecat nu ar fi putut sa obtina pensie alimentara pt. copil .

Foarte greu au reusit sa anuleze procesul , doar dupa ce ea a dat cateva declaratii in care spunea ca doreste sa se impace cu el si a fost practic interogata de avocatul acuzarii deoarece nu erau convinsi ca ea de bunavoie doreste acest lucru .

Cu toate astea lui i-a ramas dosarul penal si inca il mai are , dupa aproape 4 ani ( s-a informat acum o luna la politie ) si i-au spus ca ar putea sa mearga la judecatorie si sa ceara sa i se stearga cazierul si ca " s-ar putea " sa reuseasca .

Un lucru este sigur , daca ea ar face din nou acest lucru , sa-l denunte spunand ca a lovit-o , nu l-ar mai putea scapa avand deja antecedente .

yoyollini26 citeste aici ( chiar daca nu vei intelege chiar tot ) :http://www.psicoterapeutas.com/paginaspersonales/concha/violenciadegenero.htm

si aici :http://www.migualdad.es/ss/Satellite?c=Page&cid=1193047246325&pagename=MinisterioIgualdad%2FPage%2FMIGU_Subhome

aici scrie si in romaneste :http://www.guiaviolenciadegenero.com/

#46
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008
Ce simpatici sunteti voi, astia care spuneti ca victima e vinovata. E ca victima unui viol, nu? De ce dracu poarta ea fuste scurte cand iese noaptea pe strada, cand barbatu-sau ar trebui sa o tina in casa? Doar sunt atatia barbati care nu se pot abtine in lumea asta, ar trebui sa ii intelegem. :unsure:

#47
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 Oprestesfpdia, on 8th December 2010, 10:58, said:

lasa ca unele merita

Pai da! Crezi ca Oana era nevinovata cand i-a dat Pepe la fatau? :naughty:

#48
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

 Cortex187, on 8th December 2010, 11:08, said:

Pai da! Crezi ca Oana era nevinovata cand i-a dat Pepe la fatau? :naughty:


Bine, ma, da' nu e mai usor sa-ti zici "da-o dracu de proasta" si sa o parasesti decat sa ii umfli fata?? Atitudinea asta nu e normala, nu poti spune despre nimeni ca si-o merita. In cel mai rau caz, merita sa fie parasite (sau parasiti, ca mai exista si din astia).

#49
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

 clarity, on 3rd December 2010, 17:06, said:

E foarte simplu. Femeia se muta si taranu capsat plateste. Daca e destul de idiot sa dea ca un animal, sa plateasca pentru asta. Literalmente.
Si idem pentru femeile turbate care dau in soti.

P.S Stiati ca 40% din cazurile de violenta in familie sunt cele in care sotiile isi bat sotii?

No, acum o dau si eu in fabulatii dar nu ma pot abtine.
Deci in SUA, Washington, intr-un an de zile, 25000 de barbati si-au luat-o in freza de la partener/a.
In Washington (nu DC, ci statul, ca am impresia ca la asta se refera in studiul la care te-ai referit tu) populatia e de 6,6 milioane, din care aproximativ jumatate sunt barbati, din care aproximativ 8% se declara gay - cam 264.000 de barbati gay.
Daca schimbam pe Washington DC, avem 600.000 de locuitori, din care vreo 24000 gay. Tot aici 55% din populatie este de culoare.

Poti tu sa garantezi in conditiile astea ca, in cele 25000 de cazuri din statistica pe care tu ai dat-o ca exemplu, femeile si strict ele au atacat barbatii?
Si cand te gandesti la o femeie care sa-si bata consortul te gandesti la una alba sau la una neagra?
Eu pur si simplu nu imi pot imagina o femeie cam ca mine care sa isi urmareasca sotul cu cratita sau polonicul prin casa. O grasa de culoare da, o tiganca da (cunosc una dar nu-l batea singura, ci ajutata de cele 3 fete), poate si o hispanica, si alea se aprind repede.. Dar femeia normala europeana.. mi-e greu sa cred. Ar insemna ca 40% din cunostintele mele isi bat barbatul acasa. :w00t:

#50
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 prahoveanu, on 7th December 2010, 23:57, said:

Victima e cea care de obicei cea care are partea cea mai mare de vina,pentru simplu fapt ca la prima palma primita nu suna la Politie.
Derbedeul trebuie dat pe mana justitiei.
Daca se complace in aceasta situatie, cine e de vina??Ce asteapta? sa sune vecinii? sa aiba gibonul mustrari de constiinta si sa se predea singur la politisti?

Se vede ca nu ai chemat niciodata politia. Comunitarii vin, poate fac un proces verbal, poate! - dupa care se duc in treaba lui. Ghici cine ramane sa-si ia runda a doua de bataie?

#51
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 pouf, on 8th December 2010, 11:10, said:

Bine, ma, da' nu e mai usor sa-ti zici "da-o dracu de proasta" si sa o parasesti decat sa ii umfli fata?? Atitudinea asta nu e normala, nu poti spune despre nimeni ca si-o merita. In cel mai rau caz, merita sa fie parasite (sau parasiti, ca mai exista si din astia).

Ambii sunt vinovati. Si agresorul, ca o bate, si victima, in cazul in care mai sta cu el dupa prima bataie.

#52
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

 Cortex187, on 8th December 2010, 12:56, said:

Ambii sunt vinovati. Si agresorul, ca o bate, si victima, in cazul in care mai sta cu el dupa prima bataie.

Singurul vinovat e agresorul. Adoptand o astfel de atitudine - "si victima e vinovata ca sta" - nu face decat sa incurajeze astfel de cazuri. Ca femeia nu pleaca din motive mai mult sau mai putin intemeiate e alta treaba si lucrul asta nu ar trebui sa fie bagat in aceeasi oala cu problema reala.

#53
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Mergeam la o carciuma din centrul orasului acum multi ani. Era un tigan acolo, lautar. Canta dumnezeieste. Nu manele, ci lautareasca veche. Piesa de rezistenta, era "Gropare deschide mormantu". Am fost uimit, desi deloc surprins cand l-am vazut in formatia Mariei Dragomiroiu.

Tiganu avea o nevasta, care daca era intoarsa cu spatele la tine si vorbea te jurai ca e barbat. Brusc, tiganu nu a mai cantat in acea carciuma!
Am aflat ca era victima violentei domestice, fiind adesea batut de nevasta-sa. A omorat-o cu 23 lovituri de cutit.

Edited by Highlander91, 08 December 2010 - 16:48.


#54
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 Nicolla, on 8th December 2010, 11:39, said:

Si cand te gandesti la o femeie care sa-si bata consortul te gandesti la una alba sau la una neagra?
Eu pur si simplu nu imi pot imagina o femeie cam ca mine care sa isi urmareasca sotul cu cratita sau polonicul prin casa. O grasa de culoare da, o tiganca da (cunosc una dar nu-l batea singura, ci ajutata de cele 3 fete), poate si o hispanica, si alea se aprind repede.. Dar femeia normala europeana.. mi-e greu sa cred. Ar insemna ca 40% din cunostintele mele isi bat barbatul acasa. :w00t:


Da ce-au bre albele, sunt facute dupa alt calapod, lor nu le sare mustarul, se manifesta mai gingas asa, doar pentru ca sunt albe? I-auzi la buteliearagaz care se plangea ca gagica-sa i-a rupt tigaia pe cap si i-a injungiat gonflabila.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate