Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Femeile batute de barbat si uitatul in alta parte

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

 Thomas-, on 3rd December 2010, 15:13, said:

Unde se muta?

La tara, la bunica, nu te mai primeste nimeni, nici macar proprii parinti. E pe principiul, ai ales, sufera, maica!

La Bucuresti, nu si-ar permite sa plateasca chiria, avand in vedere ca nu are nicio meserie. Femeile de serviciu inca nu-si permit 250 de euro sa-i cheltuiasca pe chirie.

Cateodata cred ca multi dintre cei care scriu pe Softpedia sunt rupti de realitatea romaneasca in general. Ca neam, suntem necivilizati.

PS - O statistica, ceva?
Nu ca se muta la bunici sau unde pana mea altundeva, ca e penibil. Daca sta cu barbatu undeva ala se muta si plateste in continuare. La fel, daca femeia e cretina se muta si ii lasa la barbat casa.

P.S. O simpla cautare pe google / google news te-ar ajuta. Nu ma apuc sa pun aici scanari din carti sau alte rahaturi. click me

#20
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Ce nu intelegi e ca nu exista altundeva pentru multe.

In conditiile astea nu le poti acuza ca ,,le place" sau ca ,,sunt proaste" ca raman cu agresorii. Da-le o ocazie de a pleca si, daca nu accepta, de acord, isi merita soarta. Nu le acuza, insa, cand sunt puse la colt.

In alta ordine de idei, nu discutam despre SUA aici, ci despre Romania. De asemenea, e o mare diferenta intre agresivitatea femeilor (de obicei palme sau zgarieturi etc) si cea a barbatilor (pumni).

Edited by Thomas-, 03 December 2010 - 17:41.


#21
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010
Se muta cu colegi de apartament. Orice justificare e aiurea.

#22
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

 Thomas-, on 3rd December 2010, 15:40, said:

Ce nu intelegi e ca nu exista altundeva pentru multe.

In conditiile astea nu le poti acuza ca ,,le place" sau ca ,,sunt proaste" ca raman cu agresorii. Da-le o ocazie de a pleca si, daca nu accepta, de acord, isi merita soarta. Nu le acuza, insa, cand sunt puse la colt.

In alta ordine de idei, nu discutam despre SUA aici, ci despre Romania. De asemenea, e o mare diferenta intre agresivitatea femeilor (de obicei palme sau zgarieturi etc) si cea a barbatilor (pumni).
Ce nu intelegi tu e ca exsista oriunde loc. Ams pus mai sus dar vad ca refuzi sa intelegi. Ele sau ele pot pelca.
Si nu, nu exista nicio diferenta. Din moment ce ue ti-am rpezentat statistici, tu vi si imi spui ca vai e o mare diferetna. E o diferenta pe dracu in paispe. Asta e doar o metoda de victimizare penibila a femeilor. Si da, sunt proaste ca raman.
Tot o dai din colt in colt si nu accepti ca sunt femei la fel de idioate. Ei, surpriza surpriza ca sunt.
Parca nu traiesti in romania.

#23
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Scorpionul_Negru, on 3rd December 2010, 17:45, said:

Se muta cu colegi de apartament. Orice justificare e aiurea.

Crezi ca sunt multe locuri care accepta sa inchirieze o camera unei femei + copii? Tu ai accepta sa-i ai colegi de apartament? 3, 4 persoane traind in acelasi apartament cu tine? Eu nu prea cred.

Si-apoi, de unde bani si pentru camera aia daca ea nu stie decat sa faca mancare si sa spele sosete?

Iar daca e de pe la sate - majoritatea - de unde sa inchirieze camera?

Din nou, mi se pare ca vorbim ca sa vorbim. Realitatea e mult mai grea decat stim noi, din camerele noastre de apartament, cu biblioteca in casa si diplome in sertar.

 clarity, on 3rd December 2010, 17:49, said:

Ce nu intelegi tu e ca exsista oriunde loc. Ams pus mai sus dar vad ca refuzi sa intelegi. Ele sau ele pot pelca.
Si nu, nu exista nicio diferenta. Din moment ce ue ti-am rpezentat statistici, tu vi si imi spui ca vai e o mare diferetna. E o diferenta pe dracu in paispe. Asta e doar o metoda de victimizare penibila a femeilor. Si da, sunt proaste ca raman.
Tot o dai din colt in colt si nu accepti ca sunt femei la fel de idioate. Ei, surpriza surpriza ca sunt.
Parca nu traiesti in romania.

Stii care-i diferenta?

Din greseala, am capatat niste vanatai cand me jucam de-a karateka. In SUA l-as fi putut baga in inchisoare - macar pentru cateva nopti-, pe cel care mi-a facut vanataile alea.

In Romania, am chemat politia pentru ca cineva incerca sa intre in casa la miezul noptii. Stii ce m-a intrebat politia? Daca m-am certat cu prietenul. Atat. Si pe urma a plecat. Nu a luat amprente, nu nimic.

#24
yoyollini26

yoyollini26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.11.2010
Venise vorba de statistici:

Am gasit un raport al celor de la Casa Blu (un shelter pentru femei si copii) in care procentele ca nivel de educatie al victimelor asistate de catre cei de la adapost erau cam asa:

Quote

* 17.64% dintre beneficiare au pregatire minima (nescolarizate, 8 clase sau fara diploma de
bacalaureat);
* 41.17% au pregatire medie (diploma de bacalaureat sau studii superioare nefinalizate);
* 19.11% au pregatire superioara (studii universitare finalizate).

Un procent mare a cazurilor din randurile persoanelor cu un nivel educational cel mult mediu, nu trebuie sa imprime ideea ca violenta domestica are loc cu precadere in aceste medii. Violenta domestica este la fel de raspandita si in randul persoanelor cu un nivel educational ridicat.
Explicatia privind acest aspect este aceea ca persoanele cu un nivel de pregatire educational ridicat gasesc mult mai usor resurse in comunitate, pentru a depasi situatia de criza (au un anume statut, venituri financiare mai mari, care ii pot permite supravietuirea dupa parasirea locuintei, etc.) si apeleaza mult mai putin la organizatii ce desfasoara programe adresate victimelor violentei domestice.

O femeie care a absolvit 8 clase, va avea si un loc de munca slab renumerat, situat probabil undeva la nivelul salariului minim pe economie, fapt ce o impiedica de cele mai multe ori sa iasa din relatia abuziva (nu isi permite consultarea unui avocat sau o locuinta cu chirie, etc.), cu atat mai mult cu cat are unul sau mai multi copii in grija.

Info de pe http://nuepoveste.ro...oteca/cercetare

#25
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 yoyollini26, on 3rd December 2010, 18:22, said:

Venise vorba de statistici:

Am gasit un raport al celor de la Casa Blu (un shelter pentru femei si copii) in care procentele ca nivel de educatie al victimelor asistate de catre cei de la adapost erau cam asa:


Info de pe http://nuepoveste.ro...oteca/cercetare



Tu faci cumva reclama la site-ul ala? E a doua oara cand ne dai link-ul lor.

#26
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 Thomas-, on 3rd December 2010, 17:13, said:

Unde se muta?

La tara, la bunica, nu te mai primeste nimeni, nici macar proprii parinti. E pe principiul, ai ales, sufera, maica!

La Bucuresti, nu si-ar permite sa plateasca chiria, avand in vedere ca nu are nicio meserie. Femeile de serviciu inca nu-si permit 250 de euro sa-i cheltuiasca pe chirie.

Cateodata cred ca multi dintre cei care scriu pe Softpedia sunt rupti de realitatea romaneasca in general. Ca neam, suntem necivilizati.

PS - O statistica, ceva?

Dar de ce trebuie sa plece ea?
Depinde de situatie: daca casa a fost achizitionata in timpul casatoriei, ea are dreptul al 50%.

Ma indoiesc ca nu te primesc parintii sau bunicii la tara. Doar daca sunt de aia batuti rau in cap.


 Thomas-, on 3rd December 2010, 17:40, said:

Ce nu intelegi e ca nu exista altundeva pentru multe.

In conditiile astea nu le poti acuza ca ,,le place" sau ca ,,sunt proaste" ca raman cu agresorii. Da-le o ocazie de a pleca si, daca nu accepta, de acord, isi merita soarta. Nu le acuza, insa, cand sunt puse la colt.

In alta ordine de idei, nu discutam despre SUA aici, ci despre Romania. De asemenea, e o mare diferenta intre agresivitatea femeilor (de obicei palme sau zgarieturi etc) si cea a barbatilor (pumni).

Ba da, sunt proaste. Sau poate prefera o bataie saptamana in locul lipsei banilor.

Si crezi ca femeile nu pot sa dea cu pumnul sau mai rau cu obiecte din piele, lemn, metal, sticla? :naughty: :deadtongue:  
[ http://www.dreamstime.com/woman-beats-the-man-thumb3085336.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.dreamstime.com/woman-beats-the-man-thumb3085346.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


 yoyollini26, on 3rd December 2010, 18:22, said:

Venise vorba de statistici:

Am gasit un raport al celor de la Casa Blu (un shelter pentru femei si copii) in care procentele ca nivel de educatie al victimelor asistate de catre cei de la adapost erau cam asa:


Info de pe http://nuepoveste.ro...oteca/cercetare

Si restul de 23%? :deadtongue:

 Thomas-, on 3rd December 2010, 17:53, said:

Crezi ca sunt multe locuri care accepta sa inchirieze o camera unei femei + copii? Tu ai accepta sa-i ai colegi de apartament? 3, 4 persoane traind in acelasi apartament cu tine? Eu nu prea cred.

Si-apoi, de unde bani si pentru camera aia daca ea nu stie decat sa faca mancare si sa spele sosete?

Iar daca e de pe la sate - majoritatea - de unde sa inchirieze camera?

Din nou, mi se pare ca vorbim ca sa vorbim. Realitatea e mult mai grea decat stim noi, din camerele noastre de apartament, cu biblioteca in casa si diplome in sertar.

Stii care-i diferenta?

Din greseala, am capatat niste vanatai cand me jucam de-a karateka. In SUA l-as fi putut baga in inchisoare - macar pentru cateva nopti-, pe cel care mi-a facut vanataile alea.

In Romania, am chemat politia pentru ca cineva incerca sa intre in casa la miezul noptii. Stii ce m-a intrebat politia? Daca m-am certat cu prietenul. Atat. Si pe urma a plecat. Nu a luat amprente, nu nimic.

1. Daca avea 3 copii dupa ea, iti dai seama ca sotul platea o pensie alimentara destul de mare.

2. Nu inteleg faza cu vanataile. Te jucai karateka sau se "juca" el cu tine de-a karatele?

#27
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Iti spun eu, pentru ca am trait la tara o perioada a vietii mele (cea ma i frumoasa, de fapt) ca nu te mai primeste nimeni inapoi. Esti maritata, adio, mai sunt fete in casa, nu poti sa aduci rusine in familie (adica sa fugi de la barbat).

Iar cand spun lipsa banilor, nu ma refer la chestii de genul haine sau ciocolata, ci la minimul esential.

In concluzie, mi se pare deficitar tipul asta de reactie: e proasta, poate sa plece etc.

Da, sunt unele proaste care ar putea sa plece, dar nu se cuvine sa le ignoram pe cele care au nevoie de ajutor cu adevarat din cauza minoritatii masochiste.

E o problema de mentalitate si civilizatie, ceea ce se vede si din raspunsurile de pe forum. Foarte multi incrimineaza femeile, nimeni pana acum nu a zis ca el trebuie sa mearga la inchisoare. Ele sunt proastele, dar politistii, cand sunt chemati, nu fac nimic, eventual ii dau o amenda si-l lasa in casa. Asta e motivul pentru care foarte putine femei cheama politia, nu numai ca no o sa faca nimic, dar o sa si fie batute mai rau dupa ce pleaca agentii.

#28
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
De parcă dacă vin pot să facă ceva mai mult decât să-l amendeze pe scandalagiu. Și amenda ghici cine-o plătește, de fapt, în fond și la urma urmei?

Edited by adadoi, 03 December 2010 - 19:42.


#29
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Cortex187, on 3rd December 2010, 19:37, said:

1. Daca avea 3 copii dupa ea, iti dai seama ca sotul platea o pensie alimentara destul de mare.

2. Nu inteleg faza cu vanataile. Te jucai karateka sau se "juca" el cu tine de-a karatele?

Din nou, lipsa de experienta concreta. Pensia alimentara e un procent din venitul sotului, parca 25% pentru un copil (suma maxima, nota bene!) si o treime pentru doi copii. Deci, daca tatal are un salariu de 900 de lei, mama primeste 300 de lei pentru doi copii. Asta daca el vrea sa o plateasca. Daca nu, trebuie dat in judecata, chestie care la noi costa bani si dureaza ani de zile, si intre timp ce te faci?

2. Nu conteaza, idea e ca puteam sa-l trimit in jail pentru niste vanatai, atat de protejate sunt femeile in alte parti.

#30
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 Thomas-, on 3rd December 2010, 19:39, said:

Iti spun eu, pentru ca am trait la tara o perioada a vietii mele (cea ma i frumoasa, de fapt) ca nu te mai primeste nimeni inapoi. Esti maritata, adio, mai sunt fete in casa, nu poti sa aduci rusine in familie (adica sa fugi de la barbat).

Iar cand spun lipsa banilor, nu ma refer la chestii de genul haine sau ciocolata, ci la minimul esential.

In concluzie, mi se pare deficitar tipul asta de reactie: e proasta, poate sa plece etc.

Da, sunt unele proaste care ar putea sa plece, dar nu se cuvine sa le ignoram pe cele care au nevoie de ajutor cu adevarat din cauza minoritatii masochiste.

E o problema de mentalitate si civilizatie, ceea ce se vede si din raspunsurile de pe forum. Foarte multi incrimineaza femeile, nimeni pana acum nu a zis ca el trebuie sa mearga la inchisoare. Ele sunt proastele, dar politistii, cand sunt chemati, nu fac nimic, eventual ii dau o amenda si-l lasa in casa. Asta e motivul pentru care foarte putine femei cheama politia, nu numai ca no o sa faca nimic, dar o sa si fie batute mai rau dupa ce pleaca agentii.

Daca nu ma insel, si copii au dreptul la o parte din mostenire. Sau asta se aplica doar in cazul unui parinte decedat.
Si eu am trait la tara (de fapt oras agricol dar na, mentalitata de sat :deadtongue: ) si pot sa iti spun ca sunt cazuri de femei care s-au intors la parinti pe motiv ca ala le batea. Nu e chiar asa cum zici tu. Se tem si oamenii de rusine ca fata lor fara barbat dar se tem si de gura satului ca uite mah ce parinti de rahat is astia.

Acum, chiar nu vreau sa iau apararea redusilor din politia romana, dar si daca aia nu stie sa scoata 2 vorbe, normal ca politia nu prea are ce sa faca. Politia vine, aia tipa in gura mare ca a venit beat de la crasma si i-a dat cu facaletul peste sale ca era ciorba prea rece, ala zice ca nu e asa. Politia constata, eventual o amenda, si pleaca.


 Thomas-, on 3rd December 2010, 19:46, said:

Din nou, lipsa de experienta concreta. Pensia alimentara e un procent din venitul sotului, parca 25% pentru un copil (suma maxima, nota bene!) si o treime pentru doi copii. Deci, daca tatal are un salariu de 900 de lei, mama primeste 300 de lei pentru doi copii. Asta daca el vrea sa o plateasca. Daca nu, trebuie dat in judecata, chestie care la noi costa bani si dureaza ani de zile, si intre timp ce te faci?

2. Nu conteaza, idea e ca puteam sa-l trimit in jail pentru niste vanatai, atat de protejate sunt femeile in alte parti.

1. Mda, e Romania, ce sa faci?

2. Stai tu linistita, ca nu chiar asa. Mai ales la sudisti. Si in State isi bat aia nevestele, mai ales prin sud si prin localitatile mici. Si de obicei, nici aia nu prea patesc nimic, daca si seriful isi mai altoieste iubirea vietii lui din cand in cand.

#31
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
zău că nu știu în ce lume trăiți voi. În realitate, în România, puține femei, chiar și dintre cele care au unde să se ducă, reușesc să plece.

#32
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 adadoi, on 3rd December 2010, 19:51, said:

zău că nu știu în ce lume trăiți voi. În realitate, în România, puține femei, chiar și dintre cele care au unde să se ducă, reușesc să plece.
[ http://media.ebaumsworld.com/picture/X292Firefighter/NiggaPlease.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
yoyollini26

yoyollini26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.11.2010

 citronelle, on 3rd December 2010, 18:32, said:

Tu faci cumva reclama la site-ul ala? E a doua oara cand ne dai link-ul lor.

Mai, da... daca spui unde gasesti niste informatii e reclama. Da, fac reclama.  :huh: Ar fi trebui sa spun ceva de genul "am aflat ca nu-stiu-ce, dar nu spun de unde..." si "am niste date dar nu spun unde le-am vazut...". Eu stiam ca e normal sa dai si niste surse cand povestesti niste lucruri. Cum n-am stat eu sa numar femei batute ci altii e normal sa nu-mi asum munca lor... dar poate pentru tine e altfel.

#34
yoyollini26

yoyollini26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.11.2010

 adadoi, on 3rd December 2010, 19:51, said:

zău că nu știu în ce lume trăiți voi. În realitate, în România, puține femei, chiar și dintre cele care au unde să se ducă, reușesc să plece.

+

Quote

Eu ma aflu in aceasta situatie si pot sa spun ca de fiecare data e si mai rau. Problema mare este ca pana acum a reusit sa strice toate lucrurile mele si ale copiilor si in acest moment sunt pe drumuri cu cei 2 copii si nimeni, dar chiar nimeni, nu ne-a dat vreun ajutor cu toate ca am cerut la "forurile" care se ocupa cu aceste probleme. Nu avem unde locui, nu am un job si nici nu pot sa ma integrez in societate din cauza situatiei in sine. Ajutor? Nimeni nu ridica un deget.


Asta e foarte trist, ca ne dam cocosi pe forumuri, spunem ca sunt proaste ca nu pleca, le raspundem duduilor care zic ca sunt foarte multe femei in Romania care au problema asta ca generalizeaza aiurea. E cineva care sa poata spune ca a primit in casa o femei batuta? Si-a asumat cineva "neplacerea" de a avea un barbat beat urland in fata casei tale "iesi, fa, afara! iesi afara ca-ti dau foc!".

#35
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 05.02.2010

 yoyollini26, on 3rd December 2010, 13:54, said:

Cand eram copil asistam des la scene in care tata o ameninta pe mama cu un cutit ori arunca inspre ea cu diferite lucruri. Din ce spunea el, daca ea nu l-ar fi enervat el n-ar fi facut asta, asa ca am copilarit gandindu-ma ca mama merita asta, ea era de vina. Dupa ce-am mai crescut am asistat la o alta scena - bunicul o lovea pe bunica. Cu mintea ceva mai coapta, m-am gandit ca nu e normal si m-am aruncat intre ei. Mi-am luat si eu o palma. La un moment dat aveam o vecina pe care o fugarea pe scara blocului barbatul o data la doua-trei zile. De scenele cu el carandu-i pumni ei in mijlocul strazii nici nu mai vorbesc.

Ce vreau eu sa aflu e: doar eu cunosc cazuri d-astea, sau si voi stiti despre astfel de lucruri? Si daca stiti de cazuri d-astea de ce nu faceti absolut nimic? Si la voi in familie era "normal"?

Daca nu au plecat, e vina lor.De ce au mai ramas langa asa animale??

#36
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
De ce nu aud pe aici ca e vina agresorului si a legilor ca nu e in puscarie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate