Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

"tenisi" sau "tenesi"?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009
Pana acum aproape un an spuneam "tenisi", apoi "tenesi" pana azi cand mi-a spus cineva ca, de fapt, corect este "tenisi".
Pe dexonline.ro corect apare "tenis", pe cand "tenes" nici nu exista.

Deci?

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Asta e din seria : chiuveta - ghiveta , damigeana - dimijana ... :)

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
tenisi http://dexonline.ro/

Edited by lawrence38, 18 November 2010 - 20:56.


#4
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
corect este "tennis shoes"...

#5
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009

 Neohori, on 18th November 2010, 20:53, said:

Asta e din seria : chiuveta - ghiveta , damigeana - dimijana ... :)

Si culmea e ca doar in Bucuresti am auzit de forma "tenesi".

#6
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Tot pe acolo au inceput-o cu "am decat doua ... " si alte din astea.

#7
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009

 GlobalMods, on 18th November 2010, 21:01, said:

Tot pe acolo au inceput-o cu "am decat doua ... " si alte din astea.
Daaa... Cat de amuzanti sunt astia in vorbire. :)

#8
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Si culmea e ca doar in Bucuresti am auzit de forma "tenesi".” – (danctes)

Asta, de când au venit toți analfabeții din provincie și s-au făcut bucureșteni.

#9
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009

 CBV, on 18th November 2010, 21:05, said:

„Si culmea e ca doar in Bucuresti am auzit de forma "tenesi".” – (danctes)

Asta, de când au venit toți analfabeții din provincie și s-au făcut bucureșteni.
Maturizeaza-te!

#10
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Maturizeaza-te!” – (danctes)

V-a informat cineva că nu sunt suficient de matur?
Cum vă explicați că aveți ezitări în privința cuvântului împricinat? Nu cumva stați prost cu lectura? Sau sunteți încă elev și cu școala vă e greu?
Vă asigur că vă faceți de râs cu asemenea întrebări puerile. Ar fi fost mai firesc să consultați un dicționar.
În privința maturității mele, aflați că vă pot fi bunic, așa că, dacă aveți puțină educație, vă rog să nu mă tutuiți.

#11
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 CBV, on 19th November 2010, 04:21, said:

Cum vă explicați că aveți ezitări în privința cuvântului împricinat? Nu cumva stați prost cu lectura? Sau sunteți încă elev și cu școala vă e greu?
Asta e o palmă nemeritată, ca și cea cu provincialii analfabeți.

Cuvinte ca teniși nu se învață prin lectură, ci din conversație, de obicei cu colegi, frați, părinți sau alte persoane care adesea la rîndul lor le învață tot din auzite. Ezitările vin în primul rînd din faptul că auzim în jurul nostru mai multe variante ale aceluiași cuvînt. Dacă varianta teneși n-ar exista deloc în vorbire atunci ezitările ar fi sigur mult mai rare sau ar lipsi de tot. Originea variantelor greșite stă în vorbirea celor care n-au ținut bine minte cuvintele auzite o dată sau de puține ori, nici n-au putut să le reconstituie cumva (nu toată lumea se prinde că teniși vine de la sportul numit tenis), iar apoi le-au pronunțat cum s-au descurcat. Nu e semn de analfabetism, ci simplă eroare umană, pe care cu toții o facem, mai rar sau mai des. Iar limba noastră de azi, cu toate diferențele față de limbile din care avem cuvinte, este din perspectiva asta un lung șir de erori umane.

Ezitarea între e și i este de fapt foarte răspîndită în română, de exemplu în cuvinte ca: sălbatec-sălbatic, cîntec-cîntic, trimes-trimis, goden-godin, bleumaren-bleumarin, nemeri-nimeri etc. Observați că uneori e recomandată sau corectă varianta cu e, alteori cea cu i, deci nu există o regulă simplă. Nici cei care cunosc etimologia cuvintelor nu se pot baza total pe ea; de exemplu cîntec vine din latinescul canticum.

Rămîne ca atunci cînd nu știm care variantă e bună să ne uităm în dicționare, ceea ce Danctes a și făcut de la bun început, înainte de a pune întrebarea. Dar și dicționarele pot face omisiuni. În plus dicționarele nu sînt legi, ci colecții de observații ale uzului, selectate și organizate de lexicografi, care și ei tot oameni sînt și mai pot greși.

#12
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Initial inchisesem acest thread, dar l-am redeschis la sugestia lui AdiJapan, pentru cei care mai doresc sa dezbata subiectul "tenesi vs. tenisi", fara a devia prea mult de la el.

Edited by LoveDemon, 19 November 2010 - 13:22.


#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

 danctes, on 18th November 2010, 20:47, said:

Pana acum aproape un an spuneam "tenisi", apoi "tenesi" pana azi cand mi-a spus cineva ca, de fapt, corect este "tenisi".
Pe dexonline.ro corect apare "tenis", pe cand "tenes" nici nu exista.

Deci?

Pai ...deoarece denumirea provine de la sportul cu acelasi nume (fiind pantofi sport dedicati pentru tenis), denumirea corecta este "tenisi".

 CBV, on 18th November 2010, 21:05, said:

Asta, de când au venit toți analfabeții din provincie și s-au făcut bucureșteni.

Ai merita foarte multe comentarii la aceasta afirmatie, dar LoveDemon are dreptate. E pacat sa deviem ....

#14
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 AdiJapan, on 19th November 2010, 06:59, said:

Ezitarea între e și i este de fapt foarte răspîndită în română, de exemplu în cuvinte ca: sălbatec-sălbatic, cîntec-cîntic, trimes-trimis, goden-godin, bleumaren-bleumarin, nemeri-nimeri etc. Observați că uneori e recomandată sau corectă varianta cu e, alteori cea cu i, deci nu există o regulă simplă. Nici cei care cunosc etimologia cuvintelor nu se pot baza total pe ea; de exemplu cîntec vine din latinescul canticum.
Care ar fi explicația pentru duminică/duminecă? Varianta duminecă am auzit-o mai mult la persoane în vârstă sau religioase.

#15
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 antigen, on 19th November 2010, 22:34, said:

Care ar fi explicația pentru duminică/duminecă? Varianta duminecă am auzit-o mai mult la persoane în vârstă sau religioase.
Nu știu. Găsesc în Marele dicționar universal al limbii române că varianta duminecă e regională (nu scrie regiunea). În dicționarul etimologic al lui Ciorănescu scrie că în istroromână se spune dumireke (istroromâna își are originea într-un grai din Transilvania, nu se știe sigur zona). La origine în cuvîntul latin este i: dominica. Deci poate că varianta cu e s-a desprins cîndva în primul mileniu și s-a păstrat regional, undeva prin Transilvania. Nu-mi dau seama cum a ajuns să fie folosită preponderent de persoanele religioase.

Fonetic cele două vocale sînt destul de apropiate între ele încît tranziția de la una la alta să se facă ușor (la fel se comută ușor și vocalele o și u). De exemplu în graiul moldovean toate e-urile neaccentuate se pronunță i. Astfel apariția perechilor de variante de tipul duminică-duminecă nu e surprinzătoare.

#16
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009

 CBV, on 18th November 2010, 21:21, said:

„Maturizeaza-te!” – (danctes)

V-a informat cineva că nu sunt suficient de matur?
Cum vă explicați că aveți ezitări în privința cuvântului împricinat? Nu cumva stați prost cu lectura? Sau sunteți încă elev și cu școala vă e greu?
Vă asigur că vă faceți de râs cu asemenea întrebări puerile. Ar fi fost mai firesc să consultați un dicționar.
În privința maturității mele, aflați că vă pot fi bunic, așa că, dacă aveți puțină educație, vă rog să nu mă tutuiți.
Multi ani inainte va doresc.

#17
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007

 LoveDemon, on 19th November 2010, 09:54, said:

Initial inchisesem acest thread, dar l-am redeschis la sugestia lui AdiJapan, pentru cei care mai doresc sa dezbata subiectul "tenesi vs. tenisi", fara a devia prea mult de la el.

Fără supărare, dar nu văd ce este de dezbătut. Toate aceste discuții în plus seamănă confuzie. Un răspuns simplu și direct face lumină. Cine lungește răspunsul, ori nu știe, ori nu are ce face cu timpul.

#18
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Mulțumesc pentru lămuriri, AdiJapan! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate