Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

J U M O N G

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.05.2009
Nu ma intelegeti gresit.  :)
Sint trekkie, fan stargate(nu universe), dexterist si besegist daca pot sa zic asa si multe altele inclusiv fan al proceduralelor americane, sau macar a o parte din ele ca nu toate imi plac. N-am o pasiune aparte pentru Orient. Insa acum vreun an si ceva fiind in vizita la un amic am vazut rulind pe calculatorul lui Jumong. Si m-a prins astfel ca timp de vreo 3 luni am intrat in alta lume necunoscuta pentru mine pina atunci. Si mi-a placut. :)

Cine e Jumong ? Sa zicem ca este Burebista al Coreei. Fondatorul unui imperiu, Goguryo, care a durat cam 700 de ani si din care se trage Coreea actuala. Sau ambele statele coreene.

Goguryo, a carei intindere o puteti vedea mai jos si care depasea cu mult raul Yalu care este frontiera actuala din Coreea de Nord si China, da si acum nastere la multe controverse datorita faptului ca majoritatea vestigiilor sale se afla pe teritoriul Coreei comuniste si al Chinei, fiind inaccesibile istoriei moderne. In afara de asta disputa istorica la care a contribuit si serialul Jumong a facut ca pentru prima oara Coreea de Nord sa ia pozitie alaturi de Coreea de sud impotriva Chinei. In fine, astea-s detalii care poate conteaza prea putin.

Attached File  8vxhxc.jpg   70.98K   43 downloads

Ce conteaza este ca Jumong este povestea unui nimeni care nu avea nici o sansa si care a pus bazele unui imperiu.

Cine o sa-l urmareasca o sa se intoarca in timp si-o sa afle pe parcursul a 81 de episoade secretele obtinerii fierului, importanta sarii, bazele a ceea ce acum numim o firma, secretele negustoriei, legatura dintre bani si politica, ipocrizia din politica si vorbele goale care o insotesc de cind lumea, ce inseamna iubirea, ce inseamna prietenia, ce inseamna sacrificiul. La care se adauga scene de lupta din belsug. Totul povestit cu lux de amanunte.

In rest..81 de episoade filmate in decurs de aproximativ un an de zile. Initial erau prevazute 60, dar ratingul a impus o marire. Actorul principal este imaginea LG in multe tari, serialul are o continuare numita Regatul Vanturilor, iar cei care doresc ca in 20 de minute sa se intimple o gramada de chestii sau asteapta scene fierbinti de sex sint invitati sa nu-l urmareasca deoarece o sa fie dezamagiti.

Sper ca cele 10 minute de la inceputul serialului si secventele din ep 13 sa va convinga

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wmWx4Z2T7AM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Blum9thR_Fs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Koguryo ăla cum l-ai pus tu acolo era așa mare pe vremea lui Gwanggaeto, la final de secol IV și început de secol V, atunci a cunoscut maxima întindere teritorială. În rest într-adevăr coreenii au o istorie fascinantă și prea puțin cunoscută altora din afară.

Eu una urmăresc în prezent un serial cu Sejong cel Mare, un rege care, printre multe alte realizări, a creat sistemul de scriere pe care îl folosesc coreenii astăzi. Serialele lor istorice merită în general văzute, dar trebuie ținut seama că nu-s documentare.

#3
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Prietena mea se uita la acest serial si zice ca e cel mai bun dintre serialele astea coreene. Eu ma uit la seriale gen Spartacus, Lost , Prison Break, Two and a Half Men si The Big Bang Theory si nu sunt fan telenovele Correea, dar serialul asta e departe de ceea ce inseamna o telenovela. Cele cateva episoade urmarite au fost interesante si s-au ridicat la asteptari. Totusi nu ma atrage sa le urmaresc si celelalte pentru ca nu sunt genul meu, desi sunt realizate foarte bine si sunt departe de spectaculozitatea si comercialul serialelor din SUA.

#4
PG-Rom

PG-Rom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2011

 vladut50, on 6th January 2011, 16:58, said:

Prietena mea se uita la acest serial si zice ca e cel mai bun dintre serialele astea coreene. Eu ma uit la seriale gen Spartacus, Lost , Prison Break, Two and a Half Men si The Big Bang Theory si nu sunt fan telenovele Correea, dar serialul asta e departe de ceea ce inseamna o telenovela. Cele cateva episoade urmarite au fost interesante si s-au ridicat la asteptari. Totusi nu ma atrage sa le urmaresc si celelalte pentru ca nu sunt genul meu, desi sunt realizate foarte bine si sunt departe de spectaculozitatea si comercialul serialelor din SUA.



Jumong episodul 47 aici :
http://s1.transfer.r...d107283a60.html
Pana pe data de 26.02.2011

#5
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,271
  • Înscris: 29.12.2006
Într-o zi, pe la începutul anului, m-am uitat întâmplător la o secvență din episodul 20 cred că era, și, ....l-am lăsat până la final să văd ce se petrece. Eeee, începând de atunci, deja am rămas fascinat și legat de acest serial.

E un film absolut incredibil. Ce mă fascinează pe mine, e superinteligența de care dau dovadă personajele Jumong, Daesoh, lordul Budeukbul, Luminăția Sa Regele Geum-wa din Buyeo și nu numai. Pur și simplu, acest film a devenit un model de viață pentru mine, prin felul în care reacționează personajele la rezolvarea problemelor.

Scenariștii Wan-Gyu Choi și Hyung-su Jung, au scris niște replici și acțiuni incredibile. Îl consider cel mai bun film serial pe care l-am văzut vreodată.

Mai jos e scena încoronării ca Împărat a lui Jumong, a întemeierii națiunii Goguryeo, și a împlinirii destinului lui Jumong. Abia am așteptat să îl văd pe Jumong împărat ! Dacă ar fi refuzat, nu-l iertam în vecii vecilor ! :) Noroc cu șeful Mopalmo care l-a convins.


E un film de care te "îndrăgostești", în primul rând pentru că personajele dau dovadă de o inteligență sclipitoare, din care fiecare poate învăța multe lucruri și să le aplice în viața cotidiană, și de asemenea, filmul e plăcut pentru că....toate personajele sunt foarte atrăgătoare din punct de vedere fizic. Și mai e ceva: spre deosebire de filmele americane, în care personajele rele fac numai lucruri rele, iar cele bune fac numai lucruri bune, în acest film, personajele rele cum sunt Daesoh ori lordul Budeukbul (eu îi consider pragmatici nu răi), fac și lucruri bune. De exemplu mă gândesc la personajul Daesoh: oricât are fi dorit să îi ia locul tatălui său înainte ca acesta să abdice, întotdeauna îl respecta.

La rândul lui, Jumong, cel care reprezintă personajul bun, are și momente când face fapte rele: de exemplu bețiile, sau faptul că la început e afemeiat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate