Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Cum trebuie procedat la acordarea unui avans in mana cand inchiriem?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008
Peste o luna o sa petrec un week-end la munte la o pensiune ,am vorbit cu cei de acolo si sunt de acord , trebuie sa ma intalnesc saptamana viitoare sa le dau un avans de 20% , respectiv 300 ron , cum trebuie procedat ca sa nu am surprize ?,sa imi dea chitanta ?,dar mai exact ce chitanta , de mana? ,zic ca majoritatea sunt particulari !

#2
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Ai grija cu avansul asta pentru ca poate nu o sa iti placa la ei si dupaia sa nu zica ca numai iti dau banii inapoi daca vrei sa schimbi locatia. (Eu cel putin am patit de multe ori chestia asta.)

#3
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008
...locatia este super , o sa merg in inspectie personal dinainte ,ma refer la faza cu datul banilor , dar cu o acoperire!

#4
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Cum ce chitanta, chiar daca sunt particulari aia nu platesc nimic la stat?  

Faci o hartie de mana in care scrii: Subs. X , in calitate de proprietar/adm la pensiunea X, cu actul de identitate X,serie/nr declar ca am primit de la Y suma de 0zero lei, reprezentand avansul din suma totala de zero lei, pentru perioada 1-3oct. Scrii si cate camere sunt incluse in acesti bani.Restul de bani urmand sa fie achitati la primirea camerelor/ sosirea turistului la pensiune in data X. bla,bla semnati/data  si gata.

Nu sunt in domeniu insa nu cred ca trebuie sa scrii altceva.

Edited by ferrellroo, 27 October 2010 - 14:08.


#5
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008
odata ce mergi si verifici ce vrei sa inchiriezi si iti place, negociezi...., cred ca nu dai banii doar de dragul de a-i da, ci pt ca iti place si te vei simti bine acolo. Daca dialoghezi bine cu proprietarul cred ca vei avea parte de un sejur placut! Sunt si "paraziti" printre proprietari...dar in general ii recunosti dupa fatza. Cat despre chitanta daca nu o ceri poti negocia mai bine pretul, pt ca factura inseamna tva si dari la stat de care se pot debarasa proprietarii iar tu sa beneficiezi de o reducere!

#6
dana2010

dana2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 26.03.2010

 ferrellroo, on 27th October 2010, 14:07, said:

Cum ce chitanta, chiar daca sunt particulari aia nu platesc nimic la stat?  

Faci o hartie de mana in care scrii: Subs. X , in calitate de proprietar/adm la pensiunea X, cu actul de identitate X,serie/nr declar ca am primit de la Y suma de 0zero lei, reprezentand avansul din suma totala de zero lei, pentru perioada 1-3oct. Scrii si cate camere sunt incluse in acesti bani.Restul de bani urmand sa fie achitati la primirea camerelor/ sosirea turistului la pensiune in data X. bla,bla semnati/data  si gata.

Nu sunt in domeniu insa nu cred ca trebuie sa scrii altceva.

hartia scrisa de mana n-are nicio valoare juridica. nu exista chitanta de mana. mai nou, intr-adevar, pot fi facute si in word daca vor, dar trebuie sa scrie societata/pfa-ul, cui, iban, si semnatura si stampila.

#7
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Ceri factura sau chitanta cu stampila si semnatura. Nu acte de mana sau alte porcarii.

#8
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 blue_wings, on 11th December 2010, 17:52, said:

Ceri factura sau chitanta cu stampila si semnatura. Nu acte de mana sau alte porcarii.

sau transfer bancar sau prin card, sa ai trasabilitatea banilor.
1 500 lei/week-end? si cer avans + cheltuiala cu vizitatul in prealabil?! :cursing:
N-ai iesi mai bine cu un city-break in lumea larga?

#9
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Nu am scris nici unde ca acea hartie o primeste in loc de chitanta, dar pana sa achite in totalitate si sa primeasca chitanta,hartia la mana cu toate datele dovedeste ca a platit un avans. Tot nu inteleg de ce o pensiune ar evita sa nu iti faca chitanta.

#10
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008
..pana la urma am dat banii la sfarsit , au fost gazde de nota 11 , 1500 ron pe 10 camere  de vineri pana duminica dimineata mi se pare chiar foarte bine! , am avut caldura , pensiune completa !

NU fac reclama spunand pensiunea!

...oricum o sa revin acolo de curand , la impresia lasata merita!

#11
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

 ibm_570, on 20th December 2010, 20:30, said:

NU fac reclama spunand pensiunea!

...oricum o sa revin acolo de curand , la impresia lasata merita!

Poti posta numele stai linistit ( fara link catre website) Nu suntem la puscarie, stim sa facem diferenta dintre reclama si un post/review corect.

Sarbatori Fericite !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate