Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

despre traiul in facultatile straine

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
emylian92

emylian92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 18.06.2010
salut
as vrea sami spuna cineva care studiaza in afara cu bursa .
am citit despre bursa erasmus .
Cat iti poate asigura o bursa decenta pe luna intr-o facultate de exemplu din Anglia?
Si te poti descurca doar cu bursa ? De cat ar mai fi nevoie ca sa te mentii cat de cat?
Multumesc :peacefingers:

#2
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postemylian92, on 24th October 2010, 21:26, said:

salut
as vrea sami spuna cineva care studiaza in afara cu bursa .
am citit despre bursa erasmus .
Cat iti poate asigura o bursa decenta pe luna intr-o facultate de exemplu din Anglia?
Si te poti descurca doar cu bursa ? De cat ar mai fi nevoie ca sa te mentii cat de cat?
Multumesc :peacefingers:

Din cate stiu eu, erasmus e cam 300 de euro pe luna. Chiria pe saptamana in Anglia (si nu in Londra) e cam 60 de lire pe luna. Tu ce zici, iti ajunge?

In Spania ai nevoie cam de 600 de euro/luna pentru un trai minim.

#3
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Acum desigur te poți angaja part-time (în funcție de legislația țării).

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostThomas-, on 24th October 2010, 21:30, said:

Din cate stiu eu, erasmus e cam 300 de euro pe luna. Chiria pe saptamana in Anglia (si nu in Londra) e cam 60 de lire pe luna. Tu ce zici, iti ajunge?

In Spania ai nevoie cam de 600 de euro/luna pentru un trai minim.

Poate in vreo gaura de sobolan sa gasesti o chirie de-asta...
Ca sa stai singur, minim 800-1000 in Londra (si asta undeva prin periferii)

#5
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
^ 60 de lire pe saptamana, pardon. Si specificasem ca nu ma refeream la Londra.

#6
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nenea initiatorul, "sa-mi" se scrie dezlegat, din cate imi amintesc eu.

#7
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Chiria în căminele studențești e mai ieftină. În Frankfurt, de exemplu, e în jur de 200 euro.

Iar dacă închiriezi apartament, nu închiriezi singur, ci cu room-mates, nu?

În principiu e nevoie să mai pui și tu o dată cât e bursa (adică dacă bursa e 350-400, cu 700-800 trăiești rezonabil).

#8
mihai.

mihai.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 09.10.2005
În 2007/8 am stat cu 470 lire/lună în cămin în Londra. Era en-suite și localizat destul de central (zona 1). Am avut colegi care stăteau mai ieftin în alte cămine (dar baia era împărțită cu unul-doi alți studenți).

Cheltuiam cam 100 lire/săpt. pentru mâncare și diverse (sunt convins că putea supraviețui și cu mai puțin de atât). După ce am plecat prețurile la mâncare au mai scăzut; nu știu care e situația acum.

Sper să-ți fie de folos.

M.

#9
sqrobert

sqrobert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2010
Salutari, sunt in clasa 11a si ma gandesc sa dau la facultatea de automatica si calculatoare pe partea de calculatoare si sunt complet nelamurit, am incercat sa caut totul despre aceasta facultate si pur si simplu site-urile ori dadeau unele erori ori nu erau la fel informatiile, ma gandesc sa dau ori la craiova ori la timisoara. Ce as dori sa stiu mai exact:
Care e diferenta dintre in facultatea din craiova si cea din timisoara
Care sunt defapt catedrele, sau ramurile sa zic asa partii de calculatoare, undeva am vazut "inginerie software", undeva "ingineria sistemelor", undeva "informatica"
Si cam ce se face , din cate am citit este destul de vasta facultate in domeniul informaticii, invat programare retele si alte lucruri utile in domeniul IT
Cum a admiterea la cele doua, la craiova am vazut ca e pe dosar iar la timisoara cu examen, a ramas asa?
Daca se poate nu vreau sa va limitati doar la aceste intrebari, as vrea sa fiu lamurit pe deplin in legatura cu asta, stiu ca s-au mai pus intrebari dar dupa cum am spus tot n-am fost lamurit, multumesc pentru timpul acordat.

#10
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
am o colega care pleaca prin Erasmus in Belgia si primeste 500 euro/luna + 200 euro transport.

Edited by Lucian_M, 28 October 2010 - 21:49.


#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
http://forum.softped...showtopic=53570

#12
meStefan78

meStefan78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.01.2008
terminarea liceului in urma cu 14 ani implica uitarea notiunilor de baza.asadar am nevoie de ajutor..soooo
  
  f(x,y)=sin(x*3+y*3)/x*2+y*2 , (0,0)   sa se studieze existenta limiltei functiei in pct date iar daca este cazul sa se calculeze limitele.
   de mentionat ca x*3 inseamna x la puterea 3.
  
  multumesc anticipat!

#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
http://forum.softped...howtopic=460176

Edited by Lucian_M, 29 October 2010 - 16:03.


#14
oany_verve

oany_verve

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.10.2010
Sunt eleva in clasa aX-a la mate-info. Este ciudat ca ma interesez de pe acum de facultate, dar nu pot sa dorm noaptea din cauza asta:( . Imi place mult sa desenez , si sunt buna la geometrie ... cum sa zik ador mate:D si m'am gandit ca ar fi bine sa merg la arhitectura. Asta imi doresc din cls a4-a dar nu stiu daca este alegerea corecta, deoarece aceasta facultate dureaza 6 ani , si v-a trebui sa-mi plateasca parintii facultatea 6 ani in cazut in care nu intru la bursieri:D si dak as termina o facultate de 3 -4 ani as ajunge mai repede la "painea mea"cum s'ar spune. As vrea sa merg la facultate la Iasi, deoarece stau in Bacau si mi se pare mai aproape..

Dak ati terminat arhitectura sau dak  v-a placut mate(sau profilul real) in liceu  unde ati dat la facultate? Un sfat va rog din suflet!

#15
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Cred ca:

1.Trebuie sa inveti sa scrii mai corect.
2.Nu esti informata corect. Nu trebuie sa fii bursier, ci doar sa intri pe loc de la buget. Probabil te-ai incurcat in denumiri.
3. Iti recomand acest topic.

#16
mihai48

mihai48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.08.2010
Ce parere aveti de academia navala?

Edited by mihai48, 31 October 2010 - 19:38.


#17
mateivali

mateivali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.07.2010
Mihai, ce parere vrei sa am.
Eu am facut Mircea cel Batran sectia civila acum10 ani...
Ce vrei sa stii, de acolo iesi inginer si ofiter 3 nimic mai mult nimic mai putin...

Vali

#18
mihai48

mihai48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.08.2010
Vreau sa stiu ce trebuie sa fac pt a intra(spaga etc) si ce parere ai despre aceasta academie.
Daca ai putea sa dai timpul inapoi tot la academia navala te-ai duce?

Edited by Lucian_M, 01 November 2010 - 09:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate