Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1153 replies to this topic

#775
Calin72

Calin72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,142
  • Înscris: 25.01.2021
Adi,la cati pruni ai,1 in + sau in - nu schimba datele problemei,oricum trebuie sa scoti o gramada,asta fiind mai unicat il mai poti si lasa,oricum nu termini anul asta cu scosul,important nu e ce scoti,ci ce pui in locul lor

#776
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
E... nu-i chiar asa.
Am inceput sa-mi fac o livada, care sa arate a livada. Randuri, pomi ordonati, intercalati din pacate ca asa e terenul  (o parte mai joasa care tine apa, una mai ridicata care nu tine etc.). Doar jumatate din livada va fi altoita si ordonata, restul va ramane cu pruni salbatici (tin pamantul si nu necesita alocare de resurse). Partea pe care o vreau frumoasa, cuprinde si acel prun. Pana in octombrie trebuie sa iau o decizie in privinta lui, a.i. daca-l tai sa am timp sa-i scot radacinile  (mai sunt inca vreo 7 pruni salbatici care trebuie taiati) si sa fac gropile (care trebuie sa stea vreo luna la aerisire) pentru plantarea a 16 pomi de specii si soiuri diferite.

#777
Calin72

Calin72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,142
  • Înscris: 25.01.2021
Atunci daca asa sta treaba,si zici si ca prunele nu-ti plac la gust,poate fi si mama lui Anna S.L-ai scos si pui altceva,e inutil sa-l ti daca nu e ceva sa te incante.Oricum vei pune mai multi decat vei avea nevoie pt familie,in 2-3-4 ani vei vedea, ce iti va place vor ramane si ce nu te convinge,adio

#778
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Tocmai ca asta e.
Am nevoie de niste date pe care nu le cunosc si nu am cum sa le procur decat poate aici pe forum. Sa ma explic.
Mai am inca un prun similar cu asta, Anna Spath, clona proasta sau ce-o fi. Este ultimul pom din poza. Acel prun are scoarta desprinsa pe cca 1 m inaltime. Sperand sa aiba prune i-am capsat-o la loc pur si simplu. Are vreo 10 prune, dar e bolnav, nu stiu ce are si nici cum sa-l tratez, il voi taia.
1. Acest prun, cel de care vorbim (primul plan in poza) da aceleasi semne de boala. Deocamdata, scoarta nu e desprinsa, e doar fisurata. Nu stiu cand si daca se va desprinde.
2. Nu stiu daca, fiind destul de batran (am vazut niste mici ciuperci albe pe scoarta), in cazul unei taieri de la cca 40 cm de pamant si al unei altoiri cu minim 4 altoi de prun, radacinile lui vor putea asigura dezvoltarea si minim 10 ani de viata al altoilor.
Pana la urma asta-i dilema mea. Sa-l scot sau sa-l tai in primavara ca sa-l altoiesc? Fiind batran si poate bolnav, este viabila altoirea (probabil sub scoarta)? Daca acea boala este prezenta si la acest pom si se va extinde si pe altoi sau va termina trunchiul? Nu pierd, iar, niste ani? Pe de alta parte, daca altoirea da rezultate si nu vad de ce nu ar da, altoii se vor dezvolta mult mai repede decat un pom nou, deoarece au radacini care sa-i hraneasca. Dar radacinile alea nu-s prea batrane?
Cum e mai bine?
Pun o poza cu acest prun. Tot ce se vede in spatele lui va disparea, probabil saptamana aceasta (daca nu ploua). Nu ma criticati. in toamna lui 2018, am taiat drastic toti prunii. Erau ca niste plopi. Nu s-au regenerat cum am vrut eu. Inca sunt prea inalti si prea putin ramificati. Dar fata de ce-a fost, este parfum...
Multumesc

Edited by adip1962, 21 September 2021 - 16:47.


#779
Calin72

Calin72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,142
  • Înscris: 25.01.2021
Eu nu m-as complica cu pomi batrani si bolnavi,mai bine pui unul tanar sanatos si nu risti complicatii inutile,si pui ce vrei,bine asta e ce as face eu, care nu sunt expert,posibil altii sa gandeasca diferit

#780
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Amu ce am venit de la livada si am.pozat anaa spath de la.mine.
La pomii tineri ca ai mei formatiunea de rod are aspect de tapusa, diferit de stanley sau centenar sau bistrita. Insa rodeste si pe ramuri mijlocii.

#781
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 28.12.2010
Mi-am adus aminte de prunul meu care anul asta a rodit ca nebunul probabil peste 50 de kg de fructe. Eu banuiesc ca ar fi Prun de Bistrita. Am gasit cateva poze facute acu vreo 10 zile si le atasez aici poate recunoaste cineva soiul. Din pacate nu am facut niciuna cu ele in pom poate ar fi fost mai edificatoare.

Attached Files



#782
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Ca tot s-a discutat pe aici de Zwikla:
Attached File  20210908_192205.jpg   341.79K   36 downloads
Attached File  20210908_192148.jpg   369.71K   34 downloads
Attached File  20210908_192142.jpg   351.51K   38 downloads
am gasit niste poze, pomul este ok, pot spune ca o comparatie, daca Lepotica este bun ptr vara, asta e bun pentru toamna.
Am cules ultimele prune zilele astea, chiar din pom, inca le mai tinea 1-2 saptamani lejer cred, dar depinde si de temperatura, la mine au fost intr-o noapte -2 grade...
Attached File  20210913_174536.jpg   919.36K   38 downloads

Prunele-s semiaderente, dar acum la coacerea asta prelungita vad ca se da jos si samburele si mai are si tendinta sa se decojeasca si de pielita.
Prunele dulci, chiar foarte dulci, bune ptr tuica si orice. Nasol ca se coace asa tarziu la SV, dar in sud probabil cu 1 luna mai repede, cel putin.
Am facut magiun/povidla, o delicatesa, a iesit mai degraba dulce decat acrisoara, bineinteles fara nimic bagat in amestec, doar un pumn de miez de nuca, dar depinde de gusturi...

Deci, in afara de afide (e magnet) pomul produce ca prostu, adica personal cred ca are de unde si viespea si monilia sa-ti frece fructe din el ca tot obtii destule care sa ajunga la maturitate. Ca sa fiu exagerat putin, parca ar fi bine sa-ti mai rareasca viespea din fructe, altfel cam trebuie rarite manual ca sa ai si calibru.

Stima.

#783
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Multumim arata superb si din descriere e un prun foarte bun, mie tot nu mi-a rodit prunii Najbolia de la Moara desi au aproape 2m inaltime, mai incerc la anul sa vad desi e plin de polenizatori in zona si ii schimb

#784
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,750
  • Înscris: 11.03.2007
Trebuie să primesc niște pruni, mai am deja ceva primit, și nu prea mai au loc unde ar fi locul lor. Le voi organiza un alt rând, dispus pe direcția N-S, unde aș vrea să-i pun pe sârmă, ca pe perii de talie mică. Ce am, sunt pe corcoduș, ce voi primi... nu știu, dar tot așa cred. I-aș putea pune la 1.5m între ei, sau este cam prea puțin?

#785
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
1.5 mt pe  corcodus sub forma de palmeta mi se pare putin. Practic  o sa ai sarpante de 0.75 si ax central pana la cat consideri tu ca inaltime. Sau ramuri de semischelet pe ax central, mai des de taiat si reinlocuit  decat clasic cu sarpante si ramuri de ordinul 2,3, 4.
Trebuie vazut ce soi de pruni, fructifica preponderent pe buchete de mai precum stanley sau si pe ramuri mixte, mijlocii precum anna spath. Sau pe ramuri lungi. In functie de tipul de fructificare decizi si distanta intre pomi pe rand.

#786
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Black, tu tai din pruni toamna sau o lasi pe primavara?
Nu stiu ce sa fac cu prunii salbatici. Normal ar trebui sa ma bag putin in ei... Sunt zeci de lastari lacomi crescuti total aiurea (verticali), coroanele sunt aglomerate, sigur sunt si ramuri uscate s.a.m.d.
Dar, de cate ori i-am taiat, anul urmator... nu prea am mai vazut prune.

#787
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Ce ai de eliminat (uscate, lacomi, crescuti aiurea si te incurca) poti elimina si acum si vara si cand vrei.

Edited by cotzi, 04 November 2021 - 20:26.


#788
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
La un pom deja format tai in primavara, uscatura, lacomi, ramuri suprapuse. Apoi tai sau rup cu mana cand lastarii au maxim 15 cm in verde tot ce nu trebuie sa creasca catre interior, sau unde  nu am nevoie. In felul asta pomul duce resursele unde las eu si nu unde vrea el. E logic ca o singura taiere in verde nu e deajuns, special la.mar dar ajuta extrem de mult, mai ales la taierile de primavara cand poate vremea e mai ploioasa si rece si faci chirpici prin livada. Poate parea o munca migaloasa dar odata ce ai in cap cum vrei sa arate pomul la final vine de la sine ce si unde elimini. Ganditiva la bonsai si tehnicile lor de taiere, iar axolo vorbim de milimetri.

#789
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Prunii astia salbatici, care cresc spontan, sunt orice numai formati nu.
Hai sa zic ca cei mici (<7 ani) arata a pomi, ca acolo m-am putut desfasura, nu au fructificat si ajungeam oriunde stand in picioare. Pe ceilalti insa... i-am taiat acum 5 ani, la unii sa zic gen ADP. Adica brutal.  A fost un chin din cauza tepilor... Pana anul asta nu am vazut prune din ei. Asa ca in anii care au trecut, taierile au fost minime, numai asupra lastarilor lacomi. Acesti pomi cresc incredibil de incet, pana cand trunchiul ajunge sa zic la un 10 cm diametru. Apoi, un lastar lacom creste si mai mult de 2 m pe an ajunge si la peste 3cm diametru. SI nu e numai unul de pom, pot fi si 5. Mereu cresc vertical concurand axul pomului si ramurile ramificate, care se usuca. In acest mod, daca nu te bagi in seama, ai plopi in cativa ani. De prune nici nu mai poate fi vorba, ele cresc numai pe ramurile laterale. Dar, daca ajunge la 20 cm diametrul trunchiului, si pomul este ramificat, in mod paradoxal, nu ii mai cresc lastari lacomi care sa concureze axul.
Ciudat pom.
Mai am inca vreo 30-40 si nu as mai vrea sa-i scot. Nu stiu daca in primavara voi avea timp. O sa incerc acum cat mai e frumos sa scap macar de ramurile uscate.
Multumesc.

#790
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 30.04.2017
La astia salbatici e bine sa te folosesti de lastarii lacomi mai ales daca restul pomului e imbatranit. Poti sa arcuiesti crengile sa stea mai aplecate pe sub alte crengi si dupa 2 ani poti sa le tai pe cele vechi ca vor fructifica lastarii lacomi daca ii pui cat de cat oblic

#791
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Lastarii lacomi de care zici pot fi condusi catre orizontala, cand sunt inca destul de verzi si maleabili. In practica orice ramura care trece de 45 de grade fata de axul pomului i se domoleste crestererea si poate fructifica.
E greu cu salbaticiunile dar cu o minima intretinere vei avea rod bun chiar daca doar pt tuica. De aia s.au chinuit altii sa altoiasca si sa faca niste pimi mai mici,mai usor de format, etc

#792
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jtpOAMkCEQs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate