Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

Serviciul de video call a la Cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#37
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
@ASUSRO
Ambii interlocutori trebuei sa seteze telefoanele pe UMTS (3G) sau dual mode.
In proportie de 90% functioneaza serviciul
Am intampinat insa momente in care primesc mesaj de Not allowed, insa consider ca sunt datorate modificarilor de implementare.

#38
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View Postadyrafy, on 26th October 2010, 14:54, said:

@ASUSRO
Ambii interlocutori trebuei sa seteze telefoanele pe UMTS (3G) sau dual mode.
In proportie de 90% functioneaza serviciul
Am intampinat insa momente in care primesc mesaj de Not allowed, insa consider ca sunt datorate modificarilor de implementare.

In Dual mode nu merge la mine. Am schimbat acuma pe 3G si merge perfect. Multumesc frumos.

#39
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Am activat si eu pe prepay si vad in mesaj ca e 0,16 euro pe min apelul in cosmote si in alte retele ,nu e gratis in retea ?

#40
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

View Postspavian, on 26th October 2010, 23:00, said:

Am activat si eu pe prepay si vad in mesaj ca e 0,16 euro pe min apelul in cosmote si in alte retele ,nu e gratis in retea ?
Atat e tariful, pesemne, dupa ce termini minutele incluse in abonament sau extraoptiune.

#41
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postspavian, on 26th October 2010, 23:00, said:

Am activat si eu pe prepay si vad in mesaj ca e 0,16 euro pe min apelul in cosmote si in alte retele ,nu e gratis in retea ?

Nu ai o extraoptiune activa in acest moment pe cartela, iar la activarea serviciului ti-a spus tariful in functie de planul tarifar, nu al extraoptiunii active

#42
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,935
  • Înscris: 10.06.2008
http://www.cosmote.r...l...0&cid=20216

Se pare ca e si pentru cartela valabil. Astept sa isi seteze prietena mea telefonul si incercam. Oricum, ea are abonament asa ca...si daca ma taxeaza pe mine poate sa ma sune ea. Tariful mi se pare foarte mare. Undeva la 5 centi in retea era ok...dar noi sa fim sanatosi.
In sfarsit cosmote mi se pare ro retea ok. Personal eu sunt multumit si de wnw...folosesc un telefon cu wm, nu imi trebuie msg sau alte asemenea aplicatii. Era util mail-ul daca il puteam accesa cu clientul de mail, dar asta este!

Fac teste peste cateva minute si revin...

#43
t0rrent

t0rrent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 13.01.2007
Aparent nu e suficient de clar. Pana la sfarsitul anului (adica pana pe 31 decembrie 2010) si clientii pe abonament si cei pe cartela pot folosi serviciul de apelare video apeland in reteaua Cosmote si consumandu-si din minutele Cosmote din abonament sau cele din extraoptiunea valabila la cartela. Dupa consumarea minutelor din abonament/extraoptiune, tarifarea se face cu 12 centi pe minut + tva la abonament si cu 16 centi pe minut la cartela. Apelurile video catre numere din alte retele se taxeaza cu 16 centi pe minut + tva la abonament si cu 16 centi pe minut la cartela.
Se retrag din minutele Cosmote doar daca se apeleaza in retea. Daca se apeleaza in afara retelei se trece la taxare. Promotia e valabila doar in retea.
Conditiile pentru functionarea apelului video sunt ca ambii interlocutori trebuie sa se afle in arie de acoperire Cosmote 3G (pentru telefoanele care sunt trecute in mod dual, iar semnalul 2G din zona e mai puternic decat cel 3G, telefonul trebuie trecut exclusiv in mod UMTS, altfel se va inregistra pe 2G), sa aiba telefon cu camera frontala, sau chiar daca nu are camera frontala sa existe functia de Video Call in meniul telefonului (exista unele modele mai vechi cu video call dar fara camera frontala). Bineinteles trebuie mai intai sa se activeze respectivul serviciu prin mesaj la 1234 cu A VIDEO sau prin *100#

Bafta!

Edited by t0rrent, 27 October 2010 - 19:20.


#44
alexiedb

alexiedb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 03.05.2006
Am testat astazi serviciul de video call intre 2 cartele prepay si functioneaza cat se poate de OK. Taxarea se face asa cum au mentionat pe site aici. Am observat ca unii se plangeau ca serviciul nu functioneaza in modul dual (gsm+umts). Asta se poate intampla doar daca telefonul in modul dual a ramas in gsm si nu a trecut in umts. De asemenea, daca se incearca sa se apeleze in mod video un numar pe care nu a fost in prealabil activat servicul sau nu este in aria de acoperire umts/sau chiar in acoperirea umts dar pe reteaua gsm atunci apelul nu poate fi efectuat. Pentru un half-self-test al apelului video se poate suna la 1234, bineinteles ca si apel video( se va conecta si se poate vedea doar imaginea proprie).

#45
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

View Postt0rrent, on 27th October 2010, 20:20, said:

Aparent nu e suficient de clar.
Si ce nu iti este clar ???Care iti este dubiul? Ca mie mi se pare foarte clar....

#46
t0rrent

t0rrent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 13.01.2007

View Postcuculea, on 27th October 2010, 20:23, said:

Si ce nu iti este clar ???Care iti este dubiul? Ca mie mi se pare foarte clar....

Trebuie neaparat sa te crizezi ?...chillax
Postul dinaintea postului meu incepea cu "se pare ca..." ceea ce mi-a dat sa cred ca pentru unii situatia inca nu e suficient de clara.
Daca tie iti e clar, poate altora nu le este.

#47
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

View Postt0rrent, on 27th October 2010, 20:26, said:

Trebuie neaparat sa te crizezi ?...chillax
Postul dinaintea postului meu incepea cu "se pare ca..." ceea ce mi-a dat sa cred ca pentru unii situatia inca nu e suficient de clara.
Daca tie iti e clar, poate altora nu le este.
Scuze, dar nu m-am criziat catusi de putin, ti s-a parut tie, dar nu m-am crizat.
Eu, citind textul celor de la Cosmote, am inteles foarte bine ceea ce ofera, si cred ca 99,99 la suta din cititori la fel au inteles...ce nu poate sa fie clar la acel text??? da-mi un citat sau un exemlu din el care se poate interpreta.
Scuze inca o data, dar nu e vorba de crizare.

#48
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,935
  • Înscris: 10.06.2008
Eu nu am reusit. Se pare ca nu are semnal 3G suficient de bun.
Vedem maine la munca...:)

#49
razvan79george

razvan79george

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 16.07.2006
Super tare oferta lor....dar mai super tare este ca activand acest serviciu...afli de la RC ca acesta  este momentan disponibil doar in cateva orase...din pacate Sibiul nu este pe acea lista....asa ca aviz celor ce vin in Sibiu....

#50
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Mi se pare normal, la ce semnal 3G (nu) au in Sibiu...

#51
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 14.08.2006
Am incercat si eu sa activez din Sibiu (eu stau numai pe 3G prin sibiu, si e adevarat, in unele locuri pierd semnalul de tot): am dat sms si nu am primit raspuns, am incercat din *100# si zice ca nu e disponibil momentan, am sunat la 1234 si am activat, dupa care am primit SMS: "In acest moment aveti deja o cerere in curs de procesare. Va rugam asteptati finalizarea acesteia" oare astia baga cererile manual? Ca la ora asta (2:12 AM) sigur nu fac activari manuale :) Daca acest serviciu este beta sau cum o fi, de ce nu se specifica pe site? trebuie sa intru pe forumuri ca sa aflu ca in sibiu inca nu merge?

P.S. Am primit SMS de confirmare, deci s-o activat, ramane sa testez cu fratemio cum sta treaba.
P.S. 2 - Am testat cu 2 telefoane Samsung U800 cumparate de la Germanos, merge foarte fain, astept maine sa se actualizeze costul suplimentar sa vad daca e adevarat cu gratuitatea, ca in mesajul primit dupa ce am activat nu zicea nimic de gratuit.

Edited by meanman, 29 October 2010 - 01:41.


#52
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,935
  • Înscris: 10.06.2008
Am reusit si eu. Eu am cartela si nu mi-a luat din credit. Am o extraoptiune cu nu stiu cate minute in retea.

#53
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Eu am un k770 si nu am doar 3G...am dual mode. In felul asta vad ca mi se conecteaza pe 2G si nu pot da apeluri video. Sugestii?

#54
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postddumyy, on 30th October 2010, 19:48, said:

Eu am un k770 si nu am doar 3G...am dual mode. In felul asta vad ca mi se conecteaza pe 2G si nu pot da apeluri video. Sugestii?

A. Cauta o zona cu semnal mai puternic 3G, ca sa ajuti telefonul sa ramana pe 3G in timpul apelului video
B. La SE stiam ca se poate umbla in soft sa-i activezi optiunea de 3G only. Nu ma intreba cu ce program si cum.
C. Schimba telefonul :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate