Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Probleme Instalare XP pe SATA, mb ASUS

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
28 răspunsuri în acest subiect

#19
himic

himic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 04.05.2004
Nu stiu de ce-ti apare problema asta cu instalarea XP pe SATA.. eu am instalat acum vreo 10 zile Windows XP pe un PC nou cu MB ASUS K8N si HDD Seagate 80Gb SATA.
HDD-ul a fost vazut "din prima" de catre BIOS, asadar si XP-ul l-a vazut in momentul instalarii.. totul a decurs ca la o instalare obisnuita, n-a trebuit sa introduc drivere suplimentare etc.




exact s-a intamplat shi mie cand am instalat acu 2 zile pe aceeasi placa de baza un hdd wd 160gb s-ata

faza e ca aveam xp cu sp2 (care are shi draivere pentru s-ata)

#20
luiskid

luiskid

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 13.08.2005

boschetarul, pe Aug 7 2005, 18:38, a scris:

"-ai dezactivat ACPI-ul din bios?
-apasarea tastei F7 nu face nimic vizibil(de fapt ignora setarile ACPI-ului)......
-sa inteleg ca ai primit aceeasi eroare?"
exact.
priimesc eroarea care am spus-o mai sus cateodata si uneori imi apar niste caractere ciudate si scris "TRAP 000000006 ..... (alte caractere)...EXCEPTION ...tr=0028 cr0.......
sa fie vreo problema hardware?hardul nu a fost testat in magazin,vanzatorul a aprins calc si a umblat putin prin bios...
:confuzzled:  :confuzzled:
ce sa fac? help please

<{POST_SNAPBACK}>


hihi ai memoria arsa! baga alta memorie in sistem si da-i sa instaleze windowsu! O sa vezi ca merge!

#21
ambarr_dark

ambarr_dark

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 25.08.2005
Aceeasi problema cu un asus p4p800se si un wd 160 gb sata, dar memoriile nu erau arse, erau puse in dual si versiunea de bios ce o aveam nu se impaca bine cu dc.
S-a rezolvat cu un update la bios si o doza sanatoasa de nervi.  ;)

#22
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 509
  • Înscris: 06.01.2006
Pentru cei cu mesajul

"Setup did not find any hard disk drives installed in your computer." care au ASUS a8v (chipset VIA VT8237+k8T800Pro) si incearca sa instaleze pe un hard SATA.

Procedati in felul urmator:

1. copiati fisierele din atasament, dupa ce le-ati dezarhivat in prealabil, pe un disk 1.44, pe care il denumiti label "VIAMRAID"

2. apasati F6 pentru a specifica un driver cand vi se cere imediat la bootarea windowsului

3. cand vi se cere, apasati S

4. selectati optiunea in functie de sistemul de operare

succes

Fișiere atașate



#23
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.466
  • Înscris: 06.06.2006

Vizualizare mesajcipix, pe Nov 25 2006, 23:00, a scris:

Pentru cei cu mesajul

"Setup did not find any hard disk drives installed in your computer." care au ASUS a8v (chipset VIA VT8237+k8T800Pro) si incearca sa instaleze pe un hard SATA.

Procedati in felul urmator:

1. copiati fisierele din atasament, dupa ce le-ati dezarhivat in prealabil, pe un disk 1.44, pe care il denumiti label "VIAMRAID"

2. apasati F6 pentru a specifica un driver cand vi se cere imediat la bootarea windowsului

3. cand vi se cere, apasati S

4. selectati optiunea in functie de sistemul de operare

succes
:surprise:
cred ac de anul trecut nici nu mai are mobo aia  :rolleyes:

#24
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 509
  • Înscris: 06.01.2006

Vizualizare mesajkretzu77, pe Nov 27 2006, 08:53, a scris:

:surprise:
cred ac de anul trecut nici nu mai are mobo aia  :rolleyes:

poate, dar sunt sigur ca unii sau altii au rezolvat problema si nu au binevoit sa puna un post, ca sa ma chinui io cu ea:)

Editat de cipix, 28 noiembrie 2006 - 09:05.


#25
bobit

bobit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 27.08.2005
chiar ar trebui sa verifici memoria, cel mai simplu cu memtest. spun asta din experianta personala, nu voria sa se instaleze xp-ul sub nici o forma, desi aveam driverii de sata corecti. incearca, macar mai elimini o cauza posibila!

#26
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.826
  • Înscris: 12.06.2004

Vizualizare mesajcipix, pe Nov 25 2006, 23:00, a scris:

Pentru cei cu mesajul

"Setup did not find any hard disk drives installed in your computer." care au ASUS a8v (chipset VIA VT8237+k8T800Pro) si incearca sa instaleze pe un hard SATA.

Procedati in felul urmator:

1. copiati fisierele din atasament, dupa ce le-ati dezarhivat in prealabil, pe un disk 1.44, pe care il denumiti label "VIAMRAID"

2. apasati F6 pentru a specifica un driver cand vi se cere imediat la bootarea windowsului

3. cand vi se cere, apasati S

4. selectati optiunea in functie de sistemul de operare

succes


Vizualizare mesajcipix, pe Nov 28 2006, 09:04, a scris:

poate, dar sunt sigur ca unii sau altii au rezolvat problema si nu au binevoit sa puna un post, ca sa ma chinui io cu ea:)
Daca tin eu bine minte in bios se poate seta un mod de compatibilitate S-Ata - P-Ata si astfel nu mai este nevoie sa fie introdusa acea discheta miraculoasa. Practic se va face o emulare P-Ata a controlerului S-Ata. Iar cu memoriile se stie ce Asus are probleme de incompatibilitate cu unele memorii. Am inteles ca ti-ai rezolvat problema, cel putin asa zicea sursa mea.  :lol:  Hai noroc. B)

#27
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 509
  • Înscris: 06.01.2006

Vizualizare mesajapollo_expert, pe Nov 28 2006, 12:04, a scris:

Daca tin eu bine minte in bios se poate seta un mod de compatibilitate S-Ata - P-Ata si astfel nu mai este nevoie sa fie introdusa acea discheta miraculoasa. Practic se va face o emulare P-Ata a controlerului S-Ata. Iar cu memoriile se stie ce Asus are probleme de incompatibilitate cu unele memorii. Am inteles ca ti-ai rezolvat problema, cel putin asa zicea sursa mea.  :lol:  Hai noroc. B)

de obicei da, dar biosu asta de la AMI e ciudat rau de tot si nu am optiunea aia. de fapt nu am NICIO optiune legata de sata in bios. am facut si update:(


Exemplu: desi am optiunea enable AC97, daca detecteaza o alta placa de sunet se da automat disable. Cu toate astea, daca nu ii dau io disable, se aud paraziti cand intru pe net si misc mousu.
Sau: in boot priority nu pot sa selectez
1. cd
2. sata
3. ide
ci numai
1. cd
2. ide
3. floppy

sata nu mai apare :(

#28
AleXzibiT

AleXzibiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 190
  • Înscris: 11.12.2006
mare atentie am ineteles k HDD-urie astea pe SATA sunt cam sensibile...dar mai aes cablul ala al lor... dak il lovesc putin..imi da eroare de hdd si nu incarca windows-ul. si trebuie sa desfac Pc-ul k sa mai umblu putin la cablu si merge .... :)

#29
luciansmq

luciansmq

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 21.03.2008
Aceeasi poveste si yo.. cu un laptop ca a lui andreij .. dar al meu e nou ... cu linux pe el.. cum sa fac .. :| ? nu pot baga win.. imi da eroare aia.. help ? :(
precizez ca laptop emachines

Editat de luciansmq, 15 octombrie 2008 - 17:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate