Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Armare pereti caramida cu plasa sudata

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
daniel_21g

daniel_21g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.05.2007
Buna ziua!
As dori sa cosolidez peretii casei cu plasa sudata (plasa de Buzau) peste care sa aplic o tencuiala de 40 mm.
V-as ruga daca puteti sa imi dati cateva informatii/sfaturi cu privire la aceasta lucrare.
Datele problemei stau asa:
Casa este din caramida plina arsa zidita cu argila (ceea ce ma nelinisteste)
Armarea vreau sa o fac numai pe exterior pentru ca pe interior este finisat si nu vreau sa mai intervin.
Casa are un singur nivel si fundatie de beton de 40-50 cm adancime... nu stiu cat de armat este dar  ce pot spune este ca are doar 2 fisuri verticale pe spate de max 1mm.
As dori sa va intreb:
- de cat sa fie plasa sudata: fi 4, fi 5 sau fi 6?
- cum sa o prind de perete avand in vedere ca nu vreau sa intervin pe partea cealalta... pe interior?
- ce marca trebuie sa fie mortarul .... M100T este bine?
- mortarul sa-l fac din ciment si var + nisip sau multibat/tenco+nisip? ma intereseaza raportul  cost/rezistenta
- grosimea tencuielii este suficienta 40 mm?

Va multumesc!

#2
ionzzz

ionzzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.08.2009
Am consolidat recent casa parintilor, construita la fel ca cea descrisa de tine. Am curatat peretii de vechea tencuiala, plasa am prins-o prin dibluri expandabile de metal de beton in stalpii de beton laterali si de fundatie. La tencuit am folosit Multibat. Varul nu este recomandat pentru ca ataca fierul.
In rest la celelate intrebari nu stiu sa-ti raspund

#3
daniel_21g

daniel_21g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.05.2007
Buna ziua!
Multumesc pt raspunsuri!
De cat a fost plasa.. 4, 5 sau 6?
o zi buna!

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007
Cureti bine tencuiala veche, adancesti toate rosturile de argila dintre caramizi, pui plasa de 6, prinsa in dibluri, cam 4-5/mp, apoi tencuiesti cu m100 din multibat.

#5
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

 daniel_21g, on 13th September 2010, 09:48, said:

Buna ziua!
As dori sa cosolidez peretii casei cu plasa sudata (plasa de Buzau) peste care sa aplic o tencuiala de 40 mm. In ce judet este? Au aparut fisuri? Ce fundatie are casa?
V-as ruga daca puteti sa imi dati cateva informatii/sfaturi cu privire la aceasta lucrare.
Datele problemei stau asa:
Casa este din caramida plina arsa zidita cu argila (ceea ce ma nelinisteste) De ce? Ce grosime au peretii?
Armarea vreau sa o fac numai pe exterior pentru ca pe interior este finisat si nu vreau sa mai intervin.
Casa are un singur nivel si fundatie de beton de 40-50 cm adancime... nu stiu cat de armat este dar  ce pot spune este ca are doar 2 fisuri verticale pe spate de max 1mm.
As dori sa va intreb:
- de cat sa fie plasa sudata: fi 4, fi 5 sau fi 6? Romanu se pricepe la toate...
- cum sa o prind de perete avand in vedere ca nu vreau sa intervin pe partea cealalta... pe interior?
- ce marca trebuie sa fie mortarul .... M100T este bine?
- mortarul sa-l fac din ciment si var + nisip sau multibat/tenco+nisip? ma intereseaza raportul  cost/rezistenta
- grosimea tencuielii este suficienta 40 mm?

Va multumesc!

vrei sa nu fi bolnav? du-te la medic, nu lua medicamente dupa ureche !
vrei sa dormi linistit? consulta un structurist.
vino cu detalii si poate vei primi un raspuns.

#6
pascutz

pascutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.11.2010

 daniel_21g, on 13 septembrie 2010 - 09:48, said:

Buna ziua!
As dori sa cosolidez peretii casei cu plasa sudata (plasa de Buzau) peste care sa aplic o tencuiala de 40 mm.
V-as ruga daca puteti sa imi dati cateva informatii/sfaturi cu privire la aceasta lucrare.
Datele problemei stau asa:
Casa este din caramida plina arsa zidita cu argila (ceea ce ma nelinisteste)
Armarea vreau sa o fac numai pe exterior pentru ca pe interior este finisat si nu vreau sa mai intervin.
Casa are un singur nivel si fundatie de beton de 40-50 cm adancime... nu stiu cat de armat este dar  ce pot spune este ca are doar 2 fisuri verticale pe spate de max 1mm.
As dori sa va intreb:
- de cat sa fie plasa sudata: fi 4, fi 5 sau fi 6?
- cum sa o prind de perete avand in vedere ca nu vreau sa intervin pe partea cealalta... pe interior?
- ce marca trebuie sa fie mortarul .... M100T este bine?
- mortarul sa-l fac din ciment si var + nisip sau multibat/tenco+nisip? ma intereseaza raportul  cost/rezistenta
- grosimea tencuielii este suficienta 40 mm?

Va multumesc!
pana la urma cum ai facut? esti multumit de ce a iesit?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate