Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Azi e 11 septembrie

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009

View Postreovel, on 11th September 2010, 12:37, said:

Cuba Missile Crisis


nu e vorba de asta.e vorba de alt eveniment,nu mai retin numele.

#20
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostMolnjer, on 11th September 2010, 10:31, said:

Daca nu intelegi cum functioneaza un satelit e clar. Poti sa vezi o gamalie de ac daca stii exact pozitia lui. Eu acum daca vreau sa pun satelitul pe tine  si sa vad ce faci, nu pot ptr ca nu-ti stiu coordonatele exacte.

Daca nu e unul, e altul. Alt satelit. Din atatia sateliti care exista, unul te poate localiza exact. Tu chiar crezi ca marile puteri si-au declarat toti satelitii lansati, stabiliti pe orbita si care le sunt misiunile ?  :nonobad:

View Postvladul_care_este, on 11th September 2010, 11:53, said:

PROBABIL ERA RACHETA SIMPLA.FARA ROTI DE AVION SI TURBINA. :coolspeak:

Lansata de unde ?.....

View Postturcoctonul, on 11th September 2010, 12:00, said:

11 septembrie e o tragedie, dar Hiroshima? Dar sutele de mii de morti ucisi de americani in Serbia, Irak, Afganistan, Vietnam, America Centrala, etc. etc.? Ce e mai grav, sa moara 2000 de oameni sau sa moarta 200 000 ca la Hiroshima si Nagasaki? Cu ce erau aia mai vinovati decat cei care au murit la WTC?
Rau faci, rau gasesti.

In Serbia s-a facut epurare etnica pe considerente religioase, ortodocsii au fost ucisi cu miile prin bombardamente. Americanii au incetat bombardamentul atunci cand oficialii au acceptat ca papa sa-i viziteze.

#21
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

View PostSelam, on 11th September 2010, 12:32, said:

Din cate avioane erau, nici macar un echipaj nu a reusit sa ii imobilizeze pe teroristi ?
Sau la aeroport...nu le-au gasit arme, munitie si ce mai aveau ei pe acolo ?
Ei nu aveau practic nimic real. Totul era plastic, dar echipajul nu stia asta. Iar un cutit cu lama ti-l bagi intre fese (la propriu) si gata.
Dar, cum am zis, inainte de 9/11 masurile de securitate erau mult mai lejere decat sunt azi.

Quote

Tu chiar crezi ca marile puteri si-au declarat toti satelitii lansati
Cine ii obliga si cu ce scop?
Crezi ca daca lor li se scoala sa vada unde esti tu iti baga numele si satelitul iti arata imediat ca mergi pe strada, catre o gura de metrou? Nu tati, ai nevoie de o locatie cat mai exacta.

#22
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010

View Postgigimafia, on 11th September 2010, 08:32, said:

Mai tineti minte evenimentele din 2001 ?

Ce credeti ca va ramane in istorie ?
La 12 ani cati aveam, am fost frapata si cred ca lumea si-a dat in sfarsit seama de ce sunt capabili musulmanii...mai dadeau pe unele canale cum se bucurau palestinienii cand vedeau turnurile distruse !  :death:

#23
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postvladul_care_este, on 11th September 2010, 14:00, said:

nu e vorba de asta.e vorba de alt eveniment,nu mai retin numele.

E vorba de o nava de razboi americana, Maine parca se numea, si care a explodat pe cand era intr-un port in Cuba, in vizita (pe la sfarsitul sec. XIX). Aia a fost scanteia care a declansat razboiul americano-spaniol (Cuba era atunci colonie a Spaniei) si ocuparea Cubei de catre americani.
Americanii au spus atunci ca spaniolii au distrus vasul, altii insa au spus ca fie a fost un accident fie americanii l-au scufundat ei singurii pentru a avea un pretext de razboi, insa nu se poate stii sigur ce a fost.
A mai fost o faza controversata tot cu americanii, cand a inceput razboiul din Vietnam, si aia din nord, comunisti, ii ajutau in secret pe cei din sud, gherilele de acolo, iar americanii au spus ca niste vase nord-vietnameze au tras asupra marinei americane pentru a putea incepe apoi sa bombardeze Vietnamul de Nord drept represalii.

Si bineinteles e celebra faza de la inceputul celui de-al doilea razboi mondial, cu nemtii imbracati in polonezi atacand o statie de radio dintr-un orasel german de frontiera.

Dar nu stiu ce sa zic despre turnurile alea. Eu cred mai degraba ca americanii stiau ca o sa fie ceva, dar nu s-au agitat prea tare sa preintampine atacul. Cu asta au puscat mai multi iepuri dintr-o lovitura

-au putut invada Irakul fara a fi prea tare atacati de comunitatea internationala, si au pus mana pe petrolul de acolo, plus ca s-au instalat si mai bine in regiune, caci Iranul e un fel de sperietoare si pentru arabi, nu numai pentru Israel (de aceea nici nu cred ca va fi atacat prea curand)
-s-au razbunat pe Saddam si au incercat sa dea un fel de lectie, de genul "nu faceti ca el sa nu patiti si voi asa". Saddam de fapt nu avea nicio treaba cu atentatele sau cu al-qaida.
-s-au intins si in Afganistan, si acum cam controleaza regiunea, din Israel pana in Pakistan (sarind peste Iran dar cu ceva extensii in foste republici sovietice pe acolo). India se are destul de bine cu ei oricum, la fel state gen Singapore, Malaezia, Filipine (chiar daca au probleme interne ale lor), Coreea de Sud, Japonia, Australia etc.
-industria de armament si cea petroliera o duc bine, si altii care depind de ele la fel (cea de masini, avioane, etc.)
-benzina e tot ieftina la ei

#24
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postreovel, on 11th September 2010, 14:14, said:

Cine ii obliga si cu ce scop?
Crezi ca daca lor li se scoala sa vada unde esti tu iti baga numele si satelitul iti arata imediat ca mergi pe strada, catre o gura de metrou? Nu tati, ai nevoie de o locatie cat mai exacta.

Eu cred ca fiecare satelit are delimitata o zona precisa de supraveghere. Iar baza de date contine poze cu fețele noastre. De aceea, e usor sa fii urmarit oriunde, daca se vrea asta. Deocamdata, nu s-a ajuns pana in acest stadiu, dar in viitorul apropiat, asa va fi. ;)

#25
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,578
  • Înscris: 11.06.2010
Pe 11 septembrie 2001 eram in vizita la un verisor, din plictiseala ma uitam la tv, si cum mutam eu frumos canalele nimeresc pe CNN si unul din turnuri ardea...credeam ca e ceva incendiu. Dupa cateva minute am vazut ce parea a fi un avion in apropiere, si pe urma o explozie la celalalt turn care ardea, practic am vazut in direct cum al doilea avion a intrat in al doilea turn, desi atunci pe moment nu stiam la ce ma uitam... credeam ca era o bomba care a explodat :lol: .

Edited by Handicarpati, 11 September 2010 - 14:40.


#26
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005

View PostSelam, on 11th September 2010, 13:32, said:

Din cate avioane erau, nici macar un echipaj nu a reusit sa ii imobilizeze pe teroristi ?
Sau la aeroport...nu le-au gasit arme, munitie si ce mai aveau ei pe acolo ?
Ești jalnic.
După ce au aflat de celelalte trei avioane, pasagerii zborului United Airlines 93 au luptat cu teroriștii.
Ultimele cuvinte ale pasagerilor erau legate de ideea că trebuie să intre în cabină. După ce teroriștii au încercat să-i îndepărteze de ușă prin manevre au decis să dea cu avionul de pământ.
Ultimele lor cuvinte au fost Allah akbar.
Acum știm toți ce înseamnă asta.


Eu trebuia să mă întâlnesc cu niște prieteni la un meci de baschet, am deschis televizorul și încă discutau dacă e accident sau nu. După aia a ajuns al doilea avion.
*Era un magazin de feronerie în Arad, pe strada cu primăria. Aveau în vitrină lângă șuruburi și piulițe o poză albită de soare cu gemenii.
A doua zi am trecut pe acolo și erau vreo 20 de persoane care se uitau la turn. Nimic organizat...

Edited by Anjin`, 11 September 2010 - 15:09.


#27
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
un eveniment tragic soldat cu multi decedati si familii indurerate . Chiar si acum responsabilii nu se cunosc si oricum America avea tendinte sa atace Irakul de dinainte de 11 septembrie 2001 pt ca regimul dictatorial condus de Saddam Hussein ar fi vrut sa cumpere / produca arme nucleare insa cele trei avioane care au lovit diverse zone : 2 - cele 2 turnuri World Trade Center ,1- pentagonul au provocat scanteia razboiului. Mai exista un al patrulea avion deturnat care avea sa loveasca casa alba , insa care a fost eliberat de pasageri si prbusit pe un camp din pennsilvenia . Dumnezeu sa ii ierte .

#28
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View PostAnjin`, on 11th September 2010, 16:03, said:

Ultimele lor cuvinte au fost Allah akbar.
Acum știm toți ce înseamnă asta.

N-ai vazut Mihai Viteazul, de Sergiu Nicolaescu bag seama. E plin de Alah akbar acolo

#29
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Bei , suntem pe Istorie , nu pe Religie . Nu mai generaliza aiurea !!!

Quote

Un imam care a locuit în România se expune amenințărilor cu moartea pentru a le predica tinerilor musulmani din Germania că jihadul lui Bin Laden încalcă preceptele Coranului. El spune că războiul sfânt poate fi anunțat doar de un șef de stat sau calif, nu de liderii unor grupări, scrie „New York Times”
Osama ben Laden
16 Mai 2010 Osama ben Laden

Osama ben Laden
Imamul Hesham Shashaa este o pasăre rară în lumea musulmană, urât de mulți dintre frații săi și apreciat de serviciile occidentale. El încearcă să-i convingă pe tinerii musulmani din Europa, dar și din Pakistan și Orientul Mijlociu că terorismul încalcă regulile Coranului. „Ei folosesc religia în scop personal și declară război evreilor și creștinilor, iar eu vreau ca oamenii să audă ceea ce Islamul înseamnă cu adevărat”, spune imamul. El nu neagă că jihadul este parte a Coranului și că este permis ca măsură de apărare. “Dar trebuie ca șeful statului sau califul să anunțe jihadul. Nu poate să facă asta cineva ca Bin Laden sau mullahul Omar.
Publicitate

Ceea ce fac ei nu este jihad”, spune imamul, făcând aluzie la liderul al-Qaeda și la cel al talibanilor afgani. El obișnuiește să se îmbrace precum Bin Laden, cu care aduce și la fizionomie, motiv pentru care a spus că poartă la gât o hârtie pe care stă scris: „Nu sunt Osam bin Laden. Sunt Hesham Shashaa”.

Hesham Shashaa are peste 50 de ani, s-a născut în Egipt dintr-un tată palestinian și o mamă egipteancă.
A trăit apoi în România, de unde a plecat, cu un an înaintea atentatelor de la 11 septembrie, spre Marea Britanie. La Munchen i-au fost furate însă documentele și a considerat că divinitatea și nimeni altcineva dorea ca el să se stabilească în Germania.

Hashem Shashaa a fost educat în Egipt, unde a lucrat ca jurnalist, și tot în această țară a frecventat mișcările marxiste ale musulmanilor, cele sufiste și Frăția Islamică. În urma acestor experiențe a ajuns la concluzia că tinerii jihadiști “nu pun întrebari, au ochii închiși”. Pe unii dintre ei imamul a reușit să-i aducă pe calea cea bună. Este cazul actualului său bodyguard, un iordanian care a dorit să lupte în Irak împotriva americanilor. Alții au fost irecuperabili. “Vorbeau doar despre război și uciderea necredincioșilor. Erau total spălați pe creier”, spune imamul Shashaa.

Autoritățile germane îi sprijină și îi laudă munca. “Știm că vorbește împotriva al-Qaeda și a talibanilor și pentru noi este foarte important. Este singurul asemenea exemplu din Germania”, spune o sursă din serviciile germane. Relația apropiată cu autoritățile nu l-a ferit pe imam de șicane și percheziții în moscheea sa. Poliția i-a confiscat o carte despre statutul femeii în Islam, interzisă în Germania. “O aveam. Trebuie să știu ce se scrie în aceste cărți. Altfel cum să discuți cu recruții jihadiști”, spune imamul de la Munchen.
sursa
Nu e corect sa ii punem pe toti in aceeasi oala .

Edited by lucifer76, 11 September 2010 - 15:18.


#30
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,578
  • Înscris: 11.06.2010
9/11 prezis in The X-files ( the lone gunmen) difuzat pe 4 martie 2001 . [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rIZ205ccX8M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Cred că toată lumea știe că-n Pakistan au loc foarte multe atentate teroriste, cu număr uriaș de victime. Nu s-au oprit nici măcar acum, cu inundațiile.
De fiecare dată apoi sunt verificați suspecții obișnuiți:
Mossad, serviciul indian de informații, CIA etc.
Asta mă deranja și la ce-a zis Selam. Știm destul de bine ce s-a întâmplat, și s-a aflat atunci după atac.
Au rămas cutiile negre cu înregistrările de voce, victimele au luat legătura cu rudele lor înainte de impact și așa mai departe.

Iar chestia asta cu corect sau incorect mi-e indiferentă d-le comisar.

@lupu
Am văzut filmul cu siguranță. Asta chiar n-am reținut. Probabil că am mai întâlnit fraza, dar doar de când cu binLaden am reținut ce înseamnă.
Țin minte oricum că știam Aleikum Salam din alte lecturi dar deh. Alte vremuri.

#32
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Poststormwatch, on 11th September 2010, 11:13, said:

Chestia cu 11 septembrie are toate șansele să rămînă suspendată în aer, cum a fost și asasinarea lui JFK. Ca și în cazul JFK a fost găsită o explicație oficială, și un vinovat oficial, numai că nu le crede nimeni pe nici una din ele.

Eu, de exemplu nu cred că niște arabi ar fi putut concepe și pune în aplicare un plan de o asemenea magnitudine. Așa cu îi cunosc eu pe arabi (de fapt pe musulmani, dar accentul cade pe arabi), musulmanii nu sînt capabili de lucruri complexe. Poate sună rasist ce zic eu aici, dar de fapt e o chestie culturală. De la un anumit nivel încolo (de obicei, de la plinul stomacului în sus) musulmanii consideră "că nu se mai merită să-și bată capul". Poate nu știți, dar TOȚI piloții companiilor aeriene din țările arabe sînt de fapt occidentali sau măcar școliți în Occident. Minunile ahitectonice din Dubai sînt de fapt concepute și construite sub coordonarea occidentalilor (doar banii sînt arabi). În Iran, deși lumea îi suspectează de ambiții nucleare, iranienii nu sînt capabili să-și construiască singuri niște rafinării..

Ai pus punctul pe i. Nu numai prin frazele pe care le-am subliniat, ci prin tot ce-ai scris in post.  Sunt de acord, oamenii astia nu au fost in stare sa produca o civilizatie, deci se muta in Europa si America, avand insa pretentia ca europenii si americani sa se dea dupa ei. Dragilor, n-ati vazut ce dezastru a produs islamul acasa la voi? Nu va dati seama ca civilizatia e legata de religie si ca aici la noi civilizatia e rezultatul, intr-o mare masura, al crestinismului? Intrebari retorice, evident ca  n-au inteligenta necesara incat sa inteleaga.

Btw, iti spun o chestie pe care am observat-o la orice musulman - nu sunt capabili sa gandeasca logic, sa se miste intr-un sistem de gandire. E o supraregula sau, mai degraba, un absolutism: pana acum absolut toti cei cu care am avut de-a face s-a incadrat in descrierea de mai sus. Incapacitatea asta este explicabila prin lectura coranului.


View Poststormwatch, on 11th September 2010, 11:13, said:

De aceea, mie toată chestia asta, cu "amenințarea islamică" mi se pare orchestrată din altă parte. Atîta doar, că n-am dovezi.

Chestia  isi are radacina in coran - stii ca sunt indemnati sa islamizeze tot ce se poate, iar in cazul in care nu se poate, sa-i spintece pe necredinciosi? Multi naivi(termenul e un eufemism) cred ca daca un crestin il considera pe un musulman de alta religie si-l lasa intr-ale lui, un musulman ii va intoarce comportamentul. Ei, bine, nu. Pentru un musulman, un crestin se numara printre necredinciosi. De evrei nici nu mai vorbesc.

Edited by dyana25, 11 September 2010 - 19:33.


#33
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Cred ca americanii sunt responsabili de distrugere turnurilor.

#34
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostSelam, on 11th September 2010, 13:32, said:

Din cate avioane erau, nici macar un echipaj nu a reusit sa ii imobilizeze pe teroristi ?
Sau la aeroport...nu le-au gasit arme, munitie si ce mai aveau ei pe acolo ?

Da, adevarul e ca echipajele din avion ar fi putut sa-i imobilizeze pe musulmani, dar au preferat sa n-o faca si sa moara odata cu ei. Si stii de ce? Fiindca erau tot musulmani.

Nu stiu altii cum sunt, dar mie imi repugna teoria conspiratiei. Si oricare ar fi fost culisele evenimentului, pana la urma teroristii au actionat in numele islamului omorand necredinciosi.

#35
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
va intra la fel in istorie, ca si in cazul vietnamului sau pearl harbor, adica sua inscenandu-si un atac asupra tarii. indiferent ca au facut-o direct, ei sau prin "teroristi" platiti de ei, sau indirect prin atatare si "pregatirea terenului", ei sunt principalii vinovati.

incredibil cati pun botu la ce li se serveste in media :) cred ca multi o fac de frica, inconstient.

#36
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postlucifer76, on 11th September 2010, 16:14, said:

Bei , suntem pe Istorie , nu pe Religie . Nu mai generaliza aiurea !!!


sursa
Nu e corect sa ii punem pe toti in aceeasi oala .
1. Acela care este dusman al lui Allah, al ingerilor Sai si al trimisilor Sai, al lui Gavriil si al lui Mihail(sa stie ca) Allah este dusmanul necredinciosilor!(Sura 2, versetul 98)

2.Aceia care au tagaduit credinta si au murit necredinciosi, peste aceia se va abate blestemul lui Allah, al ingerilor si al tuturor oamenilor(2:161) - eu din citatul asta inteleg ca necredinciosii nu sunt trecuti nici macar in randul oamenilor - daca si ei ar fi oameni, ar fi cam ciudat sa se autoblesteme.

3.Omorati-i pe unde-i prindeti si alungati-i de acolo de unde v-au alungat!(2:191) - dupa mine ordinea corecta ar fi fost alungati-i si omorati-i, nu de alta, dar daca omori mai intai, dupa caeea nu mai ai ce sa alungi.

4.Luptati-va cu ei pana ce nu va mai fi necredinta si credinta va fi numai in Allah!(2:193)

5.Iar de veti fi omorati pe calea lui Allah(nota) sau de veti muri, iertarea lui Allah si indurarea sa sunt mai bune decat ceea ce agonisesc ei(din averi)
Si daca veti muri sau veti fi ucisi, la Allah va veti aduna(3:157-158)

nota pag 131: pe calea lui Allah - in lupta sustinuta pentru Allah; coranul e publicat la editur islam in 2006, aprobat de liga islamica si culturala din Romania

6.El ar vrea ca voi sa nu credeti, asa cum nici ei nu cred, astfel incat sa fiti deopotriva.Nu va luati dintre ei partasi, pana ce ei nu vor purcede pe calea lui Allah! Dar daca ei intorc spatele, prindeti-i si omorati-i, oriunde-i vei afla! (4:89)

7.Si luptati impotriva lor pana ce nu va mai fi ispita si pana ce religia va fi in intregime pentru Allah.(nota).(8:39)

Nota pag 249 - si va crede toata lumea in Allah.

~~~

In fine, pot fi scoase foarte multe citate de genul asta, dar nu suntem pe aria de religie.

Edited by dyana25, 11 September 2010 - 20:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate