Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1459
Sorinmassey

Sorinmassey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 06.12.2017
Buna ziua am o purcica de 110 120 kg a bumblat de ver o data nu am dato atunci dupa nu a mai umblat iam facut o injectie pg600 si tot nu a umblat , ce ma sfatuit mentionez scrofita e duroc

#1460
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Ce varsta are ?

#1461
Sorinmassey

Sorinmassey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 06.12.2017
In jur de 10 12 luni

#1462
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
La aceasta varsta ar fi trebuit sa umble deja regulat dupa vier,dar tind sa cred ca are deficiente nutritive si inca organismul ei nu este pregatit 100 % pentru reproductie . Recomandarea mea este sa-i faci o deparazitare si sa-i prepari macar 100 kg de amestec furajer cu ceva concentrat sau cu srot de soia ( 20% )si cu un premix vitamino mineral (2-3 % ) , ar fi bine ca odata cu schimbarea dietei sa-i schimbi si locul ( boxa ) Exemplu daca este afara mutat inauntru ( grajd ) sau invers ,daca este impeuna cu alti porci trebuie pus separat singur. Daca ai avea un vier pus langa boxa vierului . PG600 de multe ori nu rezolva problema intrarii in calduri daca conditia fiziologica a scroafei este necorespunzatoare . Daca ar fi avut 150-170 kg puteai sa incerci varianta in care cu schimbarea locului o zi fara apa fara hrana a doua zi apa 3 litri si hrana 1/2 din ratia zilnica a treia zi iarasi fara apa fara hrana , a patra zi furajare normala ,dar la tine scroafa inca nu este supradezvoltata vartei.

#1463
Sorinmassey

Sorinmassey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 06.12.2017
Am mai facut pg600 la altele si dupa 3 zile le dadeam la vier asta nu a umblat , mancare le dau faina facuta din porumb,orz,floarea soarelui , mazare ,si grau furajer asa le dau eu la toti porci care ai am. Multumesc am sai fac o deparazitar

#1464
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Cu o simpla deparazitare nu vei rezolva problema , la scrofite si scroafe( macar la ele dar ar trebui la toate categoriile)  furajul e important sa aiba incoroprat un premix vitamino - mineral , degeaba pui proteina in hrana daca organismul nu detine vitamine si minerale  pentru absortia lor . Pentru reproductie se aleg exemplarele care se dezvolta cel mai bine ,cele care pun repede pe ele ,cele care au pofta de mancare , cele care sunt cei mai frumosi din cuibul respectiv etc.

#1465
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 Sorinmassey, on 08 ianuarie 2018 - 22:38, said:

Am mai facut pg600 la altele si dupa 3 zile le dadeam la vier asta nu a umblat
  • Sigur a fost atunci în călduri? Cum ți-ai dat seama că este în călduri? Ai încercat-o cu vierul să vezi dacă e în călduri? Iartă-mă dacă te întreb toate astea dar am vrut să mă asigur că discut cu o persoană care are habar de ce înseamnă o scroafă în călduri.
  • Cât timp a trecut (în zile, dacă se poate) de la așa-zisele călduri și până la injecția cu PG600? Întreb pentru că e posibil ca a doua oară să fi avut "călduri liniștite" (frecvente la Duroc) care au trecut neobservate iar injecția cu PG600, dacă a fost făcută în primele 12 zile după estru (călduri) rămâne fără efect!
  • Nu întotdeauna PG600 are efectul scontat! Dacă flaconul nu a fost ținut în condiții optime (adică la frigider) pe toată durata de la fabricație până la utilizare pot apărea și situații nedorite.
Pentru a-ți putea oferi un sfat aștept detalii suplimentare!

Să auzim numai de bine!

#1466
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Drumul porcului bio ( marele alb x duroc ) de la monta pana la snitel  in Germania

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WSC-s0g5fGA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1467
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
Bună seara. Am o nouă problema, de data aceasta cu un purcel. Am observat astăzi că umblă prin coteț mai singuratic și cam fără direcție. L-am luat în brațe și am observat că ambii ochi au ''albit '',nu sunt ca la ceilalți negri. Ce să aibă? Mulțumesc anticipat pt ajutor .

#1468
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- intreaba.l pe musteata.de.hamster -/- godacul - inscris la pesedee , problema rez...

#1469
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
???

#1470
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Cu ce tratament a-si putea scapa scroafele de stafilococous hyicus  ? desi pe ele nu se observa nimic am probleme cu purceii de la 4-5 zile dupa fatare  arata de parca ar avea raie , tura trecuta am crezut ca e raie si am facut tratament pt raie cu dectromax , noroc ca am dat si cu penstrep pt a reduce riscul altor infectii. Am reusit sa scap din 38 de purcei 26  , 12 care au fost instare avansata au murit . Atunci am crezut ca tratamentul pt raie a fost eficient si am scapat . Acum  iarasi  la o scroafa din 11 purcei 3 dupa 4 zile de la fatare  arata asa :  
Attached File  acute-generalized-ee_51812.jpg   57.51K   44 downloads
Am banuit ca nu poate fi raie pt ca citind despre raie se preciza ca de la infectie aprox in 10-15 zile apar semnele ,nu asa rapid in 4 zile , dupa multe sapaturi pe net  pe un site din ungaria am gasit descrierea boli cauzata de stafilococus hyicus care se potrivea la descriere perfect cu cea ce aveam eu , problema e ca desi pomeneau ca se trateaza cu antibiotice nu au precizat cu care .Eu am ineput un tratament cu penstrep si cu oxysray si par sa dea semne de revigorare dupa 2 zile de tratament . Foarte curios langa ei intr-o alta boxa am 14 buc cu 7 zile mai in varsta si aceia nu au nimic desi scroafa la fatarea antrioara a avut purcei infectati si repet atunci am tratat gresit crezand ca e raie .Daca cineva cunoaste cu ce antibiotic a-si putea elimina infectia din scroafe a-si fi recunoscator.

#1471
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
Din pacate nu stiu cu ce tratamente poti sa scapi de boala respectiva...
Dar se pare ca atata timp cat boala revine nu ai facut o dezinfrectare a boxelor. Dupa ce reusesti sa scapi de problema asta iti recomand sa scoti toti porcii si sa ii muti in alta parte, apoi sa faci o dezinfectare totala si serioasa a boxelor. Bineinteles, dupa ce faci o curatenie temeinica.
Succes!

#1472
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Sunt constient ca va trebui sa dezinfectez boxele dar degeaba fac acest lucru daca nu elimin bacteria din scroafe . Purtatorul si gazda bacteriei dupa parerea mea sunt scroafele Am gasit un studiu efectuat in canada unde s-a aratat ca doar unele antibiotice sunt eficinte impotriva stafilococus hyicus , iata tabelul testelor :
Attached File  cvj_02_139f1.jpg   75.59K   17 downloads

#1473
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 Lacilucky, on 14 februarie 2018 - 08:32, said:

Cu ce tratament a-si putea scapa scroafele de stafilococous hyicus  ?

Trebuie sa recoltezi o proba si sa o duci la laborator ... laboratorul iti va da o
antibiograma si vei stii ce antibiotic merge f bine pe tulpina asta.
De la o farmacie umana sau de la medicul veterinar procuri un recoltor steril ... la
farmacia umana ceri un recoltor pentru exudat faringian ... dintr-o colectie purulenta, dupa
o usoara dezinfectie locala, iei o cantitate mica de puroi pe batul acela cu vata ... o duci la un
laborator (poate sa fie si unul de analize medicale pentru oameni) ...
Costurile sunt mici: circa 25 ron.

#1474
hayasy_85

hayasy_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.11.2013
Bună seara,am doua scrofite pietrar în jur de 10 luni cu greutatea de 120 130 kg care sunt la a doua oară când umbla la vier dar nu stau când le sare,vier îl am eu tot pitran,alte scroafe prin comuna sărite fără probleme!?

#1475
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Eu zic ca nu alegi perioada optima pentru monta , introduci vierul prea repede (spun asta pentru ca si eu am avut scroafe care doar 1-2 zile erau receptive la vier ,daca ratam acea scurta fereastra era in stare sa se bata cu vierul )  .Trebuie sa alegi momentul cand apare la ele sindromul de imobilitate la om ,adica atunci cand te apesi pe spatele scroafei ea sta nemiscata . Oricum ca si o observatie personala la prima monta scrofitele sunt mai agitate si nu sunt familiarizate cu prezenta vierului pe ele .Mai e si aspectul ca poate vierul este prea greu pentru ele . Dar repet la scrofite este foarte important alegerea momentului optim pentru monta.



Apropo de stafilococus hyicus dupa un tratament in prima zi cu 0,2 ml penstrep / purcel si a doua zi cu 0,2 ml trimetoprim-sulfadoxin (borgal 24 %) boala se afla in regres si se pare ca vor scapa purcei.

Edited by Lacilucky, 16 February 2018 - 07:40.


#1476
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Cei doi cu pete pe spate sunt cei scapati de boala

   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bBNpHgDAE8k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate