Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1423
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Ca sa nu dea toate bolile in ei trebuie sa bagi vaccinuri, eu lucrez momentan la o ferma de porci in Danemarca si vad cate vaccinuri face la scroafe (daca nu ma insel vreo 5 si se fac si periodic). Fermierul are in jur de 1250 de scroafe, dar mi-a spus zilele trecute ca iar fi mai bine daca ar avea numai vreo 750-800 si sa tina el purceii pana cand pot fi abatorizati.

#1424
n-am

n-am

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 29.02.2016
Nu la genul ala de boli ma refeream, care se pot preveni/trata prin vaccinare, ci la anomaliile genetice care apar din cauza incrucisarilor dupa ureche. De exemplu, anul trecut am avut un purcel cumparat din targ, frumos, mancacios, toate bune si frumoase, pe la varsta de 4-5 luni a inceput sa schioapete de picioarele din fata, apoi au inceput sa i se deformeze. Nu i-a mers deloc, in cele din urma a murit. La genul asta de ”boli” ma refeream.
Ce rase sunt scroafele lor si cu ce rasa le imperecheaza?

#1425
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Pe pachetele de sperma folosite pt inseminare scrie duroc, scroafele nu stiu ce rasa sunt, dar o sa-l intreb pe fermier. Inainte fermierul isi prodeucea singur scroafe de reproductie, dar de un an si ceva le cumpara si zice ca e diferenta intre ele, astea cumparate fiind mai productive.

#1426
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Scroafele sunt hibrizi  F1 marele alb cu landras . F1 inseamna ca este hibrid din prima generatie din parinti de rasa pura , efectul heterozis se manifesta cel mai puternic la descendentii din prima generatie  si scade la a doua generatie dupa acea efectul heterozis dispare. Ce este efectul hererozis ? este fenomenul biologic prin care creste vigoarea  indivizilor hibride de prima generatie acestea  depasind aptitudinile si insusirile parintilor , pentru a scurta povestea la porci cea mai buna ameliorare a performanelor este incrucisarea raselor .In cresterea porcilor nu mai are rost  sa inventam si sa experimentam  incrucisari cu indivizi a caror rasa nu le cunoastem cu precizie . Fara sa mai inventam roata pentru ca ea deja a fost inventata demult , pe linie materna se foloseste cel mai des  scroafa F1  MA x LA  si pe linie paterna un hibrid  F1  Duroc x pietrain sau  duroc x MA  sau  Hampshire x pietrain  sau  doar duroc . Exista  si scroafe  triliniare  cum sunt cele de la PIC scroafele Camborough sau  scroafele  Rattlerow Seghers.

#1427
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
@n-am

scroafele sunt landrace cu yorkshire, unele 50-50, unele 1/3 cu 2/3 si altele 2/3 cu 1/3.

#1428
n-am

n-am

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 29.02.2016
Va multumesc pentru raspunsuri!

Dar inca nu sunt lamurit daca scrofita mea e buna sau nu pentru reproductie, din ce am inteles pana acum, nu e buna din cauza numarului mic de purcei intarcati, si ca ideal ar fi sa o imperechez cu Duroc. Nu ar fi asta o problema (numarul purceilor intarcati), nu numarul ma intereseaza, ci calitatea lor, si cel mai important sa fie sanatosi si sa-mi opresc scrofite din ea.

#1429
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Este greu de dat un pronostic ce fel de scroafa va fii doar dupa fatare si intarcarea purceilor vei putea spune ca a meritat osteneala, in practica am intalnit scoafe are genetic puteau creste 10-12 purcei vigurosi dar datorita comportamentului de fiecare data omoreau  2-3 purcei chiar si cu boxa de fatare ,altele erau docile se ocupau de purcei dar genetic nu erau in stare sa duca mai mult de 8-9 purcei . Zici ca nu te intereseaza nr depurcei intarcati doar calitatea lor daca  esti sigur ca scrofita ta  este un  MA x PI cu o incrucisare cu duroc mai mult ca sigur ca purceii vor fi aratosi cu suncile  fata spate bine dezvoltate , daca acestea vor fii la randul lor bune de scroafe va depinde iarasi de tine daca vei fii multumit financiar de performantele lor . Cateodata  (mai ales atunci cand purceii sunt ieftini ) frumusetea lor nu compenseaza costurile de intretinere a scroafei ( aprox 1000 lei/ ciclu ) Am avut scroafa care fata purcei frumosi cu vireza mare de crestere dar ce folos  din 5 fatari am avut de la ea 28 de  purcei ( 175 lei/ purcelul intarcat ) la acesti bani cumperi de gata pe alese , nu sa muncesti cu ea 6 luni . Cat despre sanatatealor trebuie sa te fersti sa nu bagi in ferma boli ca parvoviroza , circoviroza, PRRS ..Boala edemelor , diarea de la e-coli sau cocodioza sunt jucarii fata de primele . Soldanul amintit de tine dupa parerea mea a facut artrita de la stafilococ si streptococ si din lipsa unui tratament adecvat  i-au cedat si organele interne .Am uitat sa precizez ca daca una din parinti este marele alb in rasa curata purceii vor fi toti albi  fara pete fara alte culori indiferent de partener .

purcei MA  cu vier pietrain de la tg mures

Attached File  porci 012.jpg   180.57K   70 downloads

monta MA cu Landras

Attached File  porci 068.jpg   271.75K   61 downloads

scrofita  hampshire x pietrain

Attached File  porci 038.jpg   433.14K   55 downloads

Attached File  porci 039.jpg   558.38K   46 downloads

scroafa  F1  MA X LA

Attached File  porci 044.jpg   231.43K   48 downloads

Attached File  porci 045.jpg   231.45K   41 downloads

#1430
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Frumosi porcii.

#1431
n-am

n-am

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 29.02.2016
Multumesc pentru timpul acordat si explicatii, acum am inteles cam cum sta treaba cu incrucisarile. Foarte frumoase exemplarele tale.

#1432
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Bună seara, am și eu o problema la un purcel de vreo 50kg de 3,4 saptamani are pleopele rosi și scurgeri la ambii ochi
Am vorbit cu un doctor veterinar și mi.a zis sa îi dau cu mibazon cateva zile.

https://ibb.co/j81sha

.

Edited by danielalexandru, 08 June 2017 - 22:58.


#1433
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Se poate folosi dectromax  la scroafe in gestatie  , ca si in cazul evomecului  cu 7-14 zile inainte de fatare   ?

#1434
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Obiectiv, România!

Quote

El e Ghiță de Mangalița!
Să ne trăiască!



Attached File  FB_IMG_1511584680103.jpg   20.8K   21 downloads

#1435
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
pana la Craciun ?

#1436
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
anu asta porci in br 10 lei /kg in viu...o auzit si astia de oua..!!

#1437
68gto

68gto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.12.2012
bazna free range

#1438
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016

 silesax, on 25 noiembrie 2017 - 10:19, said:

anu asta porci in br 10 lei /kg in viu...o auzit si astia de oua..!!
Dupa doi ani ( 2015 si 2016 ) in care pretul de vanzare acoperea doar cheltuelile, anul acesta  9 - 10 lei este o gura de oxigen si un impuls de a nu renunta la cresterea lor in sisteme gospodaresti de mici dimensiuni .

#1439
alexbc90

alexbc90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 29.06.2009
Ce părere aveți despre inițiativa domnului ministru?
https://www.agerpres...-bazna-15-57-34

#1440
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Ce dracu sa faci cu ei sint numai grasime si slanina,,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate