Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1477
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Iarasi va cer parerea intr-o problema observata la o scroafa gestanta in a 75-a zi la a doua gestatie .Ieri ( sambata ) am mutat-o  din grajd intr-o boxa exterioara pentru a avea aces la lumina mai multa ,soare etc. A fost destul de agitata din cauza mutari ( a ramas singura ) ca niciodata a  consumat doar o parte din portia de hrana . Azi la amiaza am observat ca a urinat ,mai degraba a eliminat un lichid vascos , lipicos putin rosiatic . Am avut scroafa care cate odata urina cu singe dar urina era mai fluida decat cea ce am vazut azi .Credeti ca lichidul a fost lichid de placenta ? .E posibil ca din cauza stresului sa fi murit din purcei ? sau ce altceva o fi problema, raceala ?

#1478
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Ieri mi-a fatat scroafa cu problemele de mai sus nici un purcel mumificat toti 12 sunt sanatosi doar unul este sub standardul de dezvoltare optima  ( 1,5 kg ). Putin m-a tinut in tensiune pt ca media ultimelor 10  intarcari  era 7,2 purcei din diferite motive inca o tura prosta ar fi dus media  si mai jos , noroc ca din august anul trecut purceii au pret ff.bun .

#1479
mariusstoican

mariusstoican

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.05.2018
Salutare tuturor. Am si eu nevoie de cateva sfaturi. Am 8 purcelusi cu varsta de 6 zile pe care ii hranesc artificial, cu lapte praf pentru animale (inca nu stiu sigur daca este pentru purcei sau pentru vitei pentru ca nu l-am cumparat eu). Primele doua zile i-am hranit cu lapte praf pentru bebelusi si n-am avut nicio problema cu ei, insa cand le-am schimbat mancare au facut diaree, desi le-am preparat laptele de la bun inceput cu zeama de orez fiert in loc de apa simpla.

Le-am administrat Oxitetraciclina injectabil timp de 3 zile (nu stiu sigur daca e bine sa le administrez in continuare) si Bycox 5%, insa degeaba. Nu par sa-si revina.

Purceii i-am hranit in felul urmator: in prima zi nu prea au mancat mult, doar 30 l lapte toti. A doua zi, 180 ml. A treia zi, 300 ml, iar incepand cu a patra zi 450 ml. Schimbarea alimentatiei a avut loc in a treia zi, atunci i-am adaugat in mancare si un ou intreg (am aflat prea tarziu ca nu trebuie dat albus la purcei), si de atunci a inceput diareea. Le administrez laptele cald, din 3 in 3 ore.

Mai mentionez ca au fost alaptati natural (de la scroafa) doar 8 ore, si le-am facut in a 3-a zi fierul si D3-ul. Desi au diaree, purceii mananca normal in continuare.

Farmacistul veterinar mi-a recomandat Furogal O, dar din cate am citit este pentru pasari. Tot aici pe softpedia, la Cresterea oilor, am citit ceva de Furazolidon pentru diaree, ceai de menta (dar nu stiu cum sa-l administrez, simplu sau in lapte), sau sa adaug un pic de iaurt natur in lapte pentru repopularea florei intestinale cu lactobacili.

Ce imi recomandati? Orice sfat este bine-venit!

#1480
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Enrofloxacina injectabil  5% ,doza  0,2 ml / purcel injectat in ceafa .Injectat in pulpa vor schiopata .

#1481
mariusstoican

mariusstoican

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.05.2018

 Lacilucky, on 15 mai 2018 - 07:11, said:

Enrofloxacina injectabil  5% ,doza  0,2 ml / purcel injectat in ceafa .Injectat in pulpa vor schiopata .

Multumesc pentru raspuns. Ma asteptam la mai multa activitate pe forum... Le-am adaugat ceai de menta in lapte, si le-am mai dat 3 zile Bycox. Din pacate 5 purcei au cedat, 3 din cauza diareei si a deshidratarii, 2 inca nu stiu sigur. Ce am observat la purcelusi este: unii dintre ei au vomitat, iar dupa aceea unii aveau momente cand dadeau din piciorele din spate; ultimul purcelus care mi-a murit stiu sigur ca a vomitat, iar la 1 zi  jumate nu s-a mai ridicat pe picioarele din spate. Urmatoare zi, a murit. Nu era deshidratat, a mancat foarte bine cat timp a putut sa mearga singur. Sa fie din cauza laptelui praf?

Si as mai avea o intrebare... Ce pot sa le mai adaug in mancare purcelusilor? Au 13 zile si i-am hranit pana acum numai cu lapte praf. Vreau sa-i tin pana la 4 saptamani inainte sa-i "intarc".

#1482
Clyde Barrow

Clyde Barrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2006
Ai putea sa le oferi solutii rehidratante pe baza de electroliti  (le gasesti in comert gata preparate), sunt foarte bune mai ales in probleme digestive la purcei mici, ii ajuta sa se refaca.

#1483
rauta75

rauta75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.01.2012
A taiat cineva coltii la purcei pana acum ? Pana la ce varsta se pot taia?

#1484
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Nu exista o limita de varsta se pot taia ori cand , problema e ca cu cat sunt mai mari cu atat este mai greu , pentru a se evita ranirea intre ei in batalia pt sfarcuri si pentru a nu rani scroafa eu le tai colti la 2-3 zile de la fatare cu un patent .

#1485
rauta75

rauta75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.01.2012

 Lacilucky, on 30 iulie 2018 - 16:48, said:

Nu exista o limita de varsta se pot taia ori cand , problema e ca cu cat sunt mai mari cu atat este mai greu , pentru a se evita ranirea intre ei in batalia pt sfarcuri si pentru a nu rani scroafa eu le tai colti la 2-3 zile de la fatare cu un patent .

Mulțumesc nu am mai taiat până acum de aceea mi-e puțin teama.Purceii au cum 4 zile.

#1486
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
La  4 zile vezi ca  trebuie sa -i vacinezi  si cu fierdextran .

#1487
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 rauta75, on 30 iulie 2018 - 05:50, said:

A taiat cineva coltii la purcei pana acum ? Pana la ce varsta se pot taia?
Eu, de ani de zile, nu le mai tai colții la purcei și totul e ok. La purceii de mistreț cine le taie colții?

#1488
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Scuze ca ma bag dar fara a fi "porcar" am un comentariu general.
N-as amesteca animalul domestic in aceeasi oala cu salbaticiunea.
In primul rand ca natura ii selecteaza altfel decat o face omul.
Sunt de exemplu mame care fata greu...in natura nu exista pt ca pur si simplu exemplarele nu reproduc si genele alea dispar.
Pe acelasi mecanism si puii care creeaza probleme sau scroafele sensibile se "pierd" si merg mai departe genele care nu au aceaste probleme.
Omul perpetueaza pe alte criterii, daca animalul are "spor" prefera sa doarma in cocina decat sa creasca o jitie fara probleme dar care are un "spor" egal cu "falimentul".
Evident ca in  oarecare masura si omul "se mai uita" si la treburile astea, de aia se folosesc anumite rase sau anumite linii pt mame insa fata de selectia naturala distanta e uriasa.

In aceeasi logica, oarecum, e vorba si de ce vrea omul sa scoata dintr-o monta in sensul ca in natura mama ii linisteste rapid daca apar mici probleme cu unii pui.
In gospodarie omul daca ma-sa da o branca puiului  si-l da cat colo, daca unul ramane jumate cat ceilalti din acest motiv samd..incepe circul..panica sau corectii sau fuga pe forum sa intrebe ce sa-i faca scroafei s-o faca mai "responsabila"...

In principiu da, uneori merge si cu "naturalul" insa pe de alta parte nu cred ca e ok generalizarea si asemanarea cu natura/salbaticiunea pt ca totusi animalele sunt mult prea diferite, omul a intervenit mult prea mult ca sa nu fie nevoie de mici sau mari interventii...
Probabil ca e si o chestiune de individ/rasa/linie in multe cazuri dar chiar si la general vorbind consider ca de principiu e fortat sa compari animalul "performant" selectat de om cu omologul selectat extrem de dur de natura.

Nu am mati experiente cu porcii dar cred ca am cu suficienta cu alte oratanii si am vazut destul cat sa imi permit "o parere".
Punctual nu stiu daca se impune sau nu taierea coltilor la purcei insa nici nu cred ca a lasa totul pe "natura" in conditiile in care tu lucrezi cu ceva total "aberant" dupa ceiteriile naturii.
Echilibrat judecand cred ca depinde de animal...la fel de bine poti sa nu faci nimic asa cum in multe situatii daca nu iei masuri ti-o iei grav...

#1489
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Eu am vazut la viata mea multe cazuri de purcei la care nu s-or taiat coltii, si s-or dezvoltat fara probleme.
Cred ca problemele datorate coltilor apar atunci cand scroafa este foarte prolifica si fata un numar mare de purcei, iar concurenta pentru mameloane devine acerba, purcelul incercand sa se "agate" de mamelon ca sa nu il piarda.

#1490
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Chiar si cu coltii taiati cam asa arata un purcel de 30 zile dintru-n cuib cu 15 purcei :
Attached File  Picture 001.jpg   317.68K   27 downloads
Attached File  Picture 002.jpg   348.76K   27 downloads
Attached File  Picture 003.jpg   244.96K   26 downloads

#1491
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006
Nu se mai taie coltii de mult, ca practica generala, si eu nu le-am taiat niciodata, si n-am avut probleme. Ce e in poza de mai sus, au fost amestecati recent, e normal sa se bata pana stabilesc o ierarhie. Si scroafele se bat atunci cand nu se cunosc/recunosc.

 Hunor_66, on 05 august 2018 - 15:41, said:


Cred ca problemele datorate coltilor apar atunci cand scroafa este foarte prolifica si fata un numar mare de purcei, iar concurenta pentru mameloane devine acerba, purcelul incercand sa se "agate" de mamelon ca sa nu il piarda.

Pai si aia e problema lu' fermieru', daca lasi 16 sau 17 purcei la o scroafa cu 14 tzazte e normal sa se bata.

 parintele, on 04 august 2018 - 21:21, said:

Scuze ca ma bag dar fara a fi "porcar" am un comentariu general.

n-am inteles nimic.

#1492
Ahile30

Ahile30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2009
Am și eu o problema cu o scroafa aflata la prima datare.
A făcut 9 purcei la monta naturala, pe care i am înțărcat la 8 săptămâni.
De la intarcare a trecut o luna și nu a întrat în călduri.
Ma puteți ajuta cu câteva sfaturi?
Am cumpărat Proliz pentru inducerea caldurilor.
Mulțumesc

#1493
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 Ahile30, on 03 septembrie 2018 - 18:05, said:

Am cumpărat Proliz pentru inducerea caldurilor.
Un fost dascăl din facultate ne spunea că "hormonii pe mâna celor care nu știu să lucreze cu ei sunt ca și briciul pe mâna maimuței!"
Prolizul are ca substanță activă prostaglandina F2 alfa și la scroafe se folosește DOAR pentru o eventuală întrerupere a gestației, prin lizarea corpului galben de gestație (de obicei cu o zi sau două mai devreme de data programată pentru fătare, pentru o fătare fără probleme).
Ca urmare, lasă Prolizul la frigider și du-te și lasă vierul la scroafă să o stimuleze timp de câteva minute, vreme de 2-3 zile! Dacă după 3-4 zile de la începutul stimulării nu intră în călduri, du-te și cumpără o combinație de gonadotropină corionică cu gonadotropină serică. Produsul comercial cel mai uzitat se cheamă PG 600. Scroafa ar trebui să intre în călduri după 3-4 zile. Succes!

Să auzim numai de bine!

#1494
Ahile30

Ahile30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2009

 Berbecutul, on 04 septembrie 2018 - 08:01, said:


Un fost dascăl din facultate ne spunea că "hormonii pe mâna celor care nu știu să lucreze cu ei sunt ca și briciul pe mâna maimuței!"
Prolizul are ca substanță activă prostaglandina F2 alfa și la scroafe se folosește DOAR pentru o eventuală Ă®ntrerupere a gestației, prin lizarea corpului galben de gestație (de obicei cu o zi sau două mai devreme de data programată pentru fătare, pentru o fătare fără probleme).
Ca urmare, lasă Prolizul la frigider și du-te și lasă vierul la scroafă să o stimuleze timp de câteva minute, vreme de 2-3 zile! Dacă după 3-4 zile de la Ă®nceputul stimulării nu intră Ă®n călduri, du-te și cumpără o combinație de gonadotropină corionică cu gonadotropină serică. Produsul comercial cel mai uzitat se cheamă PG 600. Scroafa ar trebui să intre Ă®n călduri după 3-4 zile. Succes!

Să auzim numai de bine!

O sa încerc și asta cu vierul. Ii bag împreună câteva zile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate