Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#2755
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

 marcuzzzo, on 10th April 2011, 15:36, said:

Terminatia "ila" sigur ca exista la daci: vezi "mucioila" de pe placutele traduse de domnul mirciulica.
Muci vine din latnescul mucus.
Apropo, de ce n-or fi pastrat românii un termen dacic pentru muci ?
Mă gândeam că măcar pentru chestiile intime, să fi pastrat ceva cuvinte dacice.

Si ăsta e un argument că dacii si-au abandonat limba.

#2756
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
tu ai consultat măcar un dicționar latin? Știi latină din familie?
Păi, tocmai că au păstrat pe cele dacie pt chestiunile intime; au păstrat de fapt tot, dar nu pricepeți voi latinomanii.
Ia uită-te tu prin dicționar la chestiunile intime și observă că nici italienii sau spaniolii nu le au pe cele latinești- Or fi uitat latinii să îi învețe? Or fi uitat ei toți după aia?
Și ăsta e un  argument, mai precis o dovadă, că voi latinomanii habar nu aveți despre ce vorbiți.

#2757
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

 Marcus_Ulpius, on 10th April 2011, 17:57, said:

Muci vine din latnescul mucus.
Apropo, de ce n-or fi pastrat românii un termen dacic pentru muci ?
Mă gândeam că măcar pentru chestiile intime, să fi pastrat ceva cuvinte dacice.

Si ăsta e un argument că dacii si-au abandonat limba.
De unde ești tu atît de sigur că , NU romanii au auzit la daci de "muc", i-au adăugat un "us" și au creat un cuvînt "latinesc" în vocabularul lor și au dat astfel latinomanilor un fals argument, "să mănînce și gura lor o pîine"?

Nu poți trage concluzia de unde vine un cuvînt în limba română , atîta timp cît nu ai ambele limbi din care ar putea proveni, (daca și latina ) să le compari.

Tot ce poți emite sînt doar speculații, iar cînd emiți o astfel de speculație cu atîta aplomb încît să devină un adevăr axiomatic, ești de tot rîsul.

Să nu crezi că repetînd de mai multe ori această afirmație, (Muci vine din latinescul mucus.) ea devine un adevăr incontestabil.

Edited by lucifer76, 10 April 2011 - 19:29.


#2758
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
acum să ni le spună pe alea intime care vin din latină, că zice că le știe el.

#2759
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 NICU_LUPULALB, on 10th April 2011, 18:34, said:

De unde ești tu atît de sigur că , NU romanii au auzit la daci de "muc", i-au adăugat un "us" și au creat un cuvînt "latinesc"

Pai tu crezi ca romanii asteptau sa ii intalneasca pe daci ca sa dea un cuvant pentru muci? :lol:

Hai ca sunteti comici.

#2760
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010
Nu mă îndoiesc  de faptul că aveau și latinii o denumire pentru muci, (doar se stergeau și ei la nas cînd erau răciți) :naughty: , dar mă deranjează suficiența afișată în afirmația lui.

Poate erau înrudite cele două limbi și aveau termeni asemănători, încă inainte de a intra în contact și în conflict cele două țări și limbi, dar pentru unii este mai ușor să afirme că latinii erau buricul pămîntului, așa cum se cred acum americanii.

#2761
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

 turcoctonul, on 10th April 2011, 19:04, said:

Pai tu crezi ca romanii asteptau sa ii intalneasca pe daci ca sa dea un cuvant pentru muci? :lol:
Dacii luasera contact de multa vreme cu latina. Dacii plateau in aur mestesugarii constructorii fierarii, de la Roma.

Apoi, populatii intregi din balcani, aflate de sute de ani in imperiu, erau deja romanizate.

Dovada este ca pana la anul 600 avem un lung sir de imparati de nascuti in dacia, tracia, illyria.

Pentru toti era importanta limba comuna: Lingua Romana.

#2762
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 Mount_Yermom, on 10th April 2011, 13:04, said:

poate fi un indicator al intensitatii ei.

Unde s-a evaporat multimea scriitoare pe pietroaie dupa 275 en ?? Hai zi una cu masiva ruralizare, ca mi-era dor.

#2763
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
atît știu ei, latinomanii. Uite Marcus Ulpius Mucius ce sigur e pe el că s-au romanizat cei din Balcani deși  e foarte clar că grecii și albanezii nu s-au romanizat, adică cei mai aproape de romani dar crede  d-lui că s-au romanizat cei din munți și cei aflați mai departe de romani de ex carpii sau tracii din Munții Hemus (Balcani). Pe ce se bazează? Păi, zice el, nu se vede limba romînă?
O probă de linbă romană ai, domnule? De cînd naiba se zice limba romană? Eu o știu de limba latină vulgară. Asta o faceți expre ca să se confunde în scris cu limba romînă, nai ales cînd e scris română, dar mai bine fără diacritice de ex: În antichitate s-a vorbit limba romana iar acum se vorbește tot limba romana de ci noi SUNTEM romani.
Auzi, cînd revendicați vechiul teritoriu? Vezi că sînt alții pe acolo care nu își spun romani.Au ocupat Roma. Poate faci o organizație împreună cu ceilalți latinomani de pe aici pt eliberarea Romei: "Roma pentru romani" Noi suntem romani". Păi, cine tre să aibă drepturi acolo; voi, desigur pt că suuuunteți un popor latin și vă numiți romani. :D
Vorbele alea intime venite din latină mi le-ai spus? Nu, că habar nu ai de ele, dar vorbești așa ca să te afli în treabă.

#2764
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

 raman, on 10th April 2011, 20:27, said:

Unde s-a evaporat multimea scriitoare pe pietroaie dupa 275 en ?? Hai zi una cu masiva ruralizare, ca mi-era dor.
O multime de imparati romani de origine dacica au influntat viata romana din dacia post romana.

Stiai ca in Dacia post-romana s-a batut mult vreme dupa retragerea aurelina, moneda romana ?


 mirceavoda, on 10th April 2011, 20:45, said:

atît știu ei, latinomanii. Uite Marcus Ulpius Mucius ...
Vorbele alea intime venite din latină mi le-ai spus? Nu, că habar nu ai de ele, dar vorbești așa ca să te afli în treabă.
Foarte urate jignirile tale.

#2765
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 raman, on 10th April 2011, 20:27, said:

Unde s-a evaporat multimea scriitoare pe pietroaie dupa 275 en ?? Hai zi una cu masiva ruralizare, ca mi-era dor.

Tot acolo unde s-a evaporat si in Apus in sec. V-VI. Ai ghicit, ruralizare, decaderea economica = barbarizarea romanilor si romanizarea barbarilor = the begining of the dark ages.

#2766
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 raman, on 10th April 2011, 19:27, said:

Unde s-a evaporat multimea scriitoare pe pietroaie dupa 275 en ?? Hai zi una cu masiva ruralizare, ca mi-era dor.
Deci cunosti raspunsul corect. Ce rost mai are sa intrebi?


 NICU_LUPULALB, on 10th April 2011, 18:08, said:

Nu mă îndoiesc  de faptul că aveau și latinii o denumire pentru muci
Bineinteles - mucus (la plural muci)

 NICU_LUPULALB, on 10th April 2011, 17:34, said:

De unde ești tu atît de sigur că , NU romanii au auzit la daci de "muc", i-au adăugat un "us" și au creat un cuvînt "latinesc" în vocabularul lor și au dat astfel latinomanilor un fals argument, "să mănînce și gura lor o pîine"?
:roflmaofast:

P.S.
Corect e să mănîncă și gura lor o pîine


 Marcus_Ulpius, on 10th April 2011, 16:57, said:

Apropo, de ce n-or fi pastrat românii un termen dacic pentru muci ?
Mă gândeam că măcar pentru chestiile intime, să fi pastrat ceva cuvinte dacice.
Pai, daca n-am pastrat cuvinte dacice pentru chestii mult mai intime (precum p... si p...) - cum sa pastram pentru "muci"?  :coolspeak:

#2767
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 ego_zenovius, on 10th April 2011, 21:47, said:

P.S.
Corect e să mănîncă și gura lor o pîine

Asta zici ca e luata de pe placuta aia, conform traducerii lui dom` florin: "Aici noi placa pusaram". ^_^

#2768
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 turcoctonul, on 10th April 2011, 16:57, said:

Si ce relevanta are? Au pastrat numele vechii capitale pentru ca avea sa indeplineasca acelasi rol, cel de metropola a Daciei, de data asta provincie romana. Romanii au pastrat peste tot vechile denumiri.
Tot asa cum americanii au pastrat mare parte din toponimia nativilor: Manhattan, Mississippi, Ohio,...

#2769
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

 ego_zenovius, on 10th April 2011, 21:51, said:

Corect e să mănîncă și gura lor o pîine

Acuma și tu ești cîrcotaș.

Am încercat să reproduc o expresie folosită de ozn-urile din romanika. :notangel:

Pardon, obiectele zburătoare negre , din România. :naughty: (Nu sînt astronauții sînt chiar astronavele)

Și nu am reușit să fiu suficient de agramat și credibil, a fost o reproducere foarte aproximativă.

Ideea era că se folosesc "argumente" hilare uneori, cind se încearcă dovedirea "latinității", cu orice preț.

#2770
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

 NICU_LUPULALB, on 10th April 2011, 22:24, said:

Ideea era că se folosesc "argumente" hilare uneori, cind se încearcă dovedirea "latinității", cu orice preț.
Latinitatea limbii este deja dovedita stiintific de catre lingvisti. Cele cateva cuvinte dacice care au mai ramas dovedesc ca dacii si-au abandonat limba. Nu intelg de ce sunt eu de tot rasul, asa cum spui.

Cand spui ca eu sunt de tot rasul, nu te gandesti ca ma jignesti gratuit ? Nu te gandesti ca incalci regulamentul ?

Edited by Marcus_Ulpius, 10 April 2011 - 21:34.


#2771
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 NICU_LUPULALB, on 10th April 2011, 21:24, said:

Ideea era că se folosesc "argumente" hilare uneori, cind se încearcă dovedirea "latinității", cu orice preț.
In schimb, presupunerea ca muc e de origine daca nu e bazata pe argumente hilare. Nu e bazata pe nimic.

#2772
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

 ego_zenovius, on 10th April 2011, 21:51, said:

Pai, daca n-am pastrat cuvinte dacice pentru chestii mult mai intime (precum p... si p...) - cum sa pastram pentru "muci"?  :coolspeak:
Absolut, mai este si coleus, si multe altele, mai sunt si o suma de expresii triviale tot de origine latina

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate