Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14152 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#6193
sebigeanina

sebigeanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.02.2010
salut azi am venit din turcia  şi cursul era 2.81  oficial şi la hotel era 2.75 în aeroport în Antalya era 2.5

#6194
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View Postlori_2001, on 28 iulie 2014 - 07:29, said:

Traducerea legalizata la notar, ceea ce ti-am scris mai sus,ca pret era tot pe la vreo 60 de lei , si dura o zi.
Nu am mai facut nimic la ambasada.
Doar cu traducerea in turca, nu am auzit/citit sa se poata, si distractia ar fi prea mare, daca nu e valabila.
La intrarea in turcia, soferul e inregistrat ca a intrat cu masina, si nu poate iesi fara masina, decat daca lasa masina in vama, cu formalitati, etc.

Unde ati gasit asa de ieftin (vreau si eu)?....peste tot se cere 140 lei. D-au o bere pentru informatii suplimentare (pe PM). Multumesc.

Edited by Povestitorul, 29 July 2014 - 12:52.


#6195
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
va salut din Kusadasi .Ore efectiv de condus au fost 16:30  , km parcursii din fata casei(Bucuresti) - Hotel Batihan ( Kusadasi ) 1050 km . Drumul pe care l-am urmat : Bucuresti - Ruse -Veliko - Gurkovo - Leshovo - Edirne - Ferrybot - Izmir - Kusadasi.La intoarcere o iau prin Istambul .
Am bagat benzina ieri de la Shell cu 5.06 TRY / L .
Pentru cine este interesat de cursul valutar :La receptia hotelului  1 E = 270 TRY acum cand am sosit iti dadeau 280TRY.

#6196
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013

View Postalexalb, on 29 iulie 2014 - 14:05, said:

va salut din Kusadasi .Ore efectiv de condus au fost 16:30  , km parcursii din fata casei(Bucuresti) - Hotel Batihan ( Kusadasi ) 1050 km . Drumul pe care l-am urmat : Bucuresti - Ruse -Veliko - Gurkovo - Leshovo - Edirne - Ferrybot - Izmir - Kusadasi.La intoarcere o iau prin Istambul .
Am bagat benzina ieri de la Shell cu 5.06 TRY / L .
Pentru cine este interesat de cursul valutar :La receptia hotelului  1 E = 270 TRY acum cand am sosit iti dadeau 280TRY.

Este ceva gresit aici  1E=270 TRY? Poate 2,7 TRY!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#6197
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
da scuze am vrut sa scriu 100 E = 270 TRY.
poate disera va transmit si cursul la celalte valute aici sau pe sectiunea de curs valutar turcia

#6198
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Ieri am sosit din Turcia (Kusadasi) dar pentru o noapte m-am oprit in Istambul . Ca timp Istambul - Giurigiu  7 h  . In Bulgaria m-am tinut dupa masini bulgaresti si tir-uri care gonesc nu gluma de aceea am strabatut-o in 3.5h . Drumurile sunt bune singura problema a ramsa centura Elhovo dar eu am luat-o prin oras .Cum intri in Romania inca de pe podul prieteniei GROPI.

#6199
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut.Azi am ajuns si eu in Kusadasi,după ce am dormit azi noapte in Eceabat.Am venit pe ruta  Calafat-Vidin-Montana-Vratsa-Mezdra-Sofia-Svilengrad-Ormenio-Ipsala-Eceabat-Kusadasi.Prin Bulgaria drum ok,doar Portiunea de piatra cubica din Dimovo.S-a deschis centura Vratsa,drum excelent.In schimb drumul dintre Plovdiv și Svilengrad a fost foarte aglomerat,era plin de Jurgen si Hans,care se întorceau acasă in Turcia.Vreo 4 echipaje de poliție prin. Bulgaria,semnalizare de bulgari.In Grecia de la Ormenio la Ipsala,drumul excelent si pustiu,un singur echipaj de poliție se rezema de mașina.In Turcia drumuri foarte bune,cu câteva exceptii,unde se lucra.Am trecut pe la Kilibathir cu ferry.Am scos lire cu cardul,curs 2,8 un euro.

#6200
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View PostPovestitorul, on 29 iulie 2014 - 12:51, said:



Unde ati gasit asa de ieftin (vreau si eu)?....peste tot se cere 140 lei. D-au o bere pentru informatii suplimentare (pe PM). Multumesc.

Am rezolvat cu procura, cost 68 lei (25 lei traducerea legalizata + 43 lei taxa consulara).

Multumesc celor ce m-au ajutat. TCB ........si vacante frumoase sa aveti.

#6201
queenly

queenly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2009
Buna ziua,
Vom pleca pe data de 21 august in Alanya - Turcia (pentru prima data), cu oprire 2 nopti pe drum.
Ne-am gandit la urmatorul traseu: Rm Vilcea - Giurgiu - Ruse - Razgrad - Targoviste - Yambol - Edirne - Istanbul (E80) - Pendik (traversare cu feribot) - Yalova  https://www.google.c...2d40.856944!3e0- Inegol - Kutahya - Burdur - Antalya - Alanya. https://www.google.c...2d36.656395!3e0  Prima innoptare la Selimpasa si a doua la Antalya (rezervarile pentru cele doua nopti inca nu le-am facut, sunt in dubii daca ar trebui sa le fac din timp sau sa gasesc cazare la fata locului). Spuneti-mi va rog, daca gasiti acest traseu optim, sau in caz contrar, sa-mi propuneti altul.
Va multumesc anticipat!

#6202
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare,

Nu inteleg ce vrei sa traversezi, dar mai ales de ce?

O data ce te-ai "suit" pe O4 (autostrada)treci de Instanbul - Izmit - (parasesti O4 spre) Sapanca - Osmaneli - BileciK (cazare intermediara)- Bozuyuk (cazare intermediara) - Kutahya - Afyonkarahisar (aici ai 2 variante : 1. Spre Antalya: Burdur / Isparta - Antalya - Alanya  sau 2. Spre Alanya: Konya - Kizilagak - Alanya) - Alanya.

L.E. Daca te hotarasti pentru varianta 1......alege Isparta in loc de Burdur. Drumul te va scoate mult mai usor spre destinatia aleasa....Alanya, nu mai trebuie sa treci prin imensitatea traficului din Antalya.

P.S. Nu inteleg de ce trebuie sa te cazezi, a 2 a noapte in Antalya (scump)...poti face acest lucru inainte de Alanya. Eu as opta datorita lungimii traseului .....o noapte in Izmit (cost 200 - 230 lei dubla cu mic dejun la un hotel de 4* iar a 2 noapte la Manavgat, ai ce vizita).

Edited by Povestitorul, 05 August 2014 - 14:27.


#6203
queenly

queenly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2009
Multumesc frumos Povestitorule, pentru variantele propuse!
Ia sa mai vedem si alte opinii: traversarea sau ocolirea marii?

#6204
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001

View Postqueenly, on 05 august 2014 - 15:25, said:

Multumesc frumos Povestitorule, pentru variantele propuse!
Ia sa mai vedem si alte opinii: traversarea sau ocolirea marii?

queenly, aici ar fi multe de povestit / comentat.

Istanbulul poate fi ori muma, ori ciuma. De la Avcilar la Pendik poti face intre o ora si 8 ore (NU, NU am gresit!). Credeti-ma, cand faci 70 de km in 8 ore (fara opriri, fara intrare efectiva in Istanbul) ti se ia grav de tot. Depinde foarte mult de ora, ziua si - eventual - sarbatoarea in care nimeresti pe traseu. Oricum, daca va programati traversarea Bosforului, faceti-o in asa fel incat sa ajungeti in zona Avcilar dupa ora 21:00 - 22:00, este mai sigur. In NICI UN CAZ dimineata sau dupa-amiaza, dupa ora 18:00. Puteti avea noroc, insa puteti avea si ghinion cat carul! (aia cu 8 ore e traita, nu e din povesti!).

Una dintre optiunile de luat in calcul ar fi ferry de la Yenikapi la Yalova (vreo 70 de lire EUR (120 lire) parca de auto - sper sa nu gresesc, traversarea dureaza cam 1h:40, orele sunt destul de stranse - verificati on-line cu mare atentie si incercati sa ajungeti la ferry cu macar 45 - 60 de minute inainte de plecare, mai ales daca este ultima).

A doua optiune este intr-adevar ferry de la Pendik, insa as mai face vreo 30 de km si m-as duce la Gebze, unde ai avantajul mai multor linii de ferry si cu program non-stop. Daca tin bine minte, ultima data (acu aproape 2 luni) am dat 60 de lire si pe un sens, si pe celalalt. Traversarea dureaza vreo 30 de minute, drop-point este irelevant (vreo 10 km - 12 km inainte de Yalova), pe malul sudic al Marmarei se circula relativ OK.

Am ales de vreo 2 ori si ocolirea Marmarei, sincer nu merita. De fiecare data am ajuns noaptea tarziu, si sa mai faci inca 100+ km cu TIR-urile mergand "ca la turci", cu un trafic de noapte incredibil de aglomerat mai tot timpul nu prea merita. La costuri iesi cam la fel, la timp mai bine cu ferry, la oboseala tot pentru ferry as opta. In zona Yalova - Altinova sunt cateva hoteluri accesibile, insa nu foarte fancy (sa nu aveti expectante prea mari). Se negociaza preturile la sange, in general variaza intre 100 si 150 lire (30 - 50 EUR / noapte).

Sa mai spun si ca o alta varianta este traversarea pe partea cealalta (Dardanele), pe la Gelibolu. Nu am facut calcule de distante, insa drumurile sunt relativ OK si putine sanse sa prindeti pe undeva traficul din Istanbul.

Revin la traversare Istanbul (Bosfor in special):
- mai tot timpul peste Bosfor e trafic intens, si sunt multe dopuri pe traseu (in general la toll-uri si in apropierea iesirilor mari de pe autostrada), insa - in pofida senzatiei cel putin neplacute si a aspectului vizual - sunt de cele mai multe ori mai rapide decat par
- o traversare a Bosforului, de la intrarea in trafic (cam in dreptul Avcilar) dureaza in mod normal 2-3 ore, cu noroc 1 ora - 1 ora si jumatate, cu ghinion 7-8 ore. E riscanta, insa solutiile sunt putine si nu neaparat mult mai bune (vedeti ce scriam mai sus de ferry la Yenikapi).
- atentie mare la trafic, mai ales in orele de varf, pare destul de haotic si trebuie sa fii pregatit sufleteste. Cu putin antrenament, schimbarile inspirate de benzi, impreuna cu incadrarea rapida in trafic, iti pot salva timpi destul de buni.
- tot referitor la trafic, nu circulati ca in Romania. Daca vrea unul sa va intre in fata, lasati-l. Veti fi si voi lasati la randul vostru (se "pazeste" fata in Turcia!). Semnalizarea celorlalti este de multe ori optionala, insa va recomand sa o folositi din plin, va va ajuta.
- soferii de TIR-uri si camionete merg pe principiul "sunt mare si ma doare fix in ..." - sunt destui care au niste capace cel putin "interesante" la roti, cu ceva lame care ies in afara - nu radeti, nu sunt placute pe tabla elementelor laterale ale autoturismelor voastre.

Succes!

#6205
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Sfatul meu nu o lua prin Istambul in cursul zilei pierzi timp pretios e foarte aglomerat Noaptea dupa 12 se mai relaxeaza traficul  Ia in calcul si traversarea pe partea cu Gelibolu sau Cannakale apoi cazare intermediara.

#6206
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Pentru mine,la primul drum in Turcia a cam fost un soc stilul lor de condus,dar multumita sfaturilor primite pe softpedia am fost in garda.am înjurat la început vreo câțiva,pana am priceput filozofia lor.Daca ma puteți lămuri si pe mine regula de circulație in giratoriu,in unele locuri acorda prioritate cei aflați in giratoriu,in altele au prioritate cei aflați in giratoriu.M-a dus GPS-ul prin centrul Kusadasi-ului la ora 14,mi-a luat o ora sa il traversez intr-un haos de nedescris.Intradevar,mulți se baga in fata ,dar si daca te bagi tu in fata te lasa.In schimb nu am văzut un accident pe unde am fost,ceea ce înseamnă ca funcționează stilul lor de condus.

#6207
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Pentru mine in Edirne a fost primul impac cu traficul din Turcia . Eu si acum ma gandesc pentru ce sunt trecerile de pietoni nesemaforizare daca eu cand m-am oprit sa cedez trecere pietonilor la o astfel de trecere ei nu traversau si ma invitau pe mine sa trec . Acolo daca te duc ca la noi pe trecere sunt sef e posibil sa ajungi pe o capota de masina. Iar pe centura Izmir-ului eram cam singurul care semnaliza cand vream sa fac o manevra iar a fost ceva inedit pentru mine in rest la ei cred ca functioneaza legea lui om "Eu sunt om cu tine , tu esti om cu mine"

#6208
totonel2001

totonel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.03.2002
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu starea drumului din Bulgaria. La sfarsitul lunii voi merge catre Antalya si voi trece cu ferry pe la Yenikapi - Yalova, biletele la ferry le-am luat, asa ca sunt putin contra timp.
Am ales varianta Ruse - Byala - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Shumen - Yambol - Elhovo - Lesovo -  Hamzabeyli. Inca nu stiu sigur daca voi merge pe aceasta varianta de drum. Spun asta deoarece nu stiu daca e mai rapida ca varianta Ruse - Razgrad -Targoviste - Ormutag - Yambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli.
Am mers in anii trecuti pe ambele variante, dar nu m-am uitat la ceas. Stiu ca am facut aproximativ la fel. Acum..... daca ma grabesc..... conteaza. Am ales-o pe cea prin Gurkovo, deoarece i-a fost mai bine sotiei (are rau de masina).
Concluzia/intrebarile, ca sa nu va plictisesc:
- cum se prezinta drumurile pe cele doua variante
- care e mai rapida.
Voi pleca duminica, deci traficul este lejer.
Multumesc anticipat!

#6209
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001

View Postalexalb, on 05 august 2014 - 23:10, said:

Pentru mine in Edirne a fost primul impac cu traficul din Turcia . Eu si acum ma gandesc pentru ce sunt trecerile de pietoni nesemaforizare daca eu cand m-am oprit sa cedez trecere pietonilor la o astfel de trecere ei nu traversau si ma invitau pe mine sa trec . Acolo daca te duc ca la noi pe trecere sunt sef e posibil sa ajungi pe o capota de masina. Iar pe centura Izmir-ului eram cam singurul care semnaliza cand vream sa fac o manevra iar a fost ceva inedit pentru mine in rest la ei cred ca functioneaza legea lui om "Eu sunt om cu tine , tu esti om cu mine"

Edirne e un fel de Mamaia, asa ... :) Sunt altele mult mai groase.

Pietonul nu are nici un fel de drepturi, nici trotuare, nimic. Trece cand apuca, un prieten si-a luat-o rau pentru ca a oprit la o trecere de pietoni sa dea prioritate (camionul din spatele lui a considerat ca nu este cazul, motiv pentru care i-a scurtat portbagajul cu vreun metru. Clasa E, doua saptamani, sub 1000 km la bord :) ).

De semnalizat e bine sa semnalizezi, se mira si ei, si asta iti da milisecunde pretioase :) Si da, legea lui Ohm functioneaza foarte bine (au si ei Doreii lor, dar sunt putini).

Accidente am vazut foarte putine, desi am mers multisor pe drumurile lor. Unul singur nasol (fiare strambate), restul julituri si zgarieturi. Oricum, mult prea putine pentru stilul de condus.

Acu' multi ani l-am intrebat pe agent cum de merge asa relaxat cu suta, desi semnele de pe asfalt spuneau din suta in suta de metri ca restrictia e de 50 (30 pe alocuri). Replica a fost dementiala: "E, alea sunt asa, informative!" :w00t:

Referitor la dilema lui totonel: ambele drumuri sunt OK, Razgrad parca ceva mai liber. In general am scos timpi mai buni pe Razgrad decat pe Gurkovo (in medie 3 ore pe Razgrad, 3 ore jumate pe Gurkovo, la traversarea BG spre Lesovo).

Atentie la Elhovo, NU o lua pe centura (este bombardata - cred ca la propriu!). Mergi prin oras.

#6210
totonel2001

totonel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.03.2002
Multumesc Tyby. Ai fost de curand catre Antalya? Ma intereseaza cum sunt drumurile pe ambele variante (cine a fost pe ele).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate