Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

valoare legala contract inchiriere intre proprietar si chirias

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
noface

noface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.06.2005
Buna seara.
Va rog, daca se poate, sa ma sfatuiti in urmatoarea problema:
Acum cateva zile, am inchiriat o garsoniera. Dataorita faptului ca acea garsoniera necesita unele imbunatatiri (parchet si lavabila), imbunatatiri ce au fost asumate de proprietar, am incheiat un fel de precontract(din cel folosit de agentii, nedeclarat la administratia financiara), in care am specificat ca s-a achitat catre proprietar suma X de euro, cu titlul de garantie, urmand ca la data terminarilor lucrarilor, sa achit si chiria in avans pe o luna si sa ma mut.
Intre timp, a aparut o problema care ma obliga sa plec urgent din tara, pe o perioada nedeterminata, si implicit nu mai pot fi chirias.
Problema apare in momentul in care agentul care a facilitat inchirierea sustine faptul ca trebuie sa primeasca comision de la ambele parti implicate. Cum in acest moment nu am pretentii financiare de recuperare a sumei achitate drept garantie, le-am propus ca din suma respectiva, jumatate sa fie achitata agentului, ca si comision, iar cealalta jumatate sa fie pastrata de proprietar. In acest fel, agentul va obtine teoretic un comision si jumatate daca va inchiria in continuare pt acelasi proprietar, iar proprietarul va avea un comision mai putin de platit la urmatoarea inchiriere...
Dar, aparent, unii oameni sunt extremi de lacomi si nu inteleg o situatie atipica.

Intrebarea ce rezulta din cele mentionate pana acum este:
ce valoare legala are un astfel de contract "ad-hoc" de inchiriere (nefiind depus la administratia financiara), chiar daca acesta contine datele noastre personale si semnaturile? (de ex, daca eu sun proprietarul si-i spun sa pastreze banii iar eu imi vad de treaba,fara sa rupem contractele, ma pot trezi candva cu vreo actiune judecatoreasca pe motiv ca nu i-am platit chiria, intretinearea sau mai stiu eu ce? (stiu, e improbabil, nu vad de ce si-ar mai bate capul cu acest aspect cand oricum o sa-si caute alt chirias, dar trebuie sa iau totul in considerare) )

Multumesc

#2
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
No sa ai nici o problema niciodata, fi sigur de asta , si fi sigur ca esti singura persoana din Romania care a facut un asemenea gest ( sa lasi banii lor ) , tu iti faci griji ca poate o sa ai probleme? Mai bine ti-ai face griji de cate lumanari o sa puna amandoi la biserica pentru banii pe care iai lasat )
Si din moment ce contractul ala nu a fost depus la administratia financiara contractul e nul , nu are nici o valoare nicaieri, adica banii aia iai dat de sanatatea ta deoarece aia si-au bagat banii in buzunar iar contractul respectiv nu o sa figureze undeva ca ar fi fost facut vreodata !
Sper ca te-am lamurit .

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Toate garantiile astea exista tocmai pentru ca este foarte greu sa te dea in judecata si sa te execute in final chiar daca ar fi ceva legal in contractul ala. Tu n-ai luat in primire nici un apartament deci nu se pune problema de vreo chirie, intretinere, etc. Daca esti sigur-sigur ca nu vrei apartamentul da-le un telefon sa le spui sa-si tina banii ca tu pleci in strainatate si gata (asta ca esti tu baiat dragut si vrei sa nu ii lasi incurcati).

#4
noface

noface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.06.2005
excelent, va multumesc amandorura pt pareri! :peacefingers:

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
contractele sunt valide si fara a fi duse la administratia financiara.
incearca sa procedezi asa cum ti-ar place sa procedeze si altii cu tine. te-ai angajat ceva fata de proprietar si te-ai angajat ceva fata de agentul imobiliar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate