Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Contract de construire

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
iriele

iriele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.08.2010
As avea nevoie de niste sfaturi de la cei care au experienta pentru ca nu stiu exact cum trebuie sa procedez. Am apelat la avocati, notari, procurori dar parerile sunt impartite si daca cumva aveti vreo idee..m-ar ajuta mult. Am incheiat in 2007 un contract de construire cu o firma de constructii conform caruia trebuiau sa construiasca un apartament pana in anul 2009. Am oferit si un avans pentru care am factura/chitanta. Intre timp lucrarile de constructie au fost abandonate pentru ca nu s-a reusit obtinerea de avize si autorizatii si firma s-a orientat pe alta zona in Bucuresti. Ca urmare am semnat un act aditional care expira anul acesta in Nov. Intre timp firma construieste de zor dar din cate stiu nu vor termina cu siguranta apartamentul pana la data expirarii actului aditional. Dupa cum ziceam am consultat un avocat si m-a sfatuit sa ii dau in judecata pana la momentul expirarii contractului pentru ca altfel s-ar prescrie cumva contractul pentru ca au trecut 3 ani. Firma sustine ca in cateva luni vor termina cu siguranta apartamentele inclusiv al meu..dar in ce conditii as putea sa le fortez cumva mana? sa ii oblig sa imi livreze apartamentul astfel incat sa nu pierd avansul (care e destul de mare) sau sa risc sa nu mai primesc niciodata apartamentul. Firma nu mi se pare serioasa (fara comentarii referitor la cum am ajuns in aceasta situatie).
Sa fac cu ei un ante-contract?
Sau direct un contract de vanzare-cumparare chiar daca apart e doar la rosu?
Sa incerc sa il intabulez pe numele meu?
Ce acte trebuie sa imi prezinte ei? Plus ca as vrea sa aduc un expert tehnic care sa constate calitatea constructiei.

Orice sfat ajuta :)


Multumesc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate