Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

U-VPS

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
NixServers

NixServers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 23.07.2010

 DarkAngelBv, on 31st August 2010, 04:20, said:

Ei bine, cum suna 3 fisiere de 4 MB procesate in fiecare minut (~300.000 de randuri fiecare)? + generare grafice on demand (astea sunt cache-uite de un sistem de cache-ing in PHP).
Mai are rost cache-ul ala? Fisierele trebuie procesate continuu pentru a avea o statistica suficient de exacta.

Asta este o aplicatie specifica, nu intoarce situatia printr-un contra-exemplu specific. Ma refeream la majoritatea site-urilor (blog-uri, site-uri de prezentare, forumuri, cms-uri etc.) nu la un caz sau situatii particulare.

Evident ca nu isi are rost caching-ul in situatia descrisa de tine. Aplicatiile de tipul celei descrise de tine nu prea pot fi ajustate in realitate decat daca se modifica codul lor, imbunatatite prin programare.

PS: Asta e contra-exemplul perfect... chiar nu prea ai ce sa ajustezi atata timp cat datele sunt intr-un format specific si nu exista un mecanism de control de tip "diff". Fisierele respective presupun ca nu au o metoda de control a modificarilor (de genul sa se ia in calcul doar modificarile facute), ci din contra, sunt parcurse in totalitate cap-coada la fiecare ciclu de procesare a lor?

#20
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Singurul mod de control este checksum-ul md5, insa in interior sunt valori care se pot schimba / interschimba.
Deci pe orice parte ai intoarce aplicatia ajungi in acelasi loc :)


Eu am dat exemplul meu, pentru ce folosesc server-ul ca sa arat ca sunt suficiente resursele pentru multe chestii atata timp cat sunt facute cu cap, chiar si cu setarile default.

Un mysql tuning este deasemenea bine venit. Te ajuta sa configurezi corect MySQL in functie de necesitatile tale (tale = orice persoana care citeste acest mesaj).

#21
ctomoiaga

ctomoiaga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 16.10.2006

 NixServers, on 31st August 2010, 03:42, said:

De exemplu la apache worker/prefork daca reduci numarul de thread-uri/sub procese reduci consumul de RAM, el oricum va avea timp in functie de cpu sa iti deschida thread-uri/procese noi. Startup threads sunt supraevaluate in multe situatii, iar timpul de raspuns nu va conta asa de mult pentru ca odata ce iti deschide thread-ul o perioada va fi valid. In cazul multithreading mutexul (http://www.wisegeek....-is-a-mutex.htm), sau in fond orice sistem de semaforizare a thread-urilor, se muta intre thread-uri in functie de cerere, odata ce procesul de baza necesar e deschis - asta e de fapt si avantajul threaded-model -> mai putine resurse <- stack size mai mic.

La OpenVZ e nevoie sa reduci maxim numarul de threaduri si o sa ai surprize placute, desi am observat ca stiai de "problema". prea putini stiu, congrats.
FastCGI & restul, trebuie sa povestim odata mai in detaliu :)

Edited by ctomoiaga, 31 August 2010 - 09:34.


#22
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Revenind la micro VPS-uri...

Un VPS cu putin ram se preteaza la gazduirea unor situri facute de programatori (nu de copii care nu au nici cele mai mici interese sa creeze un script care sa consume putin RAM. A se vedea selecturile la un tabel intreg pentru a numara valorile, lipsa free_result pentru resursele mysql utilizate deja, etc).
In general pe un astfel de vps nu este recomandat sa se instaleze server de email, domainkeys, spamassasin si alte aplicatii legate de mail. Cat timp exista google apps care inlocuieste cu brio server-ul de mail viata este mai usoara pentru cei care doresc un vps cu bani putini.


Daca server-ul nu este unul de productie (pentru clienti) se poate renunta la toate modulele nefolosite ale php-ului, astfel salvand suficient RAM.

Pentru MySQL se poate folosi tuning-primer ( http://www.day32.com/MySQL/ ) pentru a vedea sfaturi legate de optimizarea consumului de resurse pentru acel server.

#23
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005
Un alt script este mysqltuner. Pe un VPS cu Linux, daca executati ca si root:
wget mysqltuner.pl
perl mysqltuner.pl
veti obtine un rezultat destul de edificator.

#24
NixServers

NixServers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 23.07.2010

 gupi, on 23rd September 2010, 20:25, said:

Un alt script este mysqltuner. Pe un VPS cu Linux, daca executati ca si root:
wget mysqltuner.pl
perl mysqltuner.pl
veti obtine un rezultat destul de edificator.

wget de unde?

#25
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005
Nixservers, exact de unde scrie!

(daca ai fi incercat inainte de a pune intrebarea, ai fi vazut ca dezvoltatorul a cumparat domeniul mysqltuner.pl si a facut o redirectare, pentru a obtine comanda frumoasa de mai sus)

Edited by gupi, 24 September 2010 - 14:24.


#26
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
stie singur de unde sa il ia  :blush:

#27
NixServers

NixServers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 23.07.2010

 gupi, on 24th September 2010, 15:22, said:

Nixservers, exact de unde scrie!

(daca ai fi incercat inainte de a pune intrebarea, ai fi vazut ca dezvoltatorul a cumparat domeniul mysqltuner.pl si a facut o redirectare, pentru a obtine comanda frumoasa de mai sus)

Nu aveam de ce sa incerc, am intrebat, nu am dat in cap la nimeni. Parea un perl script fara adresa, atata tot.

#28
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005
@Nixservers, nu te acuza nimeni (sau cel putin nu asta e intentia mea).
Uneori insa, suntem prea orbiti de orgolii sau prejudecati si nu putem accepta alte opinii decat ale noastre.

Multumesc.

#29
NixServers

NixServers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 23.07.2010

 gupi, on 25th September 2010, 17:22, said:

@Nixservers, nu te acuza nimeni (sau cel putin nu asta e intentia mea).
Uneori insa, suntem prea orbiti de orgolii sau prejudecati si nu putem accepta alte opinii decat ale noastre.

Multumesc.

Nu stiu la ce te referi, te-am intrebat doar de adresa de download. Care e faza cu orgoliile?

#30
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005
@nixservers, am scris acele comenzi convins fiind ca se va gasi un atoatestiutor care va comenta sintaxa fara sa verifice.
Daca ai invatat ceva din asta e foaret bine; daca nu, nu e niciun bai, noi sa fim sanatosi.

Week-end frumos tuturor.

#31
NixServers

NixServers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 23.07.2010

 gupi, on 25th September 2010, 18:23, said:

@nixservers, am scris acele comenzi convins fiind ca se va gasi un atoatestiutor care va comenta sintaxa fara sa verifice.
Daca ai invatat ceva din asta e foaret bine; daca nu, nu e niciun bai, noi sa fim sanatosi.

Week-end frumos tuturor.

Da, am invatat ceva despre tine. Thank you.

#32
mihai_radulescu

mihai_radulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.10.2009
Mai nu vreau sa ma bag aiurea, dar nu inteleg de ce nu faceti voi tot scandalul asta in privat?

Chiar credeti ca ma intereseaza pe mine, si poate si pe multi altii de aici, ce probleme are/a avut WBF cu Simpliq? Sau ce beneficii a avut sau nu a avut Ionut? Sau unde este angajat cutare?

Eu nu am nimic cu nimeni, dar totusi este deranjant sa va spalati rufele in public. Nu mai bine mergeti voi la o terasa? :)

Sincer, as vrea ca dimineata, cand intru pe forum sa gasesc lucruri interesante si utile nu porcaielile astea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate