Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Inchidere cont BRD

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005
Salut,
Acum vre-o 4 ani de zile cand lucram in Galati, firma la care lucram facea operatiunile salariale cu banca mentionata in titlu, automat aveam un cont de salariu deschis la sucursala lor ( in lei ) . Intre timp mi-am mai facut si un cont de euro deoarece am plecat din tara si banii castigati ii transferam in acest cont pentru nevoi in tara. Dupa o perioada de timp acele conturi ( lei si euro ) nu prea le-am mia folosit asa ca anul acesta in luna ianuarie, in concediul de iarna am fost la banca ( la o sucurasla din Tulcea, deoarece sunt tulcean, cu domiciliul in Tulcea ) sa solicit inchiderea celor 2 conturi. Doamna de la ghiseu mi-a spus ca inchiderea conturilor se poate face abia la o luna dupa inchiderea cardurilor ( aveam card de lei si card de euro ) si apoi se poate face inchiderea conturilor. I-am povestit doamnei de la ghiseu ca eu in aceasta perioada voi fi plecat din tara si ma voi intoarce undeva pe la sfarsitul lui Martie ( vacanta de Pasti ) si dansa a spus ca nu e nici o problema...sa inchid acum cardurile si dansa va face o cerere de inchidere a conturilor cu data peste o luna de la inchiderea conturilor si mi-a spus ca dupa ce voi reveni in tara va trebui sa ma duc la banca doar sa semnez cerearea de inchidere si totul este ok. Zis si facut iar la sfarsitul lui Martie am fost am semnat si mi-a dat copia dupa acea cerere.
Acum, in concediul de vara sunt sunat de un domn de la o sucursala din Galati a bancii cu pricina, precum conturile mele sunt inactive. I-am explicat ca eu am inchis demult acele conturi si nu stiu de ce inca sunt deschise. In urma acestui telefon m-am dus iar la o sucursala din Tulcea sa verific...si intr-adevar conturile mele nu erau inchise. Mentionez ca cererile de inchidere a conturilor erau adresate "Catre sucursala Dunarea - Galati ", cei indreptatitii sa inchida aceste conturi...dar se pare domnii nu si-au facut treaba...
Acum problema este ca acele conturi au acumulat ceva din "intretinerea contului", pe care cineva trebuie sa le plateasca....iar eu nu sunt dispus sa fac asta atata timp cat de la data X conturile mele figureaza ca si inchise.

Intrebarea mea: Ce vina am eu ca ei au fost incompetenti in procesarea unor documente si eu va trebui sa platesc acele intretineri de conturi ???

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,032
  • Înscris: 28.10.2006
Adreseaza o reclamatie la unitatea unde ai conturile respective deschise, reclamatie la care atasezi copie dupa cererea de inchidere a conturilor.
Obligatiile tale fata de banca (comisioane) inceteaza de la data de inchidere a conturilor mentionata in acea cerere.
Eventual dubleaza reclamatia cu una facuta la ANPC!

#3
adrianpretescu

adrianpretescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.09.2010
Copia dupa cerere are vreun element de identificare a bancii? O semnatura sau o stampila a vreunui angajat BRD? Eu am fost intr-o situatie similara si nu am avut ce sa fac, pentru ca aveam doar o hartie semnata de mine prin care ceream BRD sa imi inchida toate conturile si nu aveam nicio dovada ca banca a primit-o. Au facut vreo 30 de RON de pe mine pentru faza asta, dar cand au auzit colegii de servici si-au mutat imediat toate conturile la alte banci si tot BRD si-a luat tzeapa.

Daca ai o copie dupa cererea de inchidere a conturilor si e stampilata, trimite alta copie la BRD e si da o fuga pana la ANPC ( http://anpc.ro/anpc/...c...8&Itemid=60 ).

Edited by adrianpretescu, 08 September 2010 - 23:42.


#4
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

View Postadrianpretescu, on 9th September 2010, 00:42, said:

Copia dupa cerere are vreun element de identificare a bancii? O semnatura sau o stampila a vreunui angajat BRD? Eu am fost intr-o situatie similara si nu am avut ce sa fac, pentru ca aveam doar o hartie semnata de mine prin care ceream BRD sa imi inchida toate conturile si nu aveam nicio dovada ca banca a primit-o. Au facut vreo 30 de RON de pe mine pentru faza asta, dar cand au auzit colegii de servici si-au mutat imediat toate conturile la alte banci si tot BRD si-a luat tzeapa.

Daca ai o copie dupa cererea de inchidere a conturilor si e stampilata, trimite alta copie la BRD e si da o fuga pana la ANPC ( http://anpc.ro/anpc/...c...8&Itemid=60 ).

Ai cedat...daca banca nu iti trimite o instiintare prin care iti comunica ca daca nu inchizi conturile, vei plati niste sume, sa se spele cu ele pe cap. Bancile au acest prost obicei, sa jupoaie clientii...dar si clientii strica ca platesc !
Sa vad eu banca care te da in judecata pt suma de 30 ron !

#5
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
daca mai ai cererea de inchidere a conturilor si are si o stampila de banca pe ea, stai linistit. am fost intr-o situatie exact la fel si s-a rezolvat.
in final, cand s-a rezolvat situatia, sau cel putin asa zicea tantea aia de la ghiseu, a vrut sa-mi opreasca cererea de inchidere a contului (de fapt se facea ca ''a uitat-o'' pe masa ei.
deci ca sfat general, mai ales in relatia cu bancile, pastrati orice hirtie. nu stii cand ai nevoie de ea.

#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postgolanski, on 11th September 2010, 00:20, said:

Ai cedat...daca banca nu iti trimite o instiintare prin care iti comunica ca daca nu inchizi conturile, vei plati niste sume, sa se spele cu ele pe cap. Bancile au acest prost obicei, sa jupoaie clientii...dar si clientii strica ca platesc !
Sa vad eu banca care te da in judecata pt suma de 30 ron !
nu te da dar te baga la datornici in biroul de credite si adio alte credite, carduri...e situatia mea tot cu BRD si pentru acest aspect nu sfatuiesc pe nimeni sa lucreze cu ei. mi-au facut raportare pentru 5450 lei vechi adica 0.54 lei noi si inca din aceasta cauza sunt refuzat la orice cerere de credit la apropae 5 ani de la problema desi e o suma care nu mi se poate imputa angajatul lor a gresit si desi au recunoscut "nu se poate face nimic"...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate