Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Durere dupa plombare

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dark_mind

dark_mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.11.2005
Am avut o plomba pusa la o masea in urma cu 6 luni, dupa 4 luni a aparut durere la alimente reci sau calde, am revenit la dentist.
A indepartat vechea plomba, a curatat  si mi-a pus pentru o saptamana o pasta alba presupun ca era o plomba temporara, in perioada asta putem sa beau apa rece sau calda fara nici o problema.
Dupa o saptamana am revenit sa fie pusa plomba definitiva, a curatat iar locul si mi-a pus o plomba care cu ajutorul unui aparat cu lumina albastra se intarea foarte repede. Toate bune si frumoase pana cand am incercat sa mananc, daca este un aliment mai dur imediat incepe sa ma doare maseaua respectiva, am revenit si a mai luat din plomba pentru ca nu cumva sa fie inalta insa durerea s-a mai diminuat insa tot apare cand mananc. Dupa aprox 7 zile am inceput iar sa am probleme cu alimentele reci. Daca nu manc pe partea cu maseaua asta nu am nici o durere sau vreo jena
Care ar fi cauza durerii?

Am vorbit cu stomatologul si acum vrea sa omoare nervul insa nu prea as vrea lucrul asta, credeti ca ar fi plomba de vina si sa merg la alt stomatolog pentru alta plomba?

Multumesc

#2
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

 dark_mind, on 11th August 2010, 15:34, said:

Am avut o plomba pusa la o masea in urma cu 6 luni, dupa 4 luni a aparut durere la alimente reci sau calde, am revenit la dentist.
A indepartat vechea plomba, a curatat  si mi-a pus pentru o saptamana o pasta alba presupun ca era o plomba temporara, in perioada asta putem sa beau apa rece sau calda fara nici o problema.
Dupa o saptamana am revenit sa fie pusa plomba definitiva, a curatat iar locul si mi-a pus o plomba care cu ajutorul unui aparat cu lumina albastra se intarea foarte repede. Toate bune si frumoase pana cand am incercat sa mananc, daca este un aliment mai dur imediat incepe sa ma doare maseaua respectiva, am revenit si a mai luat din plomba pentru ca nu cumva sa fie inalta insa durerea s-a mai diminuat insa tot apare cand mananc. Dupa aprox 7 zile am inceput iar sa am probleme cu alimentele reci. Daca nu manc pe partea cu maseaua asta nu am nici o durere sau vreo jena
Care ar fi cauza durerii?

Am vorbit cu stomatologul si acum vrea sa omoare nervul insa nu prea as vrea lucrul asta, credeti ca ar fi plomba de vina si sa merg la alt stomatolog pentru alta plomba?

Multumesc


Nu e plomba de vina, ci nervul. Din experienta iti spun ca pana nu scoti nervul, te va durea cu toate plombele puse. Spune-i sa-ti faca o plomba cu arsenic si dupa ce nervul va fi mort, sa ti-l scoata, ca mai apoi sa-ti faca plomba definitiva. Altfel nu scapi.

Edited by julia_kitty, 11 August 2010 - 15:19.


#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Plombă cu Arsenic? :lol: Iar te bagi unde nu-ți fierbe oala...

În altă ordine de idei, da, trebuie scos nervul.

#4
dark_mind

dark_mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.11.2005
De curiozitate de ce cand am avut plomba care se pune pentru o saptamana nu am avut nici o jena sau vreo durere, iar cand a pus-o pe asta definitiva durerea a aparut.

PS cand a pus plomba definitiva a pus si un acid si dupa ce l-a pus pe ala a aparut si durerea insa nu am dat importanta am crezut ca este doar o reactie de moment.

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ai avut o carie profundă și e normal ce s-a întâmplat. Se mai poate încerca tratarea dintelui, dar rezultatele vindecării apar foarte greu, de aceea ar fi bine să fie scos nervul.

#6
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

 ripper, on 11th August 2010, 16:39, said:

Plombă cu Arsenic? :lol: Iar te bagi unde nu-ți fierbe oala...

În altă ordine de idei, da, trebuie scos nervul.

Amice, daca nu sunt studenta la stomatologie ca tine, nu inseamna ca sunt venita cu pluta. Pentru a fi omorat nervul, se pune plomba-pansament cu arsenic.
Eu din cauza unei astfel de probleme am ajuns la Urgente, asa ca nu veni sa-mi dai lectii.

Bafta multa in perioada de rezidentiat. O sa ai nevoie.

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mă bucur că-mi dai lecții și-mi explici! :lol: Hai să te învăț ceva: arsenicul e cel mai toxic și tâmpit lucru inventat vreodată în tratamentul endodontic. În ziua de azi este folosit destul de rar și doar de medicii mai în vârstă, mă rog, or fi și tineri care habar n-au de efectele lui.

#8
dark_mind

dark_mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.11.2005
Am atasat si o radiografie panoramica, cea cu problema este sus [ http://a.imageshack.us/img716/2723/baiculescua20100812672.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Caria nu pare a fi adâncă, totuși parcă se vede o zonă care avansează spre camera pulpară, nu pot să-mi dau seama bine după poză. Totuși cred că se poate încerca tratarea ei fără a fi necesară extirparea nervului.

P.S. Ai o dantură bună în general, dar ai grijă cu molarul de minte din stânga jos, îți va face probleme dacă nu-l scoți.

#10
dark_mind

dark_mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.11.2005
Am vazut si eu molarul ala de minte si cred ca in urmatoarea perioada o sa il scot insa problema mare este ca am o frica asa de mare fata de dentist de nu imi vine nici mie sa cred cat de las sunt.
Acum am inceput sa mananc pe maseaua asta si a disparut si sensibilitatea la rece, durerea mai este insa e suportabila. M-am spalat cu Colgate Sensitive insa nu la tub ci vine in niste forme ca de pastila si vad ca ma ajuta

#11
DrDMX

DrDMX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.01.2007

 julia_kitty, on 11th August 2010, 20:56, said:

Pentru a fi omorat nervul, se pune plomba-pansament cu arsenic.

TE rog nu mai posta .... sper sa ca nu esti studenta sau chiar medic .....stomatolog ....ptr ca faci de rusine aceasta meserie ......


Imi pierd timpul sa iti dau explicatii ...

Ptr pacienti , evitati pe cat posibil folosirea arsenicului ....contraindicatiile sunt numeroase , exista metode mult mai bune de a "scapa" de tesutul pulpar ( nerv) .

#12
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Bai, ma bagati in boale, am 3 masele "tratate"cu arsenic plus un dinte in fata tot la fel, tin minte ca s-a spart gips-ul pus la arsenic, mai mult nu stiu. O sa mor ca Napoleon?

#13
DrDMX

DrDMX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.01.2007
Nu mori , dar e o metoda invechita si cu anumite riscuri care merita sa fie evitata ..... nu intru in amanunte ..... nu mori relax !!

#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 DrDMX, on 24th September 2010, 18:47, said:

TE rog nu mai posta .... sper sa ca nu esti studenta sau chiar medic .....stomatolog ....ptr ca faci de rusine aceasta meserie ......
Nu e. Iart-o!

#15
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007
acelasi lucrul il patesc si eu, mi-a fost tratat dintele curatat canalul si apoi mi=a pus plomba definitiva, problema e ca dupa o saptamana a inceput sa ma cam doara cand mancam ceva mai tare si cateodata simt ca zvacneste ceva in interior...acum am venit de la stomatolog si mi-a facut acelasi lucru mi-a polizat putin dintele sa nu fie pre iesit in afara, astept rezultatul.

Si mai e o chestie tratamentul acesta la dinte a costat in jur de 300 lei? vreau sa stiu daca e ok pentru ca e prima data cand merg la dentist.(in banii astia mi-a curatat canalul, obturatie plus plomba)

#16
Flutzy

Flutzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2011
ma doare o masea de cateva zile si nu am reusit sa ajung la un cabinet stomatologic decat azi . Doamna la care am fost mi-a spus ca trebuie sa imi scoata nervul si mi-a facut anestezie apoi a actionat cu tot felul de ace. spre sfarsit mi-a pus un fel de pansament cu ceva solutie banuiesc ca a fost arsenic. Problema e ca dansa mi-a zis ca nu trebuie sa imi fac probleme ca pana la urmatoare sedinta cand imi schimba pansamentul nu ma va durea dar a inceput sa ma doara in momentul in care inghit mi se pare ca trag totul din ea...ce ar trebui sa fac?? inseamna ca nervul e in cursul de a fi omorat ? aveti idee cam cat timp voi mai avea aceste dureri? va multumesc notangel.gif

#17
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nervul ți l-a scos deja și ce ți-a pus acolo nu era arsenic.
E normal să te doară un pic, ia un antiinflamator.

#18
yoyodede

yoyodede

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2011
cine îmi poate spune cât timp doare după ce îți este pus arsenic la măsea ? .  :deadtongue:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate