Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu
 Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...
 Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...
 

hydroelectric

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
491 răspunsuri în acest subiect

#73
kladeland

kladeland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 15.01.2010

 kladeland, on 15th August 2011, 22:06, said:

Ce este acel vehicul cu directie si suspensie,ce se vede un spate?


Pentru danpet:
Este o masinuta electrica (conceptie proprie 100%) cu motor TRIFAZIC(12v/380v)!!! Interesant,asa-i?Plec de la 12vcc si ajung la 380vca trifazic cu reglarea turatiei prin modificarea frecventei.E destul de simplu.Revenind la turbina,din cite am vazut pe net,am tras concluzia ca,indiferent ce turbina folosesti(pelton,turgo),atit turbina cit si injectorul de apa pot fi puse in orice pozitie(vert/oriz).Ce conteaza e capul si debitul!!!Am niste tabele pentru diferite diametre de turbine Turgo/Pelton,pentru diferite inaltimi cu turatiile aferente caderii dar,nu e specificat cu ce putere a generatorului pot sa intervin la aceste date.Generatorul meu are 6 poli deci,1000rpm,4kw,220/380,ASINCRON cu un calcul al bateriei de condensatoare RSTx40micro/faza.Ca si randament,e bine sa scad turatia prin pinion sau lant?E clar ca roata va avea undeva 1550-1700rpm.Un cuplu de 1,5 mai mare la gen. n-ar strica,asa-i?


#74
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.954
  • Înscris: 03.11.2005
kladeland, arata super!
merita discutat in detaliu, am o multime de intrebari..
Daca ai timp poti deschide subiect nou pe aria auto http://forum.softped...p?showforum=195 sau macar in una din discutiile deja deschise despre automobile electrice.

O initiativa "adormita" de realizare a unui vehicul electric s-a discutat si pe forumul RHC http://www.rhcforum....ea-unui-proiec/

#75
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.578
  • Înscris: 01.03.2007
Sa ne anuntati si pe noi daca cumva se muta subiectul cu masinuta electrica,in alta parte (unde ii este locul).
Rugam eventual,moderatorii sa faca ce trebuie.

#76
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 263
  • Înscris: 21.03.2008

 conexiuni2007, on 22nd March 2011, 10:59, said:

ptr. cei interesati de hidrogeneratoare prezint un montaj care tine tensiunea constanta indiferent de consum
montajul a fost realizat de mine si functioneaza perfect si este conceput ptr. un generator de 1kw


in sfarsit mi-a venit roata turbina pelton , in tara nu am reusit sa o fac asa ca am cumparat-o cu 100 euro toate taxele incluse.
saptamana viitoare o pun la treaba

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  1.jpg   2,28MB   192 download-uri
  • Fișier atașat  2.jpg   2,01MB   171 download-uri
  • Fișier atașat  3.jpg   1,89MB   146 download-uri


#77
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.578
  • Înscris: 01.03.2007

 conexiuni2007, on 20th August 2011, 15:08, said:

...saptamana viitoare o pun la treaba
Asteptam cu nerabdare sa vedem cum functioneaza o turbina Pelton adevarata.

#78
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.493
  • Înscris: 13.02.2006
Foarte interesant!
Ce diametru are si cam ce putere estimata?

#79
alupaun

alupaun

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 01.12.2009

 conexiuni2007, on 22 martie 2011 - 09:59, said:

ptr. cei interesati de hidrogeneratoare prezint un montaj care tine tensiunea constanta indiferent de consum
montajul a fost realizat de mine si functioneaza perfect si este conceput ptr. un generator de 1kw
Salut,
Intentionez sa imi construiesc un hidrogenerator trifazic si m-ar interesa si pe mine schema electrica a regulatorului de tensiune .eu intentionez sa construiesc o turbina cu geomerie variabila.Avand tensiunea stabila vor fi stabile si frecventa si turatia.
Eu sunt tot din Ploiesti.Daca se poate contacteaza-ma pe e-mail  [email protected] .

#80
floricica_ciucurica

floricica_ciucurica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 15.04.2012
Va salut cu respect. Imi place tot ce-am citit aici.
Am totusi o provocare pentru voi, eu sunt cam profan in domeniu. Stau la campie, deci nu am cum sa adopt varianta cu turbina actionata de apa in cadere. Vreau sa-mi ziceti cat de plauzibila si realizabila este urmatoarea varianta.
Se da o pluta care se ancoreaza. Nu va ganditi la ditamai vaporul, ci o platforma de 2/2 m. Pe pluta se aseaza "dinamul" care este actionat de niste zbaturi, exact ca la vapoarele cu zbaturi doar ca ele pun in miscare "dinamul" si nu invers. Zbaturile, ma gandesc la ceva simplu, pot fi niste "lopeti" de  impins zapada. Ma gandesc ca "cuplul" apei e mai mare decat al aerului si n-ar fi o problema sa invarta un "dinam". Vorbesc prostii sau e realizabil asa ceva?

#81
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.491
  • Înscris: 21.08.2007
Da o cautare pe net dupa " water wheel " . Studiaza cat poti de mult si dupa revii cu intrebari pentru calcule sau alte detalii care ti-au scapat.

#82
floricica_ciucurica

floricica_ciucurica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 15.04.2012
Asta e cel mai aproape de ce vreau eu, ca principiu de functionare, sa pluteasca. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FG18tDWLxk0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Insa cu ceva diferente. Pluta pe care vine generatorul, iar pe o parte si pe alta doua "roti" cu zbaturi din ceva de genu http://www.lopetidez...-igloo-comfort/
Oricum, variante sunt destule, trebuie aleasa cea mai buna. Dupa parerea voastra, in primul link, viteza apei, cam cata energie ar putea produce?

#83
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.578
  • Înscris: 01.03.2007

 floricica_ciucurica, on 15 februarie 2013 - 16:35, said:

... cam cata energie ar putea produce?
Cativa wati.Asta e puterea.Energia e produsul dintre putere si timp(E=P*t) si se masoara in Wh (wati*ora),deci,daca ai suficient timp la dispozitie,poti obtine energie.Exemplu: La 3W (putere cat un dinam de bicicleta),obtii 2,2kWh intr-o luna (energie)...3W*24ore*31zile=2232 Wh.

#84
floricica_ciucurica

floricica_ciucurica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 15.04.2012
Am inteles.
1."Dinamul", generatorul de curent se gaseste in comert, sau trebuie facut? Am dat cautare pe google dar numai actionate de combustibil am gasit. Sau n-am cautat eu bine?
2. Ca sa produc un 200-300W, tine de viteza apei sau doar de marimea "rotii", sau de amandoua?
Si da, sunt genul de om care se apuca de lucruri de care n-are habar. Poate voi invata si eu ceva.

#85
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.491
  • Înscris: 21.08.2007
2. Tine de amandoua, dar invers proportional.

Ori roata mica si debit foarte mare ori roata imensa ( suprafata mare pe care actioneaza apa ) si debit mic, aici poate intra si un ansamblu din mai multe zbaturi cum te referi tu.

#86
floricica_ciucurica

floricica_ciucurica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 15.04.2012
Bun, am inteles si asta.
1.Tot nu stiu de unde fac rost de generator.
Bineinteles, am mari lispuri, dar poate mai bifez dintre ele. Mai citesc in stanga si dreapta.
2.Sa zicem ca am ajuns in stadiul in care am "roata" construita, generatorul produce 300W/h, care sunt urmatoarele piese ca sa introduc acest curent in instalatia casei? Din cate am inteles, acesta este un curent alternativ cu un voltaj mic. Mie imi trebuie un voltaj de 220. Cum il urc la 220, daca se poate asa ceva?
3.Ce ar trebui sa masor ca sa-mi dau seama cati W pot produce? Viteza apei? Cu ce o masor? As putea masura si "putere ei". Efectiv, o lopata de zapada (adica exact ceea ce as folosi la conceperea rotii), legata in partea de jos care intra in apa si ancorata intr-un cantar de mana genu asta http://latodis-med.c...ar-m113800.html . Care din acesta masuratori m-ar putea ajuta sa stiu cati W pot produce?
Daca se poate raspunde punctual si cat mai babeste ar fi minunat. Multumesc.

LE. Asta e si mai aproape de ce vreau eu. Inafara tuburilor pentru apa, e exact la ce m-am gandit. Faptul ca e plutitoare, elimina grija cresterii si scaderii nivelului apei. Si as merge pe zbaturi facute din lopeti de zapada.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IvT0Y-mcUYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE. Asta e.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p4scG3cuL7I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de floricica_ciucurica, 17 februarie 2013 - 17:24.


#87
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.578
  • Înscris: 01.03.2007
Felicitari pentru preocuparile pe care le ai!Nu stiu ce varsta ai,dar parca ma vad pe mine pe la 10-12 ani.Ai multe de invatat.Daca vrei,poti.Te rog insa ceva:sa nu mai spui niciodata W/h (chiar daca nu intelegi acum).Nu exista in fizica aceasta unitate de masura.
Apa scoasa pe acel furtun din primul film,poate fi scoasa de o pompa electrica de 3-4W.
Imi pare rau ca nu stiu sa-ti spun cum se calculeaza puterea la un astefl de sistem,actionat de curgerea apei.Pot insa sa-ti spun la un sistem serios,prin caderea apei de la o anumita inaltime:
P=h*Q*5
P=puterea in W
h=inaltimea de la care vine apa (din baraj) in m (se numeste "cadere").E diferenta de nivel intre sorbul barajului si generator.
Q=debitul in litri/secunda (care ajung la generator)
Aceasta formula da puterea electrica obtinuta la iesirea unui hidro-generator construit de fabrica (randament foarte bun).
Oricum la sistemul la care te gandesti puterea este foarte mica.Eu am vazut cum curge apa pe turbine de micro-hidrogeneratoare care abia scoteau 100-150W.Curge tare,cu cadere de cativa metri si debit mare.
Gasesti pe net toate informatiile de care ai nevoie,totul e sa vrei sa inveti.
Succes!

#88
floricica_ciucurica

floricica_ciucurica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 15.04.2012
@danpet cred ca ai fost un copil precoce de te interesau chestiile astea la 10-12 ani Posted Image . Imi recunosc lipsurile, nu-s mandru de ele, dar asta e. Varsta nu are nici o relevanta in situatia de fata. Cum nici tu nu sti, banuiesc, cum se furajeaza purceii, porcii si scroafele, ce vaccinuri trebuie facute, cum se castreaza, la ce adancime se face o aratura cum trebuie, cand, cat se lasa intre randurile dintre diferitele legume si la ce distanta se pun pe rand.....etc.etc. ca sa ai ce pune pe masa de 3 ori pe zi, ca sa produci materie cenusie, asa nici eu nu mi-am pus problema electricitatii. Am bagat in priza si am fost multumit ca functioneaza Posted Image .
Revin. Se pare totusi ca apa are o putere destul de mare. De aici rezulta ca as avea ceva satisfactii de pe urma ei. http://www.greenener...ances hydro.htm
La sfarsitul linckului 2 apare un site. Tabelul gasit acolo zice ca la 30L/s se pot produce 525 watt si curios apare tocmai aceasta unitate de masura watt/hour.
Totusi ca sa-mi fac si eu o parere, am nevoie de informatii, de aceea apelez la voi cei care stiti aceste lucruri.
1. De unde fac rost de generator de 500W ? Este de cumparat sau trebuie sa-mi faca cineva?
2. De ce mai am nevoie, in cazul in care roata produce, sa bag acest curent in instalatia casei? Mai sus cred ca am zis o prostie, cum ca generatorul produce curent alternativ, dar de fapt cred ca e continuu.
Imi zici ca pe net gasesc toate informatiile. Pai, sunt aici. De ce nu imi oferiti raspunsuri? Nu sunt pe un topic potrivit? Indrumati-ma unde gasesc raspunsuri.

LE. Am aflat ca la generator ii mai zice si PMG  Posted Image   si chiar am gasit unu. E ce-mi trebuie mie? http://solarledwind...._Generator.html

Editat de floricica_ciucurica, 18 februarie 2013 - 15:03.


#89
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007
Pot sa te "ajut" cu un generator de 600 w desfacut de pe un generator pe benzina din comert. Pentru a functiona corect trebuie sa-i asiguri un cuplu mecanic suficient la o turatie de 3000 ture/min..

#90
floricica_ciucurica

floricica_ciucurica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 15.04.2012
Nu stiu cum o sa reusesc eu sa ajung la 3000 de ture si sa aiba si cuplul necesar, cu morisca mea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate